Austria Bundesliga

15:30 Austria Wien – SCR Altach
Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι, διατυμπάνιζε πως πάει για τη νίκη στο γήπεδο της Βόλφσμπεργκερ, όμως δεν έδειξε κάτι τέτοιο στο γήπεδο. Διαρκώς αμυνόμενη στο 1ο ημίχρονο, την κράτησε όρθια ο κίπερ Λούσιτς, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι μεταξύ άλλων. Ξεμύτισε μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε, έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει και στο φινάλε δέχθηκε άλλα δύο γκολ. Η διοίκηση, παρά το αρνητικό σερί 4 ματς χωρίς νίκη (0-2-2), στήριξε ξανά τον τεχνικό Ιλτσερ, ο οποίος δήλωσε πως περιμένει από τους παίκτες του να δείξουν τη δουλειά των προπονήσεων στα επίσημα ματς. Βέβαια, μια γκέλα κόντρα στην Αλταχ τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν άρδην. Κοντά στην επιστροφή τους οι Μαντλ (Α, 3/0) και Σόισενγκερ (Α, 21/1 πέρυσι), έχουν μπει στις προπονήσεις, αλλά είναι πίσω από πλευρά φυσικής κατάστασης και δεν υπολογίζονται άμεσα. Εκτός ο Μπόρκοβιτς (Α, 6/1 πέρυσι).
Οργίασε πάνω στη Σανκτ Πόλτεν, επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 αγωνιστικές με 3 ήττες στο διάστημα αυτό. Κινδύνευσε δις στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όμως σε ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα (28’-33’) εκτόξευσε το σκορ στο 3-0 και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Με το πόδι στο… γκάζι και στην επανάληψη, πέτυχε το 4-0 στο 61’ και ακόμα δύο γκολ αφού απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 75’. Αλλαγή του κλίματος μετά την ευρεία νίκη, πήρε «βαθιά ανάσα» ο κόουτς Παστόρ, ο οποίος δήλωσε: «Ηταν λύτρωση το αποτέλεσμα αυτό! Δεν είχα χάσει την πίστη στους παίκτες μου, είμαι περήφανος για την προσπάθειά τους». Οδηγός της για το σημερινό ματς οι δύο περσινές νίκες που πέτυχε επί της Αούστρια σε ισάριθμα ματς. Το πιο πιθανό είναι να παραταχθεί με την ίδια ενδεκάδα της προηγούμενης αγωνιστικής. Παραμένουν εκτός δράσης οι Νέτζερ (Α, 2/0) και Μάιλινγκερ (Μ, 4/0).
Η Αλταχ δεν έγινε ομαδάρα μετά το αποτέλεσμα της προηγούμενης αγωνιστικής, μάλλον βρήκε και τα… έκανε. Η Αούστρια δεν έχει περιθώρια, αν δεν κερδίσει και σήμερα θα πρέπει να αναπροσαρμόσει τους στόχους της και να αρχίσει να κοιτάει την απόσταση με τις από κάτω ομάδες.

15:30 Hartberg – Wolfsberger AC
Μια ήττα από τη Σάλτσμπουργκ είναι πάντα εντός προγράμματος, ακόμα και ένα σκορ σαν το 4-2 που έχανε στο 86’ είναι ανεκτό, όμως η κατάσταση ξέφυγε στα τελευταία λεπτά και το κοντέρ έγραψε 7-2! Κατάλαβε από πρώτο «χέρι» πόσα επίπεδα πάνω είναι η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, η οποία χωρίς να φορτσάρει απειλούσε και σκόραρε όποτε ήθελε. Η Χάρτμπεργκ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τυχερό τρόπο σε 2-1 (44’), και σε 4-2 (77’). Τέλος στο αήττητο σερί 5 αγώνων (3-2-0), πλέον θα πασχίσει να διατηρήσει απόρθητη την έδρα της (2-1-0 φέτος, 4-1-0 μαζί με τα περσινά ματς). Οι θεατές του παιχνιδιού θα έχουν τη δυνατότητα να πιούνε ένα ποτό κερασμένο από την πρόεδρο της ομάδας, η οποία γιορτάζει τα 50ά γενέθλια! Μοναδικός πονοκέφαλος για τον κόουτς Σχοπ η ετοιμότητα του βασικού δεξιού μπακ Λίνχαρτ (7/1), ο οποίος έφυγε τραυματίας από το προηγούμενο ματς και δίνεται αμφίβολος. Εκτός δράσης παραμένει ο Τσέρνεγκ (Μ, 5/0 πέρυσι).
Ηταν εντυπωσιακή στο ντεμπούτο της στους ομίλους του Γιουρόπα και φιλοδώρησε την -φαβορί στα χαρτιά- Γκλάντμπαχ με τέσσερα γκολ! Αμύνθηκε πολύ καλά και χτύπησε σαν «κόμπρα» στις αντεπιθέσεις, αφήνοντας άφωνη τη γερμανική ομάδα, που δεν περίμενε σε καμία περίπτωση ένα τέτοιο αποτέλεσμα. «Τρένο» και στο πρωτάθλημα, έκανε… πλάκα στην Αούστρια (πίκρανε τον πρώην προπονητή της Ιλτσερ), την κέρδισε με 3-0 και μεγάλωσε το νικηφόρο σερί στα 4 ματς. Έχασε πέναλτι στο 43’, «λύθηκε» μετά το 1-0 στο 67’, τη γλίτωσε το δοκάρι από το 1-1, έδωσε διαστάσεις στο φινάλε (88’, 90’). «Οι παίκτες μου είναι επαγγελματίες, ξέρουν πως να αντιδράσουν μετά από μια τέτοια νίκη. Πολύ σημαντική θα είναι η εκκίνηση του ματς, που θα έχουμε φρεσκάδα», έδωσε το σύνθημα για το σημερινό ματς ο κόουτς Στρούμπερ. Περιζήτητος ο φορ Βέισμαν (8 γκολ σε 7 συμμετοχές), υπάρχει ενδιαφέρον από τις Ραπίντ και Αούστρια. Χωρίς απουσίες, πιθανόν να αγωνιστεί με την ίδια ενδεκάδα που έφερε τον θρίαμβο επί της Γκλάντμπαχ.
Ερωτηματικό αποτελεί αν η Βόλφσμπεργκερ μπορεί να διαχειριστεί κούραση, αλλά και συναισθήματα από το ματς της Πέμπτης για το Γιουρόπα. Προς αποφυγή το «διπλό», δεν αποτελεί ευκαιρία, άλλωστε, η απόδοσή του. Αντίθετα, «παίζεται» το Οver, στο οποίο έχουν έφεση οι δύο ομάδες.

18:00 LASK Linz – RB Salzburg
Εκανε ντεμπούτο με το… δεξί στους ομίλους του Γιουρόπα, κερδίζοντας τη Ρόζενμποργκ με 1-0. Είχε δώσει τα διαπιστευτήριά της στην Ευρώπη στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, συνέχισε από το ίδιο σημείο. «Σφιχτή» στην άμυνα, άκρως απειλητική μπροστά, στάθηκε τυχερή που πέτυχε γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου. Στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος πέρασε άνετα από το Γκρατς, χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα. Είχε δοκάρι και ευκαιρίες να προηγηθεί στο 1ο ημίχρονο, «καθάρισε» το ματς μέσα σε 90 δευτερόλεπτα (76’-77’) πετυχαίνοντας δύο γκολ. Ανανέωσαν ο αρχηγός Τράουνερ (Α, 6/1) και ο Φρίζερ (Μ, 7/0), βασικά γρανάζια στη μηχανή του κόουτς Ισμαέλ. Ο πολύτιμος Τετέι (Ε, 6/1) αποχώρησε με μυϊκό πρόβλημα στο ματς με τη Ρόζενμποργκ, θεωρείται απίθανο να προλάβει. Επίσης, ο Πόγκατετζ (Α, 2/0) μπορεί να πήρε συγχωροχάρτι για το πειθαρχικό παράπτωμα, όμως έμεινε στον πάγκο στο ματς με τη νορβηγική ομάδα, δεν είναι σίγουρο αν θα χρησιμοποιηθεί ξανά. Εκτός ο Ράμπσενμπνερ (Α, 2/1).
Πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ το ίδιο και το αυτό για τη Σάλτσμπουργκ, η οποία την Τρίτη παρέδωσε άλλη μία παράσταση. Επέστρεψε με πανηγυρικό τρόπο στην κορυφαία διοργάνωση μετά από 25 χρόνια, διαλύοντας την Γκενκ με 6-2! Τρέλανε τους πάντες ο 19χρονος Χόλαντ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ (δεύτερο συνεχόμενο και τρίτο συνολικά φέτος) και ψηφίστηκε ως παίκτης της αγωνιστικής. Αντίστοιχη εικόνα είχε και το πιο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος, εναντίον της Χάρτμπεργκ, απλά το κοντέρ έγραψε ένα γκολ παραπάνω (7-2). Με νίκη στο σημερινό ντέρμπι φτάνει τις 12 συνεχόμενες στο πρωτάθλημα και ισοφαρίζει το ρεκόρ της από τη σεζόν 2013-14. Ο κόουτς Μαρς ανακοίνωσε πως θα γίνει μερικό ροτέισον, πάντως, το βάθος του ρόστερ της το επιτρέπει. Αμφίβολος είναι ο αρχισκόρερ, Χόλαντ (Ε, 7/11), λόγω ίωσης. Πάγιες οι απουσίες των Βάλκε (2ος τερματοφύλακας) και Πόνγκρασιτς (αναπληρωματικός στόπερ).
Η Σάλτσμπουργκ έχει ξεφύγει για τα δεδομένα της χώρας, χαρακτηριστικό είναι πως η νίκη της στο ντέρμπι κορυφής και ούσα φιλοξενούμενη πληρώνει μόλις 1,47. Το combo του Over και να σκοράρουν αμφότερες έχει εμφανιστεί στα 5 από τα 7 τελευταία ματς των «ταύρων», πιθανόν να επαναληφθεί.