Atlético Nacional v Atlético Bucaramanga Κολομβία Primera A Clausura

Atlético Nacional
Χωρίς να είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή μα περισσότερο αποτελεσματική κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη στο φετινό Κλαουσούρα επικρατώντας εκτός έδρας της Όνσε Κάλδας με 2-1. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ερνάντες της έδωσε το προβάδισμα με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 50′ και να χάνουν μοναδική ευκαιρία από την “άσπρη βούλα” στο 82′ Πέντε λεπτά αργότερα ο Κεπελίνι έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του με το 2-1 να παραμένει ως το τέλος. Το αποψινό παιχνίδι θα “σημαδευτεί” από την επιστροφή του νυν τεχνικού της, Κάρλος Οσόριο έπειτα από τέσσερα χρόνια και πάλι στο “Atanasio Girardot“. Νέα πρόσωπα στην αποστολή σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας είναι ο μπακ Μάφλα (10/0) και ο μέσος Περέα (9/1). Ο Οσόριο αναμένεται να κάνει ορισμένες αλλαγές στο αρχικό σχήμα καθώς ακολουθεί παιχνίδι κυπέλλου μεσοβδόμαδα απέναντι στην Σάντα Φε.
Atlético Bucaramanga
Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στο εντός έδρας ματς της πρεμιέρας απέναντι στην Ντεπορτίβο Κάλι (ήττα 1-0) αλλά τελικά τιμωρήθηκε στο 90ό λεπτό. “Βγήκαν κάποια συμπεράσματα παρότι είναι πολύ νωρίς ακόμη. Θα πρέπει όμως να διορθώσουμε άμεσα ορισμένα θέματα προτού να είναι πολύ αργά” ανέφερε χαρακτηριστικά μετά το παιχνίδι ο κόουτς της ομάδας, Ερνάν Τόρες. Πάντως εξακολουθεί να ταλανίζεται από την απουσία ενός καθαρόαιμου επιθετικού και αυτή την περίοδο δοκιμάζει ορισμένους νεαρούς ποδοσφαιριστές από την Κεντρική Αμερική προκειμένου να στελεχώσει άμεσα το ρόστερ της. Εξάλλου την αγορά της Κόστα Ρίκα την γνωρίζει ο Τόρες έχοντας εργαστεί πρόσφατα στην Αλαχουελένσε. Στο ίδιο γήπεδο πριν από τρία χρόνια διασύρθηκε με 7-0. Δεύτερο σερί παιχνίδι θα ξεκινήσει βασικός ο “άσφαιρος” επιθετικός Ιμπάργκουεν, ο οποίος αποκτήθηκε πρόσφατα από την Λα Εκιδάδ.
Επιστροφή Οσόριο στο Μεντεγίν και πρώτο παιχνίδι μπροστά στους φίλους της ομάδας. Στην πρεμιέρα τα πήγε καλά, έπεται (δύσκολη) συνέχεια και ενώ ακολουθεί ματς κυπέλλου μεσοβδόμαδα. Την… γλεντάει τελευταία την Μπουκαραμάνγκα παρότι πέρυσι έχασε με 3-2. Εύκολα ή δύσκολα ο άσος του 1,50 θα επαληθευτεί.