Austria Bundesliga

15:30 Admira – RB Salzburg
«Τσίμπησε» βαθμό στο ματς με την Αούστρια, κόντρα στην οποία έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία, την πρώτη φετινή ολόκληρου του πρωταθλήματος! Ελάχιστες οι καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, είχε την καλύτερη, όμως το σουτ του Σέσβεντερ στο 10’ απομακρύνθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Σε θέση άμυνας στην επανάληψη, άντεξε στην πίεση της Αούστρια, ενώ ευνοήθηκε από τον διαιτητή που «έκλεισε τα μάτια» σε περίπτωση πέναλτι. Διατήρησε την εστία της απαραβίαστη για παρθενική φορά στο πρωτάθλημα, ενώ η ίδια δεν σκόραρε για τρίτη συναπτή αγωνιστική. Στην τελευταία έχει ελαφρυντικό τη ξαφνική απουσία του αρχισκόρερ της Μπάκις (Ε, 14/7), ο οποίος προτιμήθηκε να προφυλαχθεί, λόγω ενοχλήσεων που ένιωσε. Προπονήθηκε μέσα στην εβδομάδα και είναι διαθέσιμος, μοναδικές απουσίες οι μακροχρόνιες των Σέρζερ (Α), Τέλκε (Α), Βόρζαγκερ (Μ, 2/0).
Την Τετάρτη, για το Τσάμπιονς Λιγκ, εμφανίστηκε η… πυραυλοκίνητη ομάδα που έχουμε συνηθίσει και πέρασε… αέρα από το Βέλγιο, επικρατώντας της Γκενκ με 4-1. Πέτυχε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, είχε ακόμα ένα -άγνωστο γιατί- ακυρωθέν και αρκετές ευκαιρίες, ενώ η άμυνα έδωσε ξανά τα γνωστά… δικαιώματα. «Κρατάει» την τύχη στα χέρια της για πρόκριση στους «16», όσο μπορεί να ειπωθεί αυτό όταν χρειάζεται μόνο νίκη στο φινάλε επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Λίβερπουλ. Τουλάχιστον, αν δεν τα καταφέρει, εξασφάλισε την 3η θέση και τη συνέχεια στο Γιουρόπα. Στο πρωτάθλημα, νόμιζε πως «καθάρισε» με το 2-0 που προηγήθηκε της Σανκτ Πόλτεν στο 34’, δεν άκουσε το… καμπανάκι από το 2-1 (με πέναλτι) στο 43’, έπαιξε με τη… φωτιά στην επανάληψη, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε και εγκλωβίστηκε μετά το 2-2 που δέχθηκε στο 60’. Στο «-1» πλέον η Λίντσερ, απέκτησε ενδιαφέρον το πρωτάθλημα. Διαθέσιμος ο βασικός κίπερ Στάνκοβιτς (11 συμμ.), εκτός οι Φάρκας (Α, 8/0), Μπερνέντ (Μ, 8/0), Κοϊτά (Ε, 10/6).
Η Σάλτσμπουργκ έχει ρίξει… στροφές στα τελευταία ματς στο πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με τη βελτίωση που δείχνει στην άμυνα η Αντμίρα στα 3 πιο πρόσφατα παιχνίδια, αξίζει να ρισκάρουμε στο «2» σε συνδυασμό με το Under 4,5, που πληρώνει 2,20.

15:30 SCR Altach – Wolfsberger AC
Της παρουσιάστηκαν ιδανικές συνθήκες για να φύγει με βαθμολογικό όφελος από τη δυνατή έδρα της Χάρμπεργκ, όμως τις… κλότσησε, ηττήθηκε με 2-1 και παρέμεινε ουραγός, έστω και με διπλή συγκατοίκηση. Προηγήθηκε με το… καλησπέρα, μόλις στο 6’, έχασε 4 ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της, ενώ στο 30’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 41’, κόντρα στη ροή του ματς, γεγονός που δεν ξεπέρασε ποτέ στην επανάληψη και έφαγε δεύτερο γκολ στο 59’, ενώ στο φινάλε περισσότερο κινδύνευσε με τρίτο, παρά απείλησε με ισοφάριση. «Πληγωνόμαστε μόνοι μας και δεν είναι η πρώτη φορά…», δήλωσε ο απαρηγόρητος από την εξέλιξη του ματς τεχνικός της, Άλεξ Παρτόρ. Ζόρικο το πρόγραμμα, ακολουθούν δύο εκτός έδρας ματς με Στουρμ και Σανκτ Πόλτεν πριν τη διακοπή. Μακροχρόνιες οι απουσίες των Νέτζερ (Α, 2/0), Μίλινγκερ (Μ, 4/0) και Ντιακιτέ (Μ, 9/0), νέα αυτή του χαφ Τζάμνινγκ (10/1).
Την Πέμπτη έσβησαν οι τελευταίες ελπίδες που διατηρούσε για πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ, μετά την ήττα με1-0 από την Γκλάντμπαχ. Ήταν μέσα στο παιχνίδι για μία ώρα, είχε μάλιστα δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί, «κατέρρευσε» μετά το γκολ που δέχθηκε στο 60’ και κινδύνευσε σε τρεις ακόμα περιπτώσεις μέχρι το φινάλε. Γλυκόπικρη γεύση άφησε το αποτέλεσμα στον υπηρεσιακό κόουτς Μοχάμεντ Σαλί, ο οποίος έκανε ευρωπαϊκό ντεμπούτο, είχε προηγηθεί το νικηφόρο στο πρωτάθλημα επί της Μάτερσμπουργκ. Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, πέτυχε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, πριν δεχθεί τη μείωση του σκορ στο 87’. Ακολουθεί το ντέρμπι με τη δεύτερη Λίντσερ, θέλει να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Ξεκούραστος ο στόπερ Ρίνιτς (12/0), ήταν τιμωρημένος στην Ευρώπη, εκτός παραμένουν οι εναλλακτικοί Μπάουμγκαρτνερ (Α, 2/0), Αλεξάντερ Σμιντ (Ε, 12/0 όλες ως αλλαγή).
Με τα χάλια που έχει η άμυνα της Άλταχ δεν μπορεί να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Βόλφσμπεργκερ, έστω και αν αυτή παρουσιαστεί κουρασμένη από το ευρωπαϊκό ματς της Πέμπτης. Αυτός είναι, άλλωστε, ο λόγος που το «2» προσφέρεται στο 1,80, σε διαφορετική περίπτωση ήταν max 1,60.

18:00 LASK Linz – Rapid Wien
Ζει ιστορικές στιγμές, την Πέμπτη κέρδισε 2-1 τη Ρόζενμποργκ στη Νορβηγία και εξασφάλισε την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα, στην παρθενική της συμμετοχή στους ομίλους! Ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, προηγήθηκε στο 20’ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκόιγκινγκερ, δεν αξιοποίησε διπλή ευκαιρία στο 42’ και το πλήρωσε με το 1-1 δύο λεπτά αργότερα, όμως στο 54’ ξαναπήρε προβάδισμα και, παρ’ ότι στο 57’ έχασε ευκαιρία για να «κλειδώσει» τη νίκη, το προφύλαξε μέχρι τέλους. Είναι σε… δαιμονισμένη κατάσταση, στο πρωτάθλημα σημείωσε κόντρα στην Τιρόλ την 7 διαδοχική νίκη και πλησίασε στον πόντο την πρωτοπόρο Σάλτσμπουργκ. Ζορίστηκε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε στροφές στο τελευταίο εικοσάλεπτο, είχε δοκάρι στο 74’, το 1-0 στο 79’, διπλασίασε τα τέρματά της στις καθυστερήσεις. Εκτός ο εδώ και καιρό τραυματίας Ράμσεμπνερ (Α, 2/1).
Ανταπεξήλθε στις αντιξοότητες που της προέκυψαν κόντρα στη Στουρμ και θα πρέπει να αισθάνεται ικανοποιημένη από την ισοπαλία που παραχώρησε, που, άλλωστε, τη διατήρησε πάνω από την αντίπαλό της. Επιβραβεύτηκε για την ανωτερότητά της στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ στο 28’, όμως στην επανάληψη επηρεάστηκε από τις τρεις αναγκαστικές αλλαγές που υποχρεώθηκε να κάνει, δέχθηκε το 1-1 στο 54’ και κινδύνευσε με ήττα. «Θα έκανα διαφορετικές επιλογές στις αλλαγές αν μπορούσα, δεν το χρησιμοποιώ σαν δικαιολογία», δήλωσε ο απελπισμένος τεχνικός της, Κίχμπαουερ. Θυμίζει… νοσοκομείο, καθώς αντιμετωπίζουν πρόβλημα 9 παίκτες, οι περισσότεροι από αυτούς υπολογίζονται στο βασικό ροτέισον. Συγκεκριμένα αμφίβολοι είναι οι στόπερ Μπάρατς (11/3), Χόφμαν (10/0), λείπουν οι μπακ Στοΐκοβιτς (6/0), Αουέρ (9/0), οι μέσοι Βελιμίροβιτς (4/0), Σικ (4/0), Σάντο, ο πολύτιμος εξτρέμ Σόμπεσμπεργκερ (11/2 και 4 ασίστ) και ο επιθετικός Κιταγκάουα (4/0).
Η Λίντσερ έχει έξτρα επιβάρυνση από το εκτός έδρας ευρωπαϊκό ματς της Πέμπτης, όμως θα τη στηρίξουμε, καθώς η Ραπίντ ταλαιπωρείται από πολλές απουσίες, κυρίως στην άμυνα, που θα την υποχρεώσουν να κάνει… αλχημίες για να βγάλει ενδεκάδα.