Belgium Beker van Belgie

21:00 Union Saint-Gilloise – Westerlo
Όποιες ελπίδες είχε για αποτέλεσμα κόντρα στην Γουίλρικ έσβησαν από νωρίς καθώς χρειάστηκε αγωνιστεί από νωρίς (6’) με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής και μοιραία ηττήθηκε από τους πρωτοπόρους περιόδου. Στην μετριότητα φέτος, καθώς δεν τα κατάφερε στην πρώτη περίοδο (ο νικητής εξασφαλίζει ένα εισιτήριο στον «τελικό» ανόδου) ενώ στην 2η, βρίσκεται στο -3 από την κορυφή. Η απώλεια περιόδου έφερε και αλλαγή τεχνικού μάλιστα και πορεύεται με τον τεχνικό της ομάδας νέων, Χερνάν Λοσάδα. Η περυσινή… τρελή πορεία πάντως στο κύπελλο όπου έφθασε στα ημιτελικά για πρώτη φορά μετά από 50 χρόνια, αποκλείοντας μάλιστα την συμπολίτισσα Άντερλεχτ ακόμα μνημονεύεται από τους φίλους της και ευελπιστεί σε ανάλογη διάκριση και φέτος Αποτελεί την μεγαλύτερη ομάδα της χώρας προπολεμικά (11 πρωταθλήματα) που τις τελευταίες δεκαετίες βέβαια… βολοδέρνει στις μικρές κατηγορίες. Τιμωρημένος ο αρχηγός και βασικός αμ. Περντιτσίζι (17/0), επιστρέφει ο βασικότατος Τέουμα (Μ, 17/1).
Μια από τις εκπλήξεις του προηγούμενου γύρου πραγματοποίησε η Βέστερλο που απέκλεισε την Βέστερλο (Α΄Κατηγορία) και έδειξε διάθεση να ψάξει την διάκριση στο θεσμό. Ανταγωνιστική και με το παραπάνω φέτος, καθώς έχασε για μόλις δύο βαθμούς την πρωτιά στην 1η περίοδο ενώ έχει ξεκινήσει με 1-1-1 την δεύτερη. Προέρχεται από εκτός έδρας ισοπαλία με την Βιρτόν (1-1) που χρειάστηκε να αγωνιστεί με δέκα ποδοσφαιριστές από το 8ο λεπτό. Ακολουθεί ματς με την Ουνιόν και για το πρωτάθλημα. Απέφυγε τιμωρία για την αποβολή ο τερμ. φαν Λάνχενοντονκ (3/0) προς ικανοποίηση του τεχνικού Πέιτερς καθώς δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικός τερμ. Οζέρ (14/0).Ανέτοιμος ο χρήσιμος επιθετικός Εγκπόχο (9/2), αμφίβολος ο βασικός αμ. Μπισέτ (14/2).
Το σετ κρίνεται υπερβολικό καθώς η Βέστερλο επικράτησε στο ίδιο γήπεδο πριν περίπου έναν μήνα και οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές ανάμεσα τους. Σε αποδεκτή τιμή το αμφίτερμα, καλοπληρωμένη η ισοπαλία.

21:00 Zulte Waregem – Sint-Truiden
Συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα των τελευταίων εβδομάδων, με το δύσκολο 1-0 επί της Εουπεν. Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο όπου σκόραρε και άγγιξε και δεύτερο γκολ, τυχερή όμως στην επανάληψη όπου περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και κινδύνευσε πολλάκις με την ισοφάριση. Με τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία «πάτησε» μετά από καιρό στην πρώτη 6αδα και το ζύγι κρίνεται κάτι παραπάνω από θετικό. Το καλό κλίμα «χάλασαν» πάντως οι τραυματισμοί δύο στόπερ (!) στο τελευταίο ματς που βάζουν δύσκολα στον Φράνκι Ντουρί που πολλάκις έχει εκφράσει την διάθεση για διάκριση στο κύπελλο. Νοκ άουτ τέθηκε ο βασικός στόπερ Ντεσάχτ (17/0) αλλά και ο συνήθως αντικαταστάτης του, Μποντρί (4/0) και μοιραία αναμένονται… πειραματισμοί στο κέντρο της άμυνας, όπου λογικά θα βρεθεί ο μπακ ντε Φάουβ. Όπως και στα τελευταία ματς δεν υπολογίζεται ο ηγετικός επιθετικός και εν των πρώτων σκόρερ Μπεραχίνο (9/4).
Αλλαγή κλίματος, καθώς προέρχεται από σπουδαίο διπλό στην έδρα της μισητής Γκενκ (2-1) όπου επικράτησε για πρώτη φορά από το 2008 σε ένα εντυπωσιακό ντεμπούτο του Νίκι Χάγιεν στον πάγκο! Βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και απάντησε κόντρα στην ροή του ματς και βρήκε και δεύτερο γκολ (41’). Σε θέση άμυνας στην επανάληψη όπου με… ηρωισμούς και αρκετή τύχη πανηγύρισε το τρίποντο. Είχε προηγηθεί η απομάκρυνση του τεχνικού Μαρκ Μπράους και το τρίποντο σκόρπισε ενθουσιασμό στις τάξεις της σε μια σεζον που κινείται στην μετριότητα. Ο υπηρεσιακός Χάγιεν… κέρδισε πόντους και θα διατηρηθεί μάλιστα στον πάγκο για δύο τουλάχιστον ματς. Εξέτισε ο βασικός στόπερ Σανκχον (13/0), δεν υπολογίζεται ο ενίοτε βασικός ντε Ριντερ (ΜΕ, 9/0), πάγια εκτός ο βασικός στόπερ Τεξέιρα (7/1), γνωστές οι λοιπές απουσίες.
Το σετ κρίνεται υπερβολικό καθώς οι γηπεδούχοι αντιμετωπίζουν προβλήματα απουσιών, ενώ η Σεντ Τρουιντεν προέρχεται από το διπλό της χρονιάς και έχει… φουσκώσει αυτοπεποίθηση. Κρατάμε στάση αναμονής και θα περιμένουμε το live!

21:30 KV Oostende – Club Brugge
Αλλαγή κλίματος, καθώς την Κυριακή πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της Αντερλεχτ (3-2), την πρώτη μετά από 11 αγωνιστικές και έχτισε διαφορά από την «ουρά». Τιμώρησε κάθε αμυντικό λάθος των αφελών φιλοξενούμενων, γλύτωσε από πέναλτι στο 2-0, ενώ δέχτηκε τα δύο γκολ μετά το 80’. Στο πολύτιμο +7 πλέον από την τελευταία και καταδικαστική θέση και στο κύπελλο θα αγωνιστεί χωρίς άγχος για πρώτη φορά μετά από αρκετές εβδομάδες όπου ο πεσιμισμός είχε παγιωθεί στις τάξεις της. Δεν λείπουν πάντως τα προβλήματα. Τελευταία απώλεια ο βασικός μέσος και αρχηγός Βαντετρις (17/2), ενώ δεν υπολογίζονται και πάλι ο βασικός αριστερός μπακ Σκούλασον (15/2), αλλά και ο βασικός δεξιός μπακ Καπόν (10/0). Δευτερη και τελευταία αγωνιστική ποινής για τον ενίοτε βασικό εξτρέμ Βάργκας (10/1) που στο παρελθόν έχει αγωνιστεί με την Μπριζ.
Συνέχισε την εντός συνόρων προέλαση της, επικρατώντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το 1-0 της Μουσκρόν. Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, όπου σκόραρε, είχε ευκαιρίες και χαμένο πέναλτι, έριξε ταχύτητα στην επανάληψη χωρίς πάντως να απειληθεί. Δεν… παίρνει το πόδι από το γκάζι η Μπριζ, που δεν έχει αντίπαλο εντός συνόρων. Στο +6 από την δεύτερη Σταντάρ και με αρκετές ελπίδες για την 3η θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ, η σεζόν εξελίσσεται εξαιρετικά για την ομάδα του Φιλιπ Κλεμάν, που εσχάτως «ανοίγει» το rotation καθώς το πρόγραμμα είναι «γεμάτο» μέχρι την χειμερινή διακοπή. Χωρίς νέα προβλήματα, δεν υπολογίζεται και πάλι ο ενίοτε βασικός στόπερ Μίτροβιτς (5/0), ενώ αναμένονται αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Παραμένει εκτός αποστολής ο πειθαρχικά τιμωρημένος επιθετικός Ντιάν (6/4) που μάλλον μετρά μέρες στο Βέλγιο.
Αδιαφιλονίκητο φαβορί η σοβαρή και πειθαρχημένη Μπριζ που ακόμα και με αλλαγές, έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο κόντρα σε μια ομάδα με δεδομένες αμυντικές αδυναμίες. Οι γηπεδούχοι «έφτιαξαν» πάντως ψυχολογία και μπορούν να αβαντάρουν σε πονταρίσματα τερμάτων.

21:45 Sporting Charleroi – KAA Gent
Πιστοποίησε την εξαιρετική της κατάσταση επικρατώντας δίκαια 2-0 της Μπέβερεν, με πρωταγωνιστή και πάλι, τον Ιρανό φορ Ρεζαέϊ. Σημείωσε και τα δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, έψαξε και τρίτο, έχοντας πάντως και την τύχη στο πλευρό της, με τους φιλοξενούμενους να σημαδεύουν δις τα δοκάρια. Κλέβει την παράσταση η Σαρλερουά που πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού εσχάτως με έξι νίκες στα επτά τελευταία ματς και φαντάζει πανέτοιμη για τον αγώνα κυπέλλου, με την κλήρωση πάντως να κρίνεται τουλάχιστον… σκληρή. «Αυτή είναι και δεν μπορούμε να την αλλάξουμε. Πρέπει να δείξουμε πως μπορούμε να τα βάλουμε με την εξαιρετική Γάνδη» τόνισε ο επιτυχημένος Μπελοσίν, σε μια προσπάθεια να μεταφέρει το άγχος στον αντίπαλο. Χωρίς νέα προβλήματα, δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικότατος μέσος Ντιαντί (13/0), χάνει τρίτο σερί ο βασικός στόπερ Ντιάν (13/1).
Ξανά στις ράγες, επιστρέφοντας στις επιτυχίες με άνετο διπλό στο Κορτράικ (2-0). Δεν είχε πρόβλημα παρά το εκτεταμένο rotation από τον Θόρουπ (πέντε αλλαγές), προηγήθηκε στο καλό πρώτο ημίχρονο ενώ σημείωσε και δεύτερο γκολ στο ξεκινημα της επανάληψης όταν οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει μέτρα και πίεζαν για την ισοφάριση. Σταθερά ανταγωνιστική φέτος η Γάνδη, που πρωταγωνιστεί εντός και εκτός συνόρων καθώς πέραν της εξαιρετικής πορείας στο πρωτάθλημα, είναι η πρώτη ομάδα από το Βέλγιο που εξασφάλισε ήδη ευρωπαϊκή πρόκριση. Το καλό κλίμα «χάλασε» ο σοβαρός τραυματισμός του αναπληρωματικού μέσου Ντεζαχέρ (9/0) που εσχάτως αποτελούσε αξιόπιστη συμπληρωματική λύση. Εκτός και ο «παγκίτης» επιθετικός Κούμπο, (6/0) αλλά και ο στόπερ Ντεράικ (0/0), ενώ παραμένει εκτός αποστολής ο… γκρινιάρης στόπερ Μπρον (5/0).
Το πιο δυνατό ματς της ημέρας, ανάμεσα σε δύο αθλητικές ομάδες που βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Το σετ αδικεί τους γηπεδούχους που μετρούν έξι νίκες στα επτά τελευταία και έχουν βρει ρυθμό σε επίθεση και άμυνα. Ρίσκο με την καλοπληρωμένη ισοπαλία που επαληθεύτηκε και στο ματς πρωταθλήματος.