14:35 Shanghai SIPG vs Tianjin Teda China Super League

Shanghai SIPG
Τέλος οριστικά τα όνειρα τίτλου για την πρωταθλήτρια Σανγκάη ΣΙΠΓ, καθώς «αυτοκτόνησε» για πολλοστή φορά στη φετινή σεζόν. Πέταξε δύο βαθμούς στο ματς με την Γκουανγκζού ΡΦ, όπου και δέχτηκε την ισοφάριση 2-2 σε «νεκρό» χρόνο. Νωρίτερα, στο 61’, είχε βρεθεί να κυνηγάει το σκορ μετά από αδράνεια της άμυνας, όμως με το εύστοχο πέναλτι του Αρναούτοβιτς στο 69’ και σουτ από κοντινή απόσταση του Χου στο 79’ έκανε προσωρινά την ανατροπή. «Μοιραίος» ο σταρ Όσκαρ, που αστόχησε στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου προ κενής εστίας μετά από μπαλιά «πάρε – βάλε» του Αυστριακού επιθετικού. Τουλάχιστον έχασε η Γκουοάν και έμεινε στο -1 από τη 2η θέση.
Επέστρεψε στις προπονήσεις έπειτα από πολλούς μήνες ο βασικός εξτρέμ, Λου (7/3), ωστόσο πολύ δύσκολα θα δώσει το «παρών». Τη θέση του στο αρχικό σχήμα θα διατηρήσει ο Αυστριακός σούπερ σταρ Αρναούτοβιτς (3/2), αφού χτύπησε σοβαρά και θα λείψει λόγω τραυματισμού ο αστέρας και αρχηγός Χουλκ (18/8). Διαθέσιμος έπειτα από τιμωρία είναι ο πολύτιμος μπακ – χαφ Γουάνγκ (17/1).
(3-5-2): Γιαν – Γιου, Χε, Φου – Ζανγκ, Αχμέντοφ, Όσκαρ, Τσεν, Κάι –Αρναούτοβιτς, Λι.
Tianjin Teda
Δεύτερη διαδοχική νίκη για την Τιαντζίν Τέντα, που την ανέβασε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία. Ήταν ανώτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κόντρα στη Γουχάν και δικαίως επικράτησε 2-1. Από νωρίς μπήκε δυνατά, αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που βρήκε μπροστά της στο πρώτο ημίχρονο. Στις αρχές της επανάληψης προηγήθηκε με το εύστοχο πέναλτι του Τζόναθαν, ενώ στο 69’ ο Ατσεαμπόνγκ από κοντινή απόσταση έβαλε τις βάσεις. Στο τελευταίο τέταρτο έκανε τα εύκολα – δύσκολα και δέχτηκε τη μείωση, ενώ κινδύνεψε με ισοφάριση σε 1-2 περιπτώσεις. Παίζει χωρίς άγχος από εδώ και πέρα, καθώς ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία, που αποτελούσε και τον βασικό φετινό στόχο.
Θα είναι διαθέσιμος από τιμωρία ο απογοητευτικός Γερμανός επιθετικός Βάγκνερ (18/5), ωστόσο συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας ο ντεφορμέ επιθετικός Τζόναθαν (18/11). Εκτός για τον ίδιο λόγο θα μείνει και ο αναπληρωματικός μέσος Ταν Γουάνγκσονγκ (11/0), που συμπλήρωσε κάρτες. Αμφίβολος παραμένει ο κεντρικός αμυντικός Μπαστιάνς (9/0), που δεν έπαιξε ούτε κόντρα στη Γουχάν.
(4-3-3): Γιανγκ – Ρονγκ, Ξιε, Λιου, Ζάο – Ζανγκ, Ζενγκ, Μιραχμετζάν – Βάγκνερ, Ατσεαμπόνγκ, Ταν.
Αναμένεται να επιστρέψει στις νίκες εύκολα ή δύσκολα η πρωταθλήτρια Σανγκάη ΣΙΠΓ, ωστόσο προσφέρονται σε χαμηλά επίπεδα τόσο η απλή νίκη, όσο και τα χάντικαπ. Καλύτερα να περιμένουμε το live για να ασχοληθούμε, αν βέβαια προκύψει κάτι.