AFC Cup Inter-zone Final

15:00 Ha Noi FC – April 25
Έδειξε τάσεις… αυτοχειρίας η Ανόι στην προηγούμενη φάση απέναντι στην Αλτίν, εντούτοις κατάφερε να πάρει δικαίως την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης (3-2 εντός, 2-2 εκτός). «Υποβιβάστηκε» στη διοργάνωση μετά την ήττα 4-1 από την πανίσχυρη Σάντονγκ Λούνενγκ για τον τελευταίο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα μέσα του β’ μέρους. Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και την περασμένη Πέμπτη κέρδισε 1-0 εκτός έδρας την Σονγκ Λαμ, πανηγυρίζοντας έτσι το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα στο Βιετνάμ. Είναι η κορυφαία ομάδα της χώρας και στοχεύει ξεκάθαρα στην κατάκτηση του τροπαίου. Συμπλήρωσαν κάρτες και θα λείψουν λόγω τιμωρίας ο βασικότατος τερματοφύλακας Βαν Κονγκ (12/0, 22/0) και ο αμυντικός Βαν Ντουνγκ (5/1, 7/0), μακροχρόνιες οι υπόλοιπες απουσίες.
Ήταν ένα επίπεδο πιο πάνω η 25η Απριλίου από την Αμπαχάνι, ωστόσο χρειάστηκε τη δυναμική της Πιονγκγιάνγκ για να επικρατήσει 2-0 και ανατρέψει την ήττα 4-3 του πρώτου αγώνα στο Μπαγκλαντές . Κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό δημιουργώντας πολλές φάσεις και το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου. Τελικά ο Κιμ Γιου – Σονγκ την έβαλε σε θέση οδηγού στις αρχές της επανάληψης και στο 83’ ο ίδιος παίκτης «σφράγισε» την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Αποτελεί τη μεγαλύτερη ομάδα της Βορείου Κορέας και πραγματοποιεί σταθερά καλές πορείες από τη στιγμή που επέστρεψε στις διεθνείς διοργανώσεις. Θα προσπαθήσει να φύγει τουλάχιστον με την ισοπαλία από το αποψινό ματς ή στην χειρότερη περίπτωση να βρει ένα γκολ η εξαιρετική της επίθεση, προκειμένου να αυξηθούν αυτόματα οι πιθανότητες εν όψει της ρεβάνς.
Ομάδες με κοινά στοιχεία, καθώς σκοράρουν και δέχονται γκολ με χαρακτηριστική ευκολία. Οι φιλοξενούμενοι δεν θα «χαλαστούν» ακόμα και με μία οριακή ήττα, αφού ποντάρουν κυρίως στη δυναμική της Πιονγκγιάνγκ για να πάρουν την πρόκριση στον τελικό. Λογικά οι γηπεδούχοι θα πάρουν τη νίκη.