Czech Rep. 1. Liga

18:30 Bohemians 1905 – Banik Ostrava
Η Μποέμιανς Πράγας το πάλεψε την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά έχασε με 1-0 στην έδρα της Πλζεν. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους 19 βαθμούς και στην 11η θέση της βαθμολογίας. Το παιχνίδι εξαρχής ήταν αρκετά δύσκολο, ήταν το αουτσάιντερ, αλλά η εικόνα της ήταν αρκετά καλή. Στο πρώτο μέρος έμεινε πίσω στο σκορ στο 32′ και στην επανάληψη, ισορρόπησε κι αν ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Σήμερα υποδέχεται την Μπάνικ Οστράβα και θα προσπαθήσει να πάρει τη νίκη για να ξεφύγει από τα χαμηλά και να διατηρήσει το θετικό σερί που έχει φέτος μπροστά στο κοινό της. Εκτός είναι οι Πούσκατς (Ε, 1/0), Ντόσταλ (Α.), Φρίστακ (Τ, 7/0) και Λέβιν (Μ.).
Η Μπάνικ Οστράβα «κόλλησε» και αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εντός στο γειτονικό ντέρμπι με την Τέπλιτσε. Με αυτό το «Χ», έχασε έδαφος στη βαθμολογία και πλέον βρίσκεται στο -5 από την τρίτη Μλάντα Μπόλεσλαβ. Στον αγώνα μπήκε δυνατά, όπως συνηθίζει να κάνει μπροστά στον κόσμο της, αλλά λίγο πριν το ημίχρονο έμεινε με παίκτη λιγότερο και οι ισορροπίες άλλαξαν. Στην επανάληψη, ο πρώτος στόχος ήταν να κρατήσει το μηδέν, ωστόσο δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες και θα μπορούσε να σκοράρει. Τώρα πάει στην Πράγα για να παίξει με την Μποέμιανς και ο στόχος είναι να ρεφάρει και να φύγει με το διπλό. Την περσινή σεζόν είχε περάσει με νίκη, αλλά φέτος βγάζει πολλές αδυναμίες μακριά από την έδρα της. Τιμωρημένοι είναι ο Γιάνος (Μ, 13/0) λόγω της αποβολής και ο Σμόλα (Ε, 18/3) λόγω καρτών.
Οι δύο ομάδες προέρχονται από άσχημα αποτελέσματα και σήμερα θα ψάξουν την αντίδραση. Η Μποέμιανς Πράγας έχει δυνατή έδρα και δεν χάνει εύκολα μπροστά στον κόσμο της. Από την άλλη, η Μπάνικ στα εκτός έχει πολλά θέματα, ωστόσο διαθέτει καλύτερο σύνολο. Αμφίρροπη «μάχη», ωστόσο και οι δύο μπορούν να σκοράρουν. G/G.

20:30 Slovan Liberec – Slavia Praha
Η Σλόβαν Λίμπερετς έχασε με 1-0 στην έδρα της Όλομουτς και επέστρεψε άμεσα στις αποτυχίες στο πρωτάθλημα. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους 24 βαθμούς και απομακρύνθηκε αρκετά από την τρίτη θέση. Στο πρώτο μέρος μπήκε νωθρά και μόλις στο 14′ έμεινε πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια και μέχρι την ανάπαυλα, πήρε τα ηνία του αγώνα, πίεσε και έφτιαξε φάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στην επανάληψη, οι αντίπαλοι ισορρόπησαν και δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει. Σήμερα έχει δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην αήττητη και πρωτοπόρο Σλάβια Πράγας. Θέλει πάση θυσία τους βαθμούς γιατί έχει μείνει πίσω, αλλά θα χρειαστεί να κάνει υπέρβαση. Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι Ντορλέι (Μ, 14/1), Μπαλούτα (Μ, 9/3), Μούσα (Ε, 16/7) και Κούχτα (Ε, 11/1) που είναι δανεικοί από τη Σλάβια.
Η Σλάβια Πράγας ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο της Καρβινά και χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα επικράτησε με 2-0 εντός. Με το νέο τρίποντο, διατήρησε το εντυπωσιακό αήττητο σερί στο πρωτάθλημα και παρέμεινε μόνη και με διαφορά. Από τα πρώτα λεπτά είχε την πρωτοβουλία και τις φάσεις, αλλά ήταν αρκετά επιπόλαια στη τελική προσπάθεια. Στην επανάληψη, σοβαρεύτηκε και με δύο γκολ καθάρισε το ματς. Τώρα έχει επικίνδυνη έξοδο στην έδρα της Λίμπερετς και ο στόχος είναι η νίκη για να πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο Ντόρτμουντ την Τρίτη, στο τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι στη σεζόν. Νοκ άουτ είναι ο Χοβόρκα (Α, 9/0).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση στο Λίμπερετς. Οι γηπεδούχοι είναι σχεδόν πάντα ανταγωνιστικοί μπροστά στον κόσμο τους, αλλά απόψε είναι το αουτσάιντερ κόντρα στην πρωτοπόρο και αήττητη Σλάβια. Οι πρωταθλητές καθαρίζουν αυτά τα ματς και εύκολα ή δύσκολα θα φύγουν με το τρίποντο. Χαμηλό το διπλό, αξίζει το 2 & over 1.5.