Spain Segunda Division

13:00 UD Almería – CD Numancia
Δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα για τον κόουτς Γκούτι και 6η στα 7 τελευταία ματς για την Αλμερία καθώς αυτή τη φορά απέσπασε το 1-1 στην έδρα της Έλτσε. Πανάθλιο το θέαμα που «πρόσφεραν» οι δύο ομάδες, «κοίμισαν» τους θεατές στο πρώτο ημίχρονο. Μεταμόρφωση όμως στο δεύτερο ημίχρονο και για τις δύο, με την Έλτσε να μπαίνει καλύτερα, να κυριαρχεί να κάνει φάσεις και να βρίσκει δίκαια το προβάδισμα στο 53’. Η Αλμερία επιτέλους άρχισε να ξυπνά από το γκολ και μετά, πήρε τη πρωτοβουλία, ανέβαζε απόδοση με τη πάροδο του χρόνου, φτάνοντας με τη σειρά της στην ισοφάριση στο 85’ με τον Οουόνα. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:«Η Νουμάνθια είναι μια ομάδα πολύ καλά οργανωμένη αμυντικά, η οποία αποδίδει εξαιρετικά σε πάσης φύσεως στημένο. Είτε σε φάουλ, είτε σε κόρνερ αλλά ακόμα και στα πλάγια όπου βγάζει παίκτες σε διάφορα σημεία. Αναμφίβολα περιμένω ένα πολύ δύσκολο αγώνα», ανέφερε ο Γκούτι. Εξέτισαν οι Μάρτος (Α, 13/0), Πέτροβιτς (Μ, 10/1), γύρισαν οι διεθνείς Οζορνουαφόρ (Α, 1/0), Άπια (Ε, 5/0), μόνη αξιόλογη απουσία αυτή του Σίλβα (Α, 8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρενέ – Μάρτος, Μπάλιου, Οουόνα, Μάρας – Οθ, Πέτροβιτς – Κόρπας, Λάθο, Βαντά – Νούνιεθ.
Μετά από ένα εξαιρετικό αγώνα, η Νουμάνθια παραχώρησε το 2-2 στη Ράγιο Βαγιεκάνο, φτάνοντας το αήττητο σερί της στις 5 αγωνιστικές. Θεαματικό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες, με τις φάσεις να εξελίσσονται αδιάκοπα στις δύο περιοχές. Η Ράγιο πήρε το προβάδισμα στο 19’ αλλά η Νουμάνθια απάντησε στο 23’ με τον Καλέρο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με γκολ από πλευράς Βαγιεκάνο που πήρε το προβάδισμα στο 52’. Από κει και μετά όμως γύρισε πίσω να κρατήσει το σκορ, η Νουμάνθια ανέβασε απόδοση, με αποτέλεσμα να φέρει ξανά το ματς στα ίσα με το γκολ του Μόχα στο 73’. Δεν άλλαξε τίποτα ως το φινάλε, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την ισοπαλία.
Αγωνιστικά Νέα:Ο προπονητής, Λουίς Κάριον, ζήτησε από την ομάδα του να διατηρήσει το στυλ παιχνιδιού που δείχνει σε αυτή την πρώτη φάση του πρωταθλήματος, για να προσθέσει τη δεύτερη νίκη της εκτός έδρας, η οποία θα της επιτρέψει να εδραιώσει της θέση στη βαθμολογία και να ξεπεράσει στο πίνακα την Αλμερία. Μόνη αλλαγή σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα, η είσοδος του αρχηγού Μαρκ Ματέου (Μ, 13/0). Διαθέσιμος ο Ε. Ερνάντεθ (Α, 8/0) αλλά τραυματίας ο Οτεγκούι (Μ, 11/0).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-3-1): Μπάριο – Καλέρο, Εσκάσι, Κ. Γκουτιέρεθ, Σόλα – Λέδες, Κάκο – Μαρκ Ματέου, Κούρο, Μόχα – Ιγκίνιο.
Ο Γκούτι ήρθε για καλύτερα αλλά η Αλμερία συνεχίζει με τις ισοπαλίες. Δεν αποκλείω ακόμα μία ιδίως τώρα που υποδέχεται τη Νουμάνθια, η οποία έχει πάρει «διδακτορικό» στα ισόπαλα αποτελέσματα τα προηγούμενα χρόνια ενώ φέτος έχει «μόνο» 5 σε 7 αγώνες εκτός έδρας.

17:00 Albacete Balompié – CD Mirandés
«Αν έχεις τύχη διάβαινε». Είχε καντάρια η Αλμπαθέτε και πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Σαραγόσα, μετά από ένα δραματικό στην εξέλιξή του αγώνα. Η ομάδα του Ραμίς είχε παθητικό ρόλο στο ματς επί 93 λεπτά, αρκούμενη να παίζει μόνο άμυνα αλλά να παίρνει κουράγια αφού ο πορτιέρο Ναδάλ έκανε το ματς της ζωή του. Η Σαραγόσα πίεζε διαρκώς, οι φάσεις κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, μπροστά από την εστία της φιλοξενούμενης πύκνωναν, ο Ναδάλ έπιανε και «πουλιά», για να φτάσουμε στο 89’, όπου με διπλή επέμβαση αποσόβησε το γκολ σε εκτέλεση πέναλτι. Ο χρόνος κυλούσε, ήρθε στο 94’, με τον Σιλβέστρε που γλιστρώντας, να επιχειρεί κάτι σαν σουτ και να βρίσκει το γκολ της νίκης. «Μαγική εικόνα» το αποτέλεσμα σε σύγκριση με το ματς.
Αγωνιστικά Νέα:Για τον κόουτς Μιγκέλ Ραμίς που μεσοβδόμαδα πήρε το βραβείο του, καθώς ανακηρύχτηκε ο καλύτερος προπονητής της κατηγορίας πέρυσι, ο σημερινός αγώνας αποτελεί ευκαιρία για περαιτέρω άνοδο στη βαθμολογία. Εκτός μάχης ο Μανάι (Ε, 7/2) που τραυματίστηκε μεσοβδόμαδα, τραυματίες και οι Κάρο (Α, 10/0) και Γκοροσίτο (Α, 3/0,) που πέρασε χειρουργείο, αλλά διαθέσιμος είναι ο Κεσόγιεβιτς (Α, 8/0), που εξέτισε ποινή.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-5-1): Ναδάλ – Μπενίτο, Αρόγιο, Κεσόγιεβιτς, Φραν Γκαρθία – Σιλβέστρε, Πέδρο, Ολάμπε, Φουστέρ, Καπεζί – Ζοζούλια.
Σε αγωνιστική άνοδο η Μιραντές, εκμεταλλεύτηκε για δεύτερο σερί αγώνα την έδρα, νικώντας αυτή τη φορά με ανατροπή την Λας Πάλμας με 2-1. Παρά το δυνατό της ξεκίνημα στην αναμέτρηση, αναπάντεχα στο 10’ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Αφενός δε πτοήθηκε, αφετέρου ενέτεινε τις προσπάθειες της στη συνέχεια. Έπαιξε εξαιρετικά στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου με αποτέλεσμα πρώτα να ισοφαρίσει με τον Βιθέντε στο 44’ και στο αμέσως επόμενο λεπτό να πάρει το προβάδισμα με τον Μαρανάχο. Στην επανάληψη έριξε ρυθμό, έπαιξε συντηρητικά έχοντας όμως τον απόλυτο έλεγχο. Διαχειρίστηκε γκολ και χρόνο κρατώντας με επιτυχία και δίκαια τη νίκη της.
Αγωνιστικά Νέα:Στη Μιραντές νιώθουν πως μία νίκη εκτός έδρας είναι αναγκαία διότι έως τώρα παρουσιάζουν αδυναμίες. Ωστόσο, ο κόουτς Ιραόλα εκτιμά ότι η ομάδα του δεν παίζει διαφορετικά εκτός έδρας απλά είναι θέμα συγκυριών το ότι δεν έχει πάρει αποτελέσματα. «Η Αλμπαθέτε είναι ομάδα που δε σου δίνει ευκαιρίες. Κάνει μικρά σκορ και το ίδιο νομίζω θα γίνει και με μας», ανέφερε ο κόουτς. Εξέτισε ο Σ. Γκονθάλεθ (Α, 11/0), επέστρεψε από διεθνείς υποχρεώσεις ο Ιρόκο (Μ, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Λιμόνες – Φρανκέσα, Κρίστιαν, Σέρτζιοι, Χούλιο – Μαλσά, Α. Σάντσεθ, Γουρίδι, Μερκελανς – Ρέι, Αντρέ.
Το «άστρο» που έχει φέτος η Αλμπαθέτε είναι πρωτοφανές. Νίκες με το τίποτα μόνιμα με «μισό» μηδέν. Η Μιραντές έρχεται από δύο σερί νίκες, τις οποίες δε νομίζω ότι θα κάνει τρεις. Η φανέλα της ακόμα δε «ζυγίζει» όσο πρέπει. Λίγα γκολ στο ματς, αφού το εκτιμά ο κόουτς της Μιραντές που μάλλον ξέρει περισσότερα..

17:00 Málaga CF – Elche CF
Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια, έχασε στη Μαδρίτη από την Αλκορκόν με 1-0, υποχωρώντας παράλληλα κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Πληγωμένη βαριά από τις πάμπολλες και κάθε λογής απουσίες, πήγε στο ματς χωρίς να μπορεί καν να συμπληρώσει την απαιτούμενη δεκαοκτάδα. Μπήκε στο ματς επιφυλακτικά και το πλήρωσε διότι με το καλημέρα δέχτηκε πίεση, με συνέπεια να παραβιαστεί η εστία της στο 8’. Από κει και μετά όμως και με τη πάροδο του χρόνου, ανέκτησε την κυριαρχία στην αναμέτρηση, επιτέθηκε και δημιούργησε φάσεις. Είχε όμως πέραν της αστοχίας, την ατυχία να τρακάρει στον αντίπαλο τερματοφύλακα (3ος στην ιεραρχία της ομάδας του), ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις. Έτσι έχασε ακόμα ένα αγώνα, τον 7ο σε 16 αναμετρήσεις.
Αγωνιστικά Νέα:Επιστροφές σήμερα στη Μάλαγα, με τους διεθνείς όλους διαθέσιμους και υγιείς. Οπότε θέση στην ενδεκάδα διεκδικούν ξανά οι Μουνίρ (Τ, 13 συμμ,), Κεϊντί Μπαρέ (Μ, 12/0), Χουάνπι (Μ, 11/0), Λ. Γκονζάλες (Ε, 5/0) και Μίκελ Βιγιανουεβα (Α, 7/0). Ξεπέρασαν τραυματισμούς οι Ρενάτο Σάντος (Μ, 13/0), Λομπάν (Μ, 11/1), παραμένουν εκτός οι Αντριάν (Μ, 13/3), Κέκο (Μ, 6/0), Ρομέρο (Α, 2/0), Ενρίκε (Μ, 2/0), Κορτές (Ε, 9/2), Μουνιόθ (Α, 7/0), Βαγιέχο (Ε, 5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μουνίρ – Κίφου, Λ. Ερνάντεθ, Ντ. Γκονθάλεθ, Χουανκάρ –Μουνιόθ, Μπαρέ, Χουάνπι, Πατσέκο – Σαντίκου, Αντονίν.
Μετά τις δύο σερί νίκες, ήρθε η ισοπαλία για τους «Ιλιθιτάνος», οι οποίοι την παραχώρησαν στην έδρα τους, κόντρα στην Αλμερία. Ισορροπημένη αναμέτρηση, της οποίας το πρώτο ημίχρονο ήταν για «κλάματα». Έλαμψε δια της απουσίας του το θέαμα, με τις δύο ομάδες να ταλαιπωρούν άθλημα και θεατές. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Έλτσε μπήκε δυνατά και απειλητικά, ανοίγοντας το σκορ με το γερόλυκο των γηπέδων, Νίνο, στο 53’. Η ανωτερότητα της Έλτσε χάθηκε με την πάροδο του χρόνο, με την Αλμερία να αναλαμβάνει τα ηνία του αγώνα, να πιέζει, να δημιουργεί καλές φάσεις και τελικά να βρίσκει δίκαια την ισοφάριση στο 85’. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Σε καλή κατάσταση η Έλτσε, έχει τρεις σερί αήττητους αγώνες, έχοντας κερδίσει τους 7 από τους 9 πόντους που διεκδίκησε. Στην ομάδα εκτιμούν ότι τους δίνεται η ευκαιρία να εκμεταλλευτούν τα προβλήματα της Μάλαγα και να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα. Το ευχάριστο γεγονός για τον κόουτς Πατσέτα είναι ότι έχει άπαντες διαθέσιμους. Εξέτισαν ο Μ. Σάντσεθ (Μ, 11/0) και ο Κουίσμι (Ε, 15/5) ενώ γύρισε από την εθνική του Βιγιάρ (Μ, 12/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Έντγαρ Μπαδία – Ρίκο, Ζιλ, Βερδού, Κρουθ – Μ. Σάντσεθ, Βιγιάρ – Ι. Σάντσεθ, Νίνο, Φιδέλ – Κουίσμι.
Σε απελπιστική βαθμολογική κατάσταση η Μάλαγα παλεύει όλα τα ματς με σθένος, πολλά από τα οποία χάνει στις λεπτομέρειες. Σήμερα μπαίνει στη μάχη ενισχυμένη απέναντι στην ασταθή γενικά Έλτσε. Σε κάθε περίπτωση ο φαβοριτισμός της Μάλαγα είναι υπερβολικός. Απολογισμό 4-1-3 έχει εκτός η Έλτσε, δεν είναι «μπάζο».

19:00 Girona FC – CF Fuenlabrada
Πρώτη ισοπαλία φέτος έκτος έδρας για τους Καταλανούς με το 1-1 που απέσπασαν στην έδρα της Πονφεραντίνα. Η Τζιρόνα συμμετείχε σε ένα δυνατό ματς, στο οποίο είχε μεν τις φάσεις αλλά δυσκολεύτηκε αφάνταστα να κάμψει την αντίσταση της πολύ καλής Πόνφε. Ανοιχτό παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο, με την ομάδα του Χοσε Μαρτί να ζητά το γκολ αλλά ταυτόχρονα να κινδυνεύει περισσότερο διότι άφηνε χώρους. Η «Πόνφε» πάντως μπήκε δυνατά στην επανάληψη και άνοιξε το σκορ στο 49’. Και ενώ δεχόταν ισχυρή πίεση με την εστία της να κινδυνεύει για δεύτερο γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα βρήκε την ισοφάριση με τον Γκουάλ στο 56’. Κυριάρχησε στον αγώνα μετά το 70’ εκμεταλλευόμενη την κόπωση της αντιπάλου, έβγαλε ευκαιρίες, με το VAR στο φινάλε να της ακυρώνει γκολ του Ραμάλιο. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:«Η Φουενλαμπράδα θα κάνει τα πράγματα πολύ δύσκολα για εμάς. Έχει δείξει ότι είναι μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα. Πολύ δύσκολο να τη νικήσεις. Σε αυτή την κατηγορία κανείς δεν σου δίνει τίποτα», δήλωσε ο Μάρτι, στη συνέντευξη Τύπου. Επέστρεψε υγιής από διεθνή υποχρέωση με την Ουρουγουάη ο αναντικατάστατος αρχισκόρερ Στουάνι (Ε, 12/10), εξέτισε ο Γκουμπάου (Μ, 14/1), αμφίβολοι οι οι Αντάι (Μ, 11/0), Χοθαμπέδ (Μ, 6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Χουάν Κάρλος – Μαφέο, Αλκαλά, Ραμάλχο, Ολιβάν – Γκρανέλ, Γκουμπάου, Γκουάλ, Γκαγιάρ – Μπ. Γκαρθία, Στουάνι.
Να περάσει ο επόμενος. Οι «Κίρικος» υποδέχτηκαν ακόμα ένα μεγάλο όνομα της κατηγορίας, την Ουέσκα, την οποία νίκησαν με 3-2, φιγουράροντας στη 2η θέση μετά το πέρας της αγωνιστικής. Η «Φουένλα» έφτασε στο επίπεδο να «καθαρίζει» αγώνες ακόμα και στη μέρα που δεν είναι ιδιαίτερα καλή. Απέναντι στην Ουέσκα είχε εξαιρετική αποτελεσματικότητα. Προηγήθηκε στο 12’ με το Γκλαουντέρ, στο 53’ με πέναλτι του Σα έκανε το 2-0, μείωσε αμέσως η Ουέσκα, ο Φραν στο 75’ έκανε το 3-1 και πάλι μείωσε η Ουέσκα σχεδόν αμέσως, με το τελευταίο δεκάλεπτο θρίλερ αλλά να αντέχει, απέναντι στη πολύ επιθετική αντίπαλό της. Οι 28 πόντοι σε μόλις 16 αγωνιστικές ουσιαστικά δίνουν την παραμονή από νωρίς.
Αγωνιστικά Νέα:«Για μας είναι ημέρα εξετάσεων. Το μικρότερο μπάτζετ της κατηγορίας απέναντι στο μεγαλύτερο. Η Τζιρόνα είναι ομάδα επιπέδου Πριμέρα», ανέφερε ο κόουτς Μέρε. Μόλις μία ήττα (αυτή εντός που έσπασε το αήττητο σερί) τις 6 τελευταίες αγωνιστικές, πιστοποιεί την εξαιρετική της πορεία. Επιστρέφει ο Κλαβερία (Μ, 14/0) που εξέτισε, αλλά παραμένουν οι τραυματίες Φλόρες (Α, 8/0) και Σαλβαδόρ (Μ, 8/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μπιέλ Ρίμπας – Ιρίμπας, Πριέτο, Χουάνμα, Γκλαουντέρ – Κλαβερία, Κριστομπάλ, Φράιλε, Φραν – Ράντι, Ριέρα.
Το άγχος και την πίεση τα έχει η Τζιρόνα και όχι η «Φουένλα». Ο μπουκ «έβαλε» μυαλό και σταμάτησε αυτά τα ανόητα 1,50 που έδινε, ανεβάζοντας το πήχη σε λογικότερα επίπεδα. Αψυχολόγητη εκτός η «Φουένλα», είναι ικανή να κερδίσει με άνεση τη Λας Πάλμας αλλά να χάσει εύκολα από τη Λούγο. Πάντως, τώρα πάει σε δύσκολη έδρα.

19:00 UD Las Palmas – Real Oviedo
Τρίτη σερί ήττα εκτός έδρας για την «πίο πίο» που αυτή τη φορά έχασε στην έδρα της Μιραντές με 2-1. Χτυπημένη από κάθε είδους απουσία, κατέβηκε με ενδεκάδα ανάγκης, η οποία δε μπόρεσε να ανταποκριθεί. Ναι μεν η Μιραντές μπήκε καλύτερα, αλλά η ομάδα του Πεπε Μελ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 10’ με τον Ναρβάεθ. Το γκολ όμως δεν επηρέασε την αντίπαλό της η οποία όχι μόνο συνέχισε επιθετικά αλλά παράλληλα ανέβασε την απόδοσή της. Η Λας Πάλμας στριμώχτηκε, με συνέπεια στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου να δεχτεί δύο γκολ και την ανατροπή στο σκορ. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες στην επανάληψη όπου είχε δύο καλές φάσεις, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς, το οποίο έχασε δίκαια.
Αγωνιστικά Νέα:Καλύτερα τα νέα αυτή τη φορά για την πολύπαθη από τραυματισμούς ομάδα του Πέπε Μελ. Καταρχήν παραμένουν εκτός οι κλασικοί Ά. Λέμος (Α, 12/0, εκτός ένα μήνα), Ντρολέ (Ε, 6/0, έξω 5 μήνες), Ντ. Καστεγιάνο (Α, 6/0, 4 μήνες εκτός), Κάστρο (Ε, 5/3, πήρε νέα καθυστέρηση η αποθεραπεία του), Αραούχο (Ε.) και Ρ. Φερνάντεθ (Τ.). Είναι διαθέσιμοι οι Βιέρα (Μ, 8/5), Αϊτάμι (Μ, 12/0), Α. Σουάρεθ (Α, 2/0), Μαντοβάνι (Α, 10/0), Ραμίρες (Μ, 1/0), Μπέγια (Α, 14/0), Μαρτίνεθ (Τ, 14 συμμ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μαρτίνεθ – Κουρμπέλο, Μαντοβάνι, Αρτίλες, Μπέγια – Χ. Καστεγιανο, Ναρβάεθ, Βιέρα, Γκαλαρέτα, Πεδρί – Πέκχαρτ.
Υποδέχτηκε τη «μισητή» Σπόρτινγκ στο μέγα ντέρμπι της Αστούρια αλλά της παραχώρησε το 0-0, μένοντας όμως αήττητη για 19η σερί χρονιά. Δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο να επιδείξει το ματς, ανάμεσα σε δύο ομάδες που έπαιξαν για να μη χάσουν παρά για να κερδίσουν. Καμία δεν ήθελε την κατοχή, μην τυχόν και εκτεθεί στη κόντρα, με συνέπεια οι φάσεις να είναι λίγες. Στο πρώτο μέρος η Οβιέδο ήταν καλύτερη στα σημεία, έχοντας την καλύτερη φάση με τον Ορτούνιο. Το δεύτερο μέρος ανέδειξε καλύτερη τη Χιχόν που είχε αντίστοιχα λίγες, αλλά καλές φάσεις να φύγει με το διπλό. Πόντος χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό όφελος, διότι παραμένει κάτω από τη γραμμή.
Αγωνιστικά Νέα:«Περιμένω μία Λας Πάλμας να ζητήσει το παιχνίδι από τα πλάγια. Θα πρέπει να έχουμε πυκνές γραμμές και να είμαστε εξαιρετικά γρήγοροι όποτε πάρουμε τη μπάλα για να κερδίσουμε κάτι στη κόντρα», ανέφερε ο Ροθάδα που έχει τρεις αξιόλογες απώλειες. Εκτός είναι οι τραυματίες Σαούλ Μπερχόν (Μ, 13/0), Νιέτο (Α, 9/0), ο Κορτίνα (Μ, 8/0) απουσιάζει λόγω ίωσης και ο Κ. Ερνάντεθ (Α, 11/0) λείπει για τεχνικούς λόγους. Επιστρέφει ο Μπάρθενας (Ε, 11/3).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σαμπέν – Μόσα, Κρίστιαν, Αρίμπας, Λούκας – Μπάρθενας, Τεχέρα, Λόλο – Μπόρχα, Σανγκάλι, Ορτούνιο.
Μετά από καιρό η Λας Πάλμας φτιάχνει ανταγωνιστική ενδεκάδα, καθώς έχει πολλές επιστροφές. Η Οβιέδο έχει κρίσιμες απουσίες που ίσως παίξουν ρόλο. Εκτιμώ πως η Λας Πάλμας είναι το φαβορί της αναμέτρησης.

22:00 Cádiz CF – CD Lugo
Απέδρασε σχετικά εύκολα με το 1-1 από την Τενερίφε και παρέμεινε στο +10 από την 3η στη βαθμολογία Αλμερία. Δεν είχε τίποτα αλλαγές στο τρόπο του παιχνίδι της, με την τακτική της απαράλλαχτη. Έδωσε κατοχή στον αντίπαλο και παραμόνευε για το λάθος του ώστε να βγει στην κόντρα με ταχύτητα. Ωστόσο, στο 12’ βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά ως συνήθως ούτε πτοήθηκε ούτε πανικοβλήθηκε. Με μεθοδικότητα άρχισε να στριμώχνει τη «Τέτε», βρίσκοντας την ισοφάριση στο 35’ με το Μάουρο. Ιδιαίτερα επιφυλακτική στην επανάληψη, φρόντισε καταρχήν να κρατήσει την αντίπαλό της εκτός περιοχής και ό,τι βγει μπροστά. Κατάφερε το πρώτο, δείχνοντας ότι δεν την απασχολεί το δεύτερο. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Η ομάδα της Ανδαλουσίας θέλει να συνεχίσει να δείχνει τη δύναμη της στα εντός έδρας, στα οποία έχει ως απώλεια μόνο μία ισοπαλία. Μετά δε από τις δύο σερί εκτός έδρας μοιρασιές, άπαντες δηλώνουν πως μόνος στόχος με τη Λούγο είναι η νίκη. Ο κόουτς Άβαρο Θερβέρα δεν υπολογίζει τους τραυματίες Σάλβι (M, 16/0), Αλμπέρτο Περέα (Ε, 13/3), Χούρι (M, 3/0), Ράμος (Μ, 4/0), Καλά (Α, 11/0) και Μάρκος Μάουρο (A, 9/2).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-5-1): Θιφουέντες – Καρσελέν, Φάλι, Εσπίνο, Μάουρο – Χοσέ Μάρι, Γκαρίδο, Σάλβι, Χουράδο, Α. Φερνάντεθ – Λοθάνο.
Μετά τις δύο σερί νίκες ήρθε η σειρά της «αγαπημένης» της ισοπαλίας (η 8η σε 16 αγώνες) 1-1, την οποία παραχώρησε στη Ράθινγκ Σανταντέρ. Στο «Άνσο Κάρο» υπό δυσμενείς καιρικές συνθήκες (βροχή και κρύο), οι δύο ομάδες κυριάρχησαν από ένα ημίχρονο, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο. Η Ράθινγκ, πολύ καλύτερη έως την ανάπαυλα, επιτέθηκε και κατάφερε να βρει δίχτυα στο 31’, απέναντι σε μία μέτρια Λούγο. Αλλαγή σκηνικού όμως στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Ελόι να κυριαρχεί, με τη σειρά της να επιτίθεται και να δημιουργεί προϋποθέσεις για γκολ, το οποίο τελικά βρήκε στο 74’ με τον Μπαρέιρο. Στα υπόλοιπα λεπτά επιτέθηκε περισσότερο με καρδιά παρά με μυαλό, με συνέπεια να κολλήσει στην ισοπαλία.
Αγωνιστικά Νέα:Ο άνεργος επιθετικός Χοσέ Άνχελ Καρίγιο (έπαιζε στην Μπερ Σεβά) που έκανε προπονήσεις με τη Λούγο από το Σεπτέμβριο, υπέγραψε συμβόλαιο και λογίζεται για το σημερινό αγώνα. Διαθέσιμοι οι διεθνείς Σεοάνε (Μ, 15/0) και Ντζαλό (Α, 2/0), αλλά εκτός αποστολής οι Κανέγια (Α, 13/0), Βαλεντίν (Α, 14/1), Ντομίνγκεθ (Μ, 11/1), Καμπίγιο (Μ, 1/0) και Ούγκο Ραμά (Μ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(5-4-1): Καντέρο – Καμπαμπάδαλ, Πίτα, Ντζαλό, Πεϊμπέρνες, Λεμπεντένκο – Μορεντε, Σεοάνε, Γκράου, Ραχμανί, – Ερέρα.
Μπροστά μας η «αχώνευτη» Λούγο, ομάδα ικανότατη να βγάζει από τη μύγα ξίγκι ιδίως εκτός έδρας όπου έχει επίδοση 1-5-1. Η Λούγο έχει απουσίες ανασταλτικά, η Κάντιθ εντός έδρας είναι φόβος τρόμος, αλλά αυτά τα 1.50, όπως έχω τονίσει, είναι επικίνδυνα.