AFC Eskilstuna vs Djurgårdens IF Σουηδία Allsvenskan

Να πλησιάσει και άλλο την κορυφή

Εσκιλστούνα και Τζουργκάρντεν έρχονται αντιμέτωπες στην έδρα της πρώτης. Σε καλύτερη κατάσταση οι φιλοξενούμενοι που θέλουν να πλησιάσουν την κορυφή.

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Έφερε λευκή εκτός έδρας ισοπαλία στην έδρα της Σούντσβαλ την προηγούμενη αγωνιστική. Σε ένα παιχνίδι που είχε ώρα έναρξης 11:00 ώρα το βράδυ και τελείωσε μετά τα μεσάνυχτα,κάτι που έγινε για εμπορικούς κυρίως λόγους, μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένη με τον βαθμό. Άντεξε στην πίεση της αντιπάλου της και έχασε μάλιστα και μία μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Κόγιτς βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να ελέγξει τη μπάλα και να πλασάρει σωστά.

12 παιχνίδια σερί χωρίς νίκη (0-4-8), η μοναδική φορά που πήρε τους τρεις βαθμούς ήταν στην πρεμιέρα με τη Γκέτεμποργκ. Βρίσκεται στην τελευταία θέση με επτά βαθμούς, έξι κάτω από την σωτηρία και οφείλει να βελτιώσει την εικόνα της αν θέλει να παραμείνει στην κατηγορία.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός λόγω τραυματισμού έμειναν ο αμυντικός Φερίντ Αλί (7/0) και ο μέσος Άντι Νάλιτς (9/2).

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Επιβλήθηκε της Καλμάρ την προηγούμενη αγωνιστική εντός έδρας με 2-0. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση της, πίεσε αρκετά έπεφτε όμως πάνω σε έναν πολύ καλό τερματοφύλακα τον Χαγκ-Γιόχανσον Λούκας ο οποίος με σωτήριες επεμβάσεις κρατούσε το μηδέν. Στο 87′ όμως ο Ντάνιελσον με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Μπουγιά Τουράι να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας με πλασέ έπειτα από ωραία αντεπίθεση.

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για το πρωτάθλημα, παραμένει στο -7 από την πρωτοπόρο Μάλμε έχοντας όμως δύο παιχνίδια λιγότερα. Θετικό το κλίμα στην ομάδα και σε αυτό βοηθάνε και οι καλές εμφανίσεις. Θέλει να φύγει με το διπλό σήμερα από την ουραγό Εσκιλστούνα και να πλησιάσει και άλλο την κορυφή.

«Η Εσκιλστούνα είναι μία καλά οργανωμένη ομάδα αμυντικά και χρειάζεται να μπούμε στο παιχνίδι με υπομονή και ταπεινότητα. Θα είναι πολύ σημαντικό να τρέξουμε αρκετά και να έχουμε αυτά τα στοιχεία. Τότε θα είμαστε σε καλό δρόμο για τη νίκη», επισήμανε ο τεχνικός της ομάδας Κιμ Μπέργκσταντ.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο μέσος Κάρλστρεμ (12/0). Παραμένουν τραυματίες ο μέσος Ερικ Μπεργκ (11/2) και ο αμυντικός Γιόχαν Άντερσον (1/0).

Η Τζουργκάρτνεν βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση και είναι καλύτερη ομάδα από την Εσκιλστούνα. Αν θέλει να διεκδικήσει το πρωτάθλημα δεν μπορεί να αφήνει βαθμούς στην έδρα της ουραγού της βαθμολογίας. Από την άλλη οι γηπεδούχοι έχουν μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα και δεν δείχνουν ικανοί να κάνουν σήμερα τη ζημιά. 2+over 1,5 στην betonalfa.