Colombia Primera A

15.11.2019
02:00 Cúcuta Deportivo – Junior Barranquilla
Ξεκίνημα με ήττα για την Κούκοτα, η οποία έχασε με σκορ 3-1 στο Μεντεγίν από την Ατλέτικο Νασιονάλ. Από το 9ο λεπτό είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε προσωρινά με τον Πέρες Γκαρσία, όμως στην επανάληψη δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Στο 51′ έγινε το 2-1 και λίγα λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό 3-1. «Δεν επιτρέπονται απόψε λάθη, ειδικά απέναντι σε έναν αντίπαλο όπως η Τζούνιορ», ανέφερε χαρακτηριστικά ο μπακ Ντουάρτε. Ο κόουτς Σανγκινέτι δεν μπορεί να υπολογίζει για το αποψινό στον 22χρονο μέσο Βαλένσια (11/1). Δεν αναφέρονται περαιτέρω αγωνιστικά προβλήματα.
Ξεκίνημα με εντός έδρας ήττα για την πρωταθλήτρια Τζούνιορ, καθώς έχασε με 3-1 στην πρεμιέρα. Ο Νάρβαες ισοφάρισε προς το φινάλε με εκτέλεση πέναλτι, όμως στο τελευταίο τέταρτο της επανάληψης η Τολίμα βρήκε δυο τέρματα, παίρνοντας μια πολύ σπουδαία νίκη. Με το «καλημέρα» υπάρχει πίεση στην ομάδα του Κομεσάνα, μιας και αν δεν κερδίσει και σήμερα, τότε θα μείνει πίσω στην μάχη της πρώτης θέσης. Από την Τετάρτη βρίσκεται στον… δρόμο και δια μέσου Μπογκοτά έφθασε στην Κούκουτα. «Δεν είμαστε σε 100% αγωνιστική φρεσκάδα, λόγω και του ταξιδιού, όμως ένας σύλλογος όπως εμείς θα πρέπει να βρίσκει την λύση», σχολίασε περί αυτού ο φορ Γκουτιέρες. Εκτός αποστολής έμεινε ο βασικός στόπερ Φουέντες (36/2).
«Τελικός» για την Τζούνιορ το αποψινό, σε περίπτωση θα βλέπει την Τολίμα να απέχει έξι βαθμούς τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος. Η Κούκουτα ούτως ή άλλως δεν ξεκίνησε με στόχο το πρωτάθλημα, δίχως άγχος θα αγωνιστεί στα παιχνίδια της και ό, τι προκύψει. Ισοπαλία.

15.11.2019
03:30 América de Cali – Alianza Petrolera
Μπορεί να μην ήττα ανώτερη της Σάντα Φε, όμως το πάλεψε το παιχνίδι στην Μπογκοτά, χάνοντας εν τέλει με 2-1. Στο 34ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού δέχθηκε και δεύτερο. Μείωσε με τον Ράνγκελ στο 79′ από την άσπρη βούλα, μη καταφέρνοντας κάτι περισσότερο στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. «Μπορούμε να ανατρέψουμε την κατάσταση, έχοντας τρία παιχνίδια στην έδρα μας», ανέφερε μεταξύ άλλων ο 29χρονος μέσος Καμπρέρα (41/7). Να σημειωθεί πως μετράει τρεις σερί νίκες εντός απέναντι στην Αλιάνσα με σκορ 2-1. Ο κόουτς Γκιμαράες δεν μπορεί να υπολογίζει απόψε στον νεαρό αμυντικό Βελάσκο (10/1), ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες.
Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Αλιάνσα θυμήθηκε τον καλό της εαυτό και επιβλήθηκε με 3-2 της Ντεπορτίβο Κάλι. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Αρίας της έδωσε το προβάδισμα, ενώ ο Βάσκες στο 35′ έκανε το 2-1 από το σημείο του πέναλτι. Μπορεί να ισοφάρισε ο αντίπαλος στο 60′, όμως δέκα λεπτά αργότερα και πάλι ο Βάσκες (ξανά με πέναλτι) διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Στα τελευταίο 20λεπτο αγωνιζόταν με παίκτη περισσότερο, κάτι που την βοήθησε στο να διατηρήσει το προβάδισμα της. Σε «κίτρινο πυρετό» βρίσκονται ο πορτιέρο Χέρες (31 συμμ.) και οι μέσοι Λουσιάνο (20/2) και Αλσάτε (21/1) με κίνδυνο να χάσουν το επόμενο (εκτός με Σάντα Φε).
Η Αμέρικα ντε Κάλι εύκολα ή δύσκολα (θα) πρέπει να το πάρει το αποψινό παιχνίδι. Βέβαια ο αντίπαλος ξεκίνησε με ψυχολογικό πλεονέκτημα, έχοντας κερδίσει στο παιχνίδι της πρεμιέρας. Δεν θα ήταν υπερβολή αν λέγαμε πως θα το παλέψει και το αποψινό. Άσσος μεν, αλλά με γκολ γκολ εκατέρωθεν δε.