Australia A-League Regular Season

07:00 Melbourne City -Wellington Phoenix
Έδειξε χαρακτήρα η Σίτι την προηγούμενη αγωνιστική, καθώς είχε προηγηθεί η συντριβή από την Αδελαΐδα στον τελικό του Κυπέλλου. Έφυγε όμως με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Γουέστερν Γιουνάιτεντ και πήρε μεγάλη ψυχολογική τόνωση ενόψει της συνέχειας (2-1). Μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε στο 32’ με το σουτ του ΜακΛάρεν, ωστόσο στο 64’ όλα άλλαξαν όταν αποβλήθηκε ο αμυντικός Ντελμπρίτζ και δύο λεπτά αργότερα δέχτηκε την ισοφάριση. Ο ΜακΛάρεν δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη και στο 85’ με εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ έδωσε τη νίκη. Αν κερδίσει το θεωρητικά εύκολο ματς με το Ουέλινγκτον θα πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας τους Γουόντερερς.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός λόγω τραυματισμού θα μείνει εκ νέου ο Γάλλος επιθετικός Μπερενγκέρ (20/0), ωστόσο η απουσία του δεν επηρεάζει. Εκεί που υπάρχει τεράστιο θέμα είναι με τον «κανονιέρη» ΜακΛάρεν (7/10), καθώς ο βασικός επιθετικός της εθνικής τραυματίστηκε και θα λείψει τουλάχιστον για το αποψινό παιχνίδι με το Ουέλινγκτον. Τιμωρημένος ο βασικότατος αμυντικός, Ντελμπρίτζ (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπουζάνης – Γκαλογουέι, Άτκινσον Γκουντ, Τζέμιεσον – Μετκάλφ, Μπριγιάντ – Καμπρέρα, Λούνα, Νατζιαρίν – Νουν.
Ακόμα μία ήττα μέτρησε το Ουέλινγκτον, που παραμένει στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Προσπάθησε να πάρει κάτι από το δύσκολο αγώνα με την περσινή φιναλίστ Περθ Γκλόρι, όμως και πάλι οι λεπτομέρειες δεν ήταν μαζί του (1-2 εντός). Ανασταλτικά έχει τεράστια θέματα και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό μετά από αδράνεια των αμυντικών, ενώ στο 33’ ήρθε και δεύτερο τέρμα με πανομοιότυπο τρόπο. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Νταβιλά, εντούτοις δεν υπήρχε χρόνος για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Η ομάδα της Νέα Ζηλανδίας είναι η μοναδική, η οποία παραμένει χωρίς πόντο.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει εκτός ο βασικός αμυντικός Κακάσε (2/0), για το αντιαθλητικό μαρκάρισμα που έκανε στον αγώνα με το Σίδνεϊ. Αυτό είναι και το μοναδικό πρόβλημα με το οποίο ταξίδεψε η αποστολή στην Μελβούρνη. Δεν αποκλείεται να πάρει θέση στην κορυφή της επίθεσης το μεγάλο φετινό μεταγραφικό απόκτημα, Γκάρι Χούπερ (1/0) που έκανε το ντεμπούτο του ως αλλαγή την προηγούμενη Κυριακή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μαρίνοβιτς – ΜακΓκίνγκ, ΝτεΒερέ, Τέιλορ, Φέντον – Ρουφέρ, Στέινμαν, Ντέλβιν, Νταβιλά – Μπολ, ΜακΚόουατ (Χούπερ).
Ο άσος αποτελούσε ξεκάθαρα ένα από τα στηρίγματα της αγωνιστικής, ωστόσο ο τραυματισμός του ΜακΛάρεν μας ωθεί στο να τον αποφύγουμε. Όχι ότι δεν είναι το φαβορί για τη νίκη η Σίτι, ωστόσο στο 1.70 δεν υπάρχει καμία απολύτως αξία. Καλύτερα να περιμένουμε το live για να ασχοληθούμε…

09:00 Perth Glory – Central Coast Mariners
Πρώτη φετινή νίκη για την περσινή φιναλίστ Περθ Γκλόρι. Παρουσιάστηκε σοβαρή απέναντι στο Ουέλινγκτον και πήρε τους τρεις βαθμούς (2-1 εκτός). Προηγήθηκε πολύ νωρίς με το σουτ του Μπρούνο Φορναρόλι, ενώ στο 33’ ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού έδωσε την ασίστ για τον διεθνή ομογενή φορ, Κρις Οικονομίδη. Είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ το μόνο που άλλαξε ήταν η μείωση σε «νεκρό» χρόνο με πέναλτι. Δείχνει πάντως ότι ακόμα χρειάζεται αρκετό χρόνο για να φτάσει στο 100% των δυνατοτήτων της, εντούτοις πρέπει να χτίσει πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα και είναι υποχρεωμένη να κερδίσει απόψε.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς σημαντικά προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ταξίδεψε η αποστολή στο Ουέλινγκτον για τον Αυστραλό τεχνικό. Μπήκαν στην προαποστολή ο μεσοεπιθετικός Χάρολντ (0/0) και ο χαφ Γουίλσον (1/0). Διεθνής με τις μικρές ομάδες ο χαφ Κριστιάν Πόποβιτς (3/1), ωστόσο δεν επηρεάζει η απουσία του. Καθοριστικό ρόλο θα παίξει η απόδοση του ηγέτη, Ντιέγκο Κάστρο (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Ρέντι – Γκραντ, Μάλικ, Βούθρις – Κιλκένι, Φράντζιτς, Γουίλσον, Χουάντε – Φορναρόλι, Οικονομίδης, Κάστρο.
Δεν είχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις την προηγούμενη βδομάδα οι Μάρινερς. Στο τελευταίο επίσημο ματς που έδωσαν, αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 στο γειτονικό ντερμπάκι, κόντρα στη Νιούκαστλ. Η ομάδα του Άλεν Στάντζιτς έκανε εκ νέου καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε μόλις στο 4’ με το εξαιρετικό σουτ του Ντζούριτς, ενώ στη συνέχεια είχε ευκαιρίες για να πάρει αέρα δύο τερμάτων. Στην επανάληψη όμως δεν έβγαλε την ίδια ενέργεια και ισοφαρίστηκε στο 56’ με πέναλτι, ενώ μέχρι τη λήξη πέρασε δύσκολες στιγμές. Είδε το δοκάρι πάντως στα τελευταία λεπτά να μην της κάνει τη χάρη. Δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι παραπάνω από την αποφυγή της τελευταίας θέσης, αφού είναι από τις πιο αδύναμες ομάδες του πρωταθλήματος.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ταξίδεψε η αποστολή για το Περθ. Διαθέσιμος θα είναι ο καλός Νοτιοκορεάτης μέσος Κιμ Έουν – Σουν (0/0), ο οποίος αποθεραπεύτηκε στο διάστημα του ρεπό. Μία από τα ίδια και για τον αμυντικό, Μίλερ (0/0). Στηρίζει πολλά στον πολύτιμο επιθετικό και αρχηγό, Μάτ Σιμόν (1/0), που αναμένεται να πάρει φανέλα βασικού.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μπρίγκιτι – Γκόρντον, Φοξ, Ρόουλες, Γκλίσμπι – Γκαλιφούκουο, Ντζούριτς, Στένσνες – Σιμόν, Μάρεϊ, Όαρ.
Οι γηπεδούχοι πρέπει να χτίσουν πάνω στη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής, αν θέλουν να διατηρηθούν στα περσινά στάνταρ. Οι Μάρινερς μέχρι στιγμής κάνουν καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τέλος μένουν από δυνάμεις. Θα θέλαμε τον άσο ψηλότερα για να μπει στο παιχνίδι μας.