América de Cali vs Patriotas FC Colombia Primera A Clausura

América de Cali
Το απόλυτο ξεκίνημα για την Αμέρικα ντε Κάλι στο φετινό Κλαουσούρα πετυχαίνοντας το 2/2 νικών μέχρι στιγμής. Το διπλό στην Τολίμα (1-0) ήρθε με ένα τέρμα του Καμπρέρα στο 9ο λεπτό με την ίδια να μην απειλεί περαιτέρω στη συνέχεια. Στα τελευταία λεπτά έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του στόπερ Σεγκόβια και η ενώ η γηπεδούχος Τολίμα έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις. “Όπως και στο πρώτο κομμάτι της σεζόν, μας βοήθησε που κερδίσαμε πολλά παιχνίδια στην αρχή. Αυτό θέλουμε να καταφέρουμε και τώρα” σχολίασε ο 28χρονος μέσος Καμπρέρα συσχετίζοντας τα δυο ξεκινήματα της ομάδας σε Απερτούρα και Κλαουσούρα. Ο Πέδρο Φράνκο (6/1) αναμένεται να αγωνιστεί στην θέση του τιμωρημένου μπακ Σεγκόβια (26/0). Στην αποστολή συμπεριλήφθηκε για δεύτερη φορά ο 20χρονος στόπερ Κέβιν Αντράντε προκειμένου ο κόουτς Γκιμαράες να έχει στον πάγκο ένα μπακ-απ για το κέντρο της άμυνας.
Patriotas FC
Τρομερή εμφάνιση και δίκαιη επικράτηση με 2-0 επί της πρωταθλήτριας Τζούνιορ για την Πατριότας την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε από το 3ο λεπτό με τον Φερνάντες, ακριβώς με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Οσόριο διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Μπορούσε νίκη και με περισσότερα τέρματα με τον κόουτς Ντιέγκο Κορεδόρ να μένει απολύτως ευχαριστημένος από τους παίκτες του μετά το τέλος του παιχνιδιού. Απόψε αντιμετωπίζει την Αμέρικα ντε Κάλι, μια ομάδα που κλήθηκε το 2011 να αγωνιστεί απέναντι της προκειμένου να πάρει την άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Στον δεύτερο τελικό (1-1 το πρώτο 90λεπτο) επαναλήφθηκε το σκορ του πρώτου παιχνιδιού και έτσι στην διαδικασία των πέναλτι πέτυχε τον στόχο της ανόδου. Έκτοτε ακολούθησαν πέντε αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα έχοντας συνολικό απολογισμό 0-3-2. Ελλείψει αγωνιστικών προβλημάτων, ο Κορεδόρ αναμένεται να επιλέξει το ίδιο σχήμα που αγωνίστηκε και στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος.
Η τιμή του άσου ξεκίνησε κοντά στο 1,75 και τις τελευταίες ώρες έχει “κατρακυλήσει” στο 1,60. Είναι δεδομένο πως πλέον δεν έχει αξία αλλά από την άλλη δεν μας πείθει η αδύναμη, μακριά από την έδρα της, Πατριότας πως μπορεί να κάνει την ζημιά. Κλασσική περίπτωση για live παιχνίδι για όσους ξενυχτίσουν.