La Equidad vs Independiente Medellín Κολομβία Primera A Clausura

ΛΑ ΕΚΙΔΑΔ

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ηττήθηκε εκτός έδρας 3-2 από την Ατλέτικο Ουίλα με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο 2ο ημίχρονο. Όμως σε αυτό το παιχνίδι προέβη σε εκτεταμένο ροτέισον, καθώς την περασμένη Τρίτη ακολούθησε η ρεβάνς με τη Ρογιάλ Παρί της Βολιβίας για τη φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα. Στο πρώτο παιχνίδι στη Βολιβία είχε επιβληθεί με 2-1 με ανατροπή, σκοράροντας δύο φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο και χάνοντας μάλιστα και πέναλτι ένα λεπτό πριν την επίτευξη του νικητήριου τέρματος.
Με παρόμοιο τρόπο κύλησε και η ρεβάνς, καθώς βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ, όμως εντέλει επιβλήθηκε και πάλι με 2-1. Οι Βολιβιανοί προηγήθηκαν στο 16’ και το 0-1 διατηρείτο μέχρι το 77’ που ήρθε η ισοφάριση από τον κεντρικό αμυντικό Ρικέτ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αρχικά ένα μεγάλο λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα και στη συνέχεια τη «σαστιμάρα» όλης της αντίπαλης άμυνας. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο επιθετικός Εταν Γκονσάλες στο 86’, ο ίδιος παίκτης δηλαδή που είχε πετύχει και τα δύο γκολ στο πρώτο ματς. Για να κατακυρωθεί το τελευταίο γκολ χρειάστηκε πρώτα να γίνει χρήση VAR, αφού αρχικά είχε ακυρωθεί σαν οφσάιντ. Εδώ πρέπει να διευκρινιστεί ότι και στο 0-1 να έμενε το σκορ, πάλι αυτή θα προκρινόταν λόγω των εκτός έδρας τερμάτων, όμως πάντα υπήρχε ο κίνδυνος να πετύχουν και δεύτερο γκολ οι Βολιβιανοί και να «κλέψουν» αυτοί την πρόκριση.
Η επιτυχία αυτή αποτελεί σταθμό στην ιστορία του συλλόγου, καθώς είναι η πρώτη φορά που φτάνει στα προημιτελικά μίας διεθνούς διοργάνωσης.

Αγωνιστικά Νέα

Αντίθετα με την 1η αγωνιστική, αυτή τη φορά θα παίξει με βασικό σχήμα και πολύ πιθανό με την ίδια ενδεκάδα που ξεκίνησε στη ρεβάνς με τη Ρογιάλ Παρί, άλλωστε έχουν περάσει έξι ημέρες από τότε. Πολύ δύσκολα θα προλάβουν ο αρχισκόρερ της επιθετικός Κάρλος Περάλτα (21/12) και ο Ουρουγουανός χαφ-εξτρέμ Ματίας Μιέρ (21/2) που προέρχονται από τραυματισμό και ακόμα δεν έχουν αγωνιστεί φέτος.

Bet Info

Τα 4 τελευταία της παιχνίδια – ανεξαρτήτως διοργάνωσης – επιβεβαίωσαν Οver και Goal/Goal.

Ενδεκάδα

(4-2-3-1): Ντιέγκο Νοβόα – Κουέρο, Αρμπολέδα, Ρικέτ, Κορέα – Μαέτσα, Πάμπλο Λίμα – Χεσούς Γκονσάλες, Αρμάντο Βάργκας, Παλομέκε – Εταν Γκονσάλες.

ΙΝΤΕΠ. ΜΕΝΤΕΓΙΝ

Εκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο Κλαουσούρα επικρατώντας εντός έδρας 3-0 της Πατριότας. Οι βάσεις για τη νίκη είχαν τεθεί από το πρώτο 20λεπτο όπου είχε εξασφαλίσει προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ του Αργεντινού επιθετικού Κάνο στο 11’ και του μεσοεπιθετικού Κορτές στο 20’. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον μόλις 17χρονο αριστερό εξτρέμ Χουάν Κουέστα που είναι και διεθνής με την Εθνική Κ17. Πάντως ο σύλλογος βρίσκεται σε αναζήτηση και ενός πιο έμπειρου αριστερού εξτρέμ, αφού είναι αυτονόητο ότι ο πιτσιρικάς δεν μπορεί να βγάλει όλη τη σεζόν μόνος του.
Αξίζει να σημειωθεί ότι με τη νίκη αυτή διεύρυνε το εντός έδρας αήττητό της σε όλες τις διοργανώσεις στα 23 παιχνίδια (12 νίκες, 11 ισοπαλίες)!
O αμυντικός χαφ Ντιντιέρ Μορένο επέστρεψε από τον δανεισμό του στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια (22/0) και προπονείται μαζί με την ομάδα, χωρίς όμως ακόμα να έχει αποσαφηνιστεί εάν θα μείνει ή εάν θα δοθεί αλλού δανεικός ή ακόμα και με μεταγραφή.

Δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα και αναμένεται να ξεκινήσει με την ίδια ενδεκάδα που παρατάχτηκε και στον αγώνα με την Πατριότας.

Bet Info

Προέρχεται από 8/13 Over.

Ενδεκάδα

(4-2-3-1): Νταβίντ Γκονσάλες – Περλάσα, Χεσούς Μουρίγιο, Καδαβίδ, Χάιμε Χιράλδο – Γιεσίντ Ντίας, Αρέγκι – Κορτές, Ρικάουρτε, Κουέστα – Κάνο.

Η εμφάνιση του Over είναι σύνηθες φαινόμενο στα παιχνίδια και των δύο ομάδων. Η Λα Εκιδάδ προέρχεται από 4/4, ενώ η Ιντεπεντιέντε από 8/13. Από τη στιγμή που οι αποδόσεις για τα πολλά γκολ κινούνται σε τιμές ξεκάθαρου αουτσάιντερ, έχει λογική να στραφούμε σε αυτή την επιλογή