19:30 Karlsruher SC vs Hannover 96 Germany DFB Pokal Round 1

ΚΑΡΛΣΡΟΥΗ

Υποδέχτηκε την Ντινάμο Δρέσδης και τη νίκησε με 4-2 στο τελευταίο παιχνίδι της για το πρωτάθλημα. Αδυνατούσε να απειλήσει στο πρώτο 45λεπτο, είχε χάσει τα χαφ, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 45+2’, αλλά από στατική φάση στο 45+3’ ισοφάρισε. Κομβικό αυτό. Στο δεύτερο 45λεπτο πίεσε καλύτερα, έκλεψε μπάλες, ήταν αποτελεσματική στις ευκαιρίες που βρήκε, προηγήθηκε με 4-1 και έφτασε άνετα, παρά το χαλάρωμα στο τέλος, στη νίκη.Η ομάδα του Αλόις Σβαρτς έφτασε σε δεύτερη νίκη στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα και έγινε η πρώτη νεοφερμένη στην κατηγορία μετά από την Αϊντραχτ Μπράουνσβαϊχ στη σεζόν 2011-2012 που αρχίζει με αυτό το 2/2 στη σεζόν.Το συνολικό ταμείο ασφαλώς και είναι θετικό. Περίμενα ότι ως γηπεδούχος θα είχε περισσότερες ατέλειες απ’ ότι ως φιλοξενούμενη. Δεν είναι ομάδα που της αρέσει να έχει την μπάλα στα πόδια της. Προτιμά να αμύνεται (και συνήθως το κάνει καλά) και να αντεπιτίθεται.

Αγωνιστικά Νέα

Νέες απώλειες ο αναπληρωματικός επιθετικός Σανέ (0/0) και ο αναπληρωματικός χαφ Χάνεκ (0/0). Δεύτερο παιχνίδι στη σειρά χάνει ο λογιζόμενος ως βασικός δεξιός χαφ Τσαμόγλου (1/0). Είναι διαθέσιμος μετά από απουσία δύο παιχνιδιών ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Μίλερ (0/0).

Ενδεκάδα

(4-2-2-2): Ούπχοφ – Τίντε, Γκόρντον, Πισότ, Ρόσμπαχ – Φρέντε, Βάνιτσεκ – Γκρότσουρεκ, Λόρεντς – Χόφμαν, Πούρι.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ

Υποδέχτηκε τη Γιάν Ρέγκενσμπουργκ και ήρθε ισόπαλη με 1-1 εναντίον της στο τελευταίο παιχνίδι του για το πρωτάθλημα. Είχε την κατοχή μπάλας, είχε την πρωτοβουλία, είχε ικανοποιητικό αριθμό ευκαιριών, αλλά η ουσία έλειψε. Δεν είχε τον ποδοσφαιριστή που θα τελείωνε τις φάσεις. Σκόραρε μόνο μία φορά, αμυντικά δεν απέφυγε μερικά λάθη και σε ένα από αυτά τιμωρήθηκε με την ισοφάριση.Η ομάδα του Μίρκο Σλόμκα παρέμεινε δίχως νίκη και στο δεύτερο παιχνίδι της στο πρωτάθλημα και η επίθεσή της είναι ο λόγος. Και στη Στουτγκάρδη για 25 λεπτά και με τη Γιάν Ρέγκενσμπουργκ, έπρεπε να έχει σημειώσει περισσότερα γκολ. Είχε τις φάσεις. Απέτυχε. Αμυντικά δεν είναι βράχος και έτσι η αρχή της στη σεζόν ουδεμία σχέση έχει (βαθμολογικά) με ομάδα που φιλοδοξεί να διεκδικήσει την άνοδο.

Νέα απώλεια ο επιθετικός Ζόνατας (1/0) που τραυματίστηκε, όπως στην προετοιμασία, ξανά. Τρίτο παιχνίδι στη σειρά χάνει ο κεντρικός αμυντικός Χίμπερς (0/0). Επιστρέφει μετά από τιμωρία στο πρωτάθλημα ο βασικός αριστερός μπακ Οστρτσολεκ (1/0). Είναι διαθέσιμος μετά από απουσία δύο παιχνιδιών ο επιθετικός Τόιχερτ (0/0).

Ενδεκάδα

(4-2-2-2): Τσίλερ – Γιούνγκ, Φράνκε, Αντον, Οστρτσολεκ – Μπάκαλορτς, Πριμπ – Μάινα, Μούσλια – Βάινταντ, Ντουκς.

Αμφίρροπο παιχνίδι. Η Καρλσρούη άρχισε καλύτερα στη σεζόν και κέρδισε τον τίτλο του οριακού φαβορί στις αποδόσεις. Αν δεν υπήρχαν τα πρώτα δύο παιχνίδια, το Αννόβερο θα είχε αυτό τον τίτλο. Όλα πιθανά τα θεωρώ, θα προτείνω το ρίσκο της ισοπαλίας