Australia A-League Regular Season

09:00 Central Coast Mariners – Western United
Μία από τα ίδια και την περασμένη αγωνιστική για τους Μάρινερς, όπου ηττήθηκαν από την Αδελαΐδα (1-3 εντός). Ο ηγέτης Τζούριτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με πέναλτι, ωστόσο η συνέχεια ήταν εφιαλτική. Στο 26’ ήρθε η ισοφάριση και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους δέχτηκε ακόμα δύο τέρματα. Στο 58’ αποσόβησε πέναλτι ο καλός γκολκίπερ Μπρίγκιτι και παρά τις προσπάθειες δεν κατάφερε να βρει ακόμα ένα γκολ, που θα την έβαζε μέσα στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Είναι και τη φετινή σεζόν με διαφορά από τις πιο αδύναμες ομάδες της κατηγορίας και ρεαλιστικός στόχος παραμένει η αποφυγή της τελευταίας θέσης.
Αγωνιστικά Νέα:Θα είναι διαθέσιμοι ο βασικότατος κεντρικός αμυντικός Ρόουλες (4/0), ο πολύτιμος μεσοεπιθετικός Ντε Σίλβα (4/1) και ο βετεράνος μέσος ΜακΓκλίντσεϊ (1/0). Παραμένει τραυματίας από την αρχή της φετινής σεζόν ο χαφ Μεγίνγκ (0/0). Χτύπησε και θα μείνει εκτός ο αναντικατάστατος μέσος Μίλαν Τζούριτς (5/3) και χάνει τουλάχιστον το αποψινό παιχνίδι. Η απουσία του είναι κάτι παραπάνω από κομβική.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μπρίγκιτι – Γκόρντον, Φοξ, Ρόουλες, Γκλίσμπι – Γκαλιφούκουο, Κιμ, Ντε Σίλβα – Σιλβέρα, Μάρεϊ, Όαρ.
Προσγειώθηκε απότομα η Γουέστερν Γιουνάιτεντ, η οποία έχασε την ευκαιρία να πατήσει στην κορυφή της βαθμολογίας. Ήταν καταιγιστική επιθετικά απέναντι στη Νιούκαστλ, ωστόσο κόστισε το κακό ξεκίνημα (0-1 εντός). Έκανε εξαιρετικό πρώτο εικοσάλεπτο και έφτασε μία ανάσα από το να προηγηθεί, όμως σταδιακά έπεφτε η απόδοση της και έμοιαζε θέμα χρόνου να δεχτεί το γκολ. Τελικά ήρθε στο 36’ μετά από τρύπα στα στόπερ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήταν κάκιστη. Στην επανάληψη «ξύπνησε» και τα έδωσε όλα, όμως το VAR στο 70’ και οι απίθανες επεμβάσεις του αντίπαλου τερματοφύλακα την κράτησαν στο «μηδέν». Φάνηκε επηρεασμένη από την απουσία του Παναγιώτη Κόνε, ενώ είναι δεδομένο ότι θα κινηθεί για την απόκτηση ενός γρήγορου στόπερ.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει τραυματίας ο νεαρός φορ Βαλεντίνο Γιούελ (0/0). Μπήκε στην προαποστολή ο καλός κεντρικός αμυντικός Ασπροποταμίτης (1/0). Χτύπησε και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Ντελιάνοφ (0/0). Αυτά είναι και τα δύο μοναδικά προβλήματα ενόψει της αποψινής αναμέτρησης, καθώς αποθεραπεύτηκε και θα είναι έτοιμος ο πολύτιμος μέσος Παναγιώτης Κονέ (5/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Κούρτο – Ντουράντ, Γκιουλούμ, Τσάπμαν – Χαμίλ, Κονέ, Τζέρτετς, Πέιν – ΜακΝτόναλτ, Ντιαμάντι, Μπερίσα.
Ανάλογη με αυτές των τελευταίων ετών αναμένεται η φετινή σεζόν για τους Μάρινερς, που δείχνουν ότι θα δώσουν μάχη για την αποφυγή της τελευταίας θέση. Η Γιουνάιτεντ προέρχεται από την ήττα στον αγώνα με τη Νιούκαστλ, ωστόσο διαθέτει παίκτες με προσωπικότητα. Θεωρούμε ότι πολύ δύσκολα θα είναι ξανά τόσο άτυχη και θα την εμπιστευτούμε.