Cyprus 1st Division 16/01/2022

Μετά την προχθεσινή δύσκολη νίκη του Άρη,όπου τον έβαλε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αλλά και τις νίκες της Πάφου και του ΑΠΟΕΛ εχθές ,η πίεση μεταφέρεται σήμερα στα δύο μεγάλα παιχνίδια.Όλοι θέλουν την νίκη για να μην μείνουν πίσω στην βαθμολογία.Αναλυτικά τα προγνωστικά μας για σήμερα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Η Ανόρθωση δεν έχει παίξει ακόμα το 2022, καθώς όλα τα παιχνίδια της έχουν αναβληθεί. Έκλεισε τη χρονιά με υψηλό ρυθμό, δείχνοντας ότι είναι ικανή να εξασφαλίσει μια θέση στις τέσσερις πρώτες ομάδες και γιατί όχι να κυνηγήσει ακόμα και την πρώτη θέση αφού όλοι έχουν απώλειες. Το τελευταίο διάστημα, όμως, είναι πιο πειστική αμυντικά, ενώ η επίθεση της έχει ενισχυθεί από τον Νοβότνι. Στη συνέχεια η ομάδα θα ταξιδέψει στην Πάφο για αγώνα κυπέλλου.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Η ΑΕΛ δεν έπαιξε το 2022 αφού την ταλαιπώρησε σοβαρά η ασθένεια. Εξακολουθεί να βρίσκεται σε δύσκολη βαθμολογική θέση, επιδιώκοντας μια άνετη παραμονή στην παρούσα φάση. Η Ομόνοια την νίκησε με 1-0 στο πιο πρόσφατο ματς. Ο κόουτς Παντελίδης έχει πολλά πράγματα που πρέπει να δουλέψει. Οι Βοζίνια (Τ), Μάζουρεκ (Μ) και Τσάβες (Ε) απομακρύνθηκαν , δίνοντας χώρο στους νεοαποκτηθέντες Μπάλντε (ΜΕ), Μαρόσα (Ε) και Μπάλας Μέγιερι (Τ).

Αμφίρροπη αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να έχουν μείνει καιρό σε απραξία αλλά δίχως περιθώρια για απώλειες. 1Χ&Ο1.5 στο 1.83 αφού οι γηπεδούχοι γενικά πείθουν περισσότερο απο τους φιλοξενούμενος.

Κύπρος | Tsirion Athlítiko Kentro

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΟΜΟΝΟΙΑ

16/01/202219:00

Α’ γύρος, Ομόνοια – Απόλλων: 1-0

Μία νίκη στα 5 πιο πρόσφατα ματς ο Απόλλωνας, με εφτά 2-3 γκολ στα 9 πιο πρόσφατά του

Δύο μόλις εκτός έδρας νίκες η Ομόνοια στα 11 πιο πρόσφατά της

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Την προηγούμενη αγωνιστική, ο Απόλλωνας ηττήθηκε για δεύτερη φορά φέτος από την ΑΕΚ, η οποία του «πήρε» στην κορυφή και σε πιθανή ισοβαθμία το πλεονέκτημα. Η ήττα με 2-1 στη Λάρνακα κρίθικε στις λεπτομέριες, με όλα τα γκολ να σημειώνονται στην επανάληψη. Το 1-0 σημειώθηκε στο 49′, το 1-1 στο 51′ και το τελικό σκορ στο 59′ με αυτογκόλ. Παρά τις προσπάθειες των «μπλε», που αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην τρίτη θέση και έχουν μείνει τρεις αγώνες χωρίς νίκη, το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο. Η μόνη επιλογή για να επιστρέψει η Λεμεσός στις νίκες είναι η ομάδα να επιστρέψει στις επιτυχίες.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Η Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 του Ολυμπιακού. Δίχως να είναι καλύτερη σκόραρε από τα 11 βήματα στο 40′ με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους στην επανάληψη. Στόχος η νίκη ώστε να διατηρηθεί σε επαφή με την 3άδα. Ακολουθεί ματς κυπέλλου, εκτός με την ομάδα της Ξυλοτύμβου. Αγωνιστικά, σίγουρα εκτός ο μέσος Σέχου.

Ομάδες αρκετά ισάξιες που δεν έχουν περιθώρια για απώλειες. Δεν πείθει τελευταία ο Απόλλωνας, δυσκολεύεται πάντα η Ομόνοια. Πάμε με το 2-3 γκολ στο 1.95