England FA Cup

21:45 Solihull Moors – Rotherham
Πέρασε με το εντυπωσιακό 4-1 από την έδρα της Στόκπορτ και βρίσκεται στην 3η θέση της Νάσιοναλ Λιγκ, μετρά 5 νίκες και μια ισοπαλία στα 6 τελευταία παιχνίδια της. Η Στόκπορτ έδειχνε πιο ζωηρή στο πρώτο μέρος κι άνοιξε το σκορ με τον Πολ Τέρνμπουλ στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Η Σόλιχαλ ισοφάρισε με τον Πολ ΜακΚάλουμ στο 52′ και γύρισε το ματς έξι λεπτά αργότερα με το γκολ του Τζίμι Μπολ. Δεύτερο προσωπικό γκολ από τον Μακάλουμ στο 67′, με τον Τζέιμι Όσμπορν να ολοκληρώνει στο 81′ τον θρίαμβο της Σόλιχαλ πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό γκολ. «Είμαστε σε καλή θέση στο πρωτάθλημα και μπορούμε να επικεντρώσουμε στο κύπελλο, όλοι ανυπομονούν για το ματς», δήλωσε ο αμυντικός της Σόλιχαλ, Λι Βόγκαν προσθέτοντας: «Δεν σκεφτόμαστε την περίπτωση επαναληπτικού, θέλουμε να πάρουμε τη νίκη και να προκριθούμε».
Έχασε 3-2 στην έδρα της Πόρτσμουθ και παρέμεινε στην 4η θέση της Λιγκ 1, σε ένα ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο λεπτό. O Ρόναν Κέρτις ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Φρέντι Λαντάπο ισοφάρισε για τη Ρόδεραμ στο 15′, για να πάρουν ξανά το προβάδισμα οι γηπεδούχοι με τον Τζον Μαρκίς στο 37′. Οι «Μίλερς» ισοφάρισαν ξανά, ο Κάρλτον Μόρις κέρδισε πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ ο Λαντάπο στο 62′, τέσσερα λεπτά μετά ο Μπέν Κλόουζ έκανε το 3-2 κι αυτή τη φορά η Ρόδεραμ δεν είχε απάντηση. Έχει αρκετούς τραυματισμούς πάντως, χτύπησε και ο Μπίλι Τζόουνς (Α, 9/0) κι έγινε αλλαγή, τραυματίες και οι Σον ΜακΝτόναλντ (Μ, 9/0), Ρίτσαρντ Γουντ (Α, 9/0) και Τζο Μάτοκ (Α, 13/0). «Έχουν 10 πρώην επαγγελματίες δεν το βλέπω σαν Δαβίδ εναντίον Γολιάθ», τα λόγια του Πολ Γουόρν για το ματς με τη Σόλιχαλ.
Η Ρόδεραμ αγωνίζεται δύο κατηγορίες πιο ψηλά και είναι το λογικό φαβορί, όμως η Σόλιχαλ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και είναι πολύ δυνατή στην έδρα της. Η Ρόδεραμ έχει ήδη αποκλείσει μια ομάδα της Νάσιοναλ νικώντας εκτός έδρας τη Μέιντενχεντ, έχει όμως σημαντικές απουσίες και η Μουρς δείχνει αποφασισμένη. Το 1Χ στο 1.97 δείχνει καλή επιλογή.