Austria Bundesliga

15:30 SCR Altach – Mattersburg
Δεν σνόμπαρε το Κύπελλο την Τετάρτη, παρατάχθηκε με μόλις 2 αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς πρωταθλήματος και επικράτησε άνετα εκτός έδρας της αδύναμης Χέρτα Βελς (Γ’ κατηγορία) με 4-1. «Καθάρισε» από το 1ο ημίχρονο (2-0), στο… ρελαντί το 2ο, πέτυχε άλλα δύο γκολ, δέχθηκε τη μείωση του σκορ ενδιάμεσα. Στο πρωτάθλημα, πήγε στη Βιέννη για να πάρει αποτέλεσμα από την Αούστρια, όμως δεν το απέδειξε στο γήπεδο. Πολύ κακή εμφάνιση, την κολακεύει το τελικό 2-0 της ήττας, το οφείλει στον κίπερ Κόμπρας. «Δεν βλεπόμασταν», ομολόγησε ο προπονητής Αλεξ Παστόρ. Από το συγκεκριμένο ματς αποκόμισε πρόβλημα ο μπακ Κάριτς (8/0), έχασε το μεσοβδόμαδο και θα λείψει πάλι. Πάγια εκτός δράσης οι Νέτζερ (Α, 2/0) και Μίλινγκερ (Μ, 4/0).
Δεν μπορεί να βγει από την κρίση, την Τρίτη πραγματοποίησε ακόμα μία τραγική εμφάνιση, ηττήθηκε με 2-1 από τη Σανκτ Πόλτεν και αποχαιρέτησε το Κύπελλο. Τυχερή που απέφυγε το γκολ στο 1ο ημίχρονο, στην επανάληψη δέχθηκε δύο σε ένα πεντάλεπτο (56’-61’), δεν έφτανε το 2-1 στο 71’. Την προηγούμενη εβδομάδα πήρε έναν βαθμό στο ματς με τη Στουρμ, όμως χωρίς να τον αξίζει, καθώς ισοφάρισε 3-3 στο 92’ με ανύπαρκτο πέναλτι. «Μαύρα χάλια» η άμυνά της, χάλαγε ότι έφτιαχνε στην επίθεση. «Σε μερικά ματς κάποιοι παίκτες δεν τα δίνουν όλα, από εδώ και πέρα θα παίζουν μόνο όσοι το κάνουν», προειδοποίησε ο τεχνικός Πονβάιζερ, ο οποίος βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Δυσάρεστα τα νέα από τον πολύτιμο φορ Πούσιτς (3/2), ο οποίος θα λείψει άλλες 4-6 εβδομάδες. Εχασε προπονήσεις ο φορ Κβάσινα (7/1) και είναι αμφίβολος, εκτός παραμένει ο μπακ Χέλερ (5/0).
Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες και δεν δικαιολογείται ο τόσο έντονος φαβοριτισμός της Αλταχ, η οποία έχει πληρώσει πολλάκις την αμυντική της αφέλεια. Πέρυσι έφεραν 2 Over σε συνδυασμό με G/G σε ισάριθμα ματς, αντίστοιχη θα είναι η επιλογή μας και σήμερα.

15:30 Sturm Graz – Admira
Τα βρήκε… μπαστούνια την Τετάρτη στην έδρα της πρωτοπόρου της Β’ κατηγορίας, Αούστρια Κλάγκενφουρτ και χρειάστηκε την παράταση για να προκριθεί στους «16» του Κυπέλλου. Ωραίο ματς, με εναλλαγές στο σκορ. Προηγήθηκε με το… καλησπέρα (6’), δέχθηκε την ανατροπή και έστειλε το ματς στην παράταση με πέναλτι στο 85’. Στον έξτρα χρόνο είχε περισσότερες δυνάμεις, σημείωσε δύο γκολ και χαμογέλασε τελευταία. Προερχόταν από το 3-3 με τη Μάτερσμπουργκ, που ισοφαρίστηκε στο 92’ με ανύπαρκτο πέναλτι. Ο προπονητής της, Ελ Μαέστρο έκανε επίθεση στον διαιτητή μετά το τέλος του ματς και τιμωρήθηκε με 1 μήνα αποκλεισμό, αλλά με αναστολή. «Πήρα το μάθημά μου, θα φέρομαι πιο επαγγελματικά στο μέλλον», δήλωσε για την ποινή. Χωρίς απουσίες.
Είδε σαν… πολυτέλεια το Κύπελλο, δεν έδωσε μεγάλη σημασία στο ματς της Τρίτης με τη μικρούλα Εμπράισντορφ (Γ’ κατηγορία) και της «χάρισε» τη μεγαλύτερη νύχτα της ιστορίας της. Εχανε 2-0 στο 26’, καθαρά από τύχη δεν δέχθηκε κι άλλο γκολ και απλά μείωσε στις καθυστερήσεις. Στο πρωτάθλημα έφτασε πιο κοντά από ποτέ στην πρώτη νίκη κόντρα στη Σανκτ Πόλτεν, όμως ισοφαρίστηκε στο 93’. Μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς μετά το 1-0 (23’), όμως ήταν άστοχη. «Χαρίσαμε τη νίκη, αλλά αποδείξαμε πως μπορούμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο», δήλωσε ο κόουτς Κλάους Σμιντ, ενώ ο πρόεδρος χαρακτήρισε το ρόστερ ως το καλύτερο στα 4,5 χρόνιας της θητείας του. Μυϊκό πρόβλημα ταλαιπωρεί τον σημαντικό μεσοεπιθετικό Πους (1/1) και είναι αμφίβολος, εκτός παραμένουν οι Μπάουερ (Α, 4/0), Βορζάγκερ (Μ, 2/0), Σέρζερ (Α, 11/0 πέρυσι) και Τέλκε (Α, 16/0 πέρυσι).
Η άμυνα της Αντμίρα «μπάζει», οι 3 εκτός έδρας ήττες της ήταν εμφατικές (5-0 οι δύο τελευταίες, 3-1 η άλλη), πολύ πιθανό η Στουρμ να ξεσπάσει πάνω της. Ποντάρουμε στον «άσο» με χάντικαπ ενός γκολ, κάτι που έχει επιβεβαιωθεί, άλλωστε, στις 3 τελευταίες επισκέψεις της Αντμίρα στο Γκρατς.

18:00 Rapid Wien – Hartberg
Εκανε υπερπροσπάθεια την Τετάρτη στο ματς Κυπέλλου με τη Σάλτσμπουργκ. Ισοφάρισε άμεσα το γκολ που δέχθηκε στο 51’, έπαιξε με 10 παίκτες από το 66’ και με 9 από το πρώτο λεπτό της παράτασης, αμύνθηκε υποδειγματικά, αλλά λύγισε στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων… Οι οπαδοί της αναγνώρισαν την προσπάθειά και στο τέλος χειροκρότησαν θερμά τους παίκτες, ενώ εμφανώς στεναχωρημένος ο κόουτς Κίχμπαουερ δήλωσε: «Δεν πήγαμε στα πέναλτι για 20 δευτερόλεπτα. Είναι κρίμα…». Στο πρωτάθλημα προέρχεται από 3 διαδοχικές νίκες, στην τελευταία πέρασε άνετα από την έδρα της Τιρόλ με 2-0. Κινδύνευσε μόνο στο 1ο ημίχρονο, κυριάρχησε στην επανάληψη, όπου πέτυχε και τα δύο γκολ. Πλήγμα με τον τραυματισμό του εξτρέμ Κιταγκάβα (4/0), θα λείψει για καιρό. Έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι Σβαμπ (Μ, 7/1) και Βελιμίροβιτς (Α, 1/0) που αποβλήθηκαν στο ματς Κυπέλλου με δεύτερη κίτρινη και όχι απευθείας κόκκινη. Αμφίβολος ο ηγέτης Μουργκ (Μ, 8/1), εκτός 4 μακροχρόνιοι.
Δεν είχε αγώνα Κυπέλλου, όπως οι υπόλοιπες ομάδες της κατηγορίας, είχε αποκλειστεί στον προηγούμενο γύρο. Στο πρωτάθλημα, γνώρισε από τη Βόλφσμπεργκερ δεύτερη συνεχόμενη ήττα και πρώτη φετινή στο γήπεδό της. Είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες να προηγηθεί, τη «γονάτισε» το πέναλτι και αποβολή στο 64’ (0-1), βρήκε μία ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε και στο 88΄δέχθηκε δεύτερο γκολ. «Ήμασταν πολύ κοντά στη νίκη, αλλά δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας», σχολίασε ο τεχνικός, Μάρκους Σχοπ. Εχει σημαντικές προβλήματα, καθώς τιμωρημένος είναι ο βασικός στόπερ Λούκενεντερ (Α, 7/0) και εξαιρετικά αμφίβολοι ο χρήσιμος μέσος Ρασβάλντερ (2/0), ο οποίος έσπασε τη μύτη του, ο βασικός δεξιός μπακ Λίνχαρτ (7/1, έχασε και το προηγούμενο) και ο κομβικός μεσοεπιθετικός Ράκοβιτς (8/2). Εκτός δράσης παραμένει ο Τσέρνεγκ (Μ, 5/0 πέρυσι).

Το σετ αποδόσεων σε συνδυασμό με την υπερπροσπάθεια 120 λεπτών των παιχτών της Ραπίντ την Τετάρτη, την ώρα που αυτοί της Χάρτμπεργκ έπαιρναν «ανάσες», μας έκαναν να σκεφτούμε σοβαρά την κόντρα του φαβορί. Όμως τα ερωτηματικά των αμφίβολων παικτών των φιλοξενούμενων κρατάνε την ιδέα για το live, αφού δούμε ενδεκάδες.