Colombia Primera A Clausura

U. M. SANTA MARTA v MILLONARIOS
Τρίτη διαδοχική ήττα στο Κλαουσούρα για την Ουνιόν Μαγκνταλένα μετά και το εντός έδρας 2-1 από την Κούκουτα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μισά του πρώτου μέρους, ισοφάρισε με τον Χινογιόσα στο 67′, βρέθηκε ξανά “με την πλάτη στον τοίχο” στο 74′, και ενώ ο αντίπαλος είχε χάσει πέναλτι δυο λεπτά νωρίτερα. Στο -1 από την παραμονή και την Ριονέγκρο, απόψε θα έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο “κόντρα σε μια από τις ποιοτικές ομάδες της κατηγορίας”, όπως χαρακτήρισε την Μιγιονάριος ο τεχνικός Σαρμιέντο. Το θετικό για τον 62χρονο προπονητή είναι πως δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα και δεν αποκλείεται απόψε να χρησιμοποιηθεί αυτούσια η ενδεκάδα που αγωνίστηκε κόντρα στην Κούκουτα. Να σημειωθεί πως έχει ηττηθεί μόλις μια φορά στην Σάντα Μάρτα με αντίπαλο την Μιγιονάριος (2-2-1).
Πήρε τον βαθμό (1-1) στο εκτός έδρας ντέρμπι απέναντι στην Ατλέτικο Νασιονάλ και απόψε θα έχει την ευκαιρία να βρεθεί ξανά στην πρώτη θέση, εφόσον δεν ηττηθεί από την αντίπαλο της (σε περίπτωση ισοπαλίας, τότε θα ισοβαθμεί με την Αλιάνζα). Στο ματς του Μεντεγίν ευτύχισε να προηγηθεί με τον Πέρες στο πρώτο τέταρτο, αλλά στην επανάληψη επέλεξε να γυρίσει πίσω. Σε αυτό συνέβαλε και η αποβολή του χαφ Ντούκε στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. “Στην Σάντα Μάρτα θα πάμε μόνο για τη νίκη. Ο αντίπαλος είναι πάντα αξιόλογος στην έδρα του και η πρόκληση της κορυφής μας έχει εξιτάρει”, ανέφερε πριν την αναχώρηση της ομάδας ο τεχνικός Χόρχε Λουίς Πίντο. Ο πορτιέρο Φαρίνες (24 συμμ.) και ο φορ Ορτίθ (4/0) λείπουν με τις Εθνικές ομάδες των χωρών τους (Βενεζουέλας και Κόστα Ρίκας αντίστοιχα). Τιμωρημένος είναι ο χαφ Ντούκε (26/0).
Από την μια υπάρχει η πρόκληση της κορυφής για την Μιγιονάριος, όμως από την άλλη θα πρέπει να περάσει από μια έδρα που δυσκολεύεται αισθητά. Η Μαγκνταλένα μπορεί να προέρχεται από συνεχόμενες ήττες, αλλά δεν ήταν κακή σε αυτά τα παιχνίδια. Θα δυσκολέψει αρκετά τον αντίπαλο της απόψε.

ATLETICO HUILA v CUCUTA DEPORTIVO
Ήταν πολύ ανώτερη της Ντεπόρτες Τολίμα, όμως τελικά ηττήθηκε με 1-0 στο γήπεδο της. Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν την καλύτερη τους στιγμή στο ματς, την ώρα που η Ουίγια είχε φτάσει αρκετές φορές κοντά στο γκολ, χωρίς όμως επιτυχία. Το αποτέλεσμα αυτό την διατήρησε στην τελευταία θέση της συνολικής βαθμολογίας της τριετίας και στο -3 από την παραμονή. Μέχρι στιγμής στο Κλαουσούρα μετράει μια νίκη (αυτή της πρεμιέρας επί της Λα Εκιδάδ) και τρεις ισοπαλίες σε σύνολο οκτώ αγώνων. Ο κόουτς Μπερνάλ δεν συμπεριέλαβε στην αποστολή σε σχέση με το τελευταίο ματς τους μέσους Μπαρέτο (13/0) και Μπεσέρα (4/0).
Πέρασε με διπλό (2-1) από την Σάντα Μάρτα και την έδρα της Μαγκνταλένα, ένα αποτέλεσμα που της έδωσε την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη οκτάδα του Κλαουσούρα (με παιχνίδι λιγότερο) και παράλληλα την έφερε στο +6 από την γραμμή του υποβιβασμού (129 βαθμοί έναντι 123 της 19ης Μαγκνταλένα την τελευταία τριετία). Προηγήθηκε δυο φορές στο σκορ, αρχικά με τον Κάστρο στο 23′ και εν συνεχεία με τον Βαλένσια ένα τέταρτο πριν το φινάλε. Λίγο νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά, με τον Γκαρσία ακολούθως να χάνει πέναλτι. Τελευταία φορά που κέρδισε στην Νέιβα ήταν πριν από μια δεκαετία (2-1 το 2009), έκτοτε μετράει τρεις ισοπαλίες και δυο ήτεες. Ο 34χρονος Αργεντινός μέσος Πέρες (27/2) έμεινε εκτός αποστολής.
Το μομέντουμ το έχουν οι φιλοξενούμενοι, όμως η παράδοση είναι υπέρ της Ουίγια. Αυτό δεν μπορούμε να ξέρουμε κατά πόσο είναι αρκετό, με το σετ αποδόσεων εξάλλου να χρίζει φαβορί την Κούκουτα. Δύσκολο ματς σε κάθε περίπτωση, δεν αποκλείεται και το ενδεχόμενο της ισοπαλίας (2,90).

DEPOR LA EQUIDAD v DEPORTIVO PASTO

Πληρώνει την υπερπροσπάθεια των τελευταίων ημερών απέναντι στην Ατλέτικο Μινέιρο για το Σουνταμερικάνα, μετρώντας έξι σερί ήττες ανεξαρτήτου διοργάνωσης. Στο τελευταίο χρονικά ματς για το Κλαουσούρα, έχασε με 2-1 στο γήπεδο της από την Αλιάνζα. Προηγήθηκε μάλιστα με τον Βάργκας στο πρώτο τέταρτο, ξέμεινε από δυνάμεις στην επανάληψη δεχόμενη δυο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το κακό για την ίδια είναι πως μέσα σε ένα δεκαπενθήμερο τέθηκε νοκ-άουτ από δυο διοργανώσεις (κύπελλο και Σουνταμερικάνα. Ο κόουτς Ουμπέρτο Σιέρα αναμένεται να φρεσκάρει την αρχική ενδεκάδα, ενώ δεν έχουν αναφερθεί αγωνιστικά προβλήματα.
Γνώριζε εξ’ αρχής πως θα είχε δύσκολο έργο στο Κάλι απέναντι στην Ντεπορτίβο, και αυτό αποδείχθηκε και στον αγωνιστικό χώρο (ήττα 3-1). Ανύπαρκτη στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία τέρματα στο 35′. Στις αρχές της επανάληψης μείωσε με τον Αμάγια, σε ένα δεύτερο 45λεπτο όπου είχε συνολικά 13 (!) τελικές και ο αντίπαλος μόλις τέσσερις. Παρά την ήττα της, δεν κινδυνεύει άμεσα καθώς βρίσκεται στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ στο Κλαουσούρα μέχρι στιγμής μετράει δυο ήττες σε σύνολο οκτώ αναμετρήσεων (2-4-2). Στο ματς του Κάλι, ο κόουτς Γκαρσία απέσυρε την ίδια στιγμή (στο 36′) τους φορ Ιβέι (4/1) και Μπολό (4/0). Πολύ πιθανό κάποιος εκ των δυο να μείνει στον πάγκο απόψε, με τον εξτρέμ Εστουπινιάν (33/4) να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες για να αγωνιστεί βασικός.
Αρκετά κουρασμένη τον τελευταίο καιρό η Λα Εκιδάδ, υποδέχεται απόψε την Πάστο και θα ψάξει τη νίκη με σύμμαχο και την παράδοση. Η τελευταία έχει πρόβλημα μακριά από την έδρα της, κάτι που αναμένεται να συμβεί και στην πρωτεύουσα της χώρας. Πιθανά τα “2-3 γκολ” στο ματς.