Greece Super League 27/11/2021

Σάββατο σήμερα και το μενού της Super League έχει τρία παιχνίδια.Χωρίς το μεγάλο παιχνίδι αλλά με επικίνδυνη έξοδο της ΑΕΚ στην έδρα του Πας Γιάννενα.

Match date: 27-11-2021 / 17:15 ASTERAS TRIPOLIS vs ATROMITOS ATHINON

Ο Αστέρας Τρίπολης που αγνοεί τη νίκη για τρίτο σερί ματς, υποδέχεται τον Ατρόμητο, ο οποίος έκανε σεφτέ στις νίκες επικρατώντας με 2-0 του ΠΑΟΚ και θέλει να χτίσει πάνω σ’ αυτό το αποτέλεσμα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην έδρα του Ιωνικού, με το τελικό αποτέλεσμα να μην τον αφήνει ευχαριστημένο με βάση τις ευκαιρίες του στο φινάλε. Βρέθηκε πίσω στην πρώτη ευκαιρία του αντιπάλου του (14’), απάντησε στο 29’ με απευθείας φάουλ του Τιλίκα αλλά στη συνέχεια περιορίστηκε σε φλύαρη υπεροχή. Δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα και στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να φύγει με τη νίκη από τη Νίκαια.

«Κάναμε καλό παιχνίδι, είχαμε τον έλεγχο και κρίμα που δεν βάλαμε το γκολ στο τέλος του παιχνιδιού. Προσπαθούμε να βρούμε τον ποδοσφαιριστή με το φονικό ένστικτο που θα βρίσκει εύκολα γκολ και θα μας δίνει βαθμούς», δήλωσε μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του, Ράσταβατς.

Παρέμεινε χωρίς νίκη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι (0-2-1) κι έτσι βρίσκεται στην 9η θέση και στο -4 από την εξάδα. Έχει τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος με μόλις 6 γκολ σε 10 αγωνιστικές αλλά και την 3η καλύτερη άμυνα με 9 γκολ παθητικό.

Αγωνιστικά Νέα: Χάνει και τρίτο παιχνίδι λόγω τιμωρίας ο φορ/πρώτος σκόρερ Μπαράλες (8/2). Όλα καλά με τον επιθετικό Σόνι (8/2), ο οποίος είχε αισθανθεί μικροενοχλήσεις από το παιχνίδι με τον Ιωνικό. Από την άλλη, την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του πολύτιμου μέσου Μουνάφο (5/0).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Έσπασε το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα απέναντι στον ΠΑΟΚ, τον οποίο κέρδισε με 2-0 στο Περιστέρι. Υποχρέωσε τον αντίπαλο σε φλύαρη υπεροχή, κινδυνεύοντας κυρίως από στατικές φάσεις και πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Κουλούρη (45’, 68’ πεν.).

«Στόχος μας ήταν να έχουμε αυτή την ανασταλτική συμπεριφορά και μόλις μας παρουσιαστεί ευκαιρία να εκμεταλλευθούμε το επιθετικό τρανζίσιον. Από τη στιγμή που πετύχαμε το γκολ, θεωρητικά η δουλειά μας έγινε και πιο εύκολη, αφού φάνηκε ότι χάλασε το μυαλό του ΠΑΟΚ. Τώρα όμως πρέπει να συνεχίσει η ομάδα με την ίδια νοοτροπία και θέληση», δήλωσε μετά το παιχνίδι ο προπονητής της Κ19, Κορακάκης, ο οποίος ανέλαβε χρέη πρώτου προπονητή αφού τόσο ο Παράσχος όσο και ο άμεσος συνεργάτης του Γκουτσίδης, έχουν προσβληθεί από κορωνοϊό.

Πήρε μεγάλη νίκη βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί εννέα αγώνων χωρίς νίκη (0-3-6). Παραμένει μεν στην τελευταία θέση αλλά μαζί με τον Απόλλωνα Σμύρνης και στο -2 από τον 12ο Παναιτωλικό. Πηγαίνει στην Τρίπολη χωρίς τον Παράσχο ο οποίος παραμένει σε κατ οίκον περιορισμό, ωστόσο επιστρέφει ο Γκουτσίδης ο οποίος θα αναλάβει χρέη πρώτου προπονητή.

Αγωνιστικά Νέα: Νοκ άουτ ο εξτρέμ Κλωναρίδης (8/1), ενώ συνεχίζουν εκτός ο μέσος Καρτάλης (5/0) και ο αναπληρωματικός φορ Κωτσόπουλος (7/0). Από την άλλη επιστρέφουν ο εξτρέμ Μπεντινέλι (8/0) και ο γκολκίπερ Πίριτς (9/0).

Ο Ατρόμητος έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής νικώντας με 2-0 τον ΠΑΟΚ και πήρε μια νίκη μεγάλης ψυχολογικής σημασίας που μπορεί να τον βοηθήσει να ανεβάσει στροφές στα επόμενα παιχνίδια. Καμία ομάδα δεν έχει εύκολο έργο στην Τρίπολη, ωστόσο οι Περιστεριώτες πηγαίνουν με τονωμένο ηθικό και αντιμετωπίζουν έναν Αστέρα που δεν βγάζει μάτια με την εικόνα του ενώ και κατεβαίνει ξανά χωρίς τον Μπαράλες. Θα πάμε με το Χ2 για την έκπληξη…

Match date: 27-11-2021 / 19:30 PAS GIANNINA vs AEK ATHENS

Ο ΠΑΣ Γιάννινα που προέρχεται από την ιστορική πεντάρα κόντρα στον Άρη, υποδέχεται την ΑΕΚ, η οποία ψάχνει αντίδραση μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

* Τα φώτα στρέφονται στον νυν τεχνικό της ΑΕΚ, Αργύρη Γιαννίκη ο οποίος «έχτισε» το όνομα του στην προπονητική στον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννινα, από τον οποίο και αποχώρησε στο φινάλε της περσινής σεζόν. Στην πρώτη του σεζόν (2019-20) οδήγησε την ομάδα της Ηπείρου στην επιστροφή της στην Super League, κατακτώντας το πρωτάθλημα της Super League 2, ενώ την επόμενη χρονιά έφτασε με τον ΠΑΣ έως τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και τερμάτισε στην 9η θέση του πρωταθλήματος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Πήρε το μεγαλύτερο σε εύρος διπλό της ιστορίας του, διαλύοντας με 5-0 (!) τον Άρη μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης»! Εκπληκτική εμφάνιση, τον βοήθησε το γρήγορο γκολ του Σνάιντερ (5’) καθώς στη συνέχεια θωράκισε τα μετόπισθεν και χτυπούσε στις αντεπιθέσεις. Βρήκε δεύτερο γκολ στο 35’ με τον Μιλιντσεάνου και στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα αμυντικά προβλήματα και τον εκνευρισμό των γηπεδούχων, μετατρέποντας το ματς σε θρίαμβο (54’ Περέα, 71’ Εραμούσπε πεν., 85’ Μέντες).

«Μπράβο στα παιδιά, για άλλη μία φορά ακολούθησαν το πλάνο. Προετοιμάσαμε τις λεπτομέρειες. Μας βγήκε και δίκαια νικήσαμε», δήλωσε μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του Μεταξάς αλλά στάθηκε και στους κινδύνους που κρύβει ένα τέτοιο αποτέλεσμα: «Αυτό είναι το επικίνδυνο. Η περηφάνια είναι από τις χειρότερες ‘αρρώστιες’. Δεν κερδίσαμε κάτι περισσότερο βαθμολογικά. Τρεις πόντοι είναι. Το παραπάνω θα το νιώθουν τα παιδιά σε 20 χρόνια όταν θα περνάνε στα καφενεία και θα λένε ‘θυμάσαι τότε;’. Σε 20 χρόνια μπορεί να είναι κάτι, σήμερα όμως είναι μόνο 3 πόντοι. Μας χωρίζουν από τη 10η θέση 6 πόντοι. Είναι πολύ μικρές οι αποστάσεις, δεν έγινε κάτι το φοβερό. Θα γίνει κάτι αν την απόδοση αυτή τη δείξουμε και στα επόμενα παιχνίδια».

Από εκεί που δεν είχε σκοράρει πάνω από ένα γκολ στα παιχνίδια του, σημείωσε 8 στα δύο τελευταία με Παναιτωλικό (3-0) και Άρη (5-0)! Στο 2-2-2 το ρεκόρ του στα έξι τελευταία, ανέβηκε στην 4η θέση και μόλις στο -3 από τον 3ο ΠΑΟΚ. Διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μόλις 6 γκολ παθητικό σε 10 παιχνίδια.

Απέναντι στον προκάτοχο του θα τεθεί αντιμέτωπος ο Μεταξάς και ρωτήθηκε για το αν υπάρχει ένα επιπρόσθετο βάρος: «Όχι και να σας το εξηγήσω. Αν πω ότι τώρα έχει ειδικό βάρος το παιχνίδι, αυτό σημαίνει ότι σε άλλα ματς θα είμαι πιο χαλαρός; Δεν λειτουργώ έτσι. Σε όλα τα ματς θα είμαι το ίδιο σοβαρός, όπως και οι παίκτες. Αυτή τη νοοτροπία προσπαθούμε να την περάσουμε και στους παίκτες. Κάθε ομάδα την αντιμετωπίζουμε με σεβασμό και σοβαρότητα και κάθε ερώτημα που μας βάζει, προσπαθούμε να βρούμε τις απαντήσεις».

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφει ο εξτρέμ Μπρένερ (4/0) ωστόσο δεν υπολογίζεται λόγω ίωσης ο χαφ Γκαρντάφσκι (7/1). Πάντα εκτός ο φορ Κόντε (2/1).

ΑΕΚ

Δεν τα κατάφερε σε ακόμα ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 στο ΟΑΚΑ. Το ματς της «στράβωσε» από νωρίς αφού βρέθηκε πίσω στο 1ο λεπτό, έβγαλε πάντως αντίδραση, ισοφαρίζοντας στο 15’ με τον Αραούχο αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και δέχτηκε δεύτερο στο 35’ μετά από αντεπίθεση. Πίεσε στο δεύτερο μέρος για να ισοφαρίσει, δεν έβγαλε όμως τη μεγάλη φάση και ένα λάθος του Μοχαμάντι στο 70’ έφερε το 3-1. Γλίτωσε από δοκάρι ένα τέταρτο γκολ, μείωσε στο 79’ με δεύτερο γκολ του Αραούχο ωστόσο στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσε να απειλήσει για να φέρει το σκορ στα ίσα.

Μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του Γιαννίκης δήλωσε: «Το ντέρμπι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για εμάς. Είχαμε φανταστική αντίδραση μετά το 0-1, αλλά κόντρα στη ροή και από τακτικό λάθος δεχτήκαμε το 1-2, ενώ το 1-3 ήρθε από τακτικό λάθος και πάλι κόντρα στη ροή του αγώνα και δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Μας πικραίνει το αποτέλεσμα, στεναχωριέμαι περισσότερο για τον κόσμο, που δεν μπορέσαμε να του δώσουμε σήμερα χαρά».

Μπήκε τέλος στο αήττητο σερί πέντε αγώνων (4-1-0), παρέμεινε στην 2η θέση αλλά στο -6 πλέον από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Καλείται να βγάλει αντίδραση στην έδρα του φορμαρισμένου ΠΑΣ Γιάννινα. Τα φώτα φυσικά στρέφονται στον Γιαννίκη, ο οποίος επιστρέφει για πρώτη φορά ως αντίπαλος στους «Ζωσιμάδες». Ο Έλληνας τεχνικός δήλωσε: «Μετά από δύο χρόνια επιτυχημένης συνεργασίας με τον ΠΑΣ θα γυρίσω σε μια πόλη που έχω μόνο φίλους. Θα είμαστε αντίπαλοι μόνο για 90 λεπτά. Τώρα κοιτάω μόνο τους τρεις βαθμούς για την ΑΕΚ. Σίγουρα βλέπω συνέχεια με τον Μεταξά στον πάγκο του ΠΑΣ. Έχει βάλει και τη δική του σφραγίδα. Είναι σε καλή φάση στα τελευταία παιχνίδια και θέλει ιδιαίτερη προσοχή».

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Λε Ταλέκ (10/1), ενώ συνεχίζουν εκτός ο βασικός στόπερ Τζαβέλας (7/0) και ο αναπληρωματικός εξτρέμ Τάνκοβιτς (4/0). Σταθερά εκτός ο μέσος Γαλανόπουλος (1/0).

Η ΑΕΚ ψάχνει αντίδραση μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό αλλά έχει δύσκολη αποστολή, μιας και ο ΠΑΣ Γιάννινα προέρχεται από ιστορική νίκη διαλύοντας με 5-0 τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ενώ έχει βάλει δύσκολα σε όλους τους μεγάλους. Πετάνε… φωτιές επιθετικά οι Γιαννιώτες στα δύο τελευταία ματς και θα βρουν ευκαιρίες απέναντι στην «Ένωση» που συνεχίζει να δέχεται γκολ με ευκολία. Θα πάμε με το αμφίσκορο.

Match date: 27-11-2021 / 19:30 APOLLON SMIRNIS vs LAMIA

Απόλλωνας Σμύρνης και Λαμία συγκρούονται στην Ριζούπολη, με τις δύο ομάδες να έχουν κοινό στόχο την παραμονή στην κατηγορία.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Ηττήθηκε με 1-0 από τον λαβωμένο Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και υποχώρησε στην τελευταία θέση. Υποχρέωσε τον αντίπαλο του σε φλύαρη υπεροχή στο πρώτο μέρος και παράλληλα είχε δοκάρι κι άλλες δύο καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Δεν είχε ανάλογη εικόνα στην επανάληψη, πιέστηκε αρκετά από τον αντίπαλο του και τελικά δέχτηκε το γκολ στο 65’. Παρά τις προσπάθειες του, δεν μπόρεσε να βρει απάντηση, έμεινε και με παίκτη λιγότερο λίγο πριν το φινάλε κι εν τέλει γύρισε με άδεια χέρια στην Αθήνα.

Μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του, Φέστα δήλωσε: «Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, είχαμε μία πολύ καλή ευκαιρία να σκοράρουμε. Αν δεν σκοράρεις δεν κερδίζεις. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχθήκαμε πολλές ευκαιρίες αλλά κατάφεραν και σκόραραν με ένα σουτ στο τέρμα και έτσι χάσαμε. Χάσαμε τον σχηματισμό και την συγκέντρωση μας στο δεκάλεπτο (54′ – 64′) που δεχθήκαμε το γκολ».

Παρέμεινε με μόλις μια νίκη στο πρωτάθλημα (1-3-6) και ισοβαθμεί πλέον με τον Ατρόμητο στην τελευταία θέση, ενώ παράλληλα βρίσκεται στο -2 από τον 12ο Παναιτωλικό. Αρκετά κρίσιμα τα ερχόμενα δύο παιχνίδια με Λαμία και Ατρόμητο, δύο ομάδες που επίσης παλεύουν για την παραμονή.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο μπακ Μπαξεβανίδης (9/0), συνεχίζει στα πιτς ο στόπερ Ντομίνγκες (8/0) ενώ εκτός έμεινε και ο αναπληρωματικός πλέον γκολκίπερ Βέρχουλστ (2/0). Στα θετικά ότι επιστρέφει ο στόπερ Λισγάρας (5/0), ενώ ξεπέρασε τις ενοχλήσεις ο μπακ Τουτουαρίμα (10/0).

ΛΑΜΙΑ

Υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στον Βόλο καθώς η έδρα της βρίσκονταν σε κακή κατάσταση λόγω έργων και γνώρισε την ήττα με 3-1. Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Αραμπούλι (35’) και δεν συνάντησε προβλήματα από τον αντίπαλο του, ωστόσο ισοφαρίστηκε με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος (56’) και δέχτηκε την ανατροπή στο 86’ από ανόητο πέναλτι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό δέχτηκε και τρίτο γκολ και τα πάντα τελείωσαν.

«Απέναντι στον Παναθηναϊκό παίζεις ως το 85′ σε ουδέτερη έδρα και είσαι στο 1-1, συμβαίνει μια ανύποπτη στιγμή και χάνεις το παιχνίδι. Αυτό σου αφήνει πίκρα. Μπορούσαμε να διεκδικήσουμε την ισοπαλία. Μέχρι τότε ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα», δήλωσε μετά το παιχνίδι ο τεχνικός της, Γρηγορίου.

Ήταν η πρώτη της ήττα μετά από τρεις αγώνες (1-2-0), υποχώρησε στην 11η θέση και στο +3 από την τελευταία θέση, εκεί όπου βρίσκεται ο σημερινός της αντίπαλος. Αρκετά καλή μακριά από την έδρα της, έχοντας 2 νίκες και 1 ισοπαλία σε 5 παιχνίδια (2-1-2).

Αγωνιστικά Νέα: Συνεχίζουν εκτός οι φορ Μανούσος (8/1) και Μανουσάκης (6/0), ενώ χτύπησε κόντρα στον Παναθηναϊκό και δεν υπολογίζεται ο αμυντικός μέσος Τσανδάρης (8/0). Αντίθετα μπήκε κανονικά στην αποστολή ο έτερος αμυντικός μέσος Μπεχαράνο (6/0) που ολοκλήρωσε με ενοχλήσεις το ματς με τον Παναθηναϊκό. Επιστρέφουν ο εξτρέμ Ρόμανιτς (7/0) και ο χαφ Νούνιες (7/1).

Διαφωνούμε με το φαβοριτισμό του Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος έχει μόλις μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και προέρχεται από άσχημη ήττα στο Αγρίνιο. Η Λαμία έχει δείξει καλύτερα δείγματα γραφής μέχρι στιγμής, εκτός έδρας είναι αρκετά δυνατή φέτος (2-1-2), ενώ έχει και καλή παράδοση στην Ριζούπολη με τρεις σερί νίκες. Θα τους δώσουμε το προβάδισμα, πιο safe η κάλυψη με διπλή ευκαιρία στο 2