England National League

21:45 Barnet – Ebbsfleet Utd
Έχασε 2-1 στην έδρα της πρωτοπόρου Μπάροου, ήταν η τρίτη σερί ήττα της. Μόνο μία αλλαγή είχε στην ενδεκάδα ο Ντάρεν Κάρι, που είδε την Μπαρνέτ να μπαίνει δυνατά και να χάνει μια ευκαιρία με τον Μέισον-Κλαρκ στο 13′, ενώ στη συνέχεια ο γκολκίπερ της, Σκοτ Λόατς, σταμάτησε τον Ντίορ Άνγκους, σε ένα ανοιχτό ματς. Δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, ο Τζος Κέι στο 27′ και ο Τζον Ρούνεϊ στο 30′ έκαναν το 2-0 για τους πρωτοπόρους. Ενδιάμεσα, ο Τζακ Τέιλορ είχε χάσει μια ευκαιρία να ισοφαρίσει για τις «μέλισσες». Ο Λόατς κράτησε τη Μπαρνέτ στο ματς κάνοντας αρκετές αποκρούσεις στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζακ Τέιλορ μείωσε στο 85′ δίνοντας κάποιες ελπίδες, η Μπάροου όμως κράτησε τη νίκη και παρέμεινε στην κορυφή της Νάσιοναλ.
Δέχτηκε την ισοφάριση στο 91′, το 1-1 στην έδρα της Στόκπορτ, την άφησε για τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη και αναπόφευκτα στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Η βελτίωση της πάντως είναι εμφανής, η ομάδα που μετρούσε μόλις δύο νίκες στα πρώτα 17 παιχνίδια, έχει τώρα 5 ματς χωρίς ήττα. Προηγήθηκε στο 35′ με τον Τόμι Αντελόγι, η Στόκπορτ είχε δοκάρι στο 41′ σε κεφαλιά του Μούλχερν, για να ισοφαρίσει στο 91′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαμ Γουόκερ. Πολλά τα προβλήματα για τον Κέβιν Γουότσον, ο τεχνικός της «Φλιτ» δεν θα έχει στη διάθεση του τον Τζος Ούμερα (Ε, 18/3) που είναι τιμωρημένος, ούτε τον Άλμπι Μόργκαν (Μ, 10/0) μιας και ο δανεισμός του τελείωσε κι επέστρεψε στην Τσάρλτον. Ο Τζον Γκόνταρντ (E, 9/1) θα λείψει για τουλάχιστον ένα μήνα, ενώ τραυματίες είναι και οι Τζέιμι Γκράιμς (Α, 19/0), Άλεξ Λόουλες (Μ, 8/0), Τζον Γκόνταρντ (E, 9/1) και Ασουάντ Τόμας (Α, 9/2).
Οι απουσίες της Έμπσφλιτ δίνουν προβάδισμα στην Μπαρνέτ, όμως οι «μέλισσες» δεν πείθουν και η «Φλιτ» είναι πολύ πιο επικίνδυνη εκτός έδρας. Αμυντικές αδυναμίες αλλά και έφεση στο σκοράρισμα χαρακτηρίζουν τις δύο ομάδες, το Over 2.5 φαντάζει καλή επιλογή, αρκεί να συμβιβαστεί κάποιος με το 1.73 που το συνοδεύει.

21:45 Barrow AFC – Chorley FC
Κέρδισε 2-1 την Μπαρνέτ, φτάνοντας τις 4 σερί νίκες και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Νάσιοναλ. Ανοιχτό ματς, με την Μπαρνέτ να χάνει στο 13′ μια ευκαιρία με τον Μέισον-Κλαρκ, ενώ στη συνέχεια ο γκολκίπερ της, Σκοτ Λόατς, σταμάτησε τον Ντίορ Άνγκους της Μπάροου. Ευτύχησε να πετύχει δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, με τον Τζος Κέι στο 27′ και τον Τζον Ρούνεϊ στο 30′. Θα μπορούσε τουλάχιστον ένα ακόμα όμως ο Λόατς έκανε αρκετές αποκρούσεις και η Μπαρνέτ κατάφερε να μειώσει στο 85′ με τον Τζακ Τέιλορ. Απέκτησε τον 25χρονο γκολκίπερ, Λουκ Σίμπσον, που είχε μείνει ελεύθερος από τη Ρέξαμ. Θα είναι αναπληρωματικός του Τζόελ Ντίξον που είναι ο βασικός κίπερ της ομάδας, μιας και ο Τζόνι Σάλτερ -που λογιζόταν ως αναπληρωματικός- είναι τραυματίας.
Νίκησε 1-0 την Τορκί, ήταν η δεύτερη σερί νίκη της και μόνο ο συντελεστής τερμάτων την κρατά στην τελευταία θέση, αφού ισοβαθμεί με τις Σάτον και Έμπσφλιτ. O Mάρκους Κάρβερ πέτυχε με κεφαλιά στο 24′ το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, 10 με 15 πάσες άλλαξαν οι παίκτες της Τσόρλι μέχρι να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα. Κέρδισαν πέναλτι στο 52′ σε ανατροπή του Τσαρλς Βέρναμ, ανέλαβε ο ίδιος να το εκτελέσει όμως ο γκολκίπερ της Τορκί, Σον ΜακΝτόναλντ απέκρουσε. Δεν το πλήρωσε στη συνέχεια, παρότι η Τορκί κυριάρχησε, κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος, έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το ματς. «Η βαθμολογία δείχνει πόσο δύσκολο είναι, ο πρώτος κόντρα στον τελευταίο, όμως το ποδόσφαιρο δεν είναι ποτέ τόσο απλό. Ερχόμαστε από δύο σερί νίκες κι έχουμε αυτοπεποίθηση», τα λόγια του τεχνικού της Τσόρλι, Τζέιμι Βερμίλιο, για το ματς με την πρωτοπόρο Μπάροου.
Η Μπάροου βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και είναι το δίκαιο φαβορί σε αυτή την αναμέτρηση που η πρωτοπόρος υποδέχεται την ουραγό της βαθμολογίας. Η απόδοση του άσου είναι μικρή και η Τσόρλι έχει αρχίσει και παίρνει αποτελέσματα. Αναμένεται να στηριχθεί στην άμυνα της, δεν θα αφήσει το σκορ να ξεφύγει, τα 2-3 γκολ στο 1.97 δείχνουν καλή επιλογή.

21:45 Chesterfield – Hartlepool Utd
Έκανε δεύτερη συνεχόμενη ήττα, 3-1 στην έδρα της Χάρογκειτ και βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Προηγήθηκε στο 10′ όταν το σουτ του Λίαμ Μάντεβιλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι ο Φόντομ-Τάλομ πετάχτηκε για να την προωθήσει στα δίχτυα. Γκολ στην πρώτη της επίθεση, έψαξε το δεύτερο χωρίς να τα καταφέρει, δέχτηκε μεγάλη πίεση στη συνέχεια και την ισοφάριση στο 37′ από τον Τζος Φάλκινγχαμ. Στο 65′ ο Ράιαν Φάλοουφιλντ έδωσε το προβάδισμα στη Χάρογκειτ κι έξι λεπτά αργότερα ο Τζακ Μάλντουν διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Παραμένει τραυματίας ο Γιόζεφ Γιάρνι (Α, 18/1), επιστρέφουν οι Σαμ Γουέντγκμπαρι (Μ, 8/0) και Χάιντν Χόλις (Α, 17/1) που έχασαν το ματς με τη Χάρογκειτ.
Έφερε δεύτερο συνεχόμενο 2-2, αυτή τη φορά εντός έδρας με τη Μπόρεχαμ Γουντ και ενώ έχανε 2-0 μέχρι το 70′. Απέφυγε την ήττα, μετρά μόλις μία στα 8 τελευταία παιχνίδια, έφτασε όμως και τα τέσσερα ματς χωρίς νίκη. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 27′ από πέναλτι του Σόρμπα Τόμας, και πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το δεύτερο από τον Τσιμάνγκα. Μείωσε στο 70′ με τον Νίκι Φίδερστοουν να πετυχαίνει το πρώτο φετινό του γκολ και έφτασε στην ισοφάριση στο 84′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Γκίμι Τουρέ. Ο Ντέιβιντ Τσάλινορ κατάφερε να αποφύγει την ήττα στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι στον πάγκο της Χάρτλπουλ.
Η νίκη είναι μονόδρομος για την Τσέστερφιλντ που θέλει να μείνει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Η Χάρτλπουλ κοιτά πιο ψηλά, της έχει κοστίσει όμως η κακή αμυντική λειτουργία της. Βρίσκει πάντως δίχτυα και τα παιχνίδια της ανοίγουν, δύσκολα θα αποτελέσει αυτό εξαίρεση, το Over 2.5 βρίσκεται στο 1.80.

21:45 Dagenham & Red. – Sutton United
Έχασε 3-0 στην έδρα της Φάιλντ, δέχτηκε το πρώτο γκολ από τον Μαρκ Γιέατς στο 16′, άγγιξε την ισοφάριση με το σουτ του Λούκε, όμως ο γκολκίπερ της Φάιλντ, Σαμ Χόρνμπι, κατάφερε να αποκρούσει. Ο Χόρνμπι σταμάτησε και το σουτ του Ρόμπινσον στη συνέχεια, η Ντάγκεναμ όχι μόνο δεν ισοφάρισε αλλά δέχτηκε δύο ακόμα γκολ στα δύο τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Οι Τζόρνταν Γουίλιαμς στο 44′ και Ντάνι Ρόου στο 45′, τελείωσαν ουσιαστικά το ματς. Οι «Ντάγκερς» προσπάθησαν να βρουν ένα γκολ στο β’ μέρος για να ξαναμπούν στο ματς, είχαν μια κεφαλιά του Ρις Γκραντ κι ένα σουτ του Τζο Κουίνγκλι, δεν κατάφεραν όμως να σώσουν το ματς που είχε χαθεί στο τέλος του πρώτου μέρους.
Έχασε 2-0 στην έδρα της από την Μπρόμλεϊ, θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με τη δυνατή κεφαλιά του Κρεγκ Ίστμοντ, όμως ο γκολκίπερ Ράιαν Χάνταρντ κατάφερε να αποκρούσει. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14′ από το γκολ του Μπεν Γουίλιαμσον που έκανε το ντεμπούτο του με την Μπρόμλεϊ και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Πίεσε στο δεύτερο μέρος, είχε δύο καλές στιγμές με τους Χάρι Μπιούτιμαν και Άτζιμπόγε δεν κατάφερε όμως να ισοφαρίσει, δεν ήταν η μέρα της. Στο τέλος δέχτηκε ένα ακόμα γκολ, με τον Μάικλ Τσικ να κάνει το 2-0 στο 79′ σφραγίζοντας τη νίκη της Μπρόμλεϊ. Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής, δεν απέφυγε ούτε την ήττα, έμεινε απλά με την εντύπωση ότι άξιζε κάτι καλύτερο.
Η Ντάγκεναμ θέλει να επιστρέψει στις νίκες και η έδρα της δίνει προβάδισμα. Η Σάτον δεν πείθει, όμως είναι πιο ανταγωνιστική εκτός έδρας και βρίσκει δίχτυα. Και οι δύο ομάδες μπορούν να σκοράρουν, το G/G βρίσκεται στο 1.87.

21:45 Dover Athletic – Maidenhead Utd
Παραχώρησε 1-1 στη Σόλιχαλ Μουρς, παρότι ξεκίνησε ιδανικά, προηγήθηκε μόλις στο 6′ με κεφαλιά του Ίνιχ Έφιονγκ. Έχασε ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα της, είχε δοκάρι με τον Τζέι Ρίζον και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Έφιονγκ και το πλήρωσε στο 28′, όταν ο Τζέιμι Όσμπορν ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Έφιονγκ που είχε ανοίξει το σκορ νικήθηκε δύο φορές από τον γκολκίπερ της Μουρς, Μπουτ, η Μουρς είχε και αυτή ευκαιρίες και οι δύο ομάδες έψαξαν το νικητήριο γκολ, καμία δεν το βρήκε. Πιο κοντά έφτασε πάντως η Σόλιχαλ Μουρς που είχε δοκάρι στο 87′ με τον Μπλίσετ. «Μπορούσαμε να τελειώσουμε το ματς από το πρώτο μέρος, υπάρχει λόγος όμως που η Σόλιχαλ βρίσκεται στην 3η θέση, είναι καλή ομάδα», τα λόγια του τεχνικού της Ντόβερ, Άντι Χέσενταλερ.
Υπέστη τέταρτη σερί ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας με 3-2 από τη Γουόκινγκ, έφτασε τα 5 ματς χωρίς νίκη και κατρακυλά επικίνδυνα στη βαθμολογία. Η Γουόκινγκ προηγήθηκε στο 10′ με τον Μούσα Ντιαρά και διπλασίασε τα τέρματα της στο 44′ με τον Τζαμάρ Λόζα. Οι αλλαγές του Ντέβονσαϊρ φάνηκε να πιάνουν τόπο, ο Ντάνο Γουάιτχολ που είχε μπει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μείωσε στο 60′, όμως οι «Καρδινάλιοι» έκαναν το 3-1 με τον Τζέικ Χάιντ να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του στο 75′. Ο Γουάιτχολ σκόραρε ξανά για τη Μέιντενχεντ στο 85′ κάνοντας δραματικά τα τελευταία λεπτά, η «Μέιντεν» όμως δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης κι απέχει μόλις 5 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Μπερδεμένο παιχνίδι, κακή εντός έδρας η Ντόβερ, δείχνει πάντως να έχει το προβάδισμα κόντρα στη Μέιντενχεντ που πληρώνει το γεγονός ότι έχει μικρό ρόστερ. Και οι δύο ομάδες βρίσκουν δίχτυα, η ανάγκη βαθμών κάνει τη Μέιντενχεντ να ανοίγεται περισσότερο τελευταία, το Over 2.5 στο 1.85 έχει τύχη.

21:45 Eastleigh – Torquay Utd
Πήρε 1-1 στην έδρα της Χάλιφαξ, παρότι δέχτηκε γκολ πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό παιχνιδιού. Ο Τόμπι Σο-Σίλβα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά σε κόρνερ του Τζος ΜακΝτόναλντ. Πίεση και πολλές ευκαιρίες από την Ίστλιχ που θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο ημίχρονο. Το πέτυχε τελικά στο 55′ με την κεφαλιά του Ρέντα Τζόνσον και αυτό το γκολ προήλθε από κόρνερ. Και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης στη συνέχεια, αναγκάστηκαν να συμβιβαστούν με την ισοπαλία. Η Χάλιφαξ φωνάζει για πέναλτι που δεν δόθηκε στο τέλος, σε ανατροπή του Λίαμ ΜακΑλίντεν. Παραμένουν εκτός μάχης οι Τζακ ΜακΝάιτ (Μ, 15/3), Άλεξ Γουάιντερ (Α, 5/0), Τάιρον Μπαρνέτ (Ε, 17/5) και Μάικλ Γκριν (Α, 16/0).
Έχασε 1-0 στην έδρα της ουραγού Τσόρλι, ήταν η τρίτη σερί ήττα της και βρέθηκε εκτός επτάδας. Η Τσόρλι σκόραρε με κεφαλιά του Mάρκους Κάρβερ στο 24′ και κέρδισε πέναλτι στο 52′ σε ανατροπή του Τσαρλς Βέρναμ. Ανέλαβε να το εκτελέσει ο ίδιος, όμως ο γκολκίπερ της Τορκί, Σον ΜακΝτόναλντ, απέκρουσε. Παρότι η ομάδα του κυριάρχησε στη συνέχεια, δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Έξαλλος για την ήττα ο τεχνικός των «γλάρων» Γκάρι Τζόνσον, δήλωσε: «Δεν φαινόταν ποια ομάδα είναι τελευταία και ποια κοντά στην κορυφή, μπράβο στην Τσόρλι, πολύ κακή η δική μας εμφάνιση». Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Τζέιμι Ριντ (Ε, 21/14) έχασε λόγω τραυματισμού το ματς με την Τσόρλι, δύσκολα θα προλάβει αυτό με την Ίστλιχ.
Αμφίρροπη αναμέτρηση, η Ίστλιχ είναι δυνατή στην έδρα της, μετρά μόλις μία ήττα σε 10 ματς, η Τορκί είναι σαφώς ανώτερη και θέλει τη νίκη για να επιστρέψει στην επτάδα. Το Χ παίζει δυνατά, εξαιρετική η παράδοση της Ίστλιχ, μπορεί τουλάχιστον να αποφύγει την ήττα, το 1 DNB στο 1.80 δείχνει να παρέχει ασφάλεια.

21:45 Harrogate Town – Halifax
Νίκησε 3-1 την Τσέστερφιλντ και βρέθηκε στην 6η θέση. Δύο αλλαγές στο βασικό σχήμα έκανε ο Σάιμον Γουίβερ, η μία ήταν ο Μιτς Χάνκοξ που ήρθε με τη μορφή δανεισμού από τη Σόλιχαλ κι έκανε το ντεμπούτο του με τη Χάρογκειτ. Η Τσέστερφιλντ αιφνιδίασε με το σουτ του Λίαμ Μάντεβιλ που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 10′, ο Φόντομ-Τάλομ πήρε το ριμπάουντ κι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ήταν η πρώτη επίθεση της Τσέστερφιλντ στο ματς, της έδωσε ώθηση και φάνηκε να ψάχνει για ένα ακόμα γκολ. Η Τάουν όμως ήταν καλύτερη, έχασε δύο ευκαιρίες με τον Τζακ Ντάιμοντ για να φέρει το ματς στα ίσα στο 37′ με τον Τζος Φάλκινγχαμ. Δημιουργός ο Τζακ Μάλντουν που έφτιαξε και το δεύτερο γκολ, το πέτυχε ο Ράιαν Φάλοουφιλντ στο 65′ δίνοντας το προβάδισμα στην Τάουν. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μάλντουν, από δημιουργός έγινε σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τη Χάρογκειτ.
Παρότι προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό, παραχώρησε 1-1 στην Ίστλιχ, μένοντας για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Τόμπι Σο-Σίλβα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά σε κόρνερ του Τζος ΜακΝτόναλντ, η Ίστλιχ πίεσε στη συνέχεια κι είχε ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσια πριν από το ημίχρονο, κανείς όμως από τους Σμαρτ, Μπαρνς και Πέιν δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Το κατάφερε ο Ρέντα Τζόνσον στο 55′ με κεφαλιά σε κόρνερ του Τζακ Πέιν. Και οι δύο ομάδες έψαξαν το νικητήριο γκολ χωρίς να τα καταφέρουν. Πολλές οι διαμαρτυρίες του Πιτ Γουάιλντ, ο τεχνικός της Χάλιφαξ φωνάζει για πέναλτι που δεν δόθηκε στο τέλος στην ομάδα του, σε ανατροπή του Λίαμ ΜακΑλίντεν.
Η Χάρογκειτ έχει το προβάδισμα και δυνατή έδρα, δεν έχει κερδίσει όμως ποτέ εντός τη Χάλιφαξ. Η «Φαξ» είναι καλύτερη εκτός έδρας κι αυτό είναι το είδος του παιχνιδιού που τη βολεύει. Και οι δύο ομάδες πάντως βρίσκουν δίχτυα, μπορούν να επιβεβαιώσουν το G/G του 1.75.

21:45 Notts County – Boreham Wood
Έκανε δεύτερη σερί ήττα, 2-1 στην έδρα της Όλντερσοτ και κατρακύλησε στην 11η θέση. Έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 17′ όταν ο Γουές Τόμας νικήθηκε από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, Μιτς Γουόκερ. Δέκα λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν ο Τζακ Πάουελ έβγαλε τη σέντρα κι ο Μο Μπετάμερ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα. Η Κάουντι ισοφάρισε με τον Κάιλ Γούτον στο 36′, για να δεχτεί ένα ακόμα γκολ στο 43′ από τον Άλφι Γουίτινγχαμ. Για πρώτη φορά έκανε δύο σερί ήττες στη σεζόν, όπως επισήμανε ο Νιλ Άρντλεϊ, που δεν είχε αλλάξει ενδεκάδα. «Πληρώσαμε πάλι τα λάθη μας, δεν είχαμε ένταση, αυτό που με ανησυχεί είναι ότι οι αντίπαλοι έδειχναν ότι ήθελαν το ματς περισσότερο», τα λόγια του τεχνικού της Νοτς Κάουντι.
Έφερε 2-2 στην έδρα της Χάρτλπουλ, σε ένα ματς που κέρδιζε 2-0 μέχρι το 70′. Προηγήθηκε στο 27′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Σόρμπα Τόμας, και διπλασίασε τα τέρματα της πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τσιμάνγκα. Έξι λεπτά αργότερα ο Τάιρον Μαρς νόμιζε ότι είχε κάνει το 3-0, υποδείχθηκε όμως σε θέση οφσάιντ. Η Χάρτλπουλ, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ντέιβιντ Τσάλινορ στον πάγκο, αντέδρασε μειώνοντας στο 70′ με τον Νίκι Φίδερστοουν. Στο 84′ ο Τάιρον Μαρς έκανε πέναλτι, το εκτέλεσε εύστοχα ο Γκίμι Τουρέ, η Χάρτλπουλ έφερε το ματς στα ίσα, η Μπόρεχαμ έχασε ένα δικό της παιχνίδι. Την περιμένει ένα ακόμα πιο δύσκολο κόντρα στην Κάουντι, το εντυπωσιακό είναι ότι για τρίτο σερί παιχνίδι αντιμετωπίζει ομάδα με την οποία τη χωρίζει ένας βαθμός.
Ο άσος έχει αξία, άντε να εμπιστευτείς όμως αυτή την Κάουντι, ειδικά απέναντι στην Μπόρεχαμ. Η Γουντ βγάζει θράσος και βρίσκει δίχτυα εκτός έδρας, το ματς είναι δυσκολότερο απ’ ότι φαίνεται για τους γηπεδούχους. Και οι δύο ομάδες ζορίζονται να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους τελευταία, το G/G στο 1.80 δείχνει πολύ πιθανό.

21:45 Stockport County – Solihull Moors
Στο 90′ απέφυγε εντός έδρας ήττα, έφερε 1-1 με την Έμπσφλιτ κι έμεινε αήττητη για τρίτο σερί παιχνίδι. Κυριάρχησε στο ματς, οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια, το 8-0 κόρνερ όμως αυτή τη φορά δείχνει την εικόνα του αγώνα. Παρά την υπεροχή της βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 35′ από το γκολ του Τόμι Αντελόγι. Είχε δοκάρι στο 41′ σε κεφαλιά του Φρανκ Μούλχερν, η «Φλιτ» έπαιζε με πέντε παίκτες στην άμυνα και ο γκολκίπερ της είχε πολλή δουλειά. Η λύτρωση για τη Στόκπορτ ήρθε στο 91′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαμ Γουόκερ, ήταν το τρίτο σερί ματς που σκοράρει παίκτης που έχει μπει αλλαγή για την Κάουντι, ο Γουόκερ είχε μπει στο 57′.
Πήρε 1-1 στην έδρα της Ντόβερ, έμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς ήττα και κρατήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Δέχτηκε το γκολ μόλις στο 6′ από την κεφαλιά του Ίνιχ Έφιονγκ κι ήταν πολύ τυχερή που δεν δέχτηκε ακόμα ένα. Η Ντόβερ είχε δοκάρι με τον Τζέι Ρίζον και μια ευκαιρία με τον Έφιονγκ, η Σόλιχαλ ήταν πολύ κακή. Ισοφάρισε από το πουθενά στο 28′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζέιμι Όσμπορν και πήγε με αέρα στα αποδυτήρια. Βελτιώθηκε στο β΄μέρος, έγινε ένα ανοικτό ματς, ο γκολκίπερ της νίκησε δύο φορές τον Έφιονγκ και θα μπορούσε να φύγει ακόμα και με το διπλό, είχε δοκάρι στο 87′ με τον Μπλίσετ. Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, το παραδέχτηκε ικανοποιημένος ο τεχνικός της Μουρς, Τιμ Φλάουερς.
Ισορροπημένη αναμέτρηση, η Σόλιχαλ χάνει πολλή από τη δύναμη της όταν παίζει εκτός έδρας και συνήθως παίζει κλειστά. Η Στόκπορτ θα πάει για τη νίκη δεν πείθει όμως δεν είναι όσο κυνική χρειάζεται. Δεν έχει φέρει ακόμα ισοπαλία στην έδρα της, δεν αποκλείεται να το κάνει τώρα, το Χ στο 3.30 αξίζει το ρίσκο, μπαίνει άνετα και σε δελτίο με ζητούμενα.

21:45 Woking – Bromley FC
Πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Μέιντενχεντ και βρέθηκε ξανά στην επτάδα. Άνοιξε το σκορ στο 10′ με τον Μούσα Ντιαρά και έκλεισε ιδανικά το ημίχρονο, κάνοντας το 2-0 στο 44′ με τον Τζαμάρ Λόζα. Η είσοδος του Ντάνι Γουάιτχολ στο ξεκίνημα του β’ μέρους σηματοδότησε την αντίδραση των γηπεδούχων, ήταν αυτός που μείωσε στο 60′. Ο Τζέικ Χάιντ έκανε το 3-1 στο 75′ για τη Γουόκινγκ όμως ο Γουάιτχολ σκόραρε ξανά στο 85′, οι «Καρδινάλιοι» ίδρωσαν για να κρατήσουν τη νίκη. Στο ματς με τη Μέιντενχεντ δεν έπαιξε ο Κέιν Φέρντιναντ (Α, 20/4) που τραυματίστηκε στο ζέσταμα, το πιθανότερο είναι να λείψει και από αυτό με τη Μπρόμλεϊ, πολύ μικρό το διάστημα των τριών ημερών για να ρισκάρει ο Ντόουσον τη χρησιμοποίηση του.
Επέστρεψε στις νίκες μετά από 5 ματς, 2-0 στην έδρα της Σάτον στο Λονδρέζικο ντέρμπι και συνεχίζει να ισοβαθμεί με την πρωτοπόρο Μπάροου, μόνο ο συντελεστής τερμάτων της στερεί την πρωτιά. Ιδανικό ντεμπούτο για τον Μπεν Γουίλιαμσον, που ήρθε από την Ίστλιχ, ήταν αυτός άνοιξε το σκορ στο 14′. Νωρίτερα ο γκολκίπερ Ράιαν Χάνταρντ είχε κρατήσει τη Μπρόμλεϊ όρθια αποκρούοντας εντυπωσιακά τη δυνατή κεφαλιά του Κρεγκ Ίστμοντ. Η Σάτον έκανε φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση, είχε δύο καλές στιγμές με τον Χάρι Μπιούτιμαν και μία με τον Άτζιμπόγε. Αυτή που σκόραρε ήταν πάλι η Μπρόμλεϊ, ο Μάικλ Τσικ έκανε το 2-0 στο 79′. Ικανοποιημένος και για την ανέπαφη εστία ο Νιλ Σμιθ, έπλεξε και το εγκώμιο του Μπεν Γουίλιαμσον που έκανε μόλις μία προπόνηση κι έδειξε ότι προσαρμόστηκε άμεσα.
Η Γουόκινγκ βρίσκεται σε άνοδο, μετρά όμως 8 ματς χωρίς νίκη στην έδρα της, έχει να κερδίσει από τον Αύγουστο στο γήπεδο της. Η Μπρόμλεϊ κράτησε επιτέλους ανέπαφη εστία, δύσκολα θα το επαναλάβει σε ένα ματς που δείχνει σκληρό και κλειστό. Το Χ παίζει δυνατά και οι δύο ομάδες όμως κάνουν φάσεις και θα ψάξουν τη νίκη, το Over 2.5 στο 1.83 έχει αξία.

21:45 Wrexham FC – AFC Fylde
Η… μπίλια κάθισε στο 3-3, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τη Γέοβιλ, γεμάτο ανατροπές, έμεινε όμως και για τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη και στη ζώνη του υποβιβασμού. Η Γέοβιλ προηγήθηκε στο 4΄με κεφαλιά του Ρις Μέρφι, η Ρέξαμ ισοφάρισε στο 23′ με τον Άκιλ Ράιτ, όμως ο Μέρφι σκοράρε ξανά στο 39′ βάζοντας πάλι μπροστά τη Γέοβιλ. Οι «κόκκινοι δράκοι» ισοφάρισαν στο 45′ με τον Πολ Ράδερφορντ και δύο λεπτά μετά την έναρξη του β΄μέρους πήραν το προβάδισμα με το Μπόμπι Γκραντ. Ο Μέρφι έκανε τελικά χατ-τρικ στο 67′ κάνοντας το 3-3, ο Γκραντ έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει τη νίκη στη Ρέξαμ. Παραμένει τραυματίας ο Μάνι Σμιθ (A, 8/1) εκτός μάχης και ο Τάιλερ Ριντ (Α, 1/0). Οι Τζέιτζεϊ Χούπερ (Ε, 10/2) και Άνταμ Μπάρτον (Μ, 7/0) θα τσεκαριστούν, δεν αποκλείεται να μπει κάποιος στην αποστολή.
Πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 επί της Ντάγκεναμ και βρίσκεται στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ήταν η πρώτη νίκη με τον Τζιμ Μπέντλεϊ στον πάγκο. Ο Μαρκ Γιέατς άνοιξε το σκορ στο 16′ πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη Φάιλντ. Στη συνέχεια ανέλαβε ο Σαμ Χόρνμπι, ο γκολκίπερ της Φάιλντ σταμάτησε τους Λούκε και Ρόμπινσον κρατώντας το προβάδισμα της ομάδας του. Η Φάιλντ πέτυχε δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά, με τους Τζόρνταν Γουίλιαμς στο 44′ και Ντάνι Ρόου (το πέμπτο φετινό του) στο 45′, τελειώνοντας το ματς από το ημίχρονο. Η Ντάγκεναμ προσπάθησε να αντιδράσει στο β’ μέρος, είχε μια κεφαλιά του Ρις Γκραντ κι ένα σουτ του Τζο Κουίνγκλι, το ματς όμως είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο.
Η Ρέξαμ ψάχνει απεγνωσμένα το τρίποντο που θα τη βγάλει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Φάιλντ έκανε την πρώτη της νίκη με τον Μπέντλεϊ στον πάγκο κι έχει ψυχολογία. Και οι δύο ομάδες μπορούν να βρουν δίχτυα, σε μια αναμέτρηση που δύσκολα θα βγάλει νικητή. Πιο πιθανό το G/G στο 1.75.

21:45 Yeovil Town – Aldershot Town
Έφερε 3-3 στην Ουαλία με τη Ρέξαμ, μένοντας για τέταρτο ματς χωρίς νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ρις Μέρφι που έκανε χατ-τρικ, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μόλις στο 4ο λεπτό. Οι Ουαλοί ισοφάρισαν στο 23′ με τον Άκιλ Ράιτ, για να σκοράρει ο Μέρφι στο 39′ δίνοντας πάλι το προβάδισμα στη Γέοβιλ. Ο Πολ Ράδερφορντ με σουτ από τα 23 μέτρα έφερε το ματς στα ίσα στο 45′, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του β΄μέρους ο Μπόμπι Γκραντ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στη Ρέξαμ, ο Μέρφι όμως ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 67′ κάνοντας το 3-3. Οι γηπεδούχοι είχαν μια ευκαιρία στο τέλος να πάρουν τους βαθμούς, όμως ο Γκραντ δεν κατάφερε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Νοτς Κάουντι και βαθιά βαθμολογική ανάσα. Αρχικά την κράτησε όρθια ο γκολκίπερ, Μιτς Γουόκερ, που σταμάτησε τον Γουές Τόμας στο 17′. Δέκα λεπτά αργότερα η Όλντερσοτ πήρε το προβάδισμα. Ο Τζακ Πάουελ έβγαλε τη σέντρα κι ο Μο Μπετάμερ έκανε με κεφαλιά το 1-0, κόντρα στο μεγάλο όνομα της κατηγορίας. Η Κάουντι ισοφάρισε στο 36′ με τον Κάιλ Γούτον, όμως η «Σοτς» πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Άλφι Γουίτινγχαμ στο 43′. Ο Τόμας έχασε μια ευκαιρία στο 53′ για τη Νοτς Κάουντι, ο γκολκίπερ Γουόκερ σταμάτησε στη συνέχεια τον Γούτον, η Όλντερσοτ κράτησε τη νίκη. Απέκτησε τον 29χρονο αμυντικό Μάιλς Άντερσον από τη Χάρτλπουλ μέχρι τις 4 Ιανουαρίου.
Η επιστροφή στις νίκες είναι το ζητούμενο για τη Γέοβιλ, η Όλντερσοτ όμως έρχεται από μεγάλο αποτέλεσμα και αρχίζει να βρίσκει δίχτυα. Ο άσος δεν είναι άσχημος, θα προτιμήσουμε το Over 2.5 στο 1.83, κυρίως γιατί η άμυνα της Γέοβιλ δείχνει ευάλωτη, ενώ η επίθεση της παραμένει εξαιρετική.