China Super League

13:35 Beijing Renhe – Shanghai SIPG
Πάλεψε όσο μπόρεσε η Πεκίνο στο ντεμπούτο του Γουάνγκ Μπο, ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τη Γιανγκσού Σουνίνγκ (2-3 εντός). Δεν μπήκε καθόλου καλά και κόστισε στην ουσία το πρώτο κακό ημίχρονο που έκανε, όπου και πήγε στην ανάπαυλα με τρία τέρματα στην πλάτη. Στην επανάληψη ανέβασε στροφές και μείωσε αρχικά με το σουτ του Μανού στο 55’, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντιοπ με κεφαλιά την έβαλε εκ νέου μέσα στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Μέχρι τη λήξη είχε τον χρόνο για να σώσει τουλάχιστον το βαθμό, όμως δεν απέφυγε την 8η διαδοχική εντός έδρας ήττα. Όπως όλα δείχνουν θα γράψει αρνητικό ρεκόρ και θα γίνει η ομάδα με τη χαμηλότερη συγκομιδή.
Αγωνιστικά Νέα:Μειώθηκαν στο ελάχιστο τα προβλήματα για τον Κινέζο τεχνικό ο οποίος θα έχει στη διάθεση του τον πολύτιμο Αργεντινό μέσο Φερνάντες, Αουγκούστο Φερνάνες (11/1). Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Ράο (13/0), με αυτό να είναι και το μοναδικό πρόβλημα ενόψει της αποψινής πολύ δύσκολης αναμέτρησης. Τόνισε πάντως στη συνέντευξη Τύπου ότι η ομάδα του θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ζανγκ – Λιου Τζιαν, Γουάν, Ντου, Λούο – Νιμαμντίν, Ζανγκ Γιουφενγκ, Κάο, Τσεν – Μασίκα, Ντιοπ.
Έδειξε πολύ «λίγη» η Σανγκάη στο κρισιμότερο ματς της φετινής σεζόν, κόντρα στην Γκουανγκζού Εβεργκράντε (2-0 εκτός). Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα ήθελε μόνο τη νίκη για να ανέβει στην κορυφή του πρωταθλήματος, ωστόσο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν έκανε απολύτως τίποτα. Πιέστηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο και αναμενόμενα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 45’, ενώ στην επανάληψη γλύτωσε δις το δεύτερο γκολ από το VAR. Τελικά στις καθυστερήσεις υπέπεσε σε πέναλτι και εκεί τελείωσαν όλα, εντούτοις ούτε νωρίτερα είχε καταφέρει να αλλάξει κάτι στην απόδοση της. Έπεσε πλέον και από τη 2η θέση, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και πιθανότατα θα αναγκαστεί να δώσει προκριματικά.
Αγωνιστικά Νέα:Θα είναι διαθέσιμος ο Αυστριακός επιθετικός Μάρκο Αρναούτοβιτς (8/4), όμως δεν είναι σίγουρα αν θα ξεκινήσει στην αρχική ενδεκάδα. Πιθανότατα χάνει το υπόλοιπο της φετινής χρονιάς ο μεσοεπιθετικός Γιανγκ Σιγιουάν (22/2), που τραυματίστηκε σοβαρά και ταξίδεψε στη Γερμάνια για την αποθεραπεία του. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας ο σούπερ σταρ, Όσκαρ (27/9).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γιαν – Γιου, Χε, Φου – Ζανγκ, Γιανγκ, Αχμέντοφ, Λου, Κάι –Χουλκ, Αρναούτοβιτς.
Με την ψυχολογία στο ναδίρ η Σανγκάη, ωστόσο είναι υποχρεωμένη να κερδίσει απόψε προκειμένου να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για την δεύτερη θέση. Η Ρένχε πολύ δύσκολα θα κόψει βαθμούς, αλλά δέιχνει ότι μπορεί να βοηθήσει στο να δούμε πολλά τέρματα.

13:35 Chongqing Lifan – Wuhan Zall
Φάνηκε επηρεασμένη από τη διακοπή του πρωταθλήματος η Λιφάν. Δεν μπόρεσε να βγάλει ενέργεια στον εκτός έδρας αγώνα με τη Σάντονγκ, όπου η ήττα 2-0 την «κολακεύει». Από νωρίς περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και δέχτηκε καταιγισμό επιθέσεων. Στο 29’ γλύτωσε από το δοκάρι, αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος του πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ πέντε λεπτά αργότερα. Πρώτη φορά πάτησε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή μετά το 50’ και έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Φερναντίνιο, εντούτοις στις καθυστερήσεις μετά από αντεπίθεση η άμυνας της πιάστηκε στον… «ύπνο» και εκεί τελείωσαν όλα. Δεν βγάζει ενέργεια από τον δεύτερο γύρο και έπειτα, αλλά κάτι τέτοιο ήταν αναμενόμενο να συμβεί.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία για τον Τζόρνι Κρόιφ. Δύσκολα θα δούμε αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια. Θέση στην κορυφή της επίθεσης θα πάρει ο Βραζιλιάνος «κανονιέρης» Άλαν Κάρντεκ (24/14), ενώ στηρίζει πολλά στον βιρτουόζο Μερτσεγιόφσκι (25/4), που θα αναλάβει όλο το δημιουργικό κομμάτι.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-1-1): Σούι – Γιουάν, Λιου, Σουάι, Χάο – Φενγκ, Κάο, Πενγκ, Φερν. Σίλβα – Μερτσεγιόφσκι – Κάρντεκ.
Συνεχίζεται η εξαιρετική πορεία για τη νεοφώτιστη Γουχάν Ζαλ. Έκανε τα εύκολα – δύσκολα απέναντι στην Γκουανγκζού ΡΦ, ωστόσο πήρε τους τρεις βαθμούς και διατηρήθηκε στην έκτη θέση. Πραγματοποίησε «ονειρικό» ξεκίνημα στο 2ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ στο Γιουν, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 23’ με σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Μετά το 30’η απόδοση της σταδιακά έπεφτε και στις αρχές της επανάληψης δέχτηκε τη μείωση μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας. Μέχρι τη λήξη αγχώθηκε αρκετά για να κρατήσει, καθώς ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR το γκολ του Κουάσι που αρχικά μέτρησε. Παίζει χωρίς άγχος και σε συνδυασμό με το επιθετικό πλάνο της βγαίνει σε καλό.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία για τον ταλαντούχο προπονητή Λι Τιε. Επιβραβεύτηκε για την καλή δουλειά που κάνει και θα καθοδηγήσει την εθνική Κίνας στο Κύπελλο Ανατολικής Ασίας, τον επόμενο μήνα. Φανέλα βασικού διεκδικεί ο Βραζιλιάνος επιθετικός Ράφαελ Σίλβα (13/6), που έχει χάσει μεγάλο μέρος από τη φετινή σεζόν λόγω τραυματισμού.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντονγκ – Μ’Μπια, Χαν, Τιαν, Λιάο – Λι, Γουάνγκ, Γιουν – Κουάσι, Τζιανγκ, Μπαμπιστάο (Ράφαελ Σίλβα).
Δεν μπορεί να βγάλει ενέργεια η Λιφάν εδώ και πολλές αγωνιστικές, ενώ ούτε ανασταλτικά είναι καλή. Παίζει με άγνοια κινδύνου και καλό ποδόσφαιρο η Γουχάν, η οποία θέλει να πάρει την έκτη θέση. Λογικά πάντως από ένα γκολ το έχουν…

13:35 Guangzhou R&F – Beijing Guoan
Εκτός έδρας χάνει όλη τη δυναμική της η Γκουανγκζού ΡΦ, η οποία γνώρισε την 11η ήττα στις δεκατρείς τελευταίες εξόδους (2-0-11), απέναντι στη Γουχάν Ζαλ (2-1). Από νωρίς πήγαν όλα στραβά, όταν και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 2ο λεπτό, ενώ στο 23’ μετά από αδράνεια των αμυντικών της δέχτηκε δεύτερο τέρμα. Μετά το ημίωρο ανέβασε σιγά – σιγά στροφές και μείωσε με την κεφαλιά του Γκούι στο 47’, ενώ παρά την είσοδο των Ζάχαβι και Σαμπά δεν κατάφερε να σώσει τουλάχιστον το βαθμό. Ήταν πάντως αρκετά καλή και είχε τις ευκαιρίες της για να απαντήσει. Παραμένει τιμωρημένος για τη φετινή σεζόν ο Σέρβος προπονητής Ντράγκαν Στόικοβιτς, που λογικά θα αποτελέσει παρελθόν.
Αγωνιστικά Νέα:Επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα οι πολύτιμοι Ισραηλινοί φορ Σαμπά (23/12) και Ζάχαβι (25/29), που αγωνίστηκαν ως αλλαγή στον αγώνα με την Γουχάν Ζαλ. Τιμωρημένος παραμένει ο απογοητευτικός στόπερ Τόσιτς (12/3). Μία από τα ίδια και για τον αναπληρωματικό χαφ Λι (14/0), ο οποίος αποβλήθηκε. Αυτά είναι και τα δύο προβλήματα ενόψει της αποψινής αναμέτρησης.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Τσενγκ – Ντινγκ, Τζιανγκ, Γι, Μιάο – Φαν, Γουάνγκ – Ντεμπελέ, Zάχαβι, Σαμπά – Ζι.
Πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση η Γκουοάν πέρασε νικηφόρα από τη Σανγκάη, επικρατώντας 2-1 της Σενχούα. Έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Μπακαμπού, ενώ στη συνέχεια έχασε καλές ευκαιρίες για να πάρει αέρα δύο τερμάτων. Κόντρα στη ροή ισοφαρίστηκε από πέναλτι που δόθηκε έπειτα από υπόδειξη του VAR στο 58΄, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος ηγέτης και αρχηγός, Ρενάτο Αουγκούστο με σουτ μέσα από την περιοχή της έδωσε για δεύτερη φορά κεφάλι στο σκορ. Πιέστηκε μέχρι τη λήξη, ωστόσο άντεξε και διατηρήθηκε στο -2 από την κορυφή. Για να πάρει τον τίτλο θέλει τουλάχιστον μία ήττα της Εβεργκράντε και παράλληλα να κάνει το 2/2.
Αγωνιστικά Νέα:Χτύπησε στην προετοιμασία με την Εθνική και θα λείψει ο αναπληρωματικός επιθετικός Γιου Νταμπάο (25/4). Μία από τα ίδια και για τον βασικότατο διεθνή μέσο Τσι (26/0), ενώ εκτός είναι και αριστερός μπακ Λι (18/0). Λογικά θα διατηρηθεί στην κορυφή της επίθεσης ο Μπακαμπού (14/8). Στον πάγκο αναμένεται να κάτσει απογοητευτικός Βραζιλιάνος χαφ, Φερνάντο (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-1-3-2): Ζου – Λου, Κιμ, Γιου, Τζιν – Πιάο – Γενάρης, Ζανγκ Ξ., Αουγκούστο – Ζανγκ Γ., Μπακαμπού.
H Γκουοάν θέλει να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για τον τίτλο, ενώ στη χειρότερη περίπτωση να κρατήσει τη δεύτερη θέση και να αποφύγει τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Γκουανγκζού θα το παλέψει, ωστόσο ανασταλτικά μπάζει από παντού.

13:35 Hebei CFFC – Guangzhou Evergrande
Εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία η Χεμπέι μετά την ισοπαλία 3-3 που απέσπασε, κόντρα στην Νταλίαν. Έκανε καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με την προβολή του φορμαρισμένου Μαρκάο, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο 45’ μετά από εκτέλεση φάουλ και αδράνεια των αμυντικών της. Στο 49’και στο 71’ υπέπεσε σε δύο πέναλτι και όλα έδειχναν ότι θα γνωρίσει ακόμα μία εκτός έδρας ήττα, ωστόσο στο 75’ ο Μαρκάο μείωσε από την «άσπρη» βούλα. Στο 85’ ο διεθνής επιθετικός Ντονγκ με σουτ μέσα από την περιοχή έφερε την αναμέτρηση στα ίσια. Μόνο επιτυχημένη πάντως δεν θεωρείται η φετινή πορεία βάσει της ποιότητας του ρόστερ.
Αγωνιστικά Νέα:Επέστρεψε στις προπονήσεις ο βασικότατος τερματοφύλακας και αρχηγός Γιανγκ Τσενγκ (0/0), ο οποίος είχε τραυματιστεί σοβαρά τον περασμένο Οκτώβριο και η απουσία του έχει κοστίσει, όμως ακόμα δεν είναι έτοιμος. Παραμένει άγνωστο ακόμα αν έχει αναρρώσει πλήρως ακόμα από τον τραυματισμό του ο ηγέτης Λαβέτσι (10/2), που φέτος δεν έχει προσφέρει απολύτως τίποτα. Εκτός ο αναπληρωματικός αμυντικός Ξιμίνγκ (11/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-1-3-2): Γκενγκ (Τσι) – Ζανγκ, Ζάο, Χανγκ, Τζιανγκ – Μαστσεράνο – Φενγκ, Κιανλόνγκ, Γιν – Ντονγκ, Μαρκάο.
Η διακοπή του πρωταθλήματος αποδείχτηκε ευεργετική στην Γκουανγκζού Εβεργκράντε, η οποία έβγαλε αντίδραση στο ματς τίτλου με τη Σανγκάη ΣΙΠΓ (2-0 εντός). Όλο το μπάχαλο που είχε δημιουργηθεί με τους Καναβάρο και Ταλισκά έκανε μόνο καλό, καθώς αμφότεροι έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις. Ο Ιταλός τεχνικός έστησε άριστα την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο και ο δεύτερος πέτυχε τα δύο τέρματα. Μπήκε από τα πρώτα λεπτά αποφασισμένη για να πάρει τη νίκη και στο 45’ προηγήθηκε με την ατομική ενέργεια του πρώην παίκτη της Μπενφικά. Τελικά ο ίδιος παίκτης με πέναλτι που κέρδισε στις καθυστερήσεις «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς, ωστόσο ελάχιστα είχε απειληθεί σε όλη τα διάρκεια. Πλέον, με τέσσερις βαθμούς στα δύο εναπομείναντα ματς θα επιστρέψει και μαθηματικά στην κορυφή της χώρας.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός παραμένει ο βασικός διεθνής μεσοεπιθετικός, Γιου Χαντσάο (6/0), ενώ προέκυψαν νέες απώλειες με τους τραυματισμούς του βασικότατου αριστερού μπακ Λι Ξουεπένγκ (13/0), του ταλαντούχου επιθετικού Γιαν Ντινγκάο (15/6) και του αμυντικού Γκάο (24/0). Διαθέσιμος ο βασικότατος επιθετικός Έλκεσον (11/9), που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής στο ντέρμπι με την Σανγκάη.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ζενγκ – Ντενγκ, Ζανγκ, Μέι, Παρκ – Ζενγκ, Παουλίνιο, Χουάνγκ – Γέι, Έλκεσον, Ταλίσκα.
H χρονιά για τη Χεμπέι έχει τελειώσει και θα παίξει χωρίς σκοπιμότητες. Η Γκουανγκζού έρχεται με φόρα από το ντέρμπι με τη Σανγκάη και έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη, αλλά σε αυτές τις αποδόσεις δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξουμε. Καλύτερα να περιμένουμε το live για να ασχοληθούμε.

13:35 Shandong Luneng – Tianjin Teda
«Φτωχή» μοιάζει η νίκη της Σάντονγκ 2-0, απέναντι στην Λιφάν. Από νωρίς ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλο της, ενώ σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 34’ προηγήθηκε με την κεφαλιά του Γκρατσιάνο Πελέ και για πρώτη φορά απειλήθηκε μετά την έναρξη της επανάληψης. Στις καθυστερήσεις ο Βραζιλιάνος παικταράς Γκουέδες με κοντινό σουτ «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς, που την διατηρήσαν στην τέταρτη θέση. Είναι λογικό να έχει το μυαλό της στον δεύτερο τελικό του Κυπέλλου με τη Σανγκάη Σενχούα, όπου θα γίνει σε δέκα μέρες και θα κληθεί να υπερασπιστεί τη νίκη 1-0 του α’ αγώνα.
Αγωνιστικά Νέα:Την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του Βραζιλιάνου μέσου Μόισες (6/1), όπως ανακοίνωσε στην συνέντευξη Τύπου ο προπονητής Λι Ξιαοπένγκ. Μία από τα ίδια και για τον αρχηγό και πρώην μέσο της Σάλκε, Χάο Τζουνμίν (21/1), αλλά και τον αμυντικό Γουάνγκ Τονγκ (21/0). Θα λείψει λόγω τιμωρίας ο αμυντικός Ντάι Λιν (19/1), ενώ σίγουρα θα μείνει εκτός ο σταρ, Μαρουάν Φελαϊνί (21/7).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Νταλέι – Σονγκ, Ζάο, Ζενγκ, Ζανγκ – Λιουγιού, Zoυ, Τζιν, Λιου Μ. – Πελέ, Γκουέδες.
Παρότι ήταν βαθμολογικά αδιάφορη η Τιαντζίν Τέντα δεν «χαρίστηκε» στη Σενζέν (3-0 εντός). Μόλις στα πρώτα λεπτά ακυρώθηκε γκολ του Βάγκνερ, ενώ ο ίδιος παίκτης είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να κάνει εξαιρετική επέμβαση σε δική του κεφαλιά λίγο αργότερα. Δεν επηρεάστηκε όμως το σύνολο του Ούλι Στίλικε και συνέχισε να πιέζει ασφυχτικά. Κόντρα στη ροή γλύτωσε από το δοκάρι, αλλά στις αρχές της επανάληψης προηγήθηκε με το εύστοχο πέναλτι του Τζόναθαν. Στο 53’ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά έβαλε τις βάσεις, ενώ στο 79’ ήταν η σειρά του πρώην επιθετικού της Μπάγερν να βρει δίχτα με κοντινό πλασέ για έβδομο διαδοχικό ματς και να δώσει τις δικές του απαντήσεις για την δριμεία κριτική, που δέχτηκε μετά τις πρώτες 14 εμφανίσεις με απολογισμό μόλις ένα γκολ.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία ενόψει του αποψινού αγώνα. Θέση στο αρχικό σχήμα θα πάρει σίγουρα ο Βραζιλιάνος επιθετικός Τζόναθαν (20/14), ο οποίος επανήλθε μετά το σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού, που αντιμετώπιζε αρκετούς μήνες. Δύσκολα θα δούμε αλλαγές στην ενδεκάδα από τον Στιλικε, ο οποίος θα χτυπήσει στις αντεπιθέσεις με τον Ατσαμπόνγκ (28/9).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Γιανγκ – Ρονγκ, Ξιε, Μπαστιάνς, Ζάο – Ζανγκ, Ζενγκ, Μιραχμετζάν – Τζόναθαν, Ατσεαμπόνγκ, Βάγκνερ.
Σίγουρα η Σάντονγκ έχει τον πρώτο λόγο για τους τρεις βαθμούς, όμως παράλληλα μετράει αρκετά προβλήματα και δύσκολα θα ρισκάρει ενόψει του δεύτερου τελικού του Κυπέλλου. Η Τιαντζίν είναι εξαιρετική επιθετικά και λογικά θα δούμε πολλά τέρματα.

13:35 Shanghai Shenhua – Jiangsu Suning
Αγωνίστηκε με στόχο να κόψει βαθμούς η Σενχούα από την «μισητή» Γκουοάν, ωστόσο βάσει εικόνας δεν δικαιούταν να πάρει κάτι (1-2 εντός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο ξεκίνημα μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας, ενώ μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου γλύτωσε το δεύτερο γκολ από καθαρή τύχη. Στο 58’ ισοφάρισε με το εύστοχο πέναλτι του Ιγκάλο που κέρδισε μετά από υπόδειξη του VAR, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα δέχτηκε δεύτερο τέρμα μετά από νέο κενό στα στόπερ. Προσπάθησε στη συνέχεια να απαντήσει και δημιούργησε 1-2 καλές στιγμές, όμως χωρίς αποτέλεσμα παρά το γεγονός ότι ακυρώθηκε τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο διεθνής Νοτιοκορεάτης φορ, Κιμ Σιν – Γκουκ (11/9). Θέση στο αρχικό σχήμα αναμένεται να πάρει ο Νιγηριανός «κανονιέρης», Ιγκάλο (15/9), που φέτος δεν έχει προσφέρει αυτά που θα μπορούσε, λόγω διαδοχικών προβλημάτων. Θέση στην ενδεκάδα διεκδικεί και ο επιθετικός Ελ Σαράουι (9/1), που έπαιξε ως αλλαγή στον αγώνα με την Γκουοάν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Τσεν – Σουν, Ζου, Λι, Φουλάνγκ – Εντουμπού, Γουάνγκ – Κάο, Μορένο, Ιγκάλο – Ελ Σαράουι.
Έδειξε τάσεις «αυτοχειρίας» η Γιανγκσού Σουνίνγκ κόντρα στην ουραγό Πεκίνο Ρένχε, ωστόσο κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς και να διατηρηθεί μέσα στο κόλπο για την τέταρτη θέση (3-2 εκτός). Έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 18’ με το σουτ του Τεσέιρα. Στο 41’ ο Σαντινί με κεφαλιά έβαλε τις βάσεις και τέσσερα λεπτά αργότερα με «κεραυνό» φάνηκε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη. Στην επανάληψη χαλάρωσε και στο 55’ δέχτηκε τη μείωση μετά από αδράνεια στα στόπερ, ενώ σχεδόν αμέσως ήρθε δεύτερο τέρμα. Στη συνέχεια πήγε σε αγχωτικό φινάλε μέχρι το τέλος, όμως απέφυγε τα χειρότερα.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε από τιμωρία ο πολύτιμος Ιταλός επιθετικός, Έντερ (22/11) , αλλά σύμφωνα με τα δημοσιεύματα δύσκολα θα ξαναπαίξει μέχρι το τέλος της σεζόν λόγω ενός τραυματισμού, που τον ταλαιπωρεί. Πιθανότατα θα πάει στη Σαμπντόρια τον Ιανουάριο. Αυτό είναι και το μοναδικό πρόβλημα για τον Ρουμάνο τεχνικό Κοσμίν Ολαρόιου, που δεν θέλησε να σχολιάσει κάτι αναφορικά με το ενδιαφέρον της εθνικής ομάδας της Κίνας.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Zανγκ – Γιανγκ Ζου, Μιράντα, Αμπντουγκενί – Χε Τσάο, Τιαν, Γκάο – Σονγκ, Σαντινί, Τεσέιρα.
Ομάδες με κοινά στοιχεία, καθώς σκοράρουν και δέχονται γκολ με χαρακτηριστική ευκολία. Φαινομενικά η Σενχούα έχει ένα μικρό προβάδισμα λόγω έδρας, ωστόσο δεν πρόκεται να… ζοριστεί. Η Γιανγκσού στοχεύει στην τετράδα, αλλά στις εξόδους της υστερεί σημαντικά. καλύτερα να πάμε με τα γκολ…

13:35 Shenzhen FC – Henan Jianye
Γνώριζε η Σενζέν πριν από τη σέντρα του αγώνα με την Τιαντζίν Τέντα ότι σε περίπτωση νίκης θα έβγαινε από την επικίνδυνη ζώνη, ωστόσο ήταν κατώτερη των περιπτώσεων (3-0 εκτός). Δεν έκανε τίποτα μέχρι το πρώτο ημίωρο και γλύτωσε από καθαρή τύχη, ωστόσο κόντρα στη ροή είδε το πλασέ στο τετ α τετ του Γκαν να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 48’ μετά από αδράνεια των αμυντικών της υπέπεσε σε αχρείαστο πέναλτι και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα είδε να έρχεται και δεύτερο τέρμα. Στη συνέχεια βρήκε χώρους και είχε ευκαιρίες για να μειώσει, εντούτοις δέχτηκε τρίτο γκολ στο 79’. Παραμένει στο -2 από την Τιανχάι και το «τρίποντο» είναι μονόδρομος απόψε.
Αγωνιστικά Νέα:Μειώθηκαν στο ελάχιστο τα προβλήματα για τον Ρομπέρτο Ντοναντόνι ενόψει της αποψινής αναμέτρησης. Παραμένει εκτός ο βασικότατος αμυντικός Γκε Ζεν (20/0), ενώ εκτός λόγω τιμωρίας θα μείνει ο αμυντικός Σινάρ (10/0), που αποβλήθηκε στον προηγούμενο αγώνα με την Τιαντζίν. Πίστη ότι η ομάδα του μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση εξέφρασε ο Ιταλός προπονητής.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Γκούο – Γουάνγκ Γ., Γκε, Λιου – Γουάνγκ Π., Ζου, Γκαν, Λου – Λι, Πρεσιάδο – Μαρί.
Πραγματοποιεί μία από τις καλύτερες χρονιές της ιστορίας της η Χενάν. Είναι εδώ και αρκετές βδομάδες βαθμολογικά αδιάφορη έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να παρουσιαστεί σοβαρή και να κερδίσει 2-1 την Τιαντζίν Τιανχάι. Προηγήθηκε στο ξεκίνημα με την κεφαλιά του Μπασογκόγκ, ωστόσο ισοφαρίστηκε σχεδόν αμέσως μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας. Τελικά στις καθυστερήσεις ο Βραζιλιάνος επιθετικός Καράνκα με δυνατό σουτ έδωσε τους τρεις βαθμούς, που την ανέβασαν στην 8η θέση. Μπορεί να μην έπεισε με την απόδοση της, αλλά ακόμα και έτσι έφτασε τις εφτά εντός έδρας νίκες στα οχτώ πιο πρόσφατα παιχνίδια (7-1-0).
Αγωνιστικά Νέα:Είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν κατάφερε ακόμα να αναρρώσει ο φορμαρισμένος επιθετικός Οχάντζα (21/10). Παρότι ταξίδεψε στη Γερμανία, δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί και παραμένει άγνωστο το πότε θα επιστρέψει. Εξέτισε ο προπονητής Γουάνγκ Μπαοσάν και θα κάτσει στον πάγκο. Τιμωρημένος παραμένει ο κεντρικός αμυντικός, Γκου Κάο (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Γου – Σούι, Ζανγκ, Τσεν – Κε, Λονγκ, Γουάνγκ, Γιανγκ – Καράνγκα, Ίβο, Μπασογκόγκ.
Πολύ δύσκολο ματς για σημείο. Η Σενζέν παίζει όλη τη χρονιά απόψε και στηρίζεται στην έδρα της για να καταφέρει να πάρει τους τρεις βαθμούς. Η Χενάν είναι αδιάφορη και δεν πρόκειται να χαριστεί, ωστόσο εκτός έδρας χάνει όλη τη δυναμική της και αυτός είναι ο λόγος που θα εμπιστευτούμε τους γηπεδούχους.

13:35 Tianjin Tianhai – Dalian Yifang
Κόστισαν στην Τιαντζίν τα ατομική λάθη, απέναντι στην Χενάν (2-1 εκτός). Βρέθηκε να χάνει πολύ νωρίς μετά από τραγική αντίδραση του γκολκίπερ Φανγκ, ωστόσο απάντησε άμεσα με την κεφαλιά του στόπερ Σονγκ Τζου – Χουν, έπειτα από ωραία εκτέλεση κόρνερ του πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Λεονάρντο. Στη συνέχεια κατάφερε να ισορροπήσει και είχε κάποιες καλές στιγμές για να κάνει την ολική ανατροπή, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και στις καθυστερήσεις μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας δεν πήρε ούτε το βαθμό. Το μόνο θετικό είναι ότι διατηρήθηκε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη μετά την ήττα της Σενζέν, εντούτοις πρέπει να κερδίσει απόψε την Νταλίαν για να έχει το πάνω χέρι.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός παραμένει λόγω τιμωρίας ο διεθνής τερματοφύλακας και αρχηγός Ζανγκ Λου (22/0), που συνελήφθη από την αστυνομία «τύφλα» στο μεθύσι. Αμφίβολος είναι ο αριστερός μπακ Ζανγκ (15/0) και η συμμετοχή θα κριθεί την τελευταία στιγμή. Αυτό είναι τα δύο προβλήματα, αλλά σημαντικότατα ενόψει της αποψινής σημαντικής αναμέτρησης. Λογικά θα διατηρηθεί στο αρχικό σχήμα ο Λεονάρντο (10/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Φανγκ- Μι, Ζανγκ, Γεν, Kιαν – Ζενγκ, Σονγκ, Γιάο – Λεονάρντο, Γιανγκ Ξου, Άλαν.
Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι με τίποτα η Νταλίαν. Παρά τις πολλές και μεγάλες επενδύσεις η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την αδύναμη εκτός έδρας Χεμπέι (3-3). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 31’, αλλά απάντησε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές της επανάληψης έκανε την ολική ανατροπή με το εύστοχο πέναλτι του Καράσκο. Φάνηκε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη στο 71’ με νέο πέναλτι από τον Ροντόν, αλλά μέσα σε διάστηκα δέκα λεπτών (75’ – 85’) δέχτηκε την ισοφάριση με αποτέλεσμα να μετράει μόλις νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (1-1-4). Μέσα σε όλο αυτό το διάστημα είχε μεσολαβήσει παράλληλα και ο αποκλεισμός στο Κύπελλο.
Αγωνιστικά Νέα:Με τέσσερις αγωνιστικές και χρηματικό πρόστιμο τιμωρήθηκε από την ομοσπονδία ο βασικότατος αμυντικός Λι Τζιανμπίν (17/1), για την αποβολή του. Εκτός λόγω τραυματισμού θα μείνει και ο αριστερός μπακ Λι (18/0). Παραμένει εξαιρετικά αμφίβολη η συμμετοχή του δεξιού μπακ Ζάο (7/0). Περιμένει πολλά και από τον Ροντόν (9/4), που θα διατηρηθεί στην κορυφή της επίθεσης.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Γιου – Γουάνγκ, Zενγκ, Ζανγκ, Τινγκ – Λου, Ζάο Ξουρί – Γουάνγκ, Μπόατενγκ, Χάμσικ – Ροντόν.
Το κίνητρο είναι ξεκάθαρα με την Τιαντζίν, η οποία χρειάζεται τη νίκη για να συνεχίζει να ορίζει τη μοίρα της αναφορικά με την παραμονή. Η Νταλίαν λογικά θα βρει δίχτυα, αλλά ανασταλτικά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Λογικά θα δούμε πολλά τέρματα.