Ghana vs Tunisia CAF African Nations Cup

Αντιμέτωπες δύο αήττητες

Η Γκάνα τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου της ως αήττητη και αντιμετωπίζει την Τυνησία που τελείωσε και αυτή χωρίς να χάσει (0-3-0) τη φάση των ομίλων σε ένα ματς που θα στηριχτεί στην αμυντική λειτουργία των δύο πλευρών.

* Νοκ άουτ αναμέτρηση για τους «16» του Κόπα Άφρικα. Αν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια, θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

* Ο νικητής θα αντιμετωπίσει στους «8» τη Μαδαγασκάρη.

Γκάνα

Μετά τις δύο ισοπαλίες στις δύο πρώτες αγωνιστικές έκανε τη νίκη (με 2-0) που χρειαζόταν απέναντι στη Γουινέα Μπισάου και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου σε ισοβαθμία με το Καμερούν. Άνοιξε το σκορ με τον Τζόρνταν Αγιού στο 46′ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τον Παρτέι στο 72′. Έχει να δεχθεί γκολ πάνω από 200 λεπτά… Αν η Γκάνα δεν κατακτήσει το Κύπελλο Εθνών Αφρικής τότε ο προπονητής Άπια θα αποτελέσει παρελθόν όπως αναφέρεται στο συμβόλαιο του.

«Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν αρκετά καλό για εμάς και είπε στους παίκτες μου στα αποδυτήρια να ξυπνήσουν. Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ανοίξαμε το σκορ », είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Άπια.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο αμυντικός Νούχου. Παραμένει εκτός ο μέσος Ατσού.

Η αποστολή της Γκάνα

Τερματοφύλακες: Ανάν (Ασάντε Κοτόκο), Οφόρι (Μάριτσμπουργκ), Ατί-Ζιγκί (Σοσό)

Αμυντικοί: Αταμά (Μπασακσεχίρ), Μενσά (Κολόμπους Κριου), Λουμόρ (Γκιόζτεπε), Νούχου (Χόφενχαϊμ), Αϊντού (Γκενκ), Ραχμάν (Ρεμς), Μπογέ (Μετς), Γιάντομ (Ρέντινγκ)

Μέσοι: Παρτέι (Ατλέτικο Μ.), Γουακάσο (Αλαβές), Οβούσου (Τσουκαρίτσκι), Αγκιεπόνγκ (Χιμπέρνιαν), Ατσού (Νιούκαστλ), Α. Αγιού (Φενέρμπαχτσε), Ασαμόα (Ίντερ), Ακουά (Έμπολι)

Επιθετικοί: Γκιάν (Καϊσερίσπορ), Τζόρνταν Αγιού (Κρίσταλ Πάλας),Κουαμπένα (Σαλαμάνκα), Εκουμπάν (Τράμπζονσπορ).

Τυνησία

Με τρεις ισοπαλίες στον όμιλο σε ισάριθμες αγωνιστικές κατάφερε να περάσει στον επόμενο γύρο των νοκ άουτ. Την τελευταία αγωνιστική έφερε λευκή ισοπαλία με τη Μαυριτανία και τερμάτισε στην δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από το Μάλι. Έπειτα από τέσσερα σερί ματς που δεχόταν γκολ κράτησε απαραβίαστη την εστία της.

«Θα προσπαθήσουμε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια και να διορθώσουμε τα λάθη μας πριν συναντήσουμε την Γκάνα στον επόμενο γύρο. Ο τρόπος που παίζει η ομάδα της Τυνησίας βασίζεται κυρίως σε συγκεντρωμένες επιθέσεις, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε παίκτες με τεχνικές δεξιότητες. Ίσως οι πολλές αλλαγές που έχουμε κάνει δείχνουν ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί ο τέλειος συνδυασμός», είπε ο προπονητής Αλέν Ζιρές.

Αγωνιστικά Νέα: Αμφίβολος δίνεται ο επιθετικός Καζρί.

Η αποστολή της Τυνησίας

Τερματοφύλακες: Χασέν (Νις), Μπεν Μουσταφά (Αλ Σαμπάμπ), Μπεν Σεριφιά (Εσπεράνς)

Αμυντικοί: Μεριά (Ολυμπιακός), Μπρον (Γάνδη), Ντρεγκέρ (Πάντερμπορν), Χανταντί (Ντιζόν), Εχνίντ (Σφαξιέν), Μπεντουί (Αλ Φαϊχά), Αουαντί (Ετουάλ ντου Σαχέλ), Κεχρίντα (Ετουάλ ντου Σαχέλ)

Μέσοι: Λαμτί (Λεβερκούζεν), Μπεν Μοχάμεντ (Εσπεράνς), Σκίρι (Μονπελιέ), Σάσι (Ζάμαλεκ), Μσακνί (Έουπεν), Τσααλαλί (Εσπεράνς), Σραρφί (Νις),Σλιτί (Ντιζόν), Μπαντρί (Εσπεράνς)

Επιθετικοί: Καζρί (Σεντ Ετιέν), Σαούα (Σφαξιέν), Κενίσι (Εσπεράνς)

Δεν ρισκάρουν οι δύο ομάδες. Η Γκάνα έχει καλή άμυνα, αλλά και μια δυσκολία στο γκολ, όπως επίσης και η Τυνησία. Πάμε σε ένα ματς με λίγες ευκαιρίες για γκολ για αυτό θα παίξουμε το ημίχρονο Χ στη betonalfa