Norway 1. Division Promotion Play-Off SF

19:30 KFUM Oslo – Kongsvinger
Μπορεί να χρειαζόταν ένα βαθμό εντός έδρας με τη Σόγκνταλ για να σφραγίσει τη θέση της στα πλέι οφς, όμως δεν αρκέστηκε σε αυτόν, επικρατώντας της αντιπάλου της με 1-0. Η Σόγκνταλ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά και δημιούργησε πολλές κλασικές ευκαιρίες, σπαταλώντας τις όμως όλες. Έτσι ο άγραφος νόμος ίσχυσε για άλλη μια φορά, αφού στην πρώτη κυριολεκτικά υποψία φάσης η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ, με κοντινό πλασέ του Αγκούντα, μετά από διπλή κόντρα πάνω σε αντιπάλους. Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με φάσεις εκατέρωθεν, όμως το υπέρ της 1-0 δεν άλλαξε. «Το γεγονός ότι δε σκοράραμε φέτος εναντίον τους είναι αξιοπερίεργο, καθώς είχαμε ευκαιρίες και στα δυο παιχνίδια, οπότε είμαι πεπεισμένος ότι θα υπάρξουν γκολ στην “Intility Arena”» σημείωσε ο Γιέργκεν Ίσνες. Εξέτισε ο βασικότατος μεσοεπιθετικός Στίαν Σόρτεβικ (29/6, 12 ασίστ). Αμφίβολος ο τοπ σκόρερ Νταβίντ Ταβάκολι (23/10, 1 ασίστ). Γνωστοί απόντες ο αμυντικός Άαλμεν (3/0) και ο επιθετικός Καστράτι (11/1).
Έκανε το πρώτο σημαντικό βήμα από τα 5 συνολικά που χρειάζεται για να βρεθεί στα μεγάλα σαλόνια, αφού επικράτησε εντός έδρας της Σόγκνταλ με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση δεν ήρθε ούτε από τον πάντα επικίνδυνο Ιμπραχίμ, αλλά ούτε και από τον τοπ σκόρερ Γκιουβέν. Χρειάστηκε μια κεφαλιά του αμυντικού Έντβαρντ Σκάγκεσταντ μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 17’ για να ανοίξει το σκορ. Το α’ ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές συγκινήσεις με τις δυο ομάδες να απειλούν κυρίως με στημένα. Στην επανάληψη όπως ήταν φυσικό η Σόγκνταλ πίεσε, όμως ο γκολκίπερ Αχαμαντά φώναξε παρών σε 3 περιπτώσεις που χρειάστηκε να επέμβει. Έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Βίκτορ Γκαζίμπα και τους παίκτες του να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρόκριση. Εκτός ο νεαρός γκολκίπερ Αντρέας Σμέντπλας (3/0).
Το όποιο προβάδισμα είχε η ΚΦΟΥΜ λόγω έδρας εξανεμίζεται λόγω ουδέτερης έδρας. Η Κόνγκσβιγκερ έδειξε και κόντρα στη Σόγκνταλ ότι αρκείται σε ελάχιστες ευκαιρίες. Η ΚΦΟΥΜ δεν έχει βρει δίχτυα εναντίον της φέτος και γενικά τον τελευταίο καιρό δε θυμίζει σε τίποτα την αφηνιασμένη ομάδα των πρώτων εβδομάδων που σκόραρε κατά ριπάς.