AFC Cup Inter-zone Final

02.10.2019 April 25 – Ha Noi FC
Έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης για τον τελικό η 25η Απριλίου, μετά το 2-2 που απέσπασε από την Ανόι στο πρώτο παιχνίδι. Προηγήθηκε με το σουτ του Ριμ Τσον – Μιν στο 19′, αλλά στη συνέχεια πέρασε δύσκολες στιγμές. Εννιά λεπτά αργότερα δέχτηκε την ολική ανατροπή και γλύτωσε από καθαρή τύχη τα χειρότερα. Στο 87′ ο Κιμ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Καλείται να εκμεταλλευτεί τη δυναμική της Πιονγκγιάνγκ, όπου παραμένει αήττητη μετά την επιστροφή της στις διεθνείς διοργανώσεις. Υπό το βλέμμα του Κιμ Γιονγκ – Ουν θα διεξαχθεί η αποψινή ρεβάνς, καθώς η ομάδα ανήκει στο υπουργείο δικαιοσύνης. Το στάδιο αναμένεται να είναι κατάμεστο και θα δώσουν βροντερό παρών περίπου 50.000 φίλαθλοι.
Τα έκανε μαντάρα η Ανόι την προηγούμενη Τετάρτη και πλέον καλείται να κάνει την υπέρβαση σε μία έδρα, που λιγοστές ομάδες τα τελευταία χρόνια έχουν καταφέρει να φύγουν έστω με την ισοπαλία. Ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια, αλλά βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 19′. Μέχρι και το 28′ είχε κάνει ήδη την ολική ανατροπή και στη συνέχεια έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να κλειδώσει τη νίκη. Τελικά το “πλήρωσε” στο 87′ και στα εναπομείναντα λεπτά δεν έβγαλε ενέργεια. Δεν είχε υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα του Βιετνάμ το διήμερο. Χτύπησε και πολύ δύσκολα θα προλάβει ο πολύτιμος τερματοφύλακας, Νγκουγιέν (12/0, 20/0). Μακροχρόνιες οι υπόλοιπες απουσίες δεν επηρεάζουν.
Οι γηπεδούχοι έφεραν την πρόκριση στα μέτρα τους και πλέον πολύ δύσκολα θα την χάσουν μέσα στην πανίσχυρη Πιονγκγιάνγκ. Η Ανόι έχει το εύκολο γκολ, αλλά παράλληλα ανασταλτικά αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα. Ο άσος μπορεί να αποτελέσει στήριγμα.