Germany 2. Bundesliga

19:30 Arminia Bielefeld – Karlsruher SC
Δυσκολεύτηκε ένα ημίχρονο στο Ντάρμσταντ, πέτυχε, ωστόσο, τα γκολ στο δεύτερο μέρος και έγραψε ιστορία. Με το εκτός έδρας 3-1 πέτυχε την 7η σερί νίκη μακριά από το… σπίτι της, κάτι που δεν είχε πετύχει ποτέ ξανά άλλη ομάδα στην κατηγορία. Τα γκολ του Κλος στο 48’ και 49’ «σκότωσαν» την Ντάρμσταντ. Προσπάθησε να απαντήσει η γηπεδούχος ομάδα, όχι, όμως, με απόλυτη αποτελεσματικότητα. Μείωσε στο 71’, είχε φάσεις για το 2-2, εντούτοις η Αρμίνια άντεξε και σκόραρε μάλιστα στις καθυστερήσεις του ματς (Φόγκλζαμερ). Οι Βεστφαλοί διαθέτουν την πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας. Πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες, στα επτά συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα και στο -3 από το Αμβούργο. Επίθεση που τα «σπάει», με τους Κλος και Φόγκλζαμερ να έχουν σκοράρει μαζί τα 21 από τα 33 γκολ της Μπίλεφελντ. «Πετάει» εκτός έδρας, αλλά από την άλλη είναι μόλις η 12η καλύτερη εντός έδρας ομάδα του πρωταθλήματος. Χάνει δεύτερο σερί παιχνίδι λόγω τραυματισμού ο Γιαμπό (Μ, 10/2).
Ιδανικό ξεκίνημα για την Καρλσρούη και αυτό της απέφερε τη νίκη μετά από 8 άγονες αγωνιστικές (7 ισοπαλίες – 1 ήττα). Τελευταία φορά πανηγύρισε τη νίκη στις 13 Σεπτεμβρίου. Τώρα επικράτησε της Ρέγκενσμπουργκ με σκορ 4-1. Γρήγορα γκολ με τους Φινκ (17’) και Χόφμαν (21’, εκπληκτικό ψαλιδάκι) έφεραν τους γηπεδούχους στο σωστό δρόμο. Σταθερή και στο δεύτερο μέρος. Ο Χόφμαν σκόραρε το 3-0 στο 56’. Με το 3-1 στο 70’ και ένα δοκάρι του αντιπάλου, κάπως αγχώθηκε αλλά χωρίς να αλλάξει η νικήτρια. Το 4-1 ο Βάνιτσεκ (90’), με τον αντίπαλο εν τέλει να μετρά τρία δοκάρια. Απομακρύνθηκε κάπως από την επικίνδυνη ζώνη και κινείται σε πιο ήρεμα νερά. Μόλις μία εκτός έδρας νίκη. Αρκετές ισοπαλίες και εδώ. Έκανε ορισμένες καίρις αλλαγές ο Άλοις Σβαρτς, που του βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Κάτι καλό θα πρέπει να σκεφτεί και για την κόντρα με την πρωτοπόρο. Στόχος να επαναλάβει την εμφάνιση με τη Ρέγκενσμπουργκ. Προλαβαίνει τελικά ο Γκόρντον (Α, 15/3), μοναδικός απών ο αναπληρωματικός Μέμπιους (Μ).
Αν έδειχνε η Αρμίνια το εκτός έδρας πρόσωπό της και στο… σπίτι της, τότε θα ήταν σίγουρα σε καλύτερη μοίρα και θα την ποντάραμε με μεγαλύτερη άνεση. Σαφώς καλύτερο σύνολο από την Καρλσρούη, αλλά αυτή είναι σφιχτή ομάδα, με ειδικότητα στις ισοπαλίες. Ίσως ένα ρίσκο στο Χ/1 ημίχρονο-τελικό να είχε αξία στο ματς αυτό.

19:30 Hamburger SV – Heidenheim
Άκρως παθητικό και ανοργάνωτο στην άμυνα, το Αμβούργο δέχτηκε τη δεύτερη εφετινή ήττα του. Πολλά λαθάκια στο Όσναμπρικ (1-2), κυρίως στην άμυνα, που υποτίθεται είναι το δυνατό σημείο της ομάδας. Νωρίς είχε τα ηνία του ματς και δοκάρι με τον Χάρνικ (23’). Δέχτηκε γκολ στο 37’ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Μείωσε στο 64’ με τον εξαιρετικό Κίτελ. Ελπίδα για κάτι καλύτερο. Αλλά πιο πιθανό ήταν εν τέλει να δεχτεί 3ο γκολ, παρά να ισοφαρίσει. Ο κόουτς Ντίτερ Χέκινγκ έκανε λόγο για αδυναμία στις μονομαχίες, για έλλειψη αλληλοκάλυψης και αποτελεσματικότητας. Εντός έδρας είναι πιο δυνατή. Αποχώρησε με τραύμα ο βασικός γκολκίπερ Χόιερ Φερνάντες, αλλά παίζει κανονικά. Το ίδιο ισχύει για τον έμπειρο Χάρνικ (Ε, 8/2), τον οποίο χρειάζεται στη γραμμή κρούσης ο Χέκινγκ. Εξέτισε ο Τζάτα (ΜΕ, 12/2), ανάρρωσε και επιστρέφει ο αρχηγός Χαντ (ΜΕ, 8/3). «Τρέχει» να προλάβει την αποστολή ο Χίντερζεερ (Ε, 13/4 και 3 ασίστ). Μόνιμα εκτός οι μπακ Γκιαμερά (5/0), Βάγκνομαν (7/1).
Τρίτη σερί εντός έδρας νίκη για τη Χάιντενχαϊμ, κόντρα σ’ έναν αδύναμη αντίπαλο. Το τελικό 1-0 κόντρα στην Γκρόιτερ Φιρτ ήρθε με το γκολ του Κλάιντινστ (63’). Τυχερή βέβαια η γηπεδούχος ομάδα στην αρχή της αναμέτρησης, καθώς μόλις στο 7’ παραχώρησε πέναλτι μετά από χέρι στην περιοχή. Ο Βίτεκ αστόχησε και η Χάιντενχαϊμ ξύπνησε. Σημαντικές στιγμές μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Το «χρυσό» γκολ ήρθε στο δεύτερο μέρος. Μία καλή στιγμή ο αντίπαλος στο 73’. Με VAR ακυρώθηκε αποβολή της Γκρόιτερ στο 86’ και γκολ της ίδιας της Χάιντενχαϊμ στο 91’ (σωστά). Άνοδος στην 4η θέση. Είναι δουλεμένο σύνολο. Ομάδα με όλη τη σημασία της λέξεως. Διακρίνεται για τις ισοπαλίες της εκτός έδρας. Δεν το βλέπουν ως ντέρμπι το ματς, διότι ούτε έχουν ως στόχο την άνοδο, ούτε είναι στην ίδια ευθεία φυσικά (σε όλους τους τομείς) με το Αμβούργο. Μόλις στο -3 βέβαια από την 3η Στουτγκάρδη. Την επόμενη εβδομάδα έχει να παίξει με την Μπίλεφελντ. Κλασικά εκτός οι Τομάλα (Ε) και Τιλ (Μ).
Ματσάρα. Η Χάιντενχαϊμ είναι άκρως απειλητική ομάδα. Δεν είναι να μην την υπολογίσεις. Πρέπει να πετύχει το κάτι παραπάνω βέβαια εκτός έδρας. Το Αμβούργο είναι δύναμη εντός. Παίρνει συνήθως αυτό που θέλει. Εντούτοις οι αποδόσεις δεν είναι δελεαστικές στον «άσο». Λογικό να σκοράρουν αμφότερες.