Belgium Beker van Belgie

21:30 Royal Antwerp – KSC Lokeren
Πιστοποίησε την άνοδο της με άνετο 3-1 επί της «ασθμαίνουσας» Σερκλ Μπριζ. Ο φορμαρισμένος Λαμκελ Ζε «καθάρισε» το ματς, καθώς στο πρώτο ημίχρονο αν και καλύτερη «κόλλησε» στο 1-1, αλλά στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση της και έφθασε εύκολα στο δεύτερο κολλητό τρίποντο. Οι… επενδύσεις στο φινάλε της μεταγραφικής περιόδου (Ντεφούρ, Μιραλάς, Χουντ) είχαν άμεσο αποτέλεσμα στην Αντβερπ που άφησε πίσω της τον επεισοδιακό αποκλεισμό στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Στην Αμβέρσα δεν κρύβουν άλλωστε τους υψηλούς στόχους της σεζόν και το κύπελλο αποτελεί βασική επιδίωξη για τον Λάζλο Μπολόνι που προανήγγειλε περιορισμένο rotation. «Θα υπάρξουν αλλαγές, αλλά δεν θα επιλέξω Β’ ομάδα» τόνισε χαρακτηριστικά ο Ρουμάνος τεχνικός. Αναμένεται να προφυλαχθεί ο Ντεφούρ (μ, 2/0), εκτός ο βασικός στα πρώτα ματς Σεκ (Μ, 5/0), γνωστές οι απουσίες των Τζούνιορ Πιους (νεοφερμένος βασικός στόπερ, 2/0), Ματέους (στόπερ, 14/0, πέρυσι) και Οπάρε (μπακ, 23 συμ. πέρυσι).
Τα βρίσκει «σκούρα» στα… χωράφια της Β΄Κατηγορίας και ευελπιστεί σε αποτέλεσμα ώθηση στο κύπελλο. Η Λόκερεν μετά από 23 χρόνια υποβιβάστηκε και ξεκίνησε με ελπίδες άμεσης επιστροφής στα μεγάλα σαλόνια. Φευ! Μετά από επτά αγωνιστικές βολοδέρνει στις τελευταίες θέσεις, προερχόμενη πάντως από την πρώτη νίκη, καθώς το Σάββατο επιβλήθηκε της «ασθμαίνουσας» Ρόζελαρ που με το… ζόρι έλαβε άδεια συμμετοχής. Δεδομένες οι επιθετικές αδυναμίες της καθώς έχει σκοράρει μόλις τέσσερις φορές και ο τεχνικός ντε Μπουκ έπεισε τον εκκεντρικό πρόεδρο για την προσθήκη του καλού φορ Χαμπιμπού, που μετρά 57 γκολ στην Α΄Κατηγορία με αρκετές ομάδες. Δεν υπολογίζονται και πάλι οι αμυντικοί Ενγκανγκα (3/0), Μάρζο (1/0), ο εξτρεμ Χιουπερτς (3/0), μακροχρόνια εκτός ο αρχηγός Οφερμέιρ (χωρίς συμμετοχή).
Αδιαφιλονίκητο φαβορί η Αντβερπ σε αναμενόμενα αδιάφορη απόδοση. Η Λόκερεν αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα εκτός έδρας και δεν πείθει πως μπορεί να αναστατώσει τους γηπεδούχους. Αποδεκτός ο άσος από το πρώτο ημίχρονο, ενδεχομένως και με «λευκό» παθητικό.

21:30 Standard Liège – Lommel United
Πιστοποίησε την εξαιρετική της κατάσταση με το άνετο 3-0 επί της Εουπεν, όπου είχε… τελειώσει ουσιαστικά το ματς από νωρίς (2-0 στο 27’). Σταθερά στην κορυφή, ούσα αψεγάδιαστη εντός έδρας και με θετικό ξεκίνημα και στην Ευρώπη. Μετά το θεωρητικά εύκολο ματς κυπέλλου, ακολουθεί το ντέρμπι μίσους με την Σαρλερουά ενώ στην συνέχεια δοκιμάζεται κόντρα στην Αρσεναλ για το Γιουροπα Λιγκ. Ο Πρεντόμ αποφεύγει πάντως τους πειραματισμούς και θα επιλέξει ανταγωνιστική εβδομάδα. «Δεν ξεχνάμε τον περυσινό αποκλεισμό απο ομάδα μικρότερης κατηγορίας στον ίδιο γύρο. Δεν θέλουμε να το ξαναζήσουμε». Η αποστολή το απέδειξε, με τον Μισέλ Πρεντόμ να αποφεύγει εκπλήξεις και να εμπιστεύεται τους ίδιους ποδοσφαιριστές που είχε επιλέξει και στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, αν και αναμένονται τουλάχιστον τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (τερμ, 1 συμ) και Μιανγκ (μπακ, 0/0), πάγια εκτός ο στόπερ Ντουσέν (3/0).
Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια για την άσημη Λόμελ. Η ομάδα του Στέφαν Γκίσλασον πασχίζει να παρουσιαστεί ανταγωνιστική φέτος και ακόμα… περιμένει την πρώτη νίκη στην Β’ Κατηγορία όπου ξεπερνά μόνο την χρεοκοπημένη Ρόζελαρ, που με το ζόρι έλαβε άδεια συμμετοχής. Σε επτά αγωνιστικές έχει περιοριστεί μόλις σε τρεις ισοπαλίες, δεν έχει σκοράρει στα πέντε από τα επτά φετινά και συνεπώς έχει να ανέβει ένα… βουνό, αγωνιζόμενη στην απόρθητη έδρα της πρωτοπόρου της Α΄Κατηγορίας. Η μοναδική έως τώρα νίκη της χρονιάς επιτεύχθηκε στον προηγούμενο γύρο κυπέλλου όπου επικράτησε ομάδα 4ης Κατηγορίας. Στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, παρουσιάστηκε πάντως μαχητική χωρίς πάντως να αποφύγει την ήττα από την εκ των πρωτοπόρων Λέουβεν (1-0) δεχόμενη γκολ στα τελευταία λεπτά.
Μέρα με τη νύχτα οι δύο ομάδες και ο Μισέλ Πρεντόμ προσεγγίζει με σοβαρότητα το ματς. Λογικός όσο και σε αδιάφορη τιμή ο άσος ακομα και από το πρώτο ημίχρονο, αποδεκτή η επικράτηση του φαβορί χωρίς να δεχτεί γκολ.