Belgium Jupiler Pro League

15:30 Standard Liège – Eupen
Εξαιρετικά κύλησαν οι τελευταίες ημέρες για τον σύλλογο της Λιέγης. Την Πέμπτη επικράτησε της Γκιμαράες (2-0) στην πρεμιέρα του Γιουρόπα Λιγκ σε ένα «σκληρό» ματς, όπου βρήκε λύσεις στην επανάληψη και είχε σε εξαιρετική βραδιά τον κίπερ Μιλένκοβιτς Σάβιτς που πραγματοποίησε αρκετές επεμβάσεις στο ντεμπούτο του. Είχε προηγηθεί και το διπλό στην Οστάνδη (4-1), στο οποίο ανέβασε στροφές στην επανάληψη και κατέκτησε το 5ο τρίποντο σε επτά αγωνιστικές που την έφερε στην πρώτη θέση. Με σταθερά βήματα, η Σταντάρ επιβεβαιώνει τα προγνωστικά στο ξεκίνημα της σεζόν που την ήθελαν να πρωταγωνιστεί. Απόλυτη εντός έδρας (4/4 σε πρωτάθλημα και Ευρώπη) και σταθερά επιθετική (έχει σκοράρει στα επτά από τα οκτώ έως τώρα ματς) φωνάζει παρούσα σε μια απαιτητική χρονιά όπου ψάχνει την διάκριση εντός και εκτός συνόρων.
Αγωνιστικά Νέα:Επιστρέφει ο βασικός εξτρέμ Λεστιέν (5/3) που δεν αγωνίστηκε με την Γκιμαράες λόγω ίωσης, διαθέσιμος και ο συνήθως βασικός μέσος Αμαλά (5/0). Εκτός αποστολής ο Μποκαντί Α, (5/0), γνωστή πλέον η απουσία του χρήσιμου στόπερ Ντουσέν (3/0), σκέψεις για πειραματισμό από Πρεντόμ που ίσως επιλέξει για πρώτη φορά φέτος σχήμα με δύο φορ. Γνωστές κρίνονται οι απουσίες των Ορλάντο Σα (ε, 18/1 πέρυσι) και Ποκονιόλι (μπακ, 8/0 πέρυσι).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μποντάρ – Βοϊβόντα, Βανσχνεουντεν, Λαϊφης, Γκαβορί – Μπαστιέν, Τσίμιροτ – Εμποκού, Αμαλά, Καρσελά – Εμόν.
Βελτιωμένη συγκριτικά με προηγούμενα ματς, η Εουπεν αναδείχτηκε ισόπαλη με την Ζ. Βάρεγκεμ (1-1), όπου για πρώτη φορά φέτος ήταν πάντως η ομάδα πρωτοβουλίας. Πίεσε από τα πρώτα λεπτά, αλλά παρότι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Δεν τα παράτησε και στην επανάληψη επιβραβεύτηκε με το γκολ της ισοφάρισης. Η εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής επανέφερε μάλιστα κάποια από τη χαμένη αυτοπεποίθηση στο εσωτερικό της. Ο τεχνικός Σαν Χοσέ προσπαθεί με συνεχείς αλλαγές να βελτιώσει την εικόνα της, έχοντας αδιαμφισβήτητα δύσκολο έργο ένεκα των 17 (!) συνολικά καλοκαιρινών προσθηκών. «Η Σταντάρ είναι η καλύτερη ομάδα στην χώρα. Εμείς όμως θέλουμε βαθμούς. Αν δεν πιστεύουμε στη νίκη, καλύτερα να μην ανέβουμε στο λεωφορείο», τόνισε ο Ισπανός που το 2013 είχε επικρατήσει του Πρεντόμ στο πρωτάθλημα Σαουδικής Αραβίας. Για… Πύργο της Βαβέλ κάνει λόγο ο Τύπος ένεκα των 19 διαφορετικών εθνικοτήτων στο ρόστερ της!
Αγωνιστικά Νέα:Συνεχίζονται οι πειραματισμοί από τον Σαν Χοσέ που σταδιακά εμπιστεύεται ολοένα και περισσότερο τα τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα. Δεν υπολογίζονται και πάλι οι Μολίνα (Α, 2/0), Μιραμάρ (Ε, 6/0), Εμπαλό (2/0), νέο πρόβλημα ο ενίοτε βασικός επιθετικός Τσιαμπικέτι (6/0). Διαθέσιμος για πρώτη φορά φέτος ο νεοφερμένος Μπολινγκί (Αντβέρπ) που διεκδικεί μάλιστα θέση στο αρχικό σχήμα
Πιθανή ενδεκάδα:(5-3-2): ντε Βολφ – Mπεκ, Κοχ, Αματ, Μπλοντέλ, Βερντόν– Εμπραχίμι, Λαπένα, Μαρέχ – Μπολινγκί, Μπαουτίστα.
Αδιαφιλονίκητο φαβορί η καταιγιστική εντός έδρας Σταντάρ, που «κουβαλά» βέβαια κούραση από δύσκολη ευρωπαϊκή αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι βγάζουν πάντως περισσότερο… τσαμπουκά εσχάτως και μπορούν να κρατήσουν «χαμηλά» το σκορ. Άσος με under 3,5

19:00 Club Brugge – Anderlecht
Η πρεμιέρα στο Τσάμπιονς Λιγκ άφησε ανάμεικτα συναισθήματα, μετά το εντός έδρας 0-0 με την Γαλατασαράι. Είχε την κατοχή αλλά και αρκετές ευκαιρίες (και δοκάρι), όπως όμως και οι φιλοξενούμενοι που την σειρά τους απείλησαν και άγγιξαν το γκολ τουλάχιστον δύο φορές (και δοκάρι). Σε σταθερά υψηλές πτήσεις, πάντως, καθώς είχε προηγηθεί η νίκη στο τοπικό ντέρμπι με την Σερκλ Μπριζ (2-0), όπου δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες συνεχίζοντας έτσι αήττητη εντός και εκτός συνόρων. Η ευρωπαϊκή ισοπαλία πάντως ακόμα… στοιχειώνει τον Κλεμάν που… φωνάζει για πέναλτι στα τελευταία λεπτά ενώ δεν δίστασε να εγκωμιάσει την μεγάλη αντίπαλο, Άντερλεχτ παρότι αγκομαχά στον βαθμολογικό πίνακα. «Μου αρέσει ο τρόπος που αγωνίζονται».
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς νέα προβλήματα, αναμένονται αλλαγές στην επιθετική τριάδα, μετά τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες στην ευρωπαϊκή αναμέτρηση και ο πιτσιρικάς Οπεντά φαίνεται να κερδίζει φανέλα βασικού μετά τον αποκλεισμό από την αποστολή του νεοφερμένου επιθετικού Ντιάν (1/0). Πάγια εκτός οι αναπληρωματικοί αμυντικοί Βλίτινγκ (3/0) και Κολς (1/0) όπως και ο φορ Φόσεν (1/0), που δεν συμπεριλαμβάνονται στα πλάνα του Κλεμάν
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μινιολέ – Μάτα, Μίτροβιτς, Ντέλι, Ρίκα– Μπαλάντα, Φόρμερ, Βανάκεν – Ντένις, Οπεντά, Ταού.
Οξύνεται η κρίση στην Αντερλεχτ μετά την εντός έδρας ήττα από την Αντβερπ (2-1). Οι πρωτευουσιάνοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και αποδείχτηκε η έλλειψη προσωπικοτήτων, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και να βρίσκουν γκολ νίκης στο 87’. Η περίοδος χάριτος έχει πλέον περάσει για τον Βενσάν Κομπανί που δέχεται ολοένα και πιο σκληρή τακτική. Οι νεανικοί «μοβ» προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο κατοχής αλλά στερούνται αρκετών και βασικών συστατικών για το επιτύχουν και με μόλις μια νίκη αποτελούν την αρνητική έκπληξη της έως τώρα σεζόν. «Δεν θα αλλάξουμε τον τρόπο που αγωνιζόμαστε, αλλά η αλήθεια είναι πως η κατοχή δεν φέρνει αποτελέσματα», τόνισε ο ο βοηθός Ντέιβις, με τον Κομπανί να υπερθεματίζει: «Είμαστε αφελείς».
Αγωνιστικά Νέα:Τα κατάφερε και επιστρέφει στην αποστολή μετά από δύο αγωνιστικές ο παίκτης προπονητής Βενσάν Κομπανί (5/0), που δίνεται πάντως αμφίβολος. Νέο πρόβλημα ο πιτσιρικάς και βασικός εσχάτως αμυντικός μέσος Λοκονγκά (2/0) και η απουσία του ίσως φέρει στο αρχικό σχήμα τον βασικό πέρυσι, αλλά εκτός πλάνων φέτος Τρεμπέλ που παρέμεινε στις Βρυξέλλες καθώς δεν κατάφερε να βρει νέα ομάδα. Ανέτοιμος ο νεοφερμένος φορ Ρουφ, εκτός και ο χρήσιμος Ζούλγι (Μ, 5/0), χάνει τρίτο σερί ο άλλοτε σταρ Νασρί (5/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): βαν Κρουμπούρχε – Σαρντέλα, Σαντλερ, Κομπανί, Κομπό – Τρεμπέλ, Χέρκενς, Βερσούρεν – Φλαπ, Σαντλί, Τελίν.
Λογικό και αδιαφιλονίκητο φαβορί η Κλαμπ Μπριζ σε απόδοση πάντως που κρίνεται αδιάφορη για τον χαρακτήρα της αναμέτρησης. Η Άντερλεχτ είναι καλύτερη από ό,τι δείχνει ο βαθμολογικός πίνακας, χωρίς πάντως να πείθει πως μπορεί να αμφισβητήσει την ανωτερότητα των γηπεδούχων. Άσος… ΠΡΟΠΟ!

21:00 Zulte Waregem – KAA Gent
Έστω και δύσκολα άντεξε στην έδρα της εκ των ουραγών, Εουπεν (1-1), αγωνιζόμενη για περίπου 50 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα, παραμένοντας έτσι αήττητη για πέμπτο διαδοχικό ματς. Χωρίς διάθεση από τα πρώτα λεπτά και σε παθητικό ρόλο, κατάφερε να προηγηθεί κόντρα στην ροή του ματς (45’), ενώ πριν από δύο λεπτά είχε μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές. Σε θέση άμυνας στην επανάληψη, δέχτηκε την ισοφάριση αλλά πάλεψε και κράτησε τον βαθμό. Οι ειδικές συνθήκες που διαμορφώθηκαν με την αποβολή αφήνουν θετικό πρόσημο στην Ζ. Βάρεγκεμ που δεν έπεισε στο Εουπεν, αλλά έδωσε συνέχεια στις υψηλές πτήσεις των τελευταίων εβδομάδων. Ο ικανός Φράνκι Ντουρί πιστώνεται την βελτίωση στην άμυνα, καθώς ξεκίνησε την σεζόν με δύο βαριές ήττες (0-6 γκολ), αλλά έκτοτε μετρά ένα εξαιρετικό 3-2-0 (8-2 γκολ).
Αγωνιστικά Νέα:Κανονικά θα αγωνιστεί ο πιτσιρικάς βασικός στόπερ Πλέτινξ (5/0) που αποβλήθηκε στο Εουπεν, αλλά δικαιώθηκε στην έφεση για την τιμωρία του. Χωρίς νέα προβλήματα και χωρίς αλλαγές στο αρχικό σχήμα, δεν επηρεάζει η απουσία του χρήσιμου στόπερ Μποντρί (28 συμ, πέρυσι) που δεν έχει αγωνιστεί ακόμα φέτος , εκτός και ο επίσης αναπληρωματικός αμυντικός Ντεμίρ (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μποϊσούτ – ντε Φαουβ, Ντεσάχτ, Πλέτινξ, Μπούρκι – Γκοβέα, Σεκ – Μπιορνταλ, Μπεραχίνο, Ζαράντια – Λαρίν.
Έδωσε συνέχεια στις εντυπωσιακές εντός έδρας εμφανίσεις, επικρατώντας και της Σεντ Ετιέν (3-2) στην πρεμιέρα του Γιουροπα Λιγκ, σε ένα γεμάτο από φάσεις ματς. Εξαιρετική για περίπου 65 λεπτά όπου προηγήθηκε 3-1, έβαλε στο ματς τους «στεφανουά» με κωμικό λάθος του τερμ. Καμίνσκι, ενώ είχε την τύχη στο φινάλε (δοκάρι). Είχε προηγηθεί το άνετο 3-0 επί της Μαλίν, όπου σημείωσε και τα τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Το «οκτώ στα οκτώ» μπροστά στο κοινό της (πρωτάθλημα, Ευρώπη) συνοψίζει την έως τώρα πορεία της άκρως επιθετικής Γάνδης, που εκτός έδρας όμως δεν επιδεικνύει ανάλογη συνέπεια ψάχνοντας ακόμα το πρώτο διπλό. «Σε αυτή την φάση θέλουμε μόνο να νικάμε και πρέπει να το πράξουμε και εκτός έδρας» υπογράμμισε ο Γιες Θόρουπ που καλείται να βρει λύσεις ενόψει και του απαιτητικού προγράμματος των επόμενων ημερών (7 ματς σε 21 ημέρες).
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς νέα προβλήματα, περιορισμένο rotation αναμένεται απο τον Δανό τεχνικό που δεν συνηθίζει πάντως να ανακατεύει την τράπουλα αλλά καλείται να βρει λύσεις στο απαιτητικό πρόγραμμα των επόμενων εβδομάδων. Μακροχρόνια απουσιάζει ο συνήθως βασικός πέρυσι μέσος Χακβετάτζε (25/4), εκτός αποστολής και ο νεαρός μέσος Βερστράρε (4/0), που μετά την απόκτηση του πολύπειρου Κουμς, έχει τεθεί εκτός πλάνων.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Καμίνσκι – Λούστιγκ, Πλαστούν, Ενγκαντό, Ασάρε – Ντεζαχέρ, Κουμς, Οβούσου, Οφοέ – Ντεπουάτρ, Ντέιβιντ.
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, καθώς η ανταγωνιστική Ζ. Βάρεγκεμ μπορεί να βάλει δύσκολα στην Γάνδη, που ναι μεν σκοράρει με άνεση, αλλά… ακόμα περιμένει το πρώτο διπλό και οι τιμές κρίνονται συνεπώς υπερβολικές. «Διαβασμένο» πάντως το G/G, θα περιμένουμε το live.