Poland Ekstraklasa

16:00 Pogoń Szczecin – ŁKS Łódź
Η Πογκόν κατάφερε να φύγει αλώβητη από την έδρα της Σλασκ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 14 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από την πρώτη Γιαγκελόνια, έχοντας όμως ένας ματς λιγότερο. Το ματς ήταν εξαρχής δύσκολο και έγινε πιο δύσκολο, αφού μόλις στο 4ο λεπτό έμεινε πίσω στο σκορ. Ωστόσο, κατάφερε να συνέλθει σχεδόν άμεσα και να ισοφαρίσει στο 22′ με τον Μπούκσα. Στη συνέχεια και ιδιαίτερα στην επανάληψη είχε τα ηνία και την κατοχή, αλλά δεν μπόρεσε να βρει ελεύθερη δίοδο. Σήμερα παίζει γειτονικό ντέρμπι με τη νεοφώτιστη Λοτζ και η νίκη είναι μονόδρομος. Η παράδοση δεν είναι υπέρ της, αλλά οι προηγούμενες συναντήσεις έγιναν πριν πολλά χρόνια. Νοκ άουτ είναι οι Νιούνες (Α, 7/0), Στεκ (Α, 4/0), Ποντστάφσκι (Μ, 6/0), Ντρίγκας (Μ, 2/0) και Μάλεκ (Α.).
Η Λοτζ συνέχισε τον κατήφορο και την προηγούμενη αγωνιστική έχασε ξανά, αυτή τη φορά στην έδρα της Βίσλα Πλοκ με 2-1. Με τη νέα ήττα, συμπλήρωσε πέντε διαδοχικές στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην προτελευταία θέση. Όσον αφορά στο ματς, ήταν αρκετά ισορροπημένο και παρότι έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 3′, ισοφάρισε λίγο μετά με τον Σεκούλσκι. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο ρυθμός έπεσε, κατάφερε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, αλλά κόντρα στη ροή δέχθηκε το καταδικαστικό γκολ. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή κόντρα στη δυνατή φέτος Πογκόν και θα προσπαθήσει να φανεί βελτιωμένη μετά τη διακοπή και να κάνει την έκπληξη. Στα αγωνιστικά, αναταραχή υπάρχει με τον αρχηγό κίπερ Κόλμπα (7/0), ο οποίος ήταν θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ και άπαντες περιμένουν και το δεύτερο δείγμα για να δουν τι θα γίνει. Ωστόσο, δεδομένα είναι εκτός από το σημερινό ματς, όπως και οι Κλίμτσακ (Α, 3/0) και Σεκούλσκι (Ε, 6/4).
Οι δύο ομάδες κάνουν διαφορετικές πορείες, με την Πογκόν να εντυπωσιάζει και να βρίσκεται ψηλά και την Λοτζ να προβληματίζει και να προέρχεται από αρνητικό σερί. Είναι γειτονικό ντέρμπι, αλλά η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη και παράλληλα το θέμα που προέκυψε με τον αρχηγό Κόλμπα επηρεάζει αρνητικά. Άσος και με ρίσκο 1 & over 1.5.

18:30 Gornik Zabrze – Śląsk Wrocław
Η Γκόρνικ απέτυχε να συνεχίσει τις επιτυχίες και την προηγούμενη αγωνιστική έχασε με 1-0 στην έδρα της Άρκα Γκντίνια. Με την 3η ήττα στη σεζόν παρέμεινε στους 10 και βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ την αδικεί αρκετά, με βάσει τις ευκαιρίες κι αν ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσε να φύγει τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο πρώτο μέρος μπήκε καλά, έκανε φάσεις, αλλά ήταν άστοχη. Στην επανάληψη, πιέστηκε και στο 55′ δέχθηκε το μοιραίο τέρμα. Μέχρι τη λήξη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά έφυγε με άδεια χέρια. Σήμερα παίζει με τη Σλασκ και ο στόχος είναι να σπάσει το αήττητο της αντιπάλου και να διατηρήσει το θετικότατο σερί που έχει όταν την υποδέχεται. Εκτός είναι οι Μπάουζα (Μ, 1/0) και Ριτσκόφσκι (Μ.).
Η Σλασκ δεν μπόρεσε να κερδίσει στο ντέρμπι κορυφής με την Πογκόν, μένοντας στο 1-1 μπροστά στον κόσμο της. Η ομάδα του Λάβιτσκα κράτησε το αήττητο σερί και βρίσκεται στο -1 από την κορυφή, αλλά έχει ματς λιγότερο. Όσον αφορά στο παιχνίδι, ξεκίνησε ιδανικά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 4′ με τον Πιτς. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Σχεδόν άμεσα δέχθηκε την ισοφάριση και μέχρι το τέλος περισσότερο κινδύνεψε, παρά απείλησε. Τώρα πηγαίνει στην αφιλόξενη γι’αυτήν έδρα της Γκόρνικ, αλλά θέλει το τρίποντο για να ανέβει και πάλι στην πρώτη θέση και να σπάσει την κακή παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο (τελευταία νίκη το 2011). Τελευταία στιγμή θα ξεκαθαρίσει η συμμετοχή του Ραντέντσκι (Μ, 31/5, πέρυσι).
Η Γκόρνικ μεταμορφώνεται προς το καλύτερο μπροστά στον κόσμο της, μετρά ήδη τρεις νίκες φέτος και το ίδιο θέλει να κάνει και απόψε. Ωστόσο, το έργο της δεν είναι εύκολο κόντρα στην πολύ καλή και αήττητη μέχρι στιγμής Σλασκ. Δεν περιμένουμε ανοιχτό ρυθμό και γκολ, οπότε το under 2.5 είναι η πρώτη επιλογή.