Australia A-League Regular Season

08:00 Wellington Phoenix – Brisbane Roar
Δεν ήρθε σε καλό σημείο το ρεπό για το Ουέλινγκτον. Στο πιο πρόσφατο αγώνα που έδωσε στις 10/11, απέσπασε τον πρώτο του βαθμό στην έδρα της Μέλμπουρν Βίκτορι (1-1). Προηγήθηκε με το εύστοχο πέναλτι του Νταβιλά στο 5ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια είχε καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει το προβάδισμά του. Τελικά αυτό κόστισε, καθώς στην επανάληψη δεν μπόρεσε να βγάλει ενέργεια και αναμενόμενα ισοφαρίστηκε στο 66’, μετά από αδράνεια της άμυνας και κενό στην μικρή περιοχή. Μέχρι και τη λήξη χρειάστηκε τις σπουδαίες επεμβάσεις του γκολκίπερ Μαρίνοβιτς, ο οποίος «μπήκε» στην κορυφαία ενδεκάδα της αγωνιστικής. Καλείται να χτίσει πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα, αν θέλει κάτι καλύτερο από την αποφυγή της τελευταίας θέσης.
Αγωνιστικά Νέα:Χτύπησε και θα λείψει για το επόμενο διάστημα ο βασικότατος δεξιός μπακ Φέντον (4/0). Αυτό είναι και το μοναδικό πρόβλημα ενόψει της αποψινής αναμέτρησης με το Μπρισμπέιν. Στηρίζει πολλά επιθετικά στο μεγάλο φετινό μεταγραφικό απόκτημα, Γκάρι Χούπερ (2/1), που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούμε και θα πάρει άμεσα φανέλα βασικού.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μαρίνοβιτς – ΜακΓκίνγκ, ΝτεΒερέ, Τέιλορ, Kακάσε – Ρουφέρ, Στέινμαν, Ντέλβιν, Νταβιλά – Μπολ, Χούπερ.
Με εντυπωσιακό τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη για το Μπρισμπέιν. Το σύνολο του Ρόμπι Φάουλερ έκανε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του, κόντρα στη Μέλμπουρν Σίτι (4-3 εντός). Στο 29’ και στο 52’ ήταν με δύο τέρματα πίσω στο σκορ, όμως δώδεκα λεπτά αργότερα είχε φτάσει στην ισοφάριση με την προβολή του Αμαντί και το εύστοχο πέναλτι του Ο’Ντόνοβαν. Ο Ιρλανδός βετεράνος φορ ήταν αυτός που με νέο πέναλτι στο 83’, έπειτα από υπόδειξη του VAR, έκανε την ολική ανατροπή, πετυχαίνοντας παράλληλα χατ – τρικ. Πήρε ψυχολογία και ώθηση ενόψει της συνέχειας και σίγουρα δεν παίζει τόσο άσχημα, όσο δείχνει η βαθμολογική του θέση.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο καλός αμυντικός Χίνγκερτ (16/0 πέρυσι), ενώ θα λείψει με την Εθνική ομάδα νέων ο αμυντικός Ο’Τουλ (2/0). Αυτά είναι και τα δύο αγωνιστικά προβλήματα ενόψει της αποψινής αναμέτρησης για τον πρώην επιθετικό της Λίβερπουλ. Περιμένει πολλά από τον χαφ Στέφαν Μάουκ (5/0), ο οποίος θα σηκώσει όλο το βάρος στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ επιθετικά στηρίζει τα πάντα στον βετεράνο Ιρλανδό, Ο’ Ντόνοβαν (5/4).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Κροκόμπ – Νέβιλ, Γκιλέσπι, Άλντρεντ, Κουρτνέι Πέρκινς – Ακμπάρι, ΜακΓκίνγκ, Μάουκ, Ινμάν – Ο’ Σέι, Ο’ Ντόνοβαν.
Αμφότερες προέρχονται από καλά αποτελέσματα. Το Ουέλινγκτον είχε τον χρόνο στη διάθεσή του για να προετοιμαστεί, ενώ υπάρχει και η σημαντικότατη επιστροφή του «κανονιέρη» Γκάρι Χούπερ (2/1). Με την ψυχολογία στα ύψη το Μπρισμπέιν, που λογικά ένα γκολ του έχει. Πιθανή εξέλιξη το goal/goal.

10:30 Adelaide United – Melbourne Victory
Βρήκε ρυθμό για τα καλά η Αδελαΐδα. Πέτυχε την 3η σερί νίκη της κόντρα στους Μάρινερς και κάλυψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά από τις πρώτες θέσεις (3-1 εκτός). Βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ μόλις στο ξεκίνημα μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Μαρόνε, όμως στη συνέχεια έδειξε χαρακτήρα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Στο 26’ έπειτα από ωραίο συνδυασμό ο Χάλοραν απάντησε και στο 38’ Μιλέουσνιτς με δυνατό σουτ έκανε την ολική ανατροπή. Στη λήξη του ημιχρόνου ο Οπσέθ με προβολή «καθάρισε» το ματς και ο ίδιος παίκτης στο 58’ νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι. Κερδίζει πόντους και ο Ολλανδός προπονητής Χερτιάν Φερμπέικ, μετά τις δύο πρώτες ήττες.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο Γερμανός μέσος Μίρκο Μπόλαντ (0/0), που δεν έχει προσφέρει από πέρυσι αυτά που θα μπορούσε λόγω διαδοχικών τραυματισμών. Αυτό είναι και το μοναδικό σημαντικό πρόβλημα ενόψει του αποψινού ντέρμπι με την Μέλμπουρν Βίκτορι. Επέστρεψε από την Εθνική ομάδα νέων ο ταλαντούχος επιθετικός Τουρέ (4/1), ο οποίος τα πήγε πολύ καλά.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ίζο – Στρέιν, Μαρόνε, Γιάκομπσεν, Κίτο – Τροΐζι, ΜακΓκρί, Λία, Χάλοραν – Μίλεουσνιτς, Οπσέθ.
Συνεχίζεται ο κατήφορος για την Μέλμπουρν Βίκτορι. Η μεγαλύτερη ομάδα της χώρας έχασε 2-1 στο παραδοσιακό ντέρμπι με το Σίδνεϊ κι έμεινε στο -8 από την κορυφή. Ο αρχηγός και σούπερ σταρ Όλα Τοϊβόνεν έδωσε προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με κοντινή κεφαλιά, ενώ στις αρχές της επανάληψης «άγγιξε» το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Από το σημείο εκείνο δεν έκανε απολύτως τίποτα και μέσα σε διάστημα επτά λεπτών (61’ – 68’), δέχτηκε την ολική ανατροπή. Θα πρέπει να είναι ευχαριστημένη που δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις η έκταση της ήττας. Σε πολύ δύσκολη θέση είναι και ο τεχνικός Κουρτς, που απόψε θα αντιμετωπίσει την προηγούμενη ομάδα του.
Αγωνιστικά Νέα:Χάνει πιθανότατα τη φετινή σεζόν ο παγκίτης τερματοφύλακας, Μάθιου Άκτον (5/0 πέρυσι). Χτύπησε στην προπόνηση ο Γερμανός κεντρικός αμυντικός Χούγκλαντ (0/0) και θα λείψει για τις επόμενες έξι εβδομάδες. Αποθεραπεύτηκε ο πολύτιμος διεθνής φορ Ναμπούτ (3/1). Διαθέσιμοι ο στόπερ Ντενγκ (5/0), ο μπακ Ρουξ (5/0), ο εξτρέμ Καμσομπά (5/0) και ο φορ Άθιου (4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Τόμας – Ρουξ, Ντενγκ, Ντονάτσι, Τραορέ – Μπάσα, Μπρόξαμ – Ναμπούτ, Καμσομπά, Κρούζε – Τόιβονεν.
Σίγουρα η Αδελαΐδα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη, αλλά σε αποδόσεις κάτω του διπλασιασμού ο άσος είναι αποτρεπτικός. Ο βασικός λόγος είναι ότι η Βίκτορι θα παίξει για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν χωρίς προβλήματα, με εξαίρεση μόνο τον στόπερ Χούγκλαντ. Εναλλακτική επιλογή το over 2.5.

12:45 Perth Glory – Sydney FC
Δεν θυμίζει σε τίποτα η Περθ Γκλόρι την ομάδα που κατέκτησε τον τίτλο της κανονικής διάρκειας. Πρόσθεσε ακόμα μία νωθρή εμφάνιση στο ενεργητικό της, απέναντι στη Νιούκαστλ (1-1 εκτός). Αναμενόμενα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 31’ μετά από αδράνεια της άμυνας, ενώ στις αρχές της επανάληψης ο Γκραντ έκανε σωτήριο τάκλιν διώχνοντας την μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμής της εστίας του Ρέντι. Κόντρα στη ροή κι έπειτα από φάση διαρκείας κατάφερε να απαντήσει με το κοντινό σουτ του ηγέτη Ντιέγκο Κάστρο, ενώ δεν «πλήρωσε» την αποβολή του Γκραντ στην αμέσως επόμενη φάση. Το θετικό είναι ότι είχε δύο βδομάδες μπροστά του ο τεχνικός Τόνι Πόποβιτς, προκειμένου να διορθώσει τις αδυναμίες της ομάδας του.
Αγωνιστικά Νέα:Χτύπησε ο βασικότατος κόφτης, Οσάμα Μάλικ (4/0) και θα λείψει το επόμενο διάστημα. Εκτός λόγω τιμωρίας θα μείνει ο βασικότατος αμυντικός Γκραντ (5/0), που αποβλήθηκε στον προηγούμενο αγώνα. Αυτά είναι τα δύο αγωνιστικά προβλήματα για τον Αυστραλό τεχνικό. Καθοριστικό ρόλο θα παίξει η απόδοση του βετεράνου ηγέτη, Ντιέγκο Κάστρο (5/1), που σηκώνει όλο το βάρος στο δημιουργικό κομμάτι.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Ρέντι – Ντζούλμπιτς, Φράντζιτς, Βούθρις – Κιλκένι, Ντ’Αγκοστίνο, Γουίλσον, Χουάντε – Φορναρόλι, Οικονομίδης, Κάστρο.
Βγήκε «ζωντανό» το Σίδνεϊ από το «clasico» της χώρας, κόντρα στην Μέλμπουρν Βίκτορι (2-1 εντός). Μπήκε καλύτερα και έχασε ευκαιρίες για να προηγηθεί, ωστόσο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, μετά από αδράνεια της άμυνας και του τερματοφύλακα Ρέντμαϊν. Στην επανάληψη όμως πίεσε και αρχικά έφτασε στην ισοφάριση με την κοντινή κεφαλιά του Λα Φοντρ στο 61’, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Κώστας Μπαρμπαρούσης έκανε την ολική ανατροπή, με διπλή προσπάθεια. Στη συνέχεια θα μπορούσε τουλάχιστον να σκοράρει ακόμα ένα τέρμα, εντούτοις ήταν πολύ άστοχο στην τελική προσπάθεια. Μείωσε έτσι στο -1 από την κορυφή έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός παραμένει λόγω τραυματισμού από την περσινή σεζόν ο αμυντικός Γουάρλαντ, ενώ χτύπησε και θα μείνει εκ νέου εκτός ο χαφ Ζουβέλα (0/0). Αυτά είναι και τα δύο σημαντικότερα προβλήματα ενόψει του μεγάλου αποψινού ντέρμπι. Το βάρος στην επίθεση θα σηκώσει ο Άγγλος «κανονιέρης», Λα Φοντρ (5/4), ενώ δημιουργικά περιμένει πολλά από τον Μπαουμγιόχαν (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρεντμάιν – Γκραντ, Ουίλκινσον, ΜακΓκόουαν, Κινγκ – Νίνκοβιτς, Ο’Νιλ, Κάσερες, Μπαουμγιόχαν – Λα Φοντρ, Μπαρμπαρούσης.
Πολύ δύσκολο ματς για σημείο το ζευγάρι του περσινού τελικού. Οι γηπεδούχοι δεν θυμίζουν την ομάδα του προηγούμενου πρωταθλήματος, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν κοντράρονται στο «σπίτι» τους. Το Σίδνεϊ συνηθίζει να δίνει γρήγορο ρυθμό σε όλα τα παιχνίδια του και λογικά θα δούμε πολλά τέρματα.