Norway Tippeligaen

19:00 FK Bodo/Glimt – Stabaek
Κατώτερη του αναμενόμενου, η ομάδα του Κιέτιλ Κνούντσεν ηττήθηκε καθαρά και δίκαια 3-1 εκτός έδρας από την Οντ. Αιφνιδιάστηκε από το πάθος και την επιθετικότητα των γηπεδούχων και έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 12’. Πριν ακόμη προλάβει να καταλάβει τι έγινε, δέχθηκε και δεύτερο στο 22’. Μετά το ημίωρο ισορρόπησε το ματς, βγήκε στην αντεπίθεση και ζήτησε το γκολ, για να μειώσει στο 49’ με τον Ούλρικ Σάλτνες. Συνέχισε να πιέζει και να ζητάει την ισοφάριση, οι επιθετικοί της όμως ήταν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Στο 81’ μάλιστα, έκανε το λάθος στην άμυνα και δέχθηκε τη χαριστική βολή. Έπεσε έτσι από την κορυφή της βαθμολογίας και βρίσκεται 2η, 1 πόντο κάτω. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα. Παραμένει αμφίβολος ο μακροχρόνια τραυματίας βασικός αμυντικός Μπρέντε Μόε (10/0, 1 ασίστ), που έχει να παίξει από τις 13 Ιουλίου.
Σημαντικότατη βαθμολογικά νίκη πέτυχε η ομάδα του Γιάνε Γιόνσον, επικρατώντας 2-1 εντός έδρας της γειτονικής Στρομσγκόντσετ. Ιδανικό ξεκίνημα, πήρε προβάδισμα με το «καλημέρα», στο 5’, με τον Ούλα Μπρίνχιλντσεν και έδειξε πως είχε το πάνω χέρι. Μετά το 30’ όμως έδειξε διάθεση να παίξει συντηρητικά και να διασφαλίσει το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να δώσει μέτρα στο γήπεδο στους φιλοξενούμενους που άρχισαν να γίνονται περισσότερο επιθετικοί όσο περνούσε η ώρα. Στο 81’ μάλιστα, έφτασαν στην ισοφάριση, παγώνοντας τους 4.000 περίπου θεατές στο γήπεδο. Πέντε λεπτά αργότερα όμως, ο Λουκ Κάσι έβαλε την καρδιά των οπαδών στη θέση της, δίνοντας και πάλι προβάδισμα στη Στάμπεκ. Δεν υπάρχουν αναφορές για κάποιο νέο πρόβλημα. Τραυματίας παραμένει ο μακροχρόνια απών επιθετικός Μάθιου Ρούσικε (3/0), που όμως δεν προβληματίζει.
Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι εμφανής και αποτυπώνεται και στη θέση τους στη βαθμολογία. Η Μπόντο Γκλιμτ δίνει μάχη για τον τίτλο, για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια και στην έδρα της είναι άκρως αποτελεσματική. Η Στάμπεκ εκτός έδρας δεν τα πάει καλά, τελευταία άρχισε να σκοράρει, ωστόσο χάνει. Άσος.

19:00 FK Haugesund – Mjøndalen IF
Παίζοντας με πείσμα και πάθος, η ομάδα του Γιόσταϊν Γκρίντχαουγκ έφυγε με 1 πόντο από την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Τρόμσο αποσπώντας ισοπαλία 2-2. Μουδιασμένο ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7’, πέρασε δύσκολες στιγμές και γλίτωσε το δεύτερο γκολ χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ της, ο οποίος όμως νικήθηκε με την έναρξη της επανάληψης (46’). Ούσα πίσω με 2-0, έγινε περισσότερο επιθετική, βγήκε μπροστά και μείωσε με τον Κέβιν Κρίγκορντ στο 58’, ενώ έφτασε στην ισοφάριση με τον Κρίστιαν Γκρίντχαϊμ στο 70’. Στα τελευταία λεπτά μάλιστα είχε κάποιες φάσεις και θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα. Με 14μηνο αποκλεισμό από κάθε αγωνιστική δραστηριότητα τιμωρήθηκε ο βασικός επιθετικός Ιμπραήμ Βάτζι (10/4) για την υπόθεση ντόπινγκ με μορφίνη. Τραυματίας ο αμυντικός Φρέντρικ Κνούντσεν (13/1). Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Στολός (11/3, 3 ασίστ).
Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της φιλοξενούμενης Μόλντε βλέποντας τον φωτεινό πίνακα του σταδίου να γράφει τελικό σκορ 1-3. Προσπάθησε να παίξει συντηρητικά και να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, ωστόσο δέχθηκε πίεση και δεν άργησε να κάνει το λάθος, μένοντας πίσω στο 24’. Ισορρόπησε το ματς και έκανε κάποιες φάσεις ως το τέλος του ημιχρόνου, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης όμως, (55’), δέχθηκε δεύτερο. Δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να γυρίσει το ματς, ωστόσο ήταν εμφανής η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων που απέτρεπαν τις περισσότερες επιθέσεις. Στο 90’ πάντως κατάφερε να μειώσει με τον Σόντρε Λίσετ, ενώ όμως ήταν όλη μπροστά για να ισοφαρίσει, δέχθηκε τη χαριστική βολή στο 90+3’. Δεν υπάρχουν καινούρια προβλήματα. Δύο μακροχρόνιες απουσίες δεν προβληματίζουν.
Η Χάουγκεσουντ μπορεί να έχει μια διαφορά ασφαλείας 6 πόντων από τα μπαράζ, ωστόσο δεν έχει εξασφαλιστεί σε καμία περίπτωση. Υπάρχουν ακόμη 10 ματς και όλα είναι ανοιχτά. Εντός βέβαια κάνει γκέλες φέτος και δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Η Μιόνταλεν από την άλλη είναι αδύναμη εκτός έδρας. Μπερδεμένα τα πράγματα, υπάρχουν άλλα ματς να ασχοληθούμε.

19:00 Molde FK – Tromso IL
Γνωρίζοντας πως η Μπόντο Γκλιμτ είχε ηττηθεί, η ομάδα του Έρλινγκ Μόε δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Μπήκε αποφασιστικά στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μιόνταλεν και έφτασε στη νίκη με 3-1. Αφού αστόχησε σε τρεις περιπτώσεις στο πρώτο 20λεπτο, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 24’ με τον Ομοϊγιουάνφο. Διατήρησε τον έλεγχο, δεν κινδύνευσε, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης κατάφερε να διπλασιάσει με τον Έρλινγκ Κνούντσον (55’). Στη συνέχεια έριξε κάπως τον ρυθμό και κοίταξε να διασφαλίσει το προβάδισμα, κάτι που κατάφερε χωρίς ιδιαίτερο κόπο ως το 90’ οπότε μια ολιγωρία της άμυνας έφερε τη μείωση. Άμεση η απάντηση από τον Άιρικ Χέσταντ (90+2’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Πήρε έτσι και πάλι κεφάλι στη βαθμολογία και είναι αισιόδοξη για το φίνις. Χωρίς νέα προβλήματα. Τραυματίες παραμένουν ο βασικός γκολκίπερ Αντρέας Λίντε (10/0) και ο εναλλακτικός επιθετικός Άιρικ Ούλαντ Άντερσεν (5/1, 1 ασίστ).
Για άλλη μια φορά φέτος, έδειξε επιπολαιότητα και αμυντική αστάθεια και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς, μένοντας στο 2-2 εντός έδρας με τη Χάουγκεσουντ. Η ομάδα του Σίμο Βαλακάρι μπήκε δυνατά στο ματς, έκανε δύο φάσεις στο 5λεπτο και πήρε προβάδισμα με τον Φιτίμ Αζέμι μόλις στο 7’. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στην εστία της στο α’ μέρος, με την έναρξη της επανάληψης, (46’), διπλασίασε με τον Αϊντάν Μπάρλοου για να νιώσει στη συνέχεια πως «είχε» το ματς και το πλήρωσε. Δέχθηκε τη μείωση στο 58’, την ισοφάριση στο 70’, ενώ γλίτωσε τα χειρότερα χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ της στο τελευταίο 20λεπτο. Διατηρήθηκε έτσι 3 πόντους πάνω από τη γραμμή των μπαράζ και έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί μια και καλή. Μοναδικός πονοκέφαλος για τον Βαλακάρι ο μακροχρόνια τραυματίας επιθετικός Μίκελ Ίνγκεμπριγκτσεν (10/1, 4 αλλαγή).
Ξεκάθαρο φαβορί η Μόλντε, είναι πανίσχυρη εντός έδρας, όπου μόλις 2 ομάδες έφυγαν με ισοπαλία (Μπραν και Οντ) και δεν έχει κανένα περιθώριο για απώλεια, αφού δίνει μάχη για τον τίτλο. Η Τρόμσο έχει αμυντικές αδυναμίες, επιθετικά τα πάει καλά, οπότε μπορεί να βοηθήσει στο σκορ. G/G και Over.

19:00 Stromsgodset IF – Ranheim Fotball
Δεν κράτησε πολύ η χαρά για τη νίκη επί της Σάρπσμποργκ. Η ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν ηττήθηκε εκτός έδρας 2-1 από τη γειτονική Σάρπσμποργκ μετά από μέτρια εμφάνιση. Αιφνιδιάστηκε και έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 5’, πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές ως το ημίωρο, κατάφερε όμως να ισορροπήσει το ματς στη συνέχεια και να βγει στην αντεπίθεση. Στην επανάληψη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έκανε αρκετές φάσεις, για να φτάσει στην ισοφάριση στο 81’ με τον πρόσφατα αποκτηθέντα Λαρς-Γιούργκεν Σάλβεσεν. Ενώ όμως πανηγύριζε και έδειχνε πως μπορεί να φύγει με βαθμολογικό όφελος, έκανε το λάθος στο 86’ και δέχθηκε το δεύτερο γκολ. Παρέμεινε έτσι τελευταία, 3 πόντους πίσω από τα μπαράζ και 4 από την απευθείας παραμονή. Τραυματίας αποχώρησε στο 39’ ο ενίοτε βασικός μέσος Μοχάμεντ Κεϊτά (11/2, 4 αλλαγή) και είναι αμφίβολος.
Σοκ στα χασομέρια. Οι 1.870 περίπου οπαδοί της στις κερκίδες δεν μπορούσαν πιστέψουν το 1-2 που έβλεπαν στον φωτεινό πίνακα του σταδίου, στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κρίστιανσουντ. Η ομάδα του Σβάιν Μόλεν προσπάθησε να κλειδώσει τα ατού των φιλοξενούμενων και τα κατάφερε πολύ καλά στο α’ μέρος. Μάλιστα στα μέσα της επανάληψης, (64’), πήρε προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έρικ Τόνε και έδειχνε πως μπορεί να κάνει το άλμα από τη θέση των μπαράζ. Μια στιγμή ολιγωρίας όμως στο 77’ έφερε την ισοφάριση, ενώ στις καθυστερήσεις και ενώ προσπαθούσε να σκοράρει, έμεινε εκτεθειμένη και δέχθηκε και δεύτερο. Παραμένει έτσι στη γραμμή των μπαράζ, 1 πόντο κάτω από τη γραμμή της σωτηρίας. Δεν υπάρχουν αναφορές για κάποιο νέο πρόβλημα. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικότατος μέσος Μαντς Ρεγκίνιουσεν (19/4, 3 ασίστ).
Ματς 6 πόντων. Η «Γκόντσετ» είναι βελτιωμένη τελευταία στις εντός έδρας αναμετρήσεις της και εκεί θα βασιστεί για να σώσει τη χρονιά. Η Ράνχαϊμ δεν είναι σε καλή κατάσταση, ενώ εκτός έδρας δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο, αν και στα δύο τελευταία πήρε αποτέλεσμα. Διαισθητικά, άσος.

19:00 Viking FK – Odd BK
Έπεσε από το Πρέικεστολεν χωρίς αλεξίπτωτο και προσγειώθηκε με τα 2 πόδια χωρίς να πάθει τίποτε. Η ομάδα του Μπιάρνε Μπέρντσεν επέστρεψε με 1 πόντο από το Σάρπσμποργκ αποσπώντας ισοπαλία 2-2, παρότι ήταν πίσω στο σκορ ως το 84’ με 2-0! Κακή εμφάνιση στο α’ μέρος, μπήκε μουδιασμένα στο ματς και δέχθηκε πίεση από τους γηπεδούχους, για να μείνει πίσω στο 38’. Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, δέχθηκε δεύτερο στο 56’ και όλα έδειχναν πως θα έφευγε με κατεβασμένο κεφάλι. Στο 69’ όμως απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και έγινε περισσότερο επιθετική, για να φτάσει στη μείωση στο 85’ με τον Τόμι Χόιλαντ και στην ισοφάριση στο 89’ με τον Έβεν Έστενσεν. Συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι οι βασικοί μέσοι Κρίστιαν Τόρστβεντ (20/8, 2 ασίστ) και Σάμιουελ Φρίνγιονσον (19/1, 1 ασίστ). Σταθερά εκτός ο βασικός αμυντικός Άξελ Άντερσον (1 συμ.) από το ματς της πρεμιέρας.
Σπουδαία επιτυχία, επικράτησε 3-1 εντός έδρας της έως τότε πρωτοπόρου Μπόντο Γκλιμτ και έδειξε πως δεν έχει παρατήσει την προσπάθεια διεκδίκησης του τίτλου. Η ομάδα του Νταγκ Άιλεφ Φάγκερμο, μπήκε δυναμικά στο ματς, πίεσε και πήρε προβάδισμα μόλις στο 12’ με τον Φρέντρικ Νόρντκβελε. Συνέχισε να πιέζει και εκμεταλλευόμενη τη σαστισμάρα των φιλοξενούμενων διπλασίασε στο 22’ με τον Έσπεν Ρουντ. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης έδειξε να αιφνιδιάζεται και δέχθηκε τη μείωση (49’), ωστόσο αφού κατάφερε να ξεπεράσει ανώδυνα ένα διάστημα πίεσης, σφράγισε τη νίκη στο 81’ με τον Νόρντκβελε. Τραυματίας αποχώρησε στο 15’ ο βασικός αμυντικός Φρέντρικ Σεμπ Μπέργκε (18/0) και είναι αμφίβολος. Αμφίβολος και ο βασικός αμυντικός και αρχηγός Στέφεν Χάγκεν (20/2). Σταθερά εκτός πλάνων ο πρόσφατα αποκτηθείς επιθετικός Μούσα Ενζιέ (4/0), που τραυματίστηκε σοβαρά στο ματς με τη Μόλντε και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.
Ισχυρή στο Σταβάνγκερ η Βίκινγκ, έχει βρει ρυθμό στα τελευταία της ματς, ωστόσο κάνει νερά στην άμυνα και αυτό της έχει στοιχίσει σε αρκετές περιπτώσεις. Η Οντ είναι ζωντανή στη μάχη του τίτλου, ενώ πιο ρεαλιστικός είναι ο στόχος της 3ης θέσης που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Χάνει σε δυναμική εκτός, ικανή όμως σε κάθε περίπτωση να σκοράρει. G/G.

21:00 Kristiansund BK – SK Brann
Παίζοντας με πάθος και πείσμα, η ομάδα του Κρίστιαν Μίκελσεν έφυγε με 3 βαθμούς από το Τρόντχαϊμ, επικρατώντας 2-1 της γηπεδούχου Ράνχαϊμ. Μέτρια εμφάνιση στο α’ μέρος, δεν μπόρεσε να ξεφύγει από το πρέσινγκ των γηπεδούχων και βρέθηκε σε κάποιες περιπτώσεις σε δύσκολη θέση. Στα μέσα της επανάληψης, (64’), έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι, δεν το έβαλε όμως κάτω, βγήκε στην αντεπίθεση και έφτασε στην ισοφάριση στο 77’ με τον πρόσφατα αποκτηθέντα επιθετικό, Αμάλ Πελεγκρίνο, ενώ στις καθυστερήσεις βρήκε ευάλωτη την άμυνα της Ράνχαϊμ και πήρε τη νίκη με τον Κριστόφ Πσιχέ. Βρίσκεται έτσι προς τα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας, δύσκολα όμως θα διεκδικήσει κάτι περισσότερο από μια τιμητική θέση. Δεν υπάρχουν αναφορές για κάποιο νέο πρόβλημα, η αποστολή είναι πρακτικά πλήρης.
Παθιασμένη και αποφασιστική, η ομάδα του Λαρς Άρνε Νίλσεν πέρασε νικηφόρα το εμπόδιο της Λίλεστρομ, επικρατώντας εκτός έδρας 3-1. Μπήκε δυναμικά στο ματς, πίεσε και έφτασε στο γκολ μόλις στο 13’ με τον Πέτερ Στραντ. Δεν πρόλαβε όμως να χαρεί για πολύ, αφού η ασταθής άμυνά της έκανε το λάθος στο 22’ και δέχθηκε την ισοφάριση. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Ρούμπεν Γιένσεν έδωσε εκ νέου προβάδισμα, το οποίο διευρύνθηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (51’) από τον Γκίλι Ρόλαντσον. Στη συνέχεια χάθηκαν φάσεις εκατέρωθεν, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο τέρμα. Τη δεύτερη από τις 4 αγωνιστικές της ποινής του θα εκτίσει ο βασικός επιθετικός Ντάουντα Μπάμπα (16/5, 2 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο μέσος Φρέντρικ Χάουγκεν (8/1). Αμφίβολοι ο ενίοτε βασικός μέσος Κρίστοφερ Μπάρμεν (15/1, 1 ασίστ, 4 αλλαγή) και ο αναπληρωματικός επιθετικός Γκίλι Ρόλαντσον (17/1, 10 αλλαγή). Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός επιθετικός Βέλον Μπερίσα (18/3, 6 ασίστ).
Η Κρίστιανσουντ είναι από τις πιο σοβαρές ομάδες της Κατηγορίας. Παίζει πολύ δυνατή άμυνα και της βγαίνει, αφού έχει τη 2η καλύτερη της Κατηγορίας, επιθετικά όμως ζορίζεται. Η Μπραν είναι επιθετικογενής ομάδα, κάνει πολλές φάσεις, τελευταία σκοράρει με ευχέρεια. Κάπου στη μέση το ματς, 2-3 γκολ.