Α’ γύρος, Απόλλων – Πάφος: 2-0

Μία ήττα στα 9 τελευταία εντός η Πάφος και αυτή στο κύπελλο

Δύο ήττες στα 10 πιο πρόσφατα ματς ο Απόλλωνας, με οκτώ 2-3 γκολ σε αυτά

ΠΑΦΟΣ

Η Πάφος προέρχεται από εντός έδρας ήττα με 1-3 από την Ανόρθωση στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους “16” του κυπέλλου. Προηγήθηκε αλλά στην επανάληψη έμεινε με 10 παίχτες για να δεχτεί από στατικές φάσεις τα γκολ της ήττας. Στο τέλος έμεινε και με εννιά. Στο πρωτάθλημα πήρε σπουδαίο διπλό με 1-2 επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας, αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και διατήρησε την Πάφο εντός του στόχου της 6άδας. Τιμωρημένοι οι Ρούντκο (Τ) και Παλάσιος (Α), διεθνής ο φορ Σεμέδο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Ο Απόλλωνας πήρε το ντέρμπι με την Ομόνοια επικρατώντας με 2-0 και παραμένει σε επαφή με την κορυφή. Με τυχερό τρόπο το 1-0 για τους “μπλε” που δίχως να είναι καλύτεροι πέτυχαν και 2ο τέρμα στο 63′. Ακολουθεί ματς κυπέλλου με την συμπολίτισσα ΑΕΛ. Μόλις 2 ήττες στα 12 τελευταία ματς με γηπεδούχο την Πάφο. Τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός για 1.5 μήνα ο αμυντικός Αλεσάμι. Πάντα εκτός και οι Μαλεκκίδης (Α), Πίτας (Ε).

Αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο πολύ ικανές ομάδες, ειδικά μεσοεπιθετικά. Δύσκολα να βγει σημείο, αξία περισσότερο στο X2 & over 1,5

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Η ΑΕΛ στις λεπτομέρειες ηττήθηκε με 2-1 από την Ανόρθωση εκτός έδρας και παραμένει στους 15 βαθμούς και σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση. Δέχτηκε περισσότερες φάσεις, δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά το 2-1 στο 84′. Ψάχνει να βρει λύσεις ο κόουτς Παντελίδης που θα χάσει τον χαφ Μεντόγιεβιτς για περίπου 1.5 μήνα. Ακολουθεί ματς κυπέλλου με τον Απόλλωνα για τη φάση των “16”.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Τέταρτη διαδοχική ήττα για τον Εθνικό που για ακόμα ένα παιχνίδι παρουσιάστηκε κατώτερος και με πολλές αμυντικές αδυναμίες. Το εντός έδρας 0-3 από τον ΑΠΟΕΛ κρίνεται δίκαιο και διαμορφώθηκε με 2 γκολ στο πρώτο μέρος και ακόμα ένα στο 81′. Σταθερά ουραγός έχοντας τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας. Ακολουθεί ματς κυπέλλου με τη Δόξα εντός έδρας. Εξέτισε ο φορ Ντολεζάλ. Κάκιστη η προϊστορία του Εθνικού στα εκτός με την ΑΕΛ.

Κρίσιμο ματς και για τις δύο με την ΑΕΛ πάντως να διαθέτει καλύτερο σύνολο και σωστά να έχει τον πρώτο λόγο. Πιο ασφαλές το 1&Οver 1.5