Brazil Copa do Brasil Semifinal

ATL PARANAENSE v GREMIO
Είχε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιτελικού στο Πόρτο Αλέγκρε, χάνοντας δίκαια με σκορ 2-0. Δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, στα μισά της επανάληψης θα μπορούσε να είχε καταλογιστεί στον αντίπαλο και πέναλτι. Ακολούθησαν τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος (2-0-2), με πιο πρόσφατο το εντός έδρας 1-0 επί της Σεαρά. Σε αυτό το παιχνίδι αγωνίστηκε με άκρως εναλλακτικό σχήμα και βρήκε το γκολ με τον Νικάο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Περισσότεροι από 35 χιλιάδες φίλοι της αναμένεται να βρίσκονται απόψε στις εξέδρες του “Arena da Baixada”, κανείς όμως δεν μπορεί να εγγυηθεί πως θα υπάρξει sold-out. Μετράει 0/2 φέτος κόντρα στην Γκρέμιο για πρωτάθλημα και κύπελλο (αμφότερα εκτός).
Αγωνιστικά Νέα: Με άμυνα ανάγκης θα παραταχθεί απόψε, καθώς ο τεχνικός Τιάγκο Νούνιες δεν μπορεί να υπολογίζει σε αρκετούς οπισθοφύλακες. Ο στόπερ Λεό Περέιρα (13/1) συμπλήρωσε κάρτες, ενώ ο Πέδρο Ενρίκε (μπακ, 7/0) έχει ήδη αγωνιστεί στον θεσμό με την φανέλα της Κορίνθιανς. Αμφίβολος δίνεται ο Ζόναταν (μπακ, 7/1), ενώ οι Μάντσον (ακραίος αμυντικός, 10/1) και Τόνι Άντερσον (χαφ, 10/2) ανήκουν στην Γκρέμιο και δεν έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν. Τραυματίας είναι ο μέσος Μπρούνο Ναζάριο (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-3): Σάντος – Κέλβεν, Μπαμπού, Χάλτερ, Αζεβέδο – Ουέλινγκτον, Γκιμαράες, Σιρίνο – Νικάο, Ρόνι, Μάρκο Ρούμπεν
Σαφές προβάδισμα πρόκρισης μετά και το 2-0 του πρώτου αγώνα εξασφάλισε η Γκρέμιο. Ήταν πολύ καλύτερη του αντιπάλου της και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες καθ’ όλη την διάρκεια του 90λεπτου. Ο Αντρέ στο 24ο λεπτό, έπειτα από σέντρα-μισό γκολ του Έβερτον έκανε το 1-0, ενώ ο Ζαν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 73′, με εκτέλεση φάουλ. “Φωνάζει” για ένα πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ταχύτατο επιθετικό Αντρέ να ανατρέπεται εντός περιοχής από τον αντίπαλο πορτιέρε. Για το Μπραζιλεϊράο, έκανε… αγγαρεία στην έδρα της Σάο Πάολο (0-0), αγωνιζόμενη με εφεδρική ενδεκάδα. “Η Ατλέτικο έχει πάντα το προβάδισμα στα ματς στο γήπεδο της. Ο συνθετικός χλοοτάπητας ευνοεί την γρήγορη κίνηση της μπάλας, κάτι που εκείνη είναι πιο συνηθισμένη στο να το αντιμετωπίζει”, σχολίασε ο πορτιέρο Πάουλο Βίκτορ.
Αγωνιστικά Νέα: Ο 28χρονος στόπερ Κάνεμαν (4/1) μπορεί να μην προπονήθηκε την Τρίτη, όμως συμπεριλήφθηκε κανονικά στην αποστολή. Βρίσκεται μάλιστα στο όριο καρτών με κίνδυνο να χάσει τον πρώτο τελικό εφόσον η ομάδα του προκριθεί και ο ίδιος “κιτρινιστεί”. Τιμωρημένος είναι ο επιθετικός Έβερτον (13/4), ενώ στο Πόρτο Αλέγκρε έμεινε και ο φορ Λουτσιάνο (4/0), καθώς έχει ήδη αγωνιστεί με την φανέλα της Φλουμινένσε στην φετινή διοργάνωση.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-5-1): Πάουλο Βίκτορ – Λεονάρντο, Ζερομέλ, Κάνεμαν, Κορτέζ – Ματέους Ενρίκε, Ρομούλο, Άλισον, Ζα Πιέρ, Πέπε – Αντρέ
Τρομερά τα αμυντικά προβλήματα που θα έχει η Ατλέτικο. Ούτως ή άλλως το φαβορί για την πρόκριση είναι η Γκρέμιο, ένα παραπάνω τώρα, ακόμη και χωρίς τον Έβερτον. Φέτος την έχει κερδίσει για πρωτάθλημα και κύπελλο, απόψε ικανοποιείται και με ήττα με ένα γκολ διαφορά. Μπορεί να το κουμαντάρει πάντως και να το πάει εκεί που θέλει. Το N/G στο 1,80.

INTERNACIONAL v CRUZEIRO
Με τέρμα του Εντενίλσον ένα τέταρτο πριν από το φινάλε, η Ιντερνασιονάλ πέρασε με νίκη από την έδρα της Κρουζέιρο στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό και έτσι απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης. Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, είχε τις ευκαιρίες προκειμένου σήμερα να “σφράγιζε” απλώς την πρόκριση. Χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ισοπαλία, ενώ σε περίπτωση ήττας με ένα γκολ διαφορά (0-1, 1-2 κλπ.) θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι. Την έχει αντιμετωπίσει και για το Μπραζιλεϊράο (3-1 εντός στις 12/5). Για το πρωτάθλημα (6η, 8-3-6), επιβλήθηκε με 3-2 της Μποταφόγκο (2-0 στο 53, 3-1 στο 83′, 3-2 στις καθυστερήσεις) στο Πόρτο Αλέγκρε, αγωνιζόμενη με εναλλακτικό σχήμα. “Τίποτα δεν έχει κριθεί”, το σχόλιο του 34χρονου μπακ Μπρούνο αναφορικά με την αποψινή ρεβάνς.
Αγωνιστικά Νέα: Ο τεχνικός Έλμαν δεν μπορεί να υπολογίζει στον 26χρονο τραυματία επιθετικό Ουέλινγκτον Σίλβα (9/1), ενώ παραμένουν εκτός και οι μέσοι Ναταναέλ (6/0), Ντουράδο (1/0) και Γκαλντεζάνι (0/0). Στο όριο καρτών βρίσκονται οι επιθετικοί Νίκο Λόπες (11/1) και Ράφαελ Σομπίς (11/1), με κίνδυνο να χάσουν τον πρώτο τελικό, εφόσον οι ίδιοι αντικρίσουν κάρτα και περάσει η Ιντερνασιονάλ.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-5-1): Λόμπα – Μπρούνο, Μολέντο, Κουέστα, Ουέντελ – Λιντόσο, Εντενίλσον, Πάτρικ, Ντ’Αλεσάντρο, Λόπες – Πάολο Γκερέρο
Τυχερή που έχασε μόνο με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι στο Μπέλο Οριζόντε. Εκείνη την περίοδο βρισκόταν στον πάγκο ακόμη ο Μάνο Μενέσες (νυν της Παλμέιρας πλέον) και μετά το παιχνίδι αυτό υπέβαλε την παραίτηση του. Βελτιωμένη η ομάδα στην επόμενη τετράδα αγώνων (2-2-0) υπό τις οδηγίες του Ροτζέριο Σένι, με πιο πρόσφατο το εντός έδρας 1-0 επί της Βάσκο ντε Γκάμα για το πρωτάθλημα (16η, 4-6-7). Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Μαουρίτσιο στο 80ό λεπτό και ενώ στις αρχές της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι. Το θετικό πλέον είναι πως έχει αρχίσει να σκοράρει, αλλά και να παίρνει βαθμούς. Εκτός του σκορ του πρώτου αγώνα, η Κρουζέιρο θα έχει απέναντί της και την αρνητική παράδοση που την θέλει να μην προκρίνεται από διπλά ματς κυπέλλου, εφόσον έχει χάσει στο πρώτο, στο γήπεδο της.
Αγωνιστικά Νέα: Με τους μπακ Ντεντέ (14/2) και Λεό (11/0) στην αποστολή, ο Ροτζέριο Σένι έχει καταλήξει στους ποδοσφαιριστές με τους οποίους θα παλέψει για την ανατροπή. Ο 31χρονος Λεό πάντως αναμένεται να ξεκινήσει από τον πάγκο, με τον 23χρονο Μπρούνο (5/0) να αγωνίζεται στην θέση του. Στην αποστολή δεν βρίσκεται ο Κολομβιανός ακραίος μπακ Ορεχουέλα (7/0), ο οποίος λείπει με την Εθνική ομάδα της χώρας του.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-4): Φάμπιο – Εντίλσον (Ζάτσον), Ντεντέ, Μπρούνο (Λέο), Εγκίντιο – Ενρίκε, Ρομπίνιο – Μαρκίνιος Γκάμπριελ, Τιάγκο Νέβες, Ντάβιντ, Πέδρο Ρόσα
Η Ιντερνασιονάλ απέκτησε προβάδισμα εκμεταλλευόμενη την κακή περίοδο της Κρουζέιρο στο πρώτο παιχνίδι. Τώρα η κατάσταση στην ομάδα του Μπέλο Οριζόντε έχει αναστραφεί. Ικανές να σκοράρουν και οι δυο και να μας προσφέρουν μια απόδοση που ξεπερνάει τον διπλασιασμό.