Cyprus 1st Division 12/12/2021

Συνεχίζει το πρωτάθλημα με δυο τοπικά ντέρμπι ένα στην Λεμεσό και ένα στην Λευκωσία.Αναλυτικά τα παιχνίδια για σήμερα.

Κύπρος | Tsirion Athlítiko Kentro 12/12/2021 17:00

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

A΄ γύρος, Άρης – Απόλλων: 0-1

Έξι σερί ματς αήττητος ο Απόλλωνας, με 4 N/G&U2.5

Έξι σερί Ν/G ο Άρης, τα 5 με Under 2.5

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Με πολλές απουσίες παρατάχτηκε στο «Δασάκι» ο Απόλλωνας που λυτρώθηκε στο 83’ επικρατώντας με 0-1 του αξιόμαχου  Εθνικού. Οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν πολύ καλά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να απειλήσουν ελάχιστα και αυτό μόνο στο 2ο ημίχρονο. Όπως και να έχει το τρίποντο ήρθε και διατήρησε τους «μπλε» στην πρώτη θέση. Αγωνιστικά, επιστρέφουν Ρομπέρζ (Α), Κατελάρης (Μ), Νταμπό (Ε) και Τζουμ (Μ), χάνει τη σεζόν ο Μαλεκκίδης (Α).

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Την προηγούμενη Παρασκευή ο Άρης φιλοξένησε τον Ολυμπιακό του οποίου επικράτησε για 2η φορά φέτος με το τελικό 1-0 να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Ισορροπημένο το πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να σκοράρουν λίγο πριν την ανάπαυλα. Κακός ο ρυθμός στην επανάληψη, τριπλά χαμένη ευκαιρία στις καθυστερήσεις για την ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι. Εδραιώθηκε στην 3η θέση ο Άρης, συνεχίζοντας την εξαιρετική του πορεία και δίχως αγωνιστικά προβλήματα.

Ο Απόλλωνας βρίσκεται έστω και οριακά στην κορυφή αλλά ο Άρης που εκπλήσσει ευχάριστα δείχνει ικανός για την έκπληξη. 1Χ&G/G στο 2.27

Κύπρος | Makareio Stadio 12/12/2021 19:00

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣΑΠΟΕΛ

A’ γύρος, ΑΠΟΕΛ – Ολυμπιακός: 0-1

Δύο σερί ήττες ο Ολυμπιακός, με 10 Under 2.5 σε 12 αγωνιστικές

Μία ήττα στα 9 πιο πρόσφατα ματς ο ΑΠΟΕΛ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δεύτερη διαδοχική ήττα ο Ολυμπιακός και μάλιστα ξανά με 1-0. Εκτός κόντρα στον Άρη δεν ήταν κακός και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Το γκολ της νίκης οι γηπεδούχοι λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους με το ματς στην επανάληψη να μην έχει ρυθμό. Στις καθυστερήσεις ωστόσο σε φάση διαρκείας ο Ολυμπιακός «άγγιξε» την ισοφάριση. Παραμένει ψηλά η ομάδα της Λευκωσίας, δυσκολεύει πάντως ο στόχος της 6άδας, με τον Ολυμπιακό να έχει τη 2η χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος. Πάντα εκτός ο μέσος Γουακάσο, εξέτισε ο αμυντικός Σαμπίνια.

ΑΠΟΕΛ

Ακόμα δύο βαθμούς «πέταξε» εντός έδρας ο ΑΠΟΕΛ που έμεινε στο 1-1 με την Πάφο, σε μία αναμέτρηση πάντως που δεν είχε πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά αλλά δίχως αποτέλεσμα για να προηγηθούν στο 78’ με πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 88’, ενώ στις καθυστερήσεις «άγγιξαν» και την ανατροπή. Με νίκη σήμερα πάντως η ομάδα της Λευκωσίας κάνει αποφασιστικό βήμα για είσοδο στην 6άδα. Με περισσότερες επιλογές η αποστολή, αφού εκτός έχουν τεθεί μόνο οι Εφραίμ (ΜΕ) και Κβιλιτάϊα (Ε).

Ομάδες ισόβαθμες που έχουν αρχικό στόχο την είσοδο στην 6άδα. Δεν πείθει εσχάτως ο Ολυμπιακός, δεν νικά εύκολα ο ΑΠΟΕΛ. Δεν σκοράρουν με ευκολία αμφότερες, επομένως καταλήγουμε στο Χ2&U3.5 στο 1.72