Holland Eerste Divisie

15:30 De Graafschap – Go Ahead Eagles
Το αήττητο σερί της τερματίστηκε ύστερα από 15 αγωνιστικές (9-6-0 νωρίτερα), αφού μάλλον υποτίμησε τις δυνατότητες της Αλκμααρ Β’. Προηγήθηκε στην αναμέτρηση (0-1, 12’), όμως σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες για το 2ο γκολ και τελικά η αντίπαλος την τιμώρησε. Δύο μαζεμένα τέρματα στην επανάληψη (50’, 55’) ανέτρεψαν τα δεδομένα. Προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει, όμως ήταν και πάλι άστοχη. «Αιχμές» κατά των συμπαικτών του άφησε ο επιθετικός (και σκόρερ του μοναδικού της γκολ στον αγώνα), Σεούντιενς, λέγοντας μπροστά στην κάμερα ότι τίποτα δεν πήγε καλά και ότι οι συμπαίκτες του δεν τον υποστήριζαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο!Πρώτη φετινή κακή εμφάνιση για τους παίκτες του Σνούι. Αποτελεί μία από τις πιο σταθερές ομάδες της κατηγορίας και αυτό τη φέρνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έξι βαθμούς πίσω (με ματς λιγότερο) από πρωτοπόρο Καμπούρ. Μπορεί να την πλησιάσει απόψε εάν επικρατήσει.Βάζει πλώρη για την άνοδο, έχοντας ήδη χτίσει διαφορά από τις Μπρέντα (+3) και Εξέλσιορ (+5), ομάδες που αποτελούν -επίσης- φαβορί για να «μετακομίσουν» του χρόνου στην Ερεντιβίζιε. Αποδίδει επιθετικά (33 γκολ), συνεπής ανασταλτικά (10 τέρματα). Δύσκολο να την κοντράρεις στο Ντοέτινχεμ, αφού κάνει το παιχνίδι της κόντρα σε κάθε αντίπαλο και δεν σταματάει να πιέζει.Over 2.5 τα 7/10 τελευταία παιχνίδια της.
Παρέμεινε αήττητη για 12η εβδομάδα (4-8-0), όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στην τρίτη διαδοχική της νίκη. Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Ρόντα, αφού δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στην αναμέτρηση. Πρώτο μέρος χωρίς πολλές φάσεις και την αντίπαλο να δημιουργεί καλύτερες στιγμές λόγω κακών τοποθετήσεων των αμυντικών της. Γλύτωσε το γκολ στο πρώτο 45λεπτο, όχι όμως και στην επανάληψη, με τον Ουγκμπό (0-1, 50’) να εκμεταλλεύεται διαδοχικά λάθη των αμυντικών των «Αετών» και να σκοράρει ουσιαστικά ανενόχλητος. Αυτό την έκανε να «ξυπνήσει» και να διεκδικήσει την ισοφάριση. Μπόρεσε να φτάσει στο γκολ (1-1, 75’), ύστερα από καλά εκτελεσμένη επιθετική ενέργεια. Μετέφερε μάλιστα την μπάλα από την άμυνά της στην αντίπαλη περιοχή με… τέσσερις πάσες! Κάπου εκεί συμβιβάστηκε με τον βαθμό, δεν είχε δυνάμεις για κάτι περισσότερο.Σκοράρει με χαρακτηριστική άνεση και αυτό τη βοηθά κάθε εβδομάδα, σπανίως προσέχει όμως τα μετόπισθεν (11 G/G στα 16 πιο πρόσφατα ματς). Βρίσκεται σε καλή κατάσταση, όμως δεν μπορεί να κάνει το βήμα παραπάνω σε αυτή την περίοδο, αφού έχει χάσει ήδη έδαφος. Παλεύει πάντως για να αναρριχηθεί στη συνολική βαθμολογία.Απόψε αποχωρίζεται το Ντέβεντερ, θέλοντας να διευρύνει όχι μόνο το αήττητο σερί της. Δεν θα έχει πάντως εύκολο έργο, κόντρα σε μία αντίπαλο που είναι ανεβασμένη και πολύ συγκεντρωμένη στον αγωνιστικό χώρο.Χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο μπακ Ντρόστε (2/0). Δεν είναι διαθέσιμος ούτε ο μπακ Φαν Ιπερεν (3/0). Επιστρέφει ο χαφ Φαν ντερ Φένε (16/5).G/G εμφάνισαν τα 20/26 πιο πρόσφατα παιχνίδια της.
Eκτίμηση
Το αήττητο σερί της Ντε Γκράαφσαπ (9-6-1) «έσπασε» στο Αλκμααρ. Αυτή ίσως την πεισμώσει. Δύσκολος αντίπαλος η Γκόου Αχέντ. Διέξοδος τα γκολ, αφού επιθετικά αποδίδουν. Επιλογή μας το Over 3,5