Grêmio vs Libertad CONMEBOL Copa Libertadores 1/8 Final

Grêmio
Έβγαλε ανώδυνα το classico του Πόρτο Αλέγκρε (1-1 εκτός με Ιντερνασιονάλ). Με αυτογκόλ του Μιράντα στο πρώτο μέρος βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ο Λουάν 20 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Διεύρυνε κατά αυτό τον τρόπο το αήττητο της στο πρωτάθλημα στα τέσσερα ματς (3-1-0). Εξάλλου λίγα 24ωρα νωρίτερα είχε περάσει στα ημιτελικά του Κυπέλλου αφήνοντας εκτός συνέχειας την Μπαΐα. Στους “4” θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο Παρανένσε (15/8, 5/9 με πρώτο ματς εντός). Θυμίζουμε πως στην φάση των ομίλων του Λιμπερταδόρες συμμετείχε στον ίδιο όμιλο με την αποψινή της αντίπαλο τερματίζοντας τελικά στην δεύτερη θέση (3-1-2, 8-4 γκολ) εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον δεύτερο γύρο (3/3 νίκες). “Μισό λάθος και σε πετάει εκτός διοργάνωσης” σχολίασε ο στόπερ Κάνεμαν αναφορικά με τη νοκ-άουτ φάση του θεσμού. Στις εξέδρες του γηπε΄δους θα βρίσκεται απόψε ο Ομοσπονδιακός προπονητής της “Σελεσάο”, Τίτε. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού έμειναν ο χαφ Μίσελ (4/0, 7/0) και ο φορ Βιζέου (2/0, 9/1).
(4-5-1): Πάουλο Βίκτορ – Λεονάρντο, Ζερομέλ, Κάνεμαν, Κορτές – Μαϊκόν, Ματέους, Άλισον, Ζαν Πιέρ, Έβερτον – Αντρέ
Libertad
Με μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπενίτες στο 5ο λεπτό κατάφερε να επικρατήσει της Γκουαρανί με 1-0 (εντός) για το Κλαουσούρα. Η ομάδα του Τσαμό έχει το απόλυτο νικών (2/2) και μηδέν παθητικό. Ουσιαστικά πρόκειται για το τρίτο φαβορί του πρωταθλήματος μετά τις Ολίμπια και Σέρο Πορτένιο. Απέναντι στην αποψινή της αντίπαλο μετράει μια νίκη (1-0 εκτός) και μια ήττα (2-0 εντός) στην φάση των ομίλων, εκεί όπου κατάφερε εν τέλει να τερματίσει στην πρώτη θέση (4-0-2, 11-7 γκολ). “Η διοργάνωση σε αυτή την φάση είναι εντελώς διαφορετική. Ήρθαμε εδώ (σ.σ. στο Πόρτο Αλέγκρε) για να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Θέλουμε την πρόκριση και θα το αποδείξουμε στο γήπεδο” σχολίασε ο 36χρονος στόπερ Ριβέρος, ο οποίος τις χρονιές 2013 και 2014 πέρασε με απόλυτη επιτυχία από την Γκρέμιο. Από το απόγευμα της Τρίτης (τοπική ώρα) η ομάδα βρίσκεται στο Πόρτο Αλέγκρε. Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα με τον 36χρονο φορ Καρντόσο (9/4, 15/7) να ξεχωρίζει από την 22μελή αποστολή.
(4-4-2): Σίλβα – Πιρίς, Λουίς Καρντόσο, Ντα Σίλβα, Εσπινόζα – Μπαρέιρο, Ριβέρος, Μεχία, Κάσερες Β. – Φράνκο, Όσκαρ Καρντόσο
Στα 180 λεπτά των δυο παιχνιδιών στο γκρουπ υπερίσχυσε η σκοπιμότητα. Κάτι ανάλογο αναμένεται να συμβεί και απόψε, με το κίνητρο να είναι ακόμη πιο αυξημένο. Τον πρώτο λόγο τον δίνουμε πάντως στην Γκρέμιο λόγω και της έδρας αλλά όχι για μια άνετη νίκη.