22:00 Dinamo Zagreb vs Atalanta Bergamo UEFA Champions League

Ξεκίνησε από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και έφτασε στους ομίλους αποκλείοντας κατά σειρά τις Σαμπουρτάλο, Φερεντσβάρος και Ρόζενμποργκ, χωρίς να ηττηθεί σε κανένα από τα έξι παιχνίδια. Επιστρέφει σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ μετά την σεζόν 2016-17. Είναι η έβδομη συμμετοχή της στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και καλείται να δώσει τέλος στο αρνητικό σερί των 11 σερί ηττών σε αυτήν την φάση. Στο κροατικό πρωτάθλημα έχει συγκεντρώσει 16 βαθμούς σε 7 αγώνες και ισοβαθμεί στην κορυφή με την Χάιντουκ, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο. Η μοναδική ήττα της φέτος σε 14 επίσημους αγώνες ήταν στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Χάιντουκ, με 1-0. Την περασμένη Παρασκευή η ομάδα του Μπιέλιτσα επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Ίστρα, χάρη σε γκολ του Γκαβράνοβιτς στο 53ο λεπτό. Προβληματική εμφάνιση, το γκολ προήλθε από λάθος της αντίπαλης άμυνας. Sold out στο Μάξιμιρ και αυξημένα μέτρα ασφαλείας.
Αγωνιστικά Νέα:Τέσσερις βασικοί ποδοσφαιριστές έμειναν εκτός αρχικού σχήματος στον πρόσφατο αγώνα πρωταθλήματος αλλά απόψε άπαντες επιστρέφουν φυσικά στην ενδεκάδα. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός Ντάνιελ Όλμο έχει αγωνιστεί μόλις 71 λεπτά στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά στα προκριματικά είχε τρία γκολ, ενώ πρόσφατα εντυπωσίασε και με την U21 της Ισπανίας. Πέτκοβιτς και Γκαβράνοβιτς μάχονται για την θέση στην κορυφή της επίθεσης. Μακρόχρονα εκτός ο Σέρβος επιθετικός Άντριτς.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Λιβάκοβιτς – Στογιάνοβιτς, Ντίλαβερ, Πέριτς, Λέοβατς – Αντέμι, Γκόγιακ – Χάιροβιτς, Ντάνιελ Όλμο, Όρσιτς – Πέτκοβιτς
Ιστορική ημέρα για τον ιταλικό σύλλογο αφού συμμετέχει για πρώτη φορά στο Τσάμπιονς Λιγκ. Πέρυσι αποκλείστηκε από την Κοπεγχάγη στα play offs του Γιουρόπα Λιγκ αλλά κατάφερε μέσα στην σεζόν να ξεπεράσει την απογοήτευση και να πραγματοποιήσει την κορυφαία πορεία της στην Serie A. Φέτος μετρά δύο διπλά στο πρωτάθλημα και μία ήττα από την Τορίνο στο ουδέτερο «Ένιο Ταρντίνι». Το «Ατλέτι Ατζούρι» είναι υπό ανακατασκευή και χρησιμοποιεί την έδρα της Πάρμα στο πρωτάθλημα ενώ στο Τσάμπιονς Λιγκ έχει δηλώσει ως έδρα το «Τζουζέπε Μεάτσα». Την περασμένη Κυριακή επικράτησε 2-1 της Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις», με τρομερό γκολ του Ζαπάτα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Την Κυριακή υποδέχεται την Φιορεντίνα. Την σεζόν 1990-91 αντιμετώπισε την Ντινάμο Ζάγκρεμπ στον πρώτο γύρο του ΟΥΕΦΑ και προκρίθηκε με δύο ισοπαλίες, 0-0 εντός έδρας και 1-1 εκτός. Αναμένονται περίπου 3.000 οπαδοί της στις εξέδρες.
Αγωνιστικά Νέα:O Γκασπερίνι επιβεβαίωσε ότι ο Κολομβιανός επιθετικός Μούριελ (3/3) αντιμετωπίζει μικροτραυματισμό, ωστόσο βρίσκεται στην διάθεσή του και εκτός απροόπτου θα χρησιμοποιηθεί ως αλλαγή. Γενικότερα ο Ιταλός τεχνικός δεν αντιμετωπίζει σημαντικές απουσίες. Ο Βέλγος μπακ-χαφ Καστάνιε δεν έχει παίξει καθόλου φέτος λόγω ενός τραυματισμού αλλά πλέον είναι 100% έτοιμος. Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Παλομίνο (1/0) και Τολόι (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1-2): Γκολίνι – Τολόι, Τζιμσιτί, Μαζιέλο – Χάτεμπουρ, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Χόσενς – Γκόμες – Ίλιτσιτς, Ζαπάτα
Ο Μπιέλιτσα είχε δηλώσει πριν την κλήρωση των ομίλων ότι θα ήθελε την Αταλάντα για αντίπαλο. Απόψε θα καταλάβει ότι έκανε λάθος. Οι φιλοξενούμενοι δεν πρόκειται να φοβηθούν από την θερμή ατμόσφαιρα στο Ζάγκρεμπ και η Ντινάμο, ως γηπεδούχος, έχει μάθει να επιτίθεται αρκετά. Κι αυτό είναι κάτι που πιστεύουμε πως θα πληρώσει απόψε…