Spain Segunda Division

17:00 Rayo Vallecano – Real Zaragoza
Παρά τις πολλές απουσίες, πήγε στη Σόρια και μετά από καλή εμφάνιση απέσπασε το 2-2 από την τοπική Νουμάνθια. Τιμωρίες, τραυματισμοί και εθνικές ομάδες, αν και υποχρέωσαν τον κόουτς Πάκο Χέμεθ να αλλάξει τα 5/11 της ενδεκάδας του, η ομάδα του ήταν ανταγωνιστική. Μπήκε δυνατά και ανοιχτά στον αγώνα, με τον Ουγιόα στο 19’ να δίνει το προβάδισμα. Όμως η Νουμάνθια αντέδρασε άμεσα ισοφάρισε στο 23’ που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη μπήκε ξανά επιθετικά, βρήκε το προβάδισμα στο 53’ ξανά με τον Ουγιόα, αλλά στο 75’ δέχτηκε εκ νέου την ισοφάριση, από την ανώτερη εκείνο το διάστημα Νουμάνθια. Δίκαιο το αποτέλεσμα. Αυτή ήταν η 7η ισοπαλία των Μαδριλένων στα 11 τελευταία ματς.
Αγωνιστικά Νέα:Άσχημα τα νέα για τον Αλμπέρτο Γκαρθία (Τ, 7 συμμ.) που πέρασε χειρουργείο (γόνατο) και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν. Οπότε «φύλακες» έμειναν ο Νιμιτριέφσκι και ο νεαρούλης Μόρο. Είναι ο 3ος με σοβαρό τραυματισμό φέτος μετά τους Μπεμπέ (Ε, 12/3) και Βελάσκες (Μ.) που έχουν ήδη αποχαιρετίσει τη σεζόν. Έφτασε στο όριο καρτών ο Κατένα (Α, 15/2) αλλά εξέτισε ο Όσκαρ Τρέχο (Ε, 14/1), ενώ επέστρεψε από διεθνείς υποχρεώσεις ο Αντβίκουλα (Α, 11/0).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-4-2): Νιμιτριέφσκι – Αντβίκουλα, Σάβελιτς, Λούνα, Μίλιτς – Κομεσάνια, Εμπάρμπα, Πόθο, Μάριο Σουάρεθ – Α. Γκαρθία, Ουγιόα.
Σαραγόσα – Τομέου Ναδάλ 0-1. Όταν η μπάλα έχει κέφια, συμβαίνουν απίστευτα πράγματα σαν αυτά που συνέβησαν την προηγούμενη βδομάδα στη Σαραγόσα, ή οποία υποδέχτηκε την Αλμπαθέτε και έχασε 1-0. Ο αγώνας εξελίχτηκε ως ένας επιθετικός μονόλογος των «μάνιος», αλλά ό,τι και αν δοκίμασαν, τράκαρε στον αντίπαλο πορτιέρο Τομέου Ναδάλ ή στα δοκάρια. Δραματικό ματς στην εξέλιξή του με τη Σαραγόσα να πιέζει από το πρώτο λεπτό, να κάνει όμως σπουδαίες φάσεις κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, να έχει δοκάρι και τελικά στο 89’ να κερδίζει πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Εγκουάρας, απέκρουσε ο Ναδάλ και μετά από λίγα λεπτά (στο 94’) , η Αλμπαθέτε, στη μοναδική της επίθεση στο ματς, βρήκε το γκολ. Δεν έγινε έστω σέντρα, σε κατάσταση σοκ άπαντες στο Ρομαρέδα. Παντελώς άδικο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Ήρθε δανεικός από την Εσπανιόλ ο Χάβι Πουάδο για να αντικαταστήσει τον Ντουαμένα (Ε, 9/2) που λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας ουσιαστικά τέθηκε εκτός ομάδας. Μπήκε στη 19μελή αποστολή όπως και οι Παπουνασβίλι (Μ, 9/0), Μπικορό (Μ.) και Κλεμέντε (Α, 8/0) που ήταν σε διεθνές καθήκον και απουσίαζαν από το τελευταίο αγώνα. Για τεχνικούς λόγους αποκλείστηκε ανέλπιστα ο Πόμπο (Μ, 10/0). Παραμένουν εκτός οι Άλβαρεθ (Τ, 14 συμμ.), Ατιένθα (Α, 13/0, σχεδόν για μήνα) και Θαπατέρ (Μ., για 3 μήνες).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρατόν – Γκουιτιάν, Ντελμάς, Γκρίπο, Νιέτο – Γκούτι, Εγκουάρας, Ρος, Καγκάουα – Πουάδο, Σουάρεθ.
Δεν θα πρέπει να έχουμε στο συγκεκριμένο αγώνα ξεγραμμένη τη Σαραγόσα (2-3-2 εκτός), παρά τον έντονο φαβοριτισμό που αποφάσισε ο μπουκ υπέρ της Ράγιο. Οι γηπεδούχοι είναι επιρρεπείς σε γκέλες εντός (3-4-1), συνεπώς προσοχή χρειάζεται στην αναμέτρηση.

19:00 Deportivo La Coruña – Alcorcón
Από το κακό στο χειρότερο βαδίζουν οι Γαλιθιάνοι που αυτή τη φορά έχασαν στην Εξτρεμαδούρα με 2-0. Ξανά μετά από άθλια εμφάνιση έχασε πανεύκολα και αυτό το ματς, παραμένοντας χωρίς νίκη επί 15 σερί αγώνες, με συνέπεια τη τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στο πρώτο ημίχρονο η Εξτρεμαδούρα μπροστά της φάνταζε «Μπαρτσελόνα» αλωνίζοντας στη περιοχής της με κάθε φάση να μυρίζει γκολ. Μόλις στο 5’ η άμυνά της ξεχάστηκε κάπου στο κέντρο και με αντεπίθεση το 1-0, ενώ στο 33’ με περίπου τα ίδια αμυντικά χάλια ήρθε και το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο και αφού έριξε απόδοση η Εξτρεμαδούρα, φάνηκε κάπως, έχοντας δύο καλές φάσεις να μειώσει.
Αγωνιστικά Νέα:Μάλλον ανέλπιστα κόπηκε από την αποστολή ο Μπόρχα Γκαλάν (Ε, 11/0), ο οποίος ως τώρα συμμετείχε σε όλες ενώ για τεχνικούς λόγους κόπηκε και ο Μπόρχα Βάγιε (Μ, 12/1). Γύρισαν υγιείς οι διεθνείς Σιμπασάκι (Μ, 9/0), Λαμπρόπουλος (Α, 12/0) και Μοντέρο (Α, 11/0) και βέβαια μπήκαν στην αποστολή, από την οποία απουσιάζει ο Σιμόν (Α, 3/0) που πέρασε χειρουργείο, ο τραυματίας Γιοβάνοβιτς (Ε, 9/1) και ο με μυϊκό πρόβλημα Σάλβα Ρουίθ (Α, 2/0).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-3-1): Χιμένεθ – Μουχαίντ, Μπόβεδα, Σόμα, Λαμπρόπουλος –Νολασκοαίν, Γκόμεθ – Σιμπασάκι, Μογιέχο, Ακέτσε – Κονέ
Δεύτερη σερί νίκη εντός έδρας για την Αλκορκόν που αυτή τη φορά νίκησε τη πολύπαθη Μάλαγα με 1-0. Πολύ δύσκολη η νίκη της ομάδας του Φραν Φερνάντεθ, η οποία είχε ως μορφή του αγώνα τον πορτιέρο Τσίμο Μιράγιες, την 3η επιλογή κάτω από τα δοκάρια, ο οποίος όποτε χρειάστηκε κράτησε μόνος του τη Μάλαγα. Η Αλκορκόν μπήκε στον αγώνα εκρηκτικά για να αιφνιδιάσει και τα κατάφερε μόλις στο 8’ με τον Ντ.Φερνάνεθ. Κάπου εκεί όμως άρχισε να γίνεται επιφυλακτική, να προσανατολίζεται στην άμυνα, αφήνοντας τη Μάλαγα να κάνει παιχνίδι. Το ότι δεν υπέστη την ισοφάριση για αυτή της την επιλογή, οφείλεται κατά πρώτον στο νεαρό της τερματοφύλακα και κατά δεύτερον στην αστοχία της Μάλαγα.
Αγωνιστικά Νέα:Προφανώς η Αλκορκόν πήγε στη Γαλικία με στόχο να διατηρήσει το αήττητο σερί της εκτός έδρας. Τα προβλήματα με τις απουσίες των δύο πρώτων τερματοφυλάκων δεν φάνηκαν στο προηγούμενο αγώνα διότι ο αντικαταστάτης τους, ο νεαρός Μιράγες τα πήγε περίφημα. Και επειδή τόσο ο 1ος Χιμένεθ όσο και 2ος πορτιέρο Κασάδο (ένα μήνα εκτός), παραμένουν εκτός η ομάδα θα στηριχτεί ξανά στο νεαρό.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μιράγιες – Λαουρέ, Ντ.Φερνάντεθ, Ντιέγκεθ, Μπεγβίς – Ντόρτσα, Μπόεατεγκ, Αρίμπας, Στόϊτσκοφ, Σόσα – Ρομέρα
Ο μπουκ εξακολουθεί να παίζει με τη νοημοσύνη μας. Αντί με τη πάροδο των αγωνιστικών να ανεβάζει την απόδοση του άσου της Ντέπορ, αφού δε «στρίβει» με τίποτα, την κατεβάζει. Και μάλιστα απέναντι στην άχαστη εκτός έδρας Αλκορκόν. Δίνει 1.95-2.00 αυτά τα χάλια; Να παίξει τον άσο μονός του.

19:00 Racing Santander – Extremadura UD
Δεν μπόρεσε και κεφαλαιοποιήσει την αλλαγή προπονητή, αρκούμενη στο 1-1 που απέσπασε στην έδρα της Λούγο. Η Ράθινγκ, στο ντεμπούτο του κόουτς Κριστομπάλ, πήγε στη Λούγο με την ιδέα να αιφνιδιάσει για να πάρει το ματς, που διεξήχθη υπό βροχή και έντονο κρύο (εκεί μπήκε ο χειμώνας). Η ομάδα του στο πρώτο μέρος υπερείχε και ανταμείφτηκε με το γκολ που σημείωσε στο 31’ ο Γιοντά. Όμως στην επανάληψη επέλεξε αμυντική τακτική για να κρατήσει το σκορ και το πλήρωσε. Η Λούγο κυριάρχησε και δίκαια έφτασε στην ισοφάριση στο 74’. Τουλάχιστον κράτησε την ισοπαλία που βαθμολογικά δεν την ωφέλησε ιδιαίτερα καθώς παρέμεινε στη προτελευταία θέση.
Αγωνιστικά Νέα:Οι Κανταβριανοί δεν γνωρίζουν τι σημαίνει νίκη από την 6η αγωνιστική συνεπώς θα προσπαθήσουν να νικήσουν την ομάδα της Εξτρεμαδούρα η οποία πέτυχε τους 3 πόντους την προηγούμενη εβδομάδα στην Ντεπορτίβο. Για αυτόν τον ζωτικό αγώνα, ο προπονητής έχει στη διάθεσή του όλους τους παίκτες διότι εξέτισε ο Ντελγάδο (Α, 10/0), αποθεραπεύτηκε ο Αμπραάμ Μινέρο (Α, 3/0) ενώ γύρισε από διεθνές καθήκον Μπουνουέλ (Α, 12/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Λούκα Ζιντάν – Καρμόνα, Φιγκέρας, Ολαορτούα, Ντελγάδο – Γιοντά, Ορτίθ, Τορίμπιο, Λομπάρδο – Ντ. Ροντρίγκεθ, Σεχούδο.
Επιστροφή στις νίκες μετά από 5 αγωνιστικές και 4 σερί ήττες για τους «Αλμεδραλέχος» που νίκησαν εντός έδρας τη Ντεπορτίβο Λα Κορούνια με 2-0. Η ομάδα του Μοσκέρα βρήκε το ιδανικό θύμα για να σημειώσει μία πανεύκολη νίκη απέναντι στο «καφενείο» της Ντέπορ. Μόλις στο 5’ βγήκε αντεπίθεση από αριστερά, με τον Ντίεθ να ανοίγει το σκορ σε κενό τέρμα. Συνεχίζοντας το ίδιο επιθετικά, ήρθε ο Ζαφρίνιο μέσα από τη μικρή περιοχή στο 33’ να διπλασιάσει τα τέρματά της και ουσιαστικά να τελειώσει το ματς. Στην επανάληψη αν και έριξε ρυθμό, κράτησε με άνεση το προβάδισμα έως το τέλος απέναντι σε μία κακή Λα Κορούνια που φάνηκε απειλητική σε δύο μόλις φάσεις.
Αγωνιστικά Νέα:Κρίσιμη αναμέτρηση για την Εξτρεμαδούρα η οποία ναι μεν πήρε ανάσα με τη νίκη επί της Λα Κορούνια, τερματίζοντας σερί 4 ηττών, αλλά με ενδεχόμενε ήττα από τη Ράθινγκ θα γυρίσει στο πρόβλημα. Με τη Ντέπορ δοκίμασε σχήμα με 5 αμυντικούς που πέτυχε συνεπώς θα το επαναλάβει στο μέλλον. Παραμένει εκτός μάχης ο τραυματίας Άλεξ Λόπεθ (Ε, 12/0) που θα μείνει μακριά από αγώνες για τουλάχιστον δύο μήνες, με εθνική Γκάνας U23 είναι ο Λομοτέι (Μ, 5/0), ενώ αμφίβολος δίνεται ο Κρουθ (Α, 6/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Κάστο – Καμπάγιο, Ντίεθ, Γκανέρο, Πάρδο – Ρότσα, Ζαφρίνο, Νόνο, Κριστιάν – Κίκε Μάρκεθ, Ουίλι.
Η Ράθινγκ υποδέχεται μία ομάδα στα μέτρα της. Δεν είναι θηρίο η Εξτρεμαδούρα αλά μία μέτρια ομάδα που θα δώσει μάχη για τη σωτηρία. Ο συγκεκριμένος αγώνας είναι «εξάποντο» και δεν αποκλείεται να παίξει ρόλο στο φινάλε. Εκτιμώ ότι το εντός έδρας ντεμπούτο του κόουτς Κριστομπάλ θα συνοδευτεί με νίκη.

21:00 SD Huesca – SD Ponferradina
Πήγε στη Φουενλαμπράδα και έφυγε με σκυμμένο κεφάλι, χάνοντας με 3-2 παρά τη μεγάλη μάχη που έδωσε. Δεν υπήρξε τομέας της στατιστικής που να μην ήταν καλύτερη της αντιπάλου της, αλλά τα νούμερα δεν παίζουν μπάλα. Έχασε το ματς αν και καλύτερη διότι σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές δεν είχε στην άμυνα την απαιτούμενη συγκέντρωση. Η Φουένλα που παίζει απελευθερωμένα άνοιξε το σκορ στο 12’ που ήταν και το σκορ ημιχρόνου παρά τις ευκαιρίες της Ουέσκα με τον Οκαζάκι. Αναπάντεχα στο 53’ έγινε το 2-0 με αυτογκόλ, δίκαια όμως βρήκε γκολ στο επόμενο λεπτό, στη συνέχεια ρίσκαρε αλλά δεν της βγήκε με συνέπεια στο 75’ να γίνει το 3-1. Η ύστατη προσπάθεια της για να μπει στο ματς ευοδώθηκε στο 78’ με τον Γκονθάλεθ (2 γκολ) να μειώνει εκ νέου, αλλά έως εκεί.
Αγωνιστικά Νέα:Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας ο σύλλογος ανακοίνωσε την ανανέωση παικτών του (Αϊθπούρου, Σίλβα) για το προσεχές μέλλον, καθώς η ομάδα κάνει ένα καλό πρώτο γύρο, δίνοντας μια πολύ καλή εικόνα με την επιστροφή στη Β’ κατηγορία της Ισπανίας. Διαθέσιμοι οι διεθνείς Φερνάντεθ (Τ, 13 συμμ.), Σέρχιο Γκόμεθ (Μ 13/0), όπως και οι Πουλίδο (Α, 15/2), Πέδρο Λόπεθ (Α, 5/0), αμφίβολος ο Ίβι Λόπεθ (Ε, 6/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Φερνάντεθ – Μιγκελόν, Λουιζίνιο, Ντατκόβιτς, Σα – Σέρχιο Γκόμεθ, Ρίκο, Μοσκέρα – Ραμπά, Κρίστο, Οκαζάκι.
Πολύ σκληρή για να πεθάνει η «Πόνφε», υποδέχτηκε την Τζιρόνα και της παραχώρησε το 1-1, φτάνοντας το αήττητο σερί της στους 7 αγώνες. Δυνατός αγώνας στη μεγαλύτερη του διάρκεια, με τη γηπεδούχο ομάδα να κοντράρει στα ίσα τους Καταλανούς, ούσα καλύτερη για μεγάλο διάστημα. Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε αμφίρροπο με τη «Πόνφε» να έχει τις καλύτερες φάσεις και να είναι συγκριτικά πιο επικίνδυνη. Μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, βρήκε το γκολ στο 49’ με το Μπενίτο αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, η Τζιρόνα ισοφάρισε στο 56’. Αρκετές δυσκολίες λόγω κούρασης βίωσε μετά το 70’ που η Τζιρόνα πίεσε για τη νίκη, με το VAR να της ακυρώνει γκολ Καταλανών. Δίκαιο αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Ο προπονητής θα έχει σχεδόν όλους τους παίκτες του στη διάθεσή του. Ο μόνος που δεν θα μπορέσει να βοηθήσει θα είναι ο αμυντικός του Γιον Γκαρθία (Α.), ο οποίος εξακολουθεί να αναρρώνει από τον τραυματισμό του που θα τον κρατήσει μακριά από τους αγωνιστικού χώρους μέχρι τον Ιανουάριο. Διαθέσιμος ο κεντρικός μπακ Ντιορί (5 συμμ.) που βρέθηκε σε διεθνές καθήκον.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Κάρο – Σον, Τριγκέρος, Ρούσο, Ρέινα – Ισί, Σιέλβα, Λαρέα, Π. Βαλθάρκε – Γιούρι, Καξέ.
Ο μπουκ βλέπει το 6-1-1 εντός της Ουέσκα και σου λέει «απελπισμένοι είναι οι πελάτες μου, πάρτε 1.50 τον άσο να βγάλετε χρήμα και πολύ σας είναι. Το ότι η Πονφεραντίνα έχει μόλις μία ήττα εκτός από τον Αύγουστο δεν τον ενδιαφέρει, είναι «σίγουρος». Ε να, κάπως έτσι έχουν θησαυρίσει όλοι τους. Ας έρθει 40-0, δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε.