Austria Bundesliga

18:00 RB Salzburg – Austria Wien
Αναπάντεχο γι’ αυτήν, προέρχεται από δύο προβληματικές εμφανίσεις, όμως και πάλι οι απώλειες ήταν ελάχιστες. Την Τετάρτη προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου, κερδίζοντας 2-1 στη Βιέννη τη Ραπίντ στις καθυστερήσεις της παράτασης. Στην κανονική διάρκεια προηγήθηκε στο 51’, όμως δέχθηκε την ισοφάριση 5 λεπτά αργότερα. Απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 66’ και διπλό στο τρίτο λεπτό της παράτασης, όμως δεν μπόρεσε να το αξιοποιήσει. Στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, έπαιξε με αρκετές αλλαγές στην έδρα της Λίντσερ και διατήρησε το αήττητο ισοφαρίζοντας στο 90’ σε 2-2. Ακολουθεί εκτός έδρας ματς με τη Λίβερπουλ για το Τσάμπιονς Λιγκ και ο κόουτς Μαρς προανήγγειλε μερικό ροτέισον. Τραυματίστηκε σοβαρά μεσοβδόμαδα ο χαφ Μπερνέντ (7/0) και θα λείψει καιρό, διαθέσιμος ο αρχισκόρερ Χόλαντ (8/11), πιθανόν να προφυλαχθεί ο έτερος βασικός φορ Χουάνγκ (6/4), που έχασε τα δύο τελευταία. Πάγια εκτός οι Βόλκε (Τ), Πόνγκρασιτς (Α).
Την Τετάρτη υπέστη ντροπιαστικό αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Τιρόλ, η οποία την διέσυρε με 5-2. Υπενθυμίζουμε πως στην ίδια έδρα είχε ηττηθεί με 3-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, δείγμα του ότι δεν έβαλε… μυαλό. Στα του αγώνα, στο 13’ ισοφάρισε το γκολ που είχε δεχθεί στο 10’, έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να κάνει την ανατροπή, όμως της «έκοψε τα πόδια» το 2-1 στο 43’. Σαν να μην μπήκε στο 2ο, δέχθηκε 3 γκολ σε 15 λεπτά, μείωσε στο 84’. Πήγε στράφι η νίκη-ψυχολογίας επί της Αλταχ (2-0) που είχε προηγηθεί στο πρωτάθλημα, το κλίμα μυρίζει… μπαρούτι. «Στην επόμενη διακοπή του πρωταθλήματος θα παρθούν αποφάσεις», δήλωσε ο τεχνικός Διευθυντής, Πέτερ Στέγκερ, χτυπώντας το καμπανάκι προς όλους. Δεν επέστρεψε στη Βιέννη, προετοιμάστηκε στο γειτονικό Τιρόλ. Ξανά αλλαγές στην άμυνα, εκτός τέθηκε ο Ζβέρσιτς (Α, 7/0), ντεμπούτο έκανε στο ματς Κυπέλλου ο Μπόρκοβιτς (Α), πιθανόν να τον αντικαταστήσει. Εκτός ο Εμπνερ (Μ, 6/0) και οι μακροχρόνιοι Μαντλ (Α, 3/0), Σόσενγκερ (Α, 21/1 πέρυσι).
Το εξωπραγματικό εντός έδρας αήττητο σερί της Σάλτσμπουργκ 48 αγώνων δεν κινδυνεύει από αυτή την απογοητευτική Αούστρια. Τι να παίξει όμως κανείς όταν δίνει 1,10 ο «άσος» και 1,25 το Over; Οι… θαρραλέοι μπορούν να κυνηγήσουν το G/G, που πληρώνει σαφώς καλύτερα.

18:00 SKN St. Pölten – LASK Linz
Δεν αδιαφόρησε για το Κύπελλο, έπαιξε με βασικούς την Τρίτη κόντρα στη Μάτερσμπουργκ και προκρίθηκε στους «16». Εξελίσσεται σε αγαπημένη της αντίπαλο, καθώς κόντρα σε αυτήν κέρδισε τελευταία φορά στο πρωτάθλημα. Πολύ ανώτερη, από ατυχία δεν σκόραρε στο 1ο ημίχρονο, στην επανάληψη το πέτυχε δις μέσα σε ένα πεντάλεπτο (56’-61’) με σκόρερ τον Γκάτλερ, δεν επηρεάστηκε από τη μείωση του σκορ στο 71’, προφύλαξε σχετικά άνετα το προβάδισμά της. Το προηγούμενο Σάββατο απέφυγε την 3η διαδοχική ήττα ισοφαρίζοντας την Αντμίρα στο 93’. Τυχερός ο βαθμός, δέχθηκε το 1-0 στο 23’ και γλίτωσε δεύτερη παραβίαση σε αρκετές περιπτώσεις. Δεν έχει εκμεταλλευτεί την έδρα της (0-1-2), οφείλει να βελτιώσει τις επιδόσεις της για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις. Εξέτισε ο μπακ Χαας (6/0). Χάνει τρίτο ματς πιθανότατα ο βασικός κίπερ Ρίγκλερ (7 συμμ.), εκτός παραμένουν οι Ινγκολιτς (Α, 7/0), Ντρέσερ (Α, 2/0), Πακ (Ε, 24/4 πέρυσι), στο «ψυγείο» ο Πέτροβιτς (Α).
Δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με την αδύναμη Βιενέρ Βικτόρια (Γ’ κατηγορία) την Τετάρτη για το Κύπελλο, επικράτησε με 4-1, παίζοντας με ανάμικτη ενδεκάδα. Το σημαντικό ματς γι’ αυτήν ήταν την προηγούμενη εβδομάδα, για το πρωτάθλη, όπου έγινε η πρώτη ομάδα που κόβει βαθμούς φέτος από τη Σάλτσμπουργκ. Μπήκε με φουλ τις μηχανές και στο 18’ κέρδιζε με 2-0. Οπισθοχώρησε και το πλήρωσε με το 2-1 στο 32’, γύρισε ακόμα πιο πίσω στο 2ο ημίχρονο, πέρασε εφιαλτικές στιγμές μετά το 75’ που έμεινε με 10 παίκτες και «λύγισε» στο 90’ (2-2). Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, κινδύνευσε και με ανατροπή, θα ήταν άδικο βάσει της προσπάθειάς της. Την Πέμπτη παίζει εκτός έδρας με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Γιουρόπα και ο κόουτς Ισμαέλ προανήγγειλε πως θα κάνει αλλαγές. Τιμωρημένος ο στόπερ Φιλίποβιτς (Α, 2/0), πιθανόν να προφυλαχθεί ο πολύτιμος Τετέι (Ε, 6/1) που προέρχεται από μυϊκό τραυματισμός. Εκτός ο Ράμσεμπνερ (Α, 2/1).
Άλλο επίπεδο οι δύο ομάδες, η Λίντσερ, ακόμα και με αλλαγές, είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί. Ψάχνουμε εναλλακτικές επιλογές, καθώς η απόδοση του «2» είναι πολύ μικρή και θεωρούμε πως το αγαπημένο σύνολο των φιλοξενούμενων, το «2-3 Goal», που καλύπτει αρκετά σκορ, έχει αρκετές πιθανότητες.

18:00 Wolfsberger AC – WSG Wattens
Είχε εύκολη αποστολή την Τετάρτη στο Κύπελλο στην τοπική αναμέτρηση με τη «μικρούλα» Βόλφσμπεργκ (Γ’ κατηγορία), την οποία διέσυρε με 6-0. Εντύπωση έκανε πως χρησιμοποιήθηκαν αρκετοί βασικοί, με τον αρχισκόρερ Βέισμαν να αγωνίζεται για 66’ και να πετυχαίνει χατ τρικ. Αυτή ήταν η 7η σερί νίκη (οι 4 τελευταίες και 6 συνολικά χωρίς να δεχθεί γκολ) σε όλες τις διοργανώσεις, είχε προηγηθεί το «διπλό» για το πρωτάθλημα στην έδρα της Χάρτμπεργκ. Ζορίστηκε στο 1ο ημίχρονο, «λύθηκε» μετά το υπέρ της πέναλτι και αποβολή αντιπάλου στο 65’ και όλα πήραν τον… δρόμο τους. «Θα πρέπει να προσέξουμε την Τιρόλ, απέδειξε με την Αούστρια πως είναι καλή ομάδα, όμως όλα εξαρτώνται από εμάς», δήλωσε ο τεχνικός Στρούμπερ. Ακολουθεί το παρθενικό εντός έδρας ματς σε όμιλο του Γιουρόπα, με τη Ρόμα. Πλήρης η αποστολή.
«Φάρμακο» αποδείχθηκε το Κύπελλο, την Τετάρτη διέσυρε την Αούστρια Βιέννης με 5-2, παίρνοντας θριαμβευτική πρόκριση στους «16». «Μαγικός» ο 19χρονος Γιεμπόα, την πήρε από το… χέρι, πετυχαίνοντας 4 γκολ, χτυπώντας θέση στη βασική ενδεκάδα (στο πρωτάθλημα χρησιμοποιείται ως αναπληρωματικός)! Στο πρωτάθλημα κόντραρε για ένα ημίχρονο τη Ραπίντ, έχασε ευκαιρίες για να προηγηθεί, όμως στο δεύτερο «ξεφούσκωσε» και ηττήθηκε δίκαια με 2-0. Πήρε «ανάσες» στο μεσοβδόμαδο ο υπερπολύτιμος Ντέντιτς (Ε, 7/4) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα, «λευκό» το απουσιολόγιο, δεν επηρεάζει η απουσία του –από την αρχή της σεζόν τραυματία- Χαουρεγκούι (Μ, 27/4 πέρυσι).
Η Βόλφσμπεργκερ δείχνει ασταμάτητη και παίζει με το «πόδι στο γκάζι» είτε είναι αγώνας Κυπέλλου με την άσημη Βόλφσμπεργκ είτε ματς Γιουρόπα με την Γκλάντμπαχ. Προδιαθέτει η άμυνα της Τιρόλ για Over (έχει δεχθεί από 2 γκολ και πάνω στα 4 από τα 5 τελευταία ματς), το συνδυάζουμε με τον «1».