19:00 APOEL FC vs AEL Limassol Cyprus Supercup

APOEL FC

Τη Δευτέρα ο ΑΠΟΕΛ δοκιμάστηκε στην έδρα του Παραλιμνίου για να επικρατήσει δύσκολα και μάλιστα με ανατροπή με 2-3, με τα δύο νικητήρια τέρματα να έρχονται στις καθυστερήσεις του αγώνα. Παιχνίδι με εκατέρωθεν φάσεις και στα 2 ημίχρονα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 22’, έχοντας στην επανάληψη «χρυσή» ευκαιρία για το 0-2. Αυτό δεν έγινε με αποτέλεσμα στο 64’ και στο 89’ οι γηπεδούχοι να φέρουν «τούμπα» το ματς. Οι πρωταθλητές όμως βρήκαν τη δύναμη και με τέρματα στο 94’ και στο 99’ πήραν τη νίκη. Το τελικό σφύριγμα έφερε αποδοκιμασίες από την πλευρά των γηπεδούχων και γενικευμένη σύρραξη που συνεχίστηκε και στα αποδυτήρια. Την Πέμπτη ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Σεβίλλη για την 2η αγωνιστική του Γιουρόπα. Για 7η σερί χρονιά στον τελικό με την τελευταία κατάκτηση του Σούπερ Καπ να είναι για τον ΑΠΟΕΛ το 2013.
Στα τελευταία 2 παιχνίδια τους οι πρωταθλητές έχουν δείξει κακό πρόσωπο και η «μουρμούρα» στις τάξεις των οπαδών ξανά ξεκίνησε. Υπάρχει ξανά διάθεση για ροτέισον από τον Γερμανό τεχνικό Ντολ που υπολογίζει σε όλους τους παίχτες όπως και έχει πει και ο ίδιος και προσπαθεί να τους δίνει τις ευκαιρίες που χρειάζονται. Στα αγωνιστικά, έτοιμος ο στόπερ Σάβιτς (δίχως συμμετοχές στα εγχώρια), εκτός αποστολής ο στόπερ Βούρος (δίχως συμμ) και οι χαφ Σόουζα (2/1) και Γκέντσογλου (1/0).
(3-5-2): Βάτερμαν – Ζοαζίνιο, Ιωάννου, Μερκής – Μιχαϊλοβιτς, Μάτιτς, Άλεφ, Ντε Βινσέντι, Γιάκολιτς – Αλ Τάαμαρι, Πάβλοβιτς
AEL Limassol
Δια πυρός και σιδήρου η ΑΕΛ πήρε τους 3 βαθμούς της νίκης την προηγούμενη αγωνιστική επικρατώντας δύσκολα με το ισχνό 1-0 της Δόξας εντός έδρας. Κακό παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν ανούσια υπεροχή. Άλλο ματς στην επανάληψη με εκατέρωθεν ευκαιρίες τόσο για την ΑΕΛ όσο και για τη Δόξα που από το 53’ αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο. Το νικητήριο τέρμα στο 70’. «Κάποιοι σήμερα θα θέλανε να χάσουμε», σχολίασε με υπονοούμενο ο κόουτς Κερκέζ. Προβληματίζει εντός γηπέδου η ομάδα της Λεμεσού, προβληματίζει όμως ακόμα περισσότερο το γεγονός πως ελάχιστοι φίλοι της βρέθηκαν στο γήπεδο, με τα εισιτήρια να μη ξεπερνούν τα πεντακόσια. Το 2015 στον τελικό του Σούπερ Καπ κατέκτησε το τρόπαιο κόντρα στον ΑΠΟΕΛ και πάλι επικρατώντας στα πέναλτι, με την κανονική διάρκεια να λήγει με 0-0.
Υπάρχει προβληματισμός και έντονη απογοήτευση από την αρχή της σεζόν στην ΑΕΛ. Για ελλιπή ενίσχυση το καλοκαίρι, για τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό αλλά και από τη συνολική εικόνα της ομάδας στα επίσημα παιχνίδια της. Θα προσπαθήσει σήμερα με την κατάκτηση του τροπαίου να αντιστρέψει το κλίμα. Στα αγωνιστικά, προπονήθηκαν Τόρες (4/0) και Αγκάνοβιτς (1/0) και μπήκαν στην αποστολή αλλά δύσκολα να βρεθούν στο βασικό σχήμα. Εκτός ο χαφ Αντάμοβιτς (1/0).
(4-5-1): Βοζίνια – Γουίλερ, Ζούνιορ, Αν. Τεσέιρα, Ν. Τεσέιρα – Ζντραφκόσκι, Γερολέμου, Γκαθτανάγια, Αντωνίου, Αβραάμ – Κάρλος
Τελικός Σούπερ Καπ με τις 2 ομάδες να θέλουν εκτός από τον τίτλο και τη νίκη ώστε να ξανά φέρουν την ηρεμία στο εσωτερικό τους, εξαιτίας των μέτριων εμφανίσεων που έχουν προηγηθεί. Ο ΑΠΟΕΛ θέλει να πάρει εκδίκηση από τον περσινό χαμένο τελικό κυπέλλου και σαφέστατα δείχνει πιο ισχυρός σήμερα. Πάμε με το 1Χ&Ο1.5