Belgium Jupiler Pro League

19:00 KV Mechelen – KV Kortrijk
Για πρώτη φορά φέτος προέρχεται από δύο κολλητές ήττες, καθώς επέστρεψε με άδεια χέρια από την δυνατή έδρα της Αντβερπ (1-0). Δεν άξιζε πάντως κάτι περισσότερο, ούσα απρόσμενα προβληματική ιδίως στο πρώτο ημίχρονο όπου… γλίτωσε και από χαμένο πέναλτι. Βελτιωμένη στην επανάληψη, αλλά οι καλύτεροι γηπεδούχοι πίεσαν και επιβραβεύτηκαν στο 76’. Οι δύο κολλητές ήττες δεν αναιρούν βέβαια τις θετικές εντυπώσεις που έχουν αφήσει οι περυσινοί πρωταθλητές της Β’ Κατηγορίας που από την παραμονή, βρίσκονται να διεκδικούν μια θέση στην πρώτη 6αδα. Θα χρειαστεί πάντως να βελτιωθούν αμυντικά έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της για τελευταία φορά στις 5 Οκτωβρίου!
Αγωνιστικά Νέα:Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα, καθώς ο βασικός τερματοφύλακας Τούλεν που έχασε τις πρώτες προπονήσεις της εβδομάδας, ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε. Αλλαγές αναμένονται στο αρχικό σχήμα, με τον Βούτερ Βράνκεν να δίνει φανέλα βασικού στον φορ Τογκουί (11/6). Ασήμαντες κρίνονται οι απουσίες των χωρίς συμμετοχή Λεμουάν (Α, 0/0) και Βαλκεναααρς (Τ, 0 συμ).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Τούλεν – βαν Κλεμπουτ, Πεϊρέ, Σβίνκελς, Κοριν –βαν Ντάμε, Σχοφς – Κάγια, Ενγκβαλ, Στορμ – Τογκουί
Πιστοποίησε το ντεφορμάρισμα της, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα από την αποτελεσματική Γάνδη (2-0). Προβληματική και φλύαρη στο πρώτο ημίχρονο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ στην επανάληψη κέρδισε μέτρα αλλά δέχτηκε… γκολ μαχαιριά από τους φιλοξενούμενους και ξέμεινε από κουράγια. Μεσοβδόμαδα πάντως επέστρεψε στις επιτυχίες με δύσκολη νίκη πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου επί της Εουπεν (2-1).Προβλημάτισε και πάλι αλλά στην επανάληψη ρίσκαρε και «γύρισε» το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου σε τρία λεπτά. Το κύπελλο εξελίσσεται μάλιστα σε… σωσίβιο μιας αρνητικής έως τώρα σεζόν που δεν πειθει, με αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση αλλά και στα εκτός έδρας ματς (πέντε ήττες στα έξι τελευταία ματς).
Αγωνιστικά Νέα:Συν και πλην καθώς χάνει τρίτο σερί ο βασικός τερματοφύλακας Μπρουζές (15 συμ), αλλά επιστρέφει μετά από δύο ματς. ο βασικός στόπερ Χάινς Αϊκε (13/0) και παίρνει μάλιστα άμεσα θέση στο αρχικό σχήμα. Νέο πρόβλημα ο συνήθως βασικός μέσος φαν ντερ Μπρούχεν (16/2) και ο αναπληρωματικός εξτρέμ Σελεμάνι, ενώ όπως και στα τελευτάια ματς δεν υπολογίζεται και ο ενίοτε βασικός μπακ Ρουγκό (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Γιακούμπεκ – Γκολούμποβιτς, Κοβάσεβιτς, Χάινς Άικ, ντ’ Ανέ – Καγκελμάχερ, Ντε Σαρ – Αζούνι, Καζέ, Οκανσέι – Εμπόγιο
Η Μαλίν έχει χάσει τον… προσανατολισμό της εσχάτως, αλλά επιθετικά παραμένει αξιόπιστη και μπροστά στο κοινό της βγάζει ακόμα περισσότερο… τσαμπουκά. Η Κορτράικ δεν πείθει εσχάτως, κουβά και κούραση από αναμέτρηση μεσοβδόμαδα και ο άσος κρίνεται αποδεκτός.

21:00 Cercle Brugge – Racing Genk
Επέστρεψε με τις εντυπώσεις από την ισχυρή έδρα της Σταντάρ γνωρίζοντας την ήττα στο 93’ (2-1). Άξιζε καλύτερης τύχης, καθώς μετά το προβληματικό πρώτο ημίχρονο, στο τελευταίο ημίωρο κοίταξε στα μάτια τους πολυδιαφημισμένους γηπεδούχους, απάντησε στο 75’, είχε ευκαιρία και δοκάρι στην συνέχεια για να δεχτεί όμως γκολ στις καθυστερήσεις. Η εμφάνιση πιστοποίησε πάντως την βελτίωση της εσχάτως, καθώς ο Μπερντ Στορκ που ανέλαβε τον Νοέμβριο την… έβαλε σε μια τάξη και δεδομένα παρουσιάζεται πιο ανταγωνιστική, μετρώντας άλλωστε ήττες μόνο από Σταντάρ και Αντερλεχτ στα πέντε τελευταία. Παραμένει βέβαια στο -3 από την 15η θέση και κάθε ματς είναι καθοριστικό για την συνέχεια της σύμφωνα με το ποδοσφαιρικό κλισέ.
Αγωνιστικά Νέα:Τα προβλήματα δεν αβαντάρουν πάντως τις ελπίδες ανατροπής. Νέα απώλεια ο βασικός επιθετικός Σααντι (16/3), ενώ χάνει δεύτερο σερί ο βασικός στόπερ και αρχηγός Ταραβέλ (10/0), δεν υπολογίζεται και πάλι ο ενίοτε βασικός Νταμπιλά (Α,11/0) όπως ο αναπληρωματικός μέσος Κουλιμπαλί (4/0), μακροχρόνια απουσιάζει ο λογιζόμενος ως βασικός ντε Μπέλντερ (εξτρέμ, 1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Χιουμπέρ – Ουεντά, Ομολό, Πάνζο – Μπιανκόνε, Ντονσά, Ντεκιουπέρ Γκορί – Πίτερς, Αζάρ – Φόστερ
Δεν βρίσκει λύσεις παρά την αλλαγή προπονητή. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από οδυνηρή – και άδικη βάσει της εικόνας του ματς – ήττα από την μισητή Σεντ Τρουίντεν (2-1) σε ένα 90λεπτο όπου σπατάλησε σωρεία ευκαιριών, ενώ την Τρίτη αν και παρουσιάστηκε ανταγωνιστική, αποκλείστηκε στους «16» του κυπέλλου στα πέναλτι, από την Αντβέρπ. Εκτός κυπέλλου, εκτός Ευρώπης (την επόμενη εβδομάδα δοκιμάζεται στη Νάπολι έχοντας ήδη καταλάβει την 4η θέση στον όμιλο), οι Λίμπουρχερς πασχίζουν να βρουν λύσεις παρότι ο νέος τεχνικός Βολφ πειραματίζεται σε σχήματα και πρόσωπα. Ο Γερμανός έδωσε φανέλα βασικού στο 17χρονο τερματοφύλακα Βαντερβοορντ και οι Λίμπουρχερς καλούνται πλέον να ανατρέψουν διαφορά έξι βαθμών και να πλασαριστούν στην πρώτη 6αδα, στον τελευταίο πλέον στόχο που απέμεινε.
Αγωνιστικά Νέα:Επιστρέφει συγκριτικά με το ματς κυπέλλου ο ενίοτε βασικός επιθετικός και δεύτερος σκόρερ Ονουάτσου (11/5), ενώ ο Βολφ θα επιμείνει στον 17χρονο Βαντερβοορντ (1 συμ.) αντί του γκαφατζή εσχάτως Κούκε (16 συμ), με γνωστή βέβαια την απουσία του βασικού Βούκοβιτς (1 συμ) που θα επιστρέψει μετά τη χειμερινή διακοπή. Χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο βασικός μέσος Χέινεν (14/1), χάνει εβδομο σερί ο βασικός αριστερός μπακ Ουρόνεν (12/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Βαντερβοορντ – Μαέλε, Ντεβάστ, Κουέστα, ντε Νόρε –,Μπέρχε, Χροσόφσκι – Μπογκοντά, Χάτζι, Ιτο – Σαμάτα
Δεν βγαίνει άκρη με την Γκενκ καθώς παρότι παρουσιάζεται βελτιωμένη, έχει… ξεχάσει πότε επικράτησε για τελευταία φορά. «Φαγωμένο» συνεπώς το διπλό για μια ομάδα χωρίς νίκη σε οκτώ ματς, λογικό αν και εξίσου «φτηνό» το αμφίτερμα που αβαντάρεται από τους αριθμούς και των δύο ομάδων.

21:00 KAA Gent – Zulte Waregem
Ξανά στις ράγες καθώς επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές επικρατώντας δίκαια στο Κορτράικ (2-0). Δεν αντιμετώπισε προβλήματα παρά το εκτεταμένο rotation από τον Θόρουπ (πέντε αλλαγές), προηγήθηκε στο καλό πρώτο ημίχρονο ενώ σημείωσε και δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης όταν οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει μέτρα και πίεζαν για την ισοφάριση. Την Τετάρτη πάντως αποκλείστηκε στο κύπελλο, μετά την ήττα στο Σαρλερουά (1-0) σε ένα κακό ποιοτικά ματς όπου αγωνίστηκε και πάλι με αλλαγές. Και τώρα τα σπουδαία για την Γάνδη που καλείται να… δείξει αντοχές καθώς κουβαλά κούραση, έχοντας ξεκινήσει την σεζόν από τον Ιούλιο και τα προκριματικά του Γιουροπα Λιγκ. Το ζύγι είναι βέβαια κάτι παραπάνω από θετικό, καθώς πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα χάρη στην αξιόπιστη έδρα ενώ στο Γιουροπα Λιγκ έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση και την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται την Ολεξάντρια ψάχνοντας και την πρωτιά.
Αγωνιστικά Νέα:Προέκυψαν προβλήματα πάντως, καθώς μετά τον σοβαρό τραυματισμό του αναπληρωματικού μέσου Ντεζαχέρ (9/0) που χάνει την σεζόν, νοκ άουτ τέθηκε και ο αναντικατάστατος Ντέιβιντ (Ε, 17/9). Ο 19χρονος Καναδός θα μεταβεί στον Καναδά για σοβαρό προσωπικό πρόβλημα και θα χάσει μάλιστα και το επερχόμενο ευρωπαϊκό ματς. Εκτός και ο «παγκίτης» επιθετικός Κούμπο (6/0) αλλά και ο στόπερ Ντεράικ (0/0), ενώ παραμένει εκτός αποστολής ο… γκρινιάρης στόπερ Μπρον (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Καμίνσκι – Λούστιγκ, Μπρον, Ενγκαντό, Ασάρε –Κουμς, Οβούσου, Βερστράτε – Μπεζούς – Ντεπουάτρ, Γιάρεμτσου
Είχε μια εξαιρετική εβδομάδα. Αρχικά, επιβλήθηκε, με περίσσια δυσκολία ιδίως στην επανάληψη, της Εουπεν (1-0) και ξαναπάτησε στην πρώτη 6αδα ενώ την Τετάρτη προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου με άνετο 3-0 επί της Σεντ Τρουιντεν. Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες, καθώς οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκε να αγωνιστούν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 9ο μόλις λεπτό και έτσι έφθασε εύκολα στην επιβλητική επικράτηση. Πλασάρισμα στην 6αδα και πρόκριση στους “8” του κυπέλλου και έτσι το πρώτο μισό της σεζόν κρίνεται θετικό στην Ζ. Βάρεγκεμ που στην Γάνδη θα μετρήσει ουσιαστικά τις δυνάμεις της. «Είναι μια ομάδα που αμφισβητεί την Μπριζ και είναι ευκαιρία να δούμε τις δυνάμεις» τόνισε χαρακτηριστικά ο Φράνκι Ντουρί.
Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφει μετά από περίπου εβδομάδες ο ηγετικός επιθετικός και εν των πρώτων σκόρερ Μπεραχίνο (9/4) και λογικά θα πάρει χρόνο συμμετοχής αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμος για 90λεπτο. Περιορισμένες οι λύσεις στην άμυνα, καθώς τραυματίστηκαν στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος οι στόπερ Ντεσάχτ (17/0) και Μποντρί (4/0) και ο Ντουρί ίσως καταφύγει σε… πειραματισμούς.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μποϊσούτ – ντε Φαουβ, Χάμφρις, Πλέτινξ, Μπούρκι – Σισοκό, Σεκ – Μπιορνταλ, Μπρούνο, Ομπερλιν – Λαρίν
Ο άσος είναι λογικός αν και «φαγωμένος» καθώς η Γάνδη παρουσιάζεται κουρασμένη εσχάτως ενώ θα αγωνιστεί χωρίς τον ηγετικό Ντέιβιντ. Η Ζ. ΄Βάρεγκεμ είναι σε.. καλό φεγγάρι, τα παιχνίδια της δύσκολα ξεφεύγουν στο σκορ και ο άσος με under 3,5 έχει τύχη.

21:30 Sint-Truiden – Club Brugge
Προέρχεται από το σπουδαίο διπλό στην έδρα της μισητής Γκενκ (2-1) όπου επικράτησε για πρώτη φορά από το 2008 σε ένα εντυπωσιακό ντεμπούτο του Νίκι Χάγιεν στον πάγκο! Βρέθηκε νωρίς στο σκορ, άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και απάντησε κόντρα στην ροή του ματς και βρήκε και δεύτερο γκολ (41’). Χρειάστηκε περίσσια τύχη βέβαια στην επανάληψη, αλλά άντεξε και πανηγύρισε άνετα το διπλό. Την Τετάρτη πάντως έδειξε «άδεια» ψυχολογικά και γνώρισε βαριά ήττα από την Ζ. Βάρεγκεμ (3-0) για τους «16» του κυπέλλου. Έμεινε με δέκα στο 9’ και ουσιαστικά παράτησε το ματς. Το διπλό στο Γκενκ πάντως έδωσε… παράταση στον υπηρεσιακό Χάγιεν που θα βρεθεί στον πάγκο και κόντρα στην Μπριζ και στην συνέχεια θα υπάρξει νέα επαναξιολόγηση. «Με ενδιαφέρει μόνο το ματς» τόνισε ο Χάγιεν, με τα δημοσιεύματα πάντως του Τύπου να κάνουν λόγο ήδη για συμφωνία των «καναρινιών» με την Εμίλιο Φερέιρα.
Αγωνιστικά Νέα:Διαθέσιμος ο βασικός στόπερ Γκαρσία (14/1) που αποβλήθηκε στο κύπελλο, ενώ συγκριτικά με το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής εξέτισε ο επίσης στόπερ Σανκχον (13/0). Διαθέσιμος και ο ενίοτε βασικός μεσοεπιθετικός ντε Ρίντερ (9/0), πάγια εκτός ο βασικός στόπερ Τεξέιρα (7/1), ενώ γνωστές κρίνονται οι απουσίες των Στέπε (Τ/1 συμ) και Ντε Πέτερ (18 συμ. πέρυσι).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1-2) Σμιντ – Γιάνσενς, Γκαρσία, Σανκχον – Μποτακά, Kολομπάτο, ντε Σμετ, Ασαμόα – ντε Μπράουν – Μπολι, Σουζούκι
Στο ρελαντί, επιβλήθηκε της Μουσκρόν (1-0) συνεχίζοντας την εντός συνόρων προέλαση της. Εξαιρετική ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου σκόραρε, είχε αρκετές ευκαιρίες και χαμένο πέναλτι, ενώ στην επανάληψη έριξε… ταχύτητα χωρίς πάντως να απειληθεί από τους φοβισμένους φιλοξενούμενους. Την Τετάρτη τα… χρειάστηκε πάντως στο κύπελλο καθώς προκρίθηκε στα πέναλτι έναντι της «μικρής» Οστάνδης (1-1 παρ.). Φλύαρη και μονότονη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης χρειάστηκε και την τύχη, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι στο 1-0 αλλά και στο 1-1! Το ζητούμενο επιτεύχθηκε πάντως καθώς συνεχίζει στους «8», διατηρεί ένα +6 από την Σταντάρ στο πρωτάθλημα ενώ στην Ευρώπη βρίσκεται σε θέση ισχύος για την 3η θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ (ακολουθεί εντός έδρας ματς με Ρεάλ Μαδρίτης). «Δεν με ενδιαφέρει ο συνθετικός χλοοτάπητας. Με ενδιαφέρει μόνο η νίκη» τόνισε ο επιτυχημένος Κλεμάν.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς νέα προβλήματα, αν και ο Κλεμάν αναμένεται να ανακατέψει την τράπουλα καθώς ακολουθούν έξι ματς σε 21 ημέρες, ενώ προέκυψε και απαιτητική αναμέτρηση και στο κύπελλο όπου θα αντιμετωπίσει την μισητή Άντερλεχτ (19/12). Δεν υπολογίζεται και πάλι ο ενίοτε βασικός στόπερ Μίτροβιτς (5/0), όπως και ο πειθαρχικά τιμωρημένος επιθετικός Ντιάν (6/4) που η διοίκηση ψάχνει φόρμουλα για να τερματίσει τον δανεισμό του από την Γαλατασαράι.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μινιολέ – Κοσούνου, Μεχελε, Ντέλι, Ρίκα – Μπαλάντα, Φόρμερ, Βανάκεν – Ντένις, Οκερέκε, Ντιατά
Αναμενόμενος ο ισχυρός φαβοριτισμός της καλοδουλεμένης Μπριζ που φέτος αποφεύγει τις… κακοτοπιές και παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει. Εντός έδρας η Σεντ Τρουιντεν παλεύει κάθε ματς και μπορεί να κρατήσει σε «χαμηλά» επίπεδα το σκορ. Διπλό με under 3.5.