Austria Bundesliga

18:00 Admira – SKN St. Pölten
Εφιαλτικό ντεμπούτο για τον τεχνικό Κλάους Σμιντ, έφυγε με πεντάρα από τη Βιέννη. Όλα έδειχναν πως θα πήγαινε στο ημίχρονο κρατώντας την ισοπαλία, όμως δέχθηκε γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Σαν να μην βγήκε στην επανάληψη, δέχθηκε 4 γκολ, την έσωσε μία φορά το δοκάρι και ο κίπερ Λίτνερ σε αρκετές περιπτώσεις. «Όποιος δεν δώσει μάχες στο σημερινό ματς δεν πρόκειται να ξαναπαίξει. Θα εξαρτηθούν πολλά για το ποιοι παίκτες θα φύγουν τον χειμώνα», ξεκαθάρισε ο 51χρονος κόουτς. Εξέτισε ο βασικός αμυντικός μέσος Κέρσμπαουμ (6/0), αμφίβολος ο βασικός αμυντικός Στράους (5/0), για 1 μήνα θα λείψει λόγω τραυματισμού ο ηγετικός στόπερ Μπάουερ (4/0). Στα πιτς παραμένουν οι Βορζάγκερ (Μ, 2/0), Σέρζερ (Α, 11/0 πέρυσι), Τέλκε (Α, 16/0 πέρυσι) και Αϊβού (Α, 3/0).
Εικόνα διάλυσης στο ματς με την Αλταχ, διασύρθηκε με 6-0. Το ξεκίνημα δεν προδιέθετε τέτοια εξέλιξη, αφού έφτασε δύο φορές κοντά στο 1-0. «Παιδική χαρά» η άμυνα, δέχθηκε τρία γκολ σε ένα πεντάλεπτο (28’-33’), ενώ η κακοδαιμονία συνεχίστηκε, καθώς χρειάστηκε να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη δέχθηκε άλλα τρία γκολ, δικαιολογία το αριθμητικό της μειονέκτημα από το 75’ με το σκορ στο 4-0. Δυσοίωνο το μέλλον του κόουτς Αλεξάντερ Σμιντ, ο οποίος θέλησε να θίξει τον εγωισμό των παικτών του: «Η Αντμίρα θα σκέφτεται αν δεν κερδίσουμε ούτε τη Σανκτ Πόλτεν τότε ποια;». Αρκετά προβλήματα, πιθανόν να παίξει με «νέα» άμυνα, καθώς τιμωρημένος είναι ο αριστερός μπακ Χαας (6/0), αμφίβολος ο κίπερ Ρίγκλερ (7 συμμ.), ενώ εκτός είναι ο δεξιός μπακ Ινγκολιτς (7/0) και ο χρήσιμος στόπερ Ντρέσερ (2/0). Ερωτηματικό η κατάσταση του στόπερ Πέτροβιτς (4/0), που έχει μπει στο «ψυγείο» για πειθαρχικό παράπτωμα. Πάγια εκτός ο Πακ (Ε, 24/4 πέρυσι).
Ψάχνουμε να βρούμε ποια από τις δύο αποτελεί τον… μονόφθαλμο και ποια τον… τυφλό στο συγκεκριμένο ζευγάρι. Οι πολλές και σημαντικές απουσίες της Σανκτ Πόλτεν δίνουν προβάδισμα στην Αντμίρα, αλλά με τη φετινή της εικόνα δεν πάει το χέρι για σοβαρό ποντάρισμα πάνω της.

18:00 Mattersburg – Sturm Graz
«Πυροτέχνημα» φάνηκε πως ήταν η νίκη προ δύο εβδομάδων επί της Αλταχ, επέστρεψε άμεσα στις ήττες, μάλιστα, εντός έδρας από την -με ίδιους στόχους- Τιρόλ. Της «χάλασε» το μυαλό το πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 15’, τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι που υπέπεσε. Κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις με δεύτερο γκολ, είχε δοκάρι στο 91’ για να ισοφαρίσει και στην αντεπίθεση δέχθηκε το 2-0. «Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουμε στην εξάδα, απέναντι στη Στουρμ δεν θα μας παρουσιαστούν τόσες ευκαιρίες και θα πρέπει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί», δήλωσε ο κόουτς Πονβάιζερ, ο οποίος προανήγγειλε πως ο χαφ Χάνο (4/0) θα κάνει το ντεμπούτο του ως βασικός, ψάχνοντας βελτίωση στη δημιουργία. Μεγάλο πλήγμα με την απουσία του φορ Πούσιτς (Ε, 3/2), ο οποίος θα υποβληθεί σε αρθροσκόπηση την επόμενη εβδομάδα. Εκτός παραμένει ο μπακ Χέλερ (5/0), όπως και εδώ και πάρα πολύ καιρό ο Νέμετ (Α, 1/0 πέρυσι).
Υποτίθεται πως θα έπαιζε στα… ίσια τη Λίντσερ, όμως φοβήθηκε αρκετά το ματς και ηττήθηκε δίκαια. Σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο κομμάτι, από τύχη δεν δέχθηκε γκολ νωρίτερα από το 76’, στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε το 2-0. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα, σε όλες δεν κατάφερε να σκοράρει. «Θεωρώ πως είμαστε καλύτεροι από τις 3 ομάδες που θα αντιμετωπίσουμε σε διάστημα μίας εβδομάδας και μπορούμε να κάνουμε το 3 στα 3», δήλωσε ο κόουτς Ελ Μαέστρο αναφερόμενος στο σημερινό ματς, το μεσοβδόμαδο για το Κύπελλο με την Αούστρια Κλάγκενφιρτ (εκτός) και της επόμενης αγωνιστικής με την Αντμίρα (εντός). Φανερή η απουσία ρυθμού από επίσημα ματς στους Ρέχερ (Μ, 2/0) και Ντεσπότοφ (Ε, 1/0), ο πρώτος έπαιξε σε όλο το ματς, ενώ ο δεύτερος θα πιθανόν να αγωνιστεί ως βασικός απόψε, στο προηγούμενο μπήκε ως αλλαγή στο 68’ και είχε μία καλή ευκαιρία. Πλήρης η αποστολή.
Η Στουρμ μπορεί να μην τα κατάφερε με την ανώτερη Λίντσερ, όμως με τις ομάδες του… χεριού της είναι αρκετά σοβαρή. Δεν αποτελεί ευκαιρία η απόδοση του «διπλού», πιθανόν να αξίζει καλύτερα να στραφούμε στο σύνολο «2-3 Goal», που καλύπτει αρκετά πιθανά σκορ, ενώ το έχουν φέρει οι φιλοξενούμενοι τις 3 τελευταίες αγωνιστικές.

18:00 WSG Wattens – Rapid Wien
Πήρε «ανάσα» με τη νίκη επί της Μάτερσμπουργκ, πρώτη επιτυχία μετά την πρεμιέρα. Στάθηκε τυχερή που ο διαιτητής «έκλεισε τα μάτια» σε πέναλτι εις βάρος της στο 15’, προηγήθηκε τρία λεπτά αργότερα αξιοποιώντας την εσχάτη των ποινών. Είχε τον έλεγχο του ματς, φάνηκε απειλητική, μάλιστα, σε 2-3 περιπτώσεις, στάθηκε ξανά τυχερή στο 91’, γλιτώνοντας την ισοφάριση από το δοκάρι, «καθάρισε» το ματς στην αντεπίθεση πετυχαίνοντας το 2-0. Ο κόουτς Σίλμπερσμπεργκερ αποθέωσε τον σκόρερ του πρώτου γκολ, Ζλάτκο Ντέντιτς (Ε, 6/4), χαρακτηρίζοντάς τον ως «βασιλιά της ομάδας»! Τη μοναδική νίκη στο γήπεδό της την πέτυχε κόντρα στην έτερη ομάδα της Βιέννης, την Αούστρια (την οποία υποδέχεται ξανά την Τετάρτη για το Κύπελλο) και φιλοδοξεί να καταφέρει το ίδιο και με την άλλη ομάδα της πόλης. Αμφίβολη η επιστροφή του βασικού μέσου Βαλχ (Μ, 5/1), σταθερά εκτός από την αρχή της σεζόν ο Χαουρεγκούι (Μ, 27/4 πέρυσι).
Πήρε ώθηση από το γκολ που πέτυχε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη «σκόρπισε» την Αντμίρα. Σημείωσε 4 γκολ, τα 3 σε διάστημα 11 λεπτών (54’-65’), είχε δοκάρι και πολλές ευκαιρίες για να φτάσει το σκορ σε… αστρονομικά επίπεδα. Πλουραρισμός στην επίθεση, τα γκολ σημειώθηκαν από 5 διαφορετικούς παίκτες. Τέταρτη νίκη στα 5 τελευταία ματς και παραμένει σε επαφή με τις πρώτες θέσεις. Είναι εμφανές πως έχει αρχίσει να ρολάρει επιθετικά, στα 2 πιο πρόσφατα ματς σημείωσε 8 γκολ, ενώ στα προηγούμενα 5 είχε πετύχει συνολικά 6! Επιστρέφει μετά την επέμβαση στο κεφάλι ο βασικός κίπερ Στρέμπινγκερ (4 συμμ.), πιθανόν να μπει στο αρχικό σχήμα ο στόπερ Χόφμαν (5/0), που προφυλάχθηκε κόντρα στην Αντμίρα. Εκτός παραμένουν οι Γκράχοβατς (Μ, 4/0), Σικ (Μ, 4/0), Μάρτιτς (Μ, 1/0) και Ζάντο (Μ, 6/0 πέρυσι), με τους δύο πρώτους να συνιστούν απώλειες.
Η Ραπίντ πάει στο Ινσμπουργκ με τη ψυχολογία στα ύψη, αλλά και με πολλούς οπαδούς στο πλευρό της για να συνεχίσει τα νικηφόρα αποτελέσματα. Σε 11 εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος μέσα στο 2019 παρέμεινε αήττητη στα 9 (7-2-2), θεωρούμε πως είναι ικανή να φύγει με το «διπλό», το οποίο είναι (απλά) σε νορμάλ απόδοση…