Holland Eerste Divisie

21:00 Jong AZ Alkmaar – FC Den Bosch
Προσπάθησε, όμως ήταν… πάνω από τις δυνάμεις της! Ηττήθηκε από την Αλμέρε (2-1) αφού η πρώτη πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος και αυτό της χάρισε το προβάδισμα (1-0) στο 19ο λεπτό. Οσο περνούσε η ώρα πάντως η φιλοξενούμενη άρχισε να απειλεί και σκόραρε πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια (1-1, 42’). Οι ολιγωρίες της άμυνας της την έφεραν ξανά πίσω στο σκορ (2-1, 48’) και αν και πάλεψε για την ισοφάριση, δεν τα κατάφερε λόγω… αστοχίας. Αρκετά τα ανασταλτικά κενά που εμφανίζει φέτος (δέχθηκε τέρμα και στα έξι τελευταία παιχνίδια), υποβιβάζουν την προσπάθεια που γίνεται στην άλλη πλευρά του γηπέδου.Δεν τα πηγαίνει πάντως άσχημα (για τα δεδομένα της) στις πρώτες έξι αγωνιστικές (1-2-4), παρότι εκ του αποτελέσματος δεν δικαιώνεται, μέχρι ώρας τουλάχιστον.
Ανάσταση! Εφτασε στο πρώτο φετινό της τρίποντο ύστερα από επτά αγωνιστικές (0-3-3 νωρίτερα), καταφέρνοντας παράλληλα να κρατήσει το μηδέν για πρώτη φορά στο ίδιο διάστημα. Επιβλήθηκε με 4-0 της αλαζονικής Μάαστριχτ, αφού ήταν άκρως αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Πήρε προβάδισμα από το πρώτο μέρος (1-0, 35’), με την ίδια να σημειώνει τρία τέρματα στην επανάληψη (49’, 50’, 74’), αφού δεν σταμάτησε να πιέζει την αντίπαλό της. Εμφανίστηκε διψασμένη για τη νίκη, δεν έλειψαν ωστόσο τα αμυντικά κενά.Μπορεί να σημείωσε γκολ και στα 6/7 φετινά παιχνίδια της, όμως η αμυντική της γραμμή πήγε… περίπατο στα περισσότερα, δυσκολεύοντας σημαντικά το έργο της. Δύσκολη η κατάσταση και στα αποδυτήρια. Οι παίκτες δείχνουν επηρεασμένοι από τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα και αυτό την καθιστά ασταθή και απρόβλεπτη.
Αμφίβολος παραμένει ο επιθετικός Χόρνκαμπ (1/0), μαζί και ο χαφ Τρότμαν (5/0). Δεν υπολογίζονται λόγω τραυματισμών οι Μπαουγιαχλάφεν (φορ), Φαν ντερ Βίντεν (μπακ).
Eκτίμηση
Αμφότερες αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα στο ξεκίνημα της σεζόν, με τις άμυνές τους να καταρρέουν. Τουλάχιστον είναι πιο συνεπείς επιθετικά. Καταφεύγουμε στο Over 3.5

21:00 Jong Utrecht – Helmond Sport
Αστραψε και… βρόντηξε την περασμένη εβδομάδα, συντρίβοντας την προβληματική Ντεν Μπος (5-1), συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο και στο Κέρκραντε με αντίπαλο τη Ρόντα (νίκη 3-1). Δεν χρειάστηκε να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, αφού τα τεράστια αμυντικά κενά της αντιπάλου της έδωσαν χώρους και ευκαιρίες. Ηταν πάντως σοβαρή και αποτελεσματική, αφού προηγήθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο (0-1). Κινδύνεψε με ισοφάριση αλλά ήταν συγκεντρωμένη και τελικά διπλασίασε τα τέρματά της στο 78ο λεπτό (0-2), ενώ αγωνιζόταν ήδη με παίκτη παραπάνω για μισή ώρα. Η αντίπαλος μείωσε στο 82’, αλλά η ίδια είχε… αντανακλαστικά και «τελείωσε» την αναμέτρηση στο 89ο λεπτό. Μεταμορφώνεται θετικά όταν αγωνίζεται στο γήπεδό της και αυτό τη γεμίζει αυτοπεποίθηση ενόψει συνέχειας.Υπάρχει πάντως πρόβλημα στην άμυνα και αυτό δεν μπορεί να «καμουφλαριστεί» (δέχθηκε γκολ στα 5/7 φετινά ματς, 9 γκολ παθητικό) και αυτό τη δυσκολεύει. Βρίσκεται ωστόσο σε εξαιρετική κατάσταση και θέλει να εκμεταλλευτεί αυτή τη συνθήκη συγκεντρώνοντας βαθμούς.Επέστρεψε στο τελευταίο ο επιτελικός Οδυσσέας Βελανάς (6/1). Δεν αναφέρονται σημαντικές απουσίες.
Κατηφορίζει δίχως… τέλος! Ακόμη μία κακή εμφάνιση και ήττα (2-0 εντός) από την Ος, μία εβδομάδα μετά την συντριβή από την Καμπούρ (5-1), στο Λεουβάρντεν. Η ίδια κυριάρχησε στο πρώτο μέρος όμως το γκολ ήρθε από την… απέναντι πλευρά (0-1, 28’) αφού τα σημαντικά ανασταλτικά της κενά, κόστισαν. Η δεύτερη «σφαλιάρα» ήρθε στις αρχές της επανάληψης (0-2, 55’) και παρότι άξιζε ίσως ένα τέρμα βάσει εικόνας, τελικά δεν τα κατάφερε. Τραγική εμφάνιση από την άμυνά της σε ένα ακόμη 90λεπτο, κάτι που μόνο «νέο» δεν είναι (17 γκολ παθητικό).Μπορεί να βρήκε δίχτυα στα 6/7 φετινά παιχνίδια (G/G τα πέντε από αυτά), όμως με τέτοια άμυνα δεν πάει… πουθενά και αυτό αποτυπώνεται και στο ρεκόρ της (1-2-4). Ολοι οι βαθμοί της (5) ήρθαν μπροστά στο κοινό της, απόψε θα έχει πιο δύσκολο έργο, αφού μετράει μόνο ήττες (3) μακριά από το Χέλμοντ, δεχόμενη μάλιστα 13 τέρματα σε 270 αγωνιστικά λεπτά!Αμφίβολος ο μπακ Φερνέκις. Μαζί και ο έτερος μπακ Πόλμανς (6/0).
Eκτίμηση
Σε αντίθετες… τροχιές Ουτρέχτη Β’ και Χέλμοντ, με την πρώτη να επικρατεί στα 3/4 πιο πρόσφατα ματς! Επιλογή μας ο άσος αφού η φιλοξενούμενη προβληματίζει.