Cyprus 1st Division 05/12/2021

Συνεχίζουμε την αγωνιστική δράση με δύο παιχνίδια που διεξάγονται σήμερα μετά την χθεσινή μεγάλη νίκη της ΠΑΕΕΚ μέσα στο γήπεδο της Ανόρθωσης .Ακολουθούν δύο παιχνίδια τα οποία θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ντέρμπι αφού αγωνίζονται ομάδες που στην βαθμολογία τους χωρίζουν ένα με δυο βαθμούς. Αναλυτικά τα παιχνίδια για σήμερα.

Κύπρος | Neo GSP

05/12/2021 17:00

Α’ γύρος, Πάφος – ΑΠΟΕΛ: 4-0

Μία ήττα στα 9 πιο πρόσφατα ματς ο ΑΠΟΕΛ

Δύο ήττες στα 10 πιο πρόσφατα ματς η Πάφος, αμφότερες εκτός έδρας. Μετράει 5 σερί N/G

ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ τη Δευτέρα αγωνιζόταν με την Ομόνοια αλλά το ματς διακόπηκε λόγω της πυκνής ομίχλης που κάλυψε το γήπεδο. Στα 17 αγωνιστικά λεπτά που παίχτηκαν και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση για να κερδίσουν τον αγώνα, ο  οποίος δεν έχει αποφασιστεί σίγουρα πότε θα συνεχιστεί. Τιμωρημένοι οι χαφ Οκριασβίλι και Σόουζα.

ΠΑΦΟΣ

Σε ένα κακό παιχνίδι η Πάφος πήρε «λευκή» ισοπαλία στο «Τσίρειο» κόντρα στον Άρη, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο αλλά δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες. Αμφότερες ξεκίνησαν καλά, κυνηγώντας κάποιο τέρμα, με τον ρυθμό να πέφτει στην επανάληψη όπου δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο. Πάντα στο κυνήγι της 6άδας η Πάφος, δεν πείθει εκτός έδρας, όπου ακόμα δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει βελτιωθεί αισθητά ενώ η Πάφος που διαθέτει μεν ποιότητα παραμένει δε δίχως νίκη εκτός έδρας. Πάμε με τα 2-3 γκολ και ας κερδίσει ο καλύτερος

Κύπρος | Tsirion Athlítiko Kentro

05/12/2021 19:00

Πέντε σερί ματς δίχως νίκη η ΑΕΛ, 4o διαδοχικό που δεν σκοράρει

Τέσσερα σερί ματς αήττητη η Ομόνοια, με 6 Under 2.5 στα 9 πιο πρόσφατά της

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Για 5o διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος η ΑΕΛ αγνοεί τη νίκη, ενώ δέχεται και 2η σερί εντός έδρας ήττα. Το 0-2 από την ΑΕΚ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και έφερε την ομάδα της Λεμεσού ακόμα χαμηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά αλλά κόντρα στο ροή του αγώνα στο 13’ έγινε το 0-1. Πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ στο 16’, με το VAR να το παίρνει πίσω και την ΑΕΛ να διαμαρτύρεται έντονα. Στην επανάληψη οι «γαλαζοκίτρινοι» πίεσαν, ρίσκαραν αλλά δίχως αποτέλεσμα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 94’. Αποφασίστηκε μεσοβδόμαδα να συνεχίσει κανονικά ο κόουτς Κερκέζ στον πάγκο της ομάδας. Αγωνιστικά εκτός ο αμυντικός Μαζάν.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Η Ομόνοια τη Δευτέρα αγωνίστηκε με τον ΑΠΟΕΛ ως τυπικά φιλοξενούμενη σε ένα παιχνίδι που διακόπηκε στο 17ο λεπτό λόγω πυκνής ομίχλης που κάλυψε το γήπεδο. Ματς που είχε φάσεις με τους παίχτες να έχουν διάθεση να αγωνιστούν επιθετικά. Το παιχνίδι δεν έχει αποφασιστεί πότε θα συνεχιστεί.  Ακολουθεί το εντός με την Καϊράτ για την τελευταία αγωνιστική του Κόνφερενς. Αγωνιστικά ο κόουτς Μπεργκ δεν υπολογίζει τους Γιούστε (Α), Φαμπιάνο (Τ) και Κούσουλο (Μ). Προπονήθηκε κανονικά ο χαφ Μπασιρού, δύσκολα να αλλάξει πάντως η ενδεκάδα σε σχέση με τον ματς με τον ΑΠΟΕΛ.

Ομάδες που πέρσι ήταν ψηλά αλλά φέτος προβληματίζουν. Ιδιαίτερα οι γηπεδούχοι που οφείλουν να συνέλθουν άμεσα. Δίχως περιθώρια και η Ομόνοια. Πάμε με το 2-3 γκολ στο 1.97