England National League

17:00 Barnet – Maidenhead Utd
Νίκησε στο 94′ 2-1 εκτός έδρας την Ίστλιχ πριν από δύο βδομάδες. Είχε την πρώτη καλή στιγμή, όμως ο αρχηγός της, Κάλουμ Ρέινολντς, νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Ίστλιχ, Μαξ Στρίγιεκ. Προηγήθηκε στο 16′ με το δυνατό σουτ του Τζακ Τέιλορ κι έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με τον Σιμενόν Ακινόλα να μη βρίσκει δίχτυα. Η Ίστλιχ αντέδρασε, είχε μια ευκαιρία με τον Τζακ ΜακΝάιτ και μία μεγαλύτερη στο 41′ με τον Μπεν Γουίλιαμσον, για να ισοφαρίσει τελικά στο 69′ με τον ΜακΝάιτ. Στο 84′ όμως έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Σαμ Σμαρτ πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα για “θέατρο”, για να πάρει τη νίκη η Μπαρνέτ στο 94′ με το γκολ του Σακίλ Κούλθερστ.
Έχασε στην έδρα της με 1-0 από τη Ντάγκεναμ παρέμεινε όμως στην 4η θέση της βαθμολογίας, είναι οι εκτός έδρας επιδόσεις της που την κρατούν ψηλά. Η Ντάγκεναμ μπήκε πολύ δυνατά, έχασε μια ευκαιρία με τον Άντζελο Μπαλάντα, ενώ στη συνέχεια είχε και δοκάρι με τον Μάνι Οναριάσε. Βρήκε δίχτυα με πέναλτι, δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καταλογίστηκε σε χέρι του Ράιαν Άπγουορντ και το μετέτρεψε σε γκολ ο Τζέιμς Ντόμπσον. Η Μέιντενχεντ προσπάθησε να αντιδράσει κι είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Σαμίρ Φένελον, η Ντάγκεναμ όμως συνέχισε να πιέζει, κι αν δεν ήταν ο κίπερ της «Μέιντεν» Άσμπι-Χάμοντ σε καλή μέρα θα είχε πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ ακόμα.
Η Μπαρνέτ δείχνει φαβορί, όμως αυτά είναι τα ματς που βολεύουν τη Μέιντενχεντ που είναι αήττητη εκτός έδρας. Θα παίξει με αντεπιθέσεις κι η άμυνα της Μπαρνέτ είναι αρκετά εύαλωτη. Το Χ2 στο 1.83 έχει πολλές πιθανότητες.

17:00 Barrow AFC – Solihull Moors
Μετά από 3 σερί ήττες, νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Όλντερσοτ, με τον γκολκίπερ της να γίνεται ήρωας αποκρούοντας πέναλτι στις καθυστερήσεις. Προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζον Ρούνεϊ, με τη μπάλα να βρίσκει στα σώματα και να αλλάζει πορεία για να καταλήξει στα δίχτυα. Διπλασίασε τα τέρματα της στο 69′ με τον Τζος Κέι και φάνηκε ότι έχει αγκαλιάσει τη νίκη, όμως η Όλντερσοτ αντέδρασε. Μείωσε στο 80′ με τον Ίθαν Τσίσλετ και κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις σε ανατροπή του Αλέφε Σάντος. Ανέλαβε να το εκτελέσει ο Κόνορ Σίλντς, όμως ο γκολκίπερ της Μπάροου, Τζόελ Ντίξον κατάφερε να αποκρούσει, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη της νίκη μετά από 4 παιχνίδια.
Επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι μέσα στη Σκωτία επί της Κέλτι Χαρτς και προκρίθηκε στην 4ο γύρο του σκωτσέζικου Τσάλεντζ Καπ. Σε ένα ανοιχτό και αρκετά σκληρό ματς οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν στο 38′ με κεφαλιά του Κάμερον Ράσελ. Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Μουρς ισοφάρισε 18 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Χάνκοξ έπιασε το σουτ που απέκρουσε ο γκολκίπερ της Κέλι, ΜακΚένζι, για να πεταχτεί ο Ματ Στένσον και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το 1-1 έμεινε μέχρι το 90′ κι η αναμέτρηση κρίθηκε στα πέναλτι. Η Σόλιχαλ ευστόχησε σε όλα, ο γκολκίπερ της, Ράιν Μπουτ, έπιασε το πέναλτι του σκόρερ των γηπεδούχων Ράσελ, ένα άλλο πήγε στο δοκάρι και η πρόκριση πήγε στην ομάδα του Τιμ Φλάουερς. Μαζί με αυτό το ματς όμως η Μουρς έφτασε τα 5 χωρίς νίκη.
Η Σόλιχαλ έχει ένα προβάδισμα, νομοτελειακά δεν αργεί η επιστροφή στις νίκες, η Μπάροου όμως είναι πολύ σκληρή στην έδρα της. Η Μουρς μόνο σε δύο από τα 10 ματς που έδωσε στη Νάσιοναλ δεν έχει βρει δίχτυα, κι η επίθεση της είναι από τις καλύτερες της κατηγορίας. Μπορεί να βοηθήσει το ματς να ανοίξει το Over 2.5 στο 1.75 δείχνει ασφαλές.

17:00 Chesterfield – Torquay Utd
Έχασε 2-1 στην έδρα της Μπρόμλεϊ, ήταν η δεύτερη σερί ήττα, τρίτη στα 4 τελευταία παιχνίδια, παραμένει στον βυθό της βαθμολογίας και χωρίς νίκη στη Νάσιοναλ. Παρότι η Μπρόμλεϊ έκανε φάσεις πιο κοντά στο γκολ έφτασε πρώτη η Τσέστερφιλντ με τον Λόρενς Μγκουάιρ που έστειλε τη μπάλα να βρει λίγο το δοκάρι πριν καταλήξει εκτός εστίας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 26′ απ΄το γκολ του Μάικλ Τσικ, που έφτασε κοντά σε ένα ακόμα γκολ ένα λεπτό αργότερα. Η Τσέστερφιλντ ισοφάρισε στο 72′ με τον Λίαμ Μάντεβιλ, στο 73′ όμως βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ από την κεφαλιά του Τσικ. Αυτή τη φορά δεν είχε απάντηση και βρέθηκε στο βυθό της βαθμολογίας, μια καθόλου ευχάριστη θέση για την ομάδα που έχει ένα από τα μεγαλύτερα μπάτζετ στην κατηγορία. Ήδη ψάχνει παίκτες να ενισχυθεί, κάτι που θέλει και ο τεχνικός της, Τζον Σέρινταν.
Νίκησε 4-2 τη Χάρογκεϊτ, σε ένα ματς που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Ο Τζον Στιντ έδωσε το προβάδισμα στη Χάρογκειτ στο 33′ με πέναλτι που κέρδισε και μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ, όμως η Τορκί κατάφερε να ισοφαρίσει στο 51′. Ο Στιντ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 58′, πέντε λεπτά αργότερα όμως αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Τορκί το εκμεταλλεύθηκε δεόντως, έφερε το ματς στα ίσα με τον Κάλβιν Καλάλα στο 70′ και πήρε το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα με τον Τζέιμς Ρίντ. Ο Ριντ σκόραρε και στο 80΄ σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του που είναι ένα βαθμό πίσω από την πρώτη επτάδα. Σήμερα, Παρασκευή και 13 συμπληρώνεται ένας χρόνος από τότε που ο Γκάρι Τζόνσον ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας και θέλει να το γιορτάζει με ένα καλό αποτέλεσμα κόντρα στην Τσέστερφιλντ.
Τα περιθώρια στενεύουν για την ουραγό Τσέστερφιλντ, τη μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στη Νάσιοναλ. Αναμένεται να τα δώσει όλα κόντρα στην Τορκί, τουλάχιστον μπορεί να αποφύγει μία ακόμα ήττα με το 1 DNB στο 1.85

17:00 Dagenham & Red. – Hartlepool Utd
Νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Μέιντενχεντ, φτάνοντας τα 6 ματς χωρίς ήττα. Κυριάρχησε από το ξεκίνημα είχε μια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Άντζελο Μπαλάντα, ενώ είχε στη συνέχεια και δοκάρι με τον Μάνι Οναριάσε. Βρήκε δίχτυα δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Ράιαν Άπγουορντ. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Τζέιμς Ντόμπσον πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ντάγκεναμ. Οι «Ντάγκερς» έψαξαν και το δεύτερο γκολ, η Μέιντενχεντ έχασε δύο ευκαιρίες με τον Σαμίρ Φένελον, την κράτησε πάντως στο ματς ο γκολκίπερ της, Άσμπι-Χάμοντ που σταμάτησε δύο φορές με εντυπωσιακές αποκρούσεις τον Μπαλάντα.
Παραλίγο να κερδίσει την πρωτοπόρο Γουόκινγκ, έμεινε τελικά στο 1-1 σε ένα ματς που μεταδόθηκε τηλεοπτικά. Οι «Καρδινάλιοι» ήταν μια συνεχή απειλή με τις στημένες φάσεις, η Χάρτλπουλ όμως ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου καταλόγιστηκε πέναλτι σε χέρι του Πόκου στην περιοχή, ο Λίαμ Νομπλ το εκτέλεσε εύστοχα στέλοντας στην άλλη γωνία τον κίπερ της Γουόκινγκ. Ο Πολ Χόντζ όμως έφερε το ματς στα ίσα για τη Γουόκινγκ στο 79′, ο βαθμός την έστειλε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, η Χάρτλπουλ έμεινε 8 βαθμούς πίσω της. Μεγάλη απώλεια ο Λουκ Μόλινιου (Μ, 16/2) θα υποβληθεί σε εγχείρηση και θα μείνει έξι βδομάδες εκτός γηπέδων, παραμένει τραυματίας ο Λουκ Γουίλιαμς (Ε, 1/0) ο οποίος αναμένεται να επανέλθει νωρίτερα.
Αμφίρροπη αναμέτρηση, δεν αποκλείεται οι δύο φορμαρισμένες ομάδες να αλληλοεξουδετερωθούν, το Χ παίζει δυνατά, πιθανό και το γκολ/γκολ. Με τη Χάρτλπουλ να δείχνει πολύ καλύτερη εκτός έδρας, το 2 DNB στο 2.00 δείχνει καλή επιλογή.

17:00 Dover Athletic – Chorley FC
Εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Μπόρεχαμ Γουντ, δέχτηκε δύο γκολ από τον Καμπόνγκο Τσιμάνγκα στο 2′ και το 18′. Μείωσε δύο λεπτά αργότερα με πέναλτι που εκτέλεσε ο Έφιονγκ, ο γκολκίπερ της Γουντ, Ντέιβιντ Γκρέγκορι, απέκρουσε όμως ο φορ της Ντόβερ πήρε το ριμπάουντ κάνοντας το 2-1. Ο Τσιμάνγκα έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ για τη Γουντ, η Ντόβερ έμεινε ζωντανή στο ματς κι έψαξε την ισοφάριση, δέχτηκε όμως το τρίτο γκολ στο 62′ από τον Τάιρον Μαρς, με τον Τσιμάνγκα να χάνει ακόμα μια ευκαιρία. Η Ντόβερ είχε μια καλή στιγμή με τον Λόκο, όμως η κεφαλιά του έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Γκρέγκορι, ίσως το σκορ να την κολακεύει κιόλας.
Πρώτη νίκη φέτος στη Νάσιοναλ, 3-0 επί της Στόκπορτ, κατάφερε να ξεκολλήσει από το βυθό της βαθμολογίας. Ο Κρις Χόλροϊντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 6′, εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας και στο 27′ σκόραρε ξανά σκορπίζοντας αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους. Οι 2.693 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο ένιωσαν πως έρχεται η πρώτη νίκη, παρότι η Στόκπορτ παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη στην επανάληψη. Οι «καπελάδες» έψαξαν το γκολ που θα τους ξαναβάλει στο ματς, η αλήθεια όμως είναι ότι δεν έκαναν πολλά, είχαν κάποιες μισοευκαιρίες και μια κεφαλιά του Έλιοτ Όσμπορν που έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 94′ ο Έλιοτ Νιούμπαϊ έκανε το 3-0 σκορπίζοντας ενθουσιασμό, η πρώτη νίκη για την Τσόρλι ήταν γεγονός.
Η επιστροφή στις νίκες είναι το ζητούμενο για τη Ντόβερ, η Τσόρλι όμως έχει πια ψυχολογία. Δεν έχει βέβαια και την καλύτερη άμυνα κι η Ντόβερ είναι ομάδα που κάνει πολλές φάσεις και βρίσκει δίχτυα. Ο άσος στο 1.75.

17:00 Eastleigh – Bromley FC
Πήρε 1-1 στην έδρα της Έμπσφλιτ, με τον Μπεν Στίβενς να κατεβάζει την ίδια ενδεκάδα, μετά τη νίκη επί της Μπόρεχαμ Γουντ. Ο Άλεξ Ριντ έχασε μια ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα, εξιλεώθηκε όμως αργότερα μιας και ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 37′. Οι γηπεδούχοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 57′ με τον Ούμερα και το πλήρωσαν πέντε λεπτά αργότερα όταν ο Τάιρον Μπαρνέτ έφερε το ματς στα ίσα για την Ίστλιχ. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ χωρίς να τα καταφέρουν, μοιραίος ο Μάρκους Μπαρνς που έχασε δύο ευκαιρίες. Παραμένουν εκτός μάχης οι Άλεξ Γουίντερ (Α, 5/0) και Σαμ Σμαρτ (Μ, 7/0), με τον δεύτερο να έχει κάποιες αμυδρές ελπίδες να μπει στην αποστολή. Αμφίβολοι οι Ρομπ Άτκινσον (Α, 4/1) και ο Καβ Μίλεϊ (Μ, 7/0), με τις πιθανότητες πάντως να είναι υπέρ τους.
Νίκησε 2-1 την Τσέστερφιλντ και βρίσκεται στην 3η θέση, ενώ παραμένει η μόνη αήττητη ομάδα στη Νάσιοναλ. Έχασε ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο, αυτή όμως που βρέθηκε πιο κοντά στο γκολ ήταν η Τσέστερφιλντ με μια εντυπωσιακή προσπάθεια του Λόρενς Μγκουάιρ που έστειλε τη μπάλα να «ξύσει» το δοκάρι. Η Μπρόμλεϊ προηγήθηκε τελικά στο 26′ με τον Μάικλ Τσικ, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να σκοράρει ξανά στο αμέσως επόμενο λεπτό. Η Τσέστερφιλντ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 72′ με τον Λίαμ Μάντεβιλ, όμως ο Τσικ σκόραρε ξανά, με κεφαλιά στο αμέσως επόμενο λεπτό δίνοντας πάλι το προβάδισμα στη Μπρόμλεϊ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος παρότι έγιναν φάσεις και για τις δύο ομάδες.
Το αήττητο 10 αγώνων δημιουργεί ψυχολογία και κίνητρο στη Μπρόμλεϊ, μόνο εύκολο όμως δεν θα είναι το ματς στην έδρα της Ίστλιχ. Το Χ παίζει δυνατά, μικρή η απόδοση του γκολ/γκολ. Πιο πιθανό το Over 2.5, με την απόδοση στο 1.73.

17:00 Harrogate Town – Boreham Wood
Ήττα με 4-2 στην έδρα της Τορκί, με μοιραίο παίκτη τον 36χρονο Τζον Στιντ ο οποίος πέτυχε τα δύο του πρώτα γκολ με τη φανέλα της Χάρογκειτ αποβλήθηκε όμως στη συνέχεια αφήνοντας την ομάδα με 10 παίκτες στο τελευταίο ημίωρο. Ο Στιντ άνοιξε το σκορ στο 33′ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 51′ με τον Τζέικ Άντριους. Ο Στιντ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Τάουν στο 58′, πέντε λεπτά αργότερα όμως αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα, ισοφάρισαν στο 70′ με τον Κάλβιν Καλάλα και σημείωσαν ακόμα δύο γκολ με τον Τζέιμς Ρίντ στο 73′ και το 80΄.
Νίκησε 3-1 τη Ντόβερ, με τον Καμπόνγκο Τσιμάνγκα να σκοράρει στο 2′ και το 18′. Η Ντόβερ βρήκε αντίδραση γρήγορα κερδίζοντας πέναλτι στο 20′. Το εκτέλεσε ο Έφιονγκ ένα λεπτό αργότερα, ο γκολκίπερ της Γουντ, Ντέιβιντ Γκρέγκορι, απέκρουσε όμως ο Έφιονγκ πήρε το ριμπάουντ μειώνοντας σε 2-1. Ο Τσιμάνγκα έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ πριν λήξει το ημίχρονο και όπως αναμενόταν η Ντόβερ πίεσε πολύ στο δεύτερο μέρος ψάχνοντας την ισοφάριση. Αυτή που βρήκε πάλι δίχτυα όμως ήταν η Μπόρεχαμ με τον Τάιρον Μαρς να κάνει το 3-1 στο 62′ και τον Τσιμάνγκα να χάνει ακόμα μια ευκαιρία. Η Ντόβερ προσπάθησε πάλι να μειώσει με τον Λόκο, όμως η κεφαλιά του έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Γκρέγκορι.
Η Χάρογκειτ δείχνει να έχει ένα προβάδισμα η Γουντ όμως παίζει ελεύθερα εκτός έδρας, κάνει φάσεις και βρίσκει δίχτυα. Τα παιχνίδι δείχνει ανοικτό, τουλάχιστον τόσο όσο χρειάζεται για το Over 2.5 του 1.80.

17:00 Notts County – Halifax
Δεύτερη σερί ισοπαλία, 1-1 στην έδρα της Σάτον, σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει στο 11′ από το γκολ του Χάρι Μπιούτιμαν. Η Κάουντι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ρίγκαν Μπούτι στο 32′, για να ισοφαρίσει με τον Κάιλ Γούτον στο 52′. Κυνήγησε τη νίκη, όμως ο Μπάτλερ, ο γκολκίπερ της Σάτον, κράτησε όρθια την ομάδα του με δύο εξαιρετικές αποκρούσεις. «Πρέπει να αρχίζουμε να εκμεταλλευόμαστε τις ευκαιρίες μας και να κάνουμε νίκες» η… κλασική πια δήλωση του Νιλ Άρντλεϊ. Οι Ντίον Κέλι Έβανς (Μ, 8/0) και Σον Σιλντς (Ε, 1/0) έχασαν την προπόνηση λόγω ενοχλήσεων, θα τσεκαριστούν πριν βγει η αποστολή. O αρχηγός της ομάδας Μάτι Μπράουν (Α, 8/0) έχασε τα δύο προηγούμενα παιχνίδια και δύσκολα θα προλάβει αυτό, ο Νιλ Μάχερ (Α, 3/1) επέστρεψε στις προπονήσεις μετά από ένα μήνα και δεν είναι ακόμα έτοιμος.
Μετά από 4 σερί νίκες έχασε 2-0 μέσα στην έδρα της από τη Γέοβιλ. Ο Γκολντ Ομοτάγιο άνοιξε το σκορ για τους «Γκλόβερς» στο 4′, πήρε το ριμπάουντ, όταν το σουτ του Μάιλς Χάιπολιτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η Γέοβιλ κυριάρχησε στη συνέχεια κι ο μόνος που κρατούσε τη Χάλιφαξ στο ματς ήταν ο γκολκίπερ, Σαμ Τζόνσον κάνοντας τη μία απόκρουση πίσω από την άλλη. Η Χάλιφαξ συνήλθε στο δεύτερο μέρος κι είχε δύο δοκάρια με τους Τόμπι Σο-Σίλβα και Τζεφ Κινγκ, για να δεχτεί στο 66′ ένα ακόμα γκολ από τον Ομοτάγιο. «Θα ξεπεράσουμε την ήττα και θα ξανανέβουμε στο άλογο 100%» τα λόγια του Πιτ Γουάιλντ. «Θα είμαστε έτοιμοι για την Κάουντι, ακόμα ένα τεστ για μας» κατέληξε ο τεχνικός της Χάλιφαξ. Απέκτησε τον μέσο Τσάρλι Κούπερ από τη Φόρεστ Γκριν Ρόβερς.
Το ματς της αγωνιστικής, με τη Νοτς Κάουντι να παραμένει ανάξια εμπιστοσύνης παρά τη βελτίωση που παρουσιάζει. Η Χάλιφαξ ξέρει να αμύνεται και το συγκεκριμένο ματς τη βολεύει, θα ψάξει την κόντρα. Αξίζει το ρίσκο στο Under 2.5 του 1.97, δεν συμφέρει τη «Φαξ» να ανοίξει το ματς.

17:00 Stockport County – Aldershot Town
Ήττα με 3-0 στην έδρα της Τσόρλι που δεν είχε κάνει νίκη μέχρι τότε. Βρέθηκε πισω στο σκορ μόλις στο 6′ από το γκολ του Κρις Χόλροϊντ που σκόραρε ξανά στο 27′. Θα περίμενε κανείς ότι η Στόκπορτ θα έμπαινε δυνατά στο β΄μέρος, όμως τα 20 πρώτα λεπτά πέρασαν χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να παρουσιάσει κάτι ιδιαίτερο. Η Καουντι προσπάθησε να βγει μπροστά, έκανε κάποιες μικροφάσεις χωρίς να απειλήσει, μια κεφαλιά του Έλιοτ Όσμπορν ήταν ότι καλύτερο είχε να παρουσιάσει. Αντιθετα οι γηπεδούχοι έδειχναν πιο επικίνδυνοι και έφτασαν σε ένα τρίτο γκολ στο 94′ με τον Έλιοτ Νιούμπαϊ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.
Εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μπάροου, που μετρούσε 4 ματς χωρίς νίκη, με την Όλντερσοτ να χάνει και πέναλτι στις καθυστερήσεις. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζον Ρούνεϊ, για να δεχτεί ένα δεύτερο γκολ στο 69′ από τον Τζος Κέι. Τότε φάνηκε να… ξυπνάει, πέρασε μπροστά, πίεσε και κατάφερε να μειώσει στο 80′ με τον Ίθαν Τσίσλετ. Η «Σοτς» πήρε τα πάνω της και πίστεψε στην ισοφάριση. Όταν κέρδισε το πέναλτι στην ανατροπή του Σάντος φάνηκε ότι θα σώσει το βαθμό. Ο Κόνορ Σίλντς ανέλαβε να το εκτέλεσε όμως ο ο γκολκίπερ της Μπάροου, Τζόελ Ντίξον απέκρουσε κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.
Δύσκολα η Στόκπορτ θα είναι τόσο κακή όσο στο ματς με την Τσόρλι, ειδικά τώρα που παίζει στην έδρα της. Η Όλντερσοτ είναι αρκετά ασταθής και οι δύο νίκες της όμως στη φετινή Νάσιοναλ έχουν έρθει σε εκτός έδρας παιχνίδια. Δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος, δύσκολα όμως θα πάρει κάτι από το ματς, ο άσος στο 1.80 δείχνει δυνατός.

17:00 Woking – Ebbsfleet Utd
Δεύτερη σερί ισοπαλία, 1-1 στην έδρα της Χάρτλπουλ, ο βαθμός πάντως ήταν αρκετός για να την επαναφέρει στην κορυφή της βαθμολογίας, έφτασε τα 8 ματς χωρίς ήττα. Χρησιμοποίησε το μεγάλο της όπλο τις στημένες φάσεις, παρά τα φάουλ και τα κόρνερ όμως που εκτέλεσε δεν κατάφερε να προηγηθεί. Αντίθετα βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Πόκου το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λίαμ Νομπλ. Οι «Καρδινάλιοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα εντυπωσιακό γκολ του Πολ Χόντζ στο 79′ και να πάρουν έναν πολύτιμο βαθμό. Τώρα ετοιμάζονται να υποδεχτούν τον πρώτην τεχνικό τους, ο Γκάρι Χιλ είναι πολύ αγαπητός στους οπαδούς της Γουόκινγκ, ήταν 6 χρόνια στην ομάδα και το πέρασμα του άκρως πετυχημένο.
Δεύτερη σερί ισοπαλία, αυτή τη φορά 1-1 εντός έδρας με την Ίστλιχ, δεν έχει ακόμα κερδίσει στην έδρα της, δεν έχει καταφέρει να κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις 10 πρώτες αγωνιστικές. Ξεκινήσε καλά, με τον Άλεξ Ριντ να απειλεί συνεχώς, έχασε μια ευκαιρία στο ξεκίνημα, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 37′. Ο Ούμερα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 57′ και πέντε λεπτά αργότερα ο Τάιρον Μπαρνέτ ισοφάρισε για την Ίστλιχ. Η «Φλιτ» θα μπορούσε ακόμα και να χάσει το ματς, η Ίστλιχ ήταν αυτή που έκανε φάσεις, δύο ευκαιρίες έχασε ο Μάρκους Μπαρνς. Πέρα από τον τεχνικό της Έμπσφλιτ που έχει περάσει από τον πάγκο της Γουίκινγκ, η «Φλιτ» έχει στις τάξεις της πέντε πρώην παίκτης των «Καρδινάλιων» κι η αναμέτρηση της με τους πρωτοπόρους παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον.
Το ματς μπορεί να αποδειχθεί δυσκολότερο απ’ ότι φαίνεται για τη Γουόκινγκ, η Έμπσφλιτ έχει πετύχει τη μοναδική της νίκη εκτός έδρας, ενώ έχει στον πάγκο της τον πρώην τεχνικό της Γουόκινγκ, Γκάρι Χιλ. Δεν έχει όμως καταφέρει ακόμα να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και αυτό θα της κοστίσει κόντρα στους «Καρδινάλιους». Ο άσος στο 1.75.

17:00 Yeovil Town – AFC Fylde
Μεγάλη νίκη με 2-0 στην έδρα της Χάλιφαξ, τρίτη συνεχόμενη, πήρε μπρος για τα καλά. Μόλις στο 4′ το σουτ του Μάιλς Χάιπολιτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, για να πεταχτεί ο Γκολντ Ομοτάγιο και να ανοίξει το σκορ. Οι «Γκλόβερς» κυριάρχησαν στη συνέχεια, πιέζοντας συνεχώς τη Χάλιφαξ, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Σαμ Τζόνσον είχε πολύ δουλειά. Η Χάλιφαξ ανέβηκε στο β΄μέρος και έψαξε την ισοφάριση, είχε δύο δοκάρια με τους Τόμπι Σο-Σίλβα και Τζεφ Κινγκ, όμως η Γέοβιλ είχε τον Ομοτάγιο που σκόραρε ξανά στο 66′ σφραγίζοντας τη νίκη. Πήρε δανεικό τον 32χρονο μέσο Τζίμι Σμιθ από την Κρόουλι, τον οποίο ο Ντάρελ Σαρλ υπολογίζει πολύ. «Δεν κοιτάω τη βαθμολογία, ούτε τους πίνακες με τη φόρμα των ομάδων, το μόνο που θέλω είναι η νίκη και αυτό το Σάββατο» τα λόγια του τεχνικού της Γέοβιλ.
Ήττα με 2-1 στην έδρα της Στόκπορτ, έφτασε τα 6 ματς χωρίς νίκη. Δέχτηκε τα δύο γκολ στα πρώτα 21 λεπτά, το πρώτο στο 19′ από σουτ του Μπεν Τζάκσον έξω από την περιοχή, το δεύτερο δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Τζέιμς Κρέιγκεν στην προσπάθεια του να διώξει τη σέντρα του Τζέιμς Κρέιγκεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Κατάφερε να συνέλθει και να μειώσει στο 60′ με τον Τζόρνταν Γουίλιαμς και συνέχιζε να πιέζει ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Οι Σκοτ Ντάξμπερι και Ντάνι Ρόου έφτασαν κοντά, κανείς τους όμως δε βρήκε δίχτυα, το κακό σερί συνεχίστηκε, η ομάδα βρίσκεται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, η ανάγκη νίκης είναι πια επιτακτική. Απέκτησε τον πρώην δεξιό μπακ της Φλίτγουντ Τάιλερ Φορμπς. Ο 23χρονος μπακ ξεκίνησε την καριέρα του από την Πρέστον και μπήκε αμέσως στην αποστολή για το ματς με τη Γέοβιλ.
Η Γέοβιλ έχει βρει μομέντουμ, έχει ψυχολογία και ρέντα και μπορεί να φτάσει στη νίκη. Η Φάιλντ μετρά 6 ματς χωρίς νίκη δεν είναι όμως τόσο κακή όσο δείχνουν τα αποτελέσματα, κάθε άλλο. Θα προτιμήσουμε την ασφάλεια που παρέχει το 1 DNB στο 1.83.

19:20 Wrexham FC – Sutton United
Νίκησε 6-5 στα πέναλτι την Έιρ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του σκωτσέζικου Τσάλεντζ Καπ. Ο Μπράουν Χιούζ έκανε 10 αλλαγές στην ενδεκάδα βάζοντας αρκετούς νεαρούς και δικαιώθηκε. Η Ρέξαμ προηγήθηκε στο 70′ με βολίδα του Μπίκερσταφ, όμως η Έιρ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σαμ Ρόσκο και το ματς κρίθηκε στα πέναλτι. Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες και στα 5 πρώτα που εκτέλεσαν, ο Λουκ ΜακΚόουμαν ήταν ο πρώτος που αστόχησε για τη Έιρ, δίνοντας την ευκαιρία στον Τζέικ Λόουλορ να δώσει την πρόκριση στους Ουαλούς. Επιστρέφει ο Μαρκ Χάρις (Ε, 8/3) που είχε υποχρεώσεις με την εθνική κάτω των 21 της Ουαλίας, παραμένουν τραυματίες οι Μάνι Σμιθ (Α.) και Ρομπ Λέιτον (Τ.). Τιμωρημένος ο Τζέικ Λόουλορ (Μ, 5/0), η ποινή του δεν ίσχυε στο σκωτσέζικο Τσάλεντζ Καπ. Εκτός αποστολής ο Τζέιτζεϊ Χούπερ (Ε, 7/2) που δεν είναι ακόμα έτοιμος.
Παραχώρησε 1-1 στη Νοτς Κάουντι κι έφτασε τα 5 ματς χωρίς νίκη. Προηγήθηκε στο 11′ με τον Χάρι Μπιούτιμαν και πήγε στα αποδύτήρια μπροστά στο σκορ, αφού η Κάουντι είχε χάσει μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ρίγκαν Μπούτι στο 32′. Η Κάουντι ισοφαρίσε νωρίς στο β’ μέρος, στο 52′ με τον Κάιλ Γούτον και κυνήγησε το γκολ της νίκης. Αυτός που κράτησε όρθια τη Σάτον ήταν ο γκολκίπερ Τζέιμι Μπάτλερ, στην 100η συμμετοχή του με την ομάδα του Λονδίνου, έκανε δύο εκπληκτικές αποκρούσεις, η πρώτη στο σουτ του Μπούτι κι η δεύτερη στην κεφαλιά του Κριστιάν Ντένις. Η Σάτον έκανε δύο φάσεις στο φινάλε και παραλίγο να κλέψει τη νίκη, είναι γεγονός όμως ότι χάρη στον Μπάτλερ πήρε περισσότερα από όσα άξιζε στο ματς.
Ο άσος δείχνει δυνατός, η Ρεξαμ είναι καθαρά ομάδα έδρας μέχρι τώρα, δέχεται όμως συνεχώς γκολ στα τελευταία παιχνίδια της. Η Σάτον είναι ομάδα που ποντάρει στα εκτός έδρας παιχνίδια, στην έδρα της δεν έχει νίκη. Το γκολ/γκολ στο 1.80 είναι πολύ πιθανό.