Austria Bundesliga

ALTACH v HARTBERG

Η Αλταχ, στη δεύτερη έξοδό της, γνώρισε ξανά την ήττα, όμως αδικείται βάσει της απόδοσής της. Πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα και το γρήγορο 2-0 της Ραπίντ, μόλις στο 11′. Ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια, μείωσε το σκορ στο 27′, είχε 9 (!) κλασικές ευκαιρίες να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ήταν τρομερά άστοχη και άτυχη. «Φυσικά χρειαζόμαστε βαθμούς, αλλά μπορούμε να χτίσουμε πάνω σε αυτή την εμφάνιση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Είμαστε μόλις στην 3η αγωνιστική», δήλωσε ο τεχνικός Παστόρ. Δεν χρησιμοποιήθηκαν στο προηγούμενο οι Νέτζερ (Α, 2/0) και Σβισχενμπρέγκερ (Α, 1/1), χωρίς να αναφερθεί το γιατί. Το ματς με τη Ραπίντ έχασε και ο Γιάμνινγκ (Μ, 2/0), υπολογίζεται κανονικά. Δύσκολα ξανά ο νεοφερμένος επιθετικός Γκσβέιντλ, εκτός ο Σμιέντλ (Α, μεταγραφή).
Η Χάρτμπεργκ αναδείχθηκε νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με τη Στουρμ, μια επικράτηση που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους οπαδούς της. Κυριάρχησε η δύναμη στο ματς, δεν υπήρξαν πολλές φάσεις από καμία ομάδα. Κέρδισε πέναλτι στο 65′, απόφαση που σήκωσε διαμαρτυρίες από την αντίπαλο (η αλήθεια είναι πως ο αμυντικός Σάκιτς, πρώην Ατρόμητου, αμύνθηκε άτσαλα) και το μετέτρεψε σε γκολ ο Τάντιτς (3ο γκολ στη σεζόν). Υποχρεώθηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο από το 71′, όμως αμύνθηκε με επιτυχία. Δεύτερη σερί επιτυχία, όμως τώρα καλείται να δείξει ανάλογη εικόνα και μακριά από το γήπεδό της, όπου παρουσιάζεται φανερά πιο αδύναμη. Σε 1-2 μεταγραφές ακόμα ελπίζει ο κόουτς Σχοπ, χωρίς να κατονομάσει σε ποιες θέσεις θέλει ενίσχυση. Τιμωρημένος ο Κάνσολα (Μ, 3/0). Πάγιες οι απουσίες των Κρεπφλ (Μ, 25/2 πέρυσι), Τσέρνεγκ (Μ, 5/0).
Η Αλταχ έκανε καλή εμφάνιση και αδικείται από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, αλλά από την άλλη παίζει κόντρα σε μία ομάδα που προέρχεται από δύο σερί επιτυχίες και η απόδοση του «άσου» θα έπρεπε να είναι πιο… μαζεμένη. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκουν τρόπο να σκοράρουν, πιθανόν να το επαναλάβουν. Στο G/G το ποντάρισμά μας.
AUSTRIA WIEN v ADMIRA WACKER

Μία κρύο μία ζέστη προσφέρει η Αούστρια στους οπαδούς της. Την Πέμπτη γνώρισε δεύτερη ήττα (3-1) από τον Απολλων Λεμεσού και αποχαιρέτησε το Γιουρόπα Λιγκ. Εκανε ιδανικό ξεκίνημα, προηγήθηκε στο 18′, είχε ευκαιρίες για το 2-0, όμως η ισοφάριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου της έκοψε τα… πόδια και στην επανάληψη δεν… βγήκε στο γήπεδο. Είχε πάει με εξαιρετική ψυχολογία, καθώς στο πρωτάθλημα πέτυχε  την πρώτη νίκη, περνώντας σαν… σίφουνας από την έδρα της Μάτερσμπουργκ (5-1). Γκολ με το… καλησπέρα (3′), στο 58′ κέρδιζε με 4-0 και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ Μεγάλος πρωταγωνιστής ο φορ Μόντσαϊν (χατ-τρικ). Η οικονομική ζημιά από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό ίσως φέρει πώληση κάποιου παίκτη, με τον Σέρμπεστ (Μ, 3/0 – πέρυσι δανεικός στη Κασίμπασα) να είναι πρώτος υποψήφιος. Τραυματίστηκε και θα λείψει για περίπου δύο μήνες ο Μαντλ (Α, 3/0). Εκτός οι Μπόρκοβιτς (Α, 6/1 πέρυσι), Σόισενγκερ (Α, 23/1 πέρυσι), Τούργκεμαν (Ε, 18/6 πέρυσι).

Η Αντμίρα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το ροτέισον της Λίντσερ και υπέστη την τρίτη συναπτή ήττα στο πρωτάθλημα. Ηταν φοβισμένη στο πρώτο ημίχρονο, γλίτωσε το γκολ σε δύο περιπτώσεις, όχι όμως και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην επανάληψη, η είσοδος του έμπειρου Χόφερ (έκανε ντεμπούτο) στο 52′ τη βοήθησε αρκετά, με τον έμπειρο επιθετικό να έχει δύο καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Δεν χάνει την αισιοδοξία του ο κόουτς Γκέγερ, παρά την εφιαλτική εκκίνηση που έχει πραγματοποιήσει η ομάδα, βλέπει βελτίωση από παιχνίδι σε παιχνίδι. Τραυματίστηκε ο 18χρονος στόπερ Αϊβού (3/0), θα λείψει τουλάχιστον μέχρι τον Σεπτέμβριο. Διαθέσιμοι πλέον ο Σέσβεντερ (Α, 8/0 πέρυσι) και ο Φορζάγκερ (Μ, 30/2 πέρυσι), ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους, αντίθετα στα πιτς παραμένουν οι Σέρζερ (Α, 11/0 πέρυσι) και Τέλκε (Α, 16/0 πέρυσι).

Δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα αντιδράσει η Αούστρια μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό, έτσι κι αλλιώς δεν είναι υπόδειγμα σταθερότητας φέτος. Σίγουρα δεν στέκουν οι αποδόσεις του «άσου», όμως δεν μας δίνει και η Αντμίρα περιθώριο για να ρισκάρουμε. Καλύτερα αποχή.
SK STURM GRAZ v RAPID WIEN

Φάνταζε περίεργο, βάσει εμφανίσεων, το «2 στα 2» που είχε κάνει η Στουρμ στο πρωτάθλημα και κόντρα στη γειτόνισσα Χάρτμπεργκ ήρθε η πρώτη ήττα. Κακό ποιοτικά ματς, κρίθηκε από ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στο 65′. Θύτης ο μπακ Σάκιτς (πρώην Ατρόμητου), ο οποίος, πάντως, μάρκαρε άτσαλα τον αντίπαλό του. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα από το 71′, ουσιαστικά δεν απείλησε καθόλου. Χαρακτηριστικό είναι το σχόλιο του κόουτς Ελ Μαέστρο: «Ηταν βαρετό παιχνίδι, χωρίς να θέλω να μειώσω τη νίκη της αντιπάλου». Προβληματισμός για την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου του γηπέδου της, είναι σε τραγική κατάσταση. Εξέτισε την τιμωρία και επιστρέφει ο Χούσπεκ (Μ, 2/0), επέστρεψε στις προπονήσεις, αλλά δύσκολα θα χρησιμοποιηθεί ο αρχηγός Χιρλάντερ (Μ, 26/2 πέρυσι), ενώ στο απουσιολόγιο παραμένει ο Ρίχερ (Μ, 1/0).
Τυχερή η Ραπίντ, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στην Αλταχ. Οφείλει το «τρίποντο» στο εξαιρετικό της ξεκίνημα και το γρήγορο 2-0 (11′), καθώς στη συνέχεια δέχθηκε τη μείωση του σκορ στο 27′ και απειλήθηκε σε 9 περιπτώσεις με ισοφάριση και… ποιος ξέρει τι άλλο. Πρωταγωνιστές της ομάδας της Βιέννης ήταν ο Ταξιάρχης Φούντας, που σημείωσε και τα 2 γκολ, φτάνοντας τα 3 φέτος και ο γκολκίπερ Στρέμπινγκερ, ο οποίος πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων! «Κρατάμε μόνο τους βαθμούς, μετά το 2-0 σταματήσαμε να παίζουμε», δήλωσε ο κόουτς Κίχμπαουερ. Ατυχος ξανά ο Ζάντο (Μ), θα κάνει νέο χειρουργείο και θα μείνει για καιρό εκτός δράσης. Μυικό πρόβλημα αντιμετώπισε ο αρχηγός Σβαμπ (Μ, 2/0), όμως όλα δείχνουν ότι θα βρεθεί στην αρχική ενδεκάδα, αντίθετα εκτός παραμένουν οι Ζονλάιτερ (Α, 23/5 πέρυσι), Λιούμπισιτς (Μ, 27/1 πέρυσι). Δεν είναι έτοιμος ακόμα ο νεοφερμένος Ιάπωνας φορ, Κιταγκάβα.
Αμφότερες προβλημάτισαν τις 3 πρώτες αγωνιστικές, παρά τα θετικά τους αποτελέσματα. Το ματς φαντάζει ως… «τριπλή», όμως οι ευάλωτες άμυνές τους μας προσφέρουν επιλογή στα γκολ. Το εκατέρωθεν σκοράρισμα θεωρείται πολύ πιθανό, ενώ δύσκολα το ματς θα μείνει στο 1-1, οπότε μπορούμε νατο συνδυάσουμε με το Over για να ανεβάσουμε την απόδοση.