Australia A-League Regular Season

08:00 Wellington Phoenix – WS Wanderers
Σταθερά σε ανοδική πορεία το Ουέλινγκτον. Έκανε εξαιρετική εμφάνιση στην Αδελαΐδα την περασμένη Κυριακή και έφυγε με τους τρεις βαθμούς (2-1 εκτός). Πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και δικαιούταν ένα γκολ, ωστόσο κόντρα στη ροή βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 57′. Δεν το έβαλε όμως κάτω και απάντησε δέκα λεπτά αργότερα με το κοντινό πλασέ του Μπολ. Στο 71′ με εύστοχο πέναλτι ο Μεξικανός χαφ Νταβιλά ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή, που έβγαλε την ομάδα της Νέας Ζηλανδίας από την τελευταία θέση. Προτίμησε να δώσει το αποψινό παιχνίδι στο Όκλαντ, προκειμένου να βρεθούν κοντά στον σύλλογο φίλαθλοι από τις υπόλοιπες πόλεις της χώρας.
Αγωνιστικά Νέα:Χτύπησε και θα λείψει για τις επόμενες βδομάδες ο βασικότατος δεξιός μπακ Φέντον (4/0). Αυτό είναι και το μοναδικό αγωνιστικό πρόβλημα ενόψει της αποψινής αναμέτρησης με τους Γουόντερερς. Στηρίζει πολλά επιθετικά στο μεγάλο φετινό μεταγραφικό απόκτημα, Γκάρι Χούπερ (3/1), που ακόμα δεν έχει προσφέρει αυτά που θα μπορούσε λόγω διαδοχικών τραυματισμών.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μαρίνοβιτς – ΜακΓκίνγκ, ΝτεΒερέ, Τέιλορ, Kακάσε – Ρουφέρ, Στέινμαν, Ντέλβιν, Νταβιλά – Μπολ, Χούπερ.
Τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη για τους Γουόντερερς (0-1-3). Η ομάδα του Μάρκους Μπάμπελ εμφανίστηκε με δύο πρόσωπα απέναντι στη Νιούκαστλ και αναμενόμενα ηττήθηκε 2-0. Έκανε τραγικό πρώτο ημίχρονο και χρειάστηκε τις σπουδαίες επεμβάσεις σε τρία τετ α τετ του φορμαρισμένου Ελβετού γκολκίπερ Λέοπαρ, ενώ είδε το μακρινό σουτ του Ντιουκ να καταλήγει στο δοκάρι στις καθυστερήσεις. Στην επανάληψη εμφανίστηκε βελτιωμένη και σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ και το “πλήρωσε” στο 78′ μετά από αδιανόητο λάθος των αμυντικών της και οχτώ λεπτά αργότερα ο αντίπαλος φορ σκόραρε ανενόχλητος προ κενής εστίας. Καλείται να βρει άμεσα λύσεις ο Μπάμπελ μετά το εξαιρετικό φετινό ξεκίνημα.
Αγωνιστικά Νέα:Χάνει ουσιαστικά το υπόλοιπο της φετινής σεζόν ο μεσοεπιθετικός Μαγιέφσκι (0/0), στον οποίο στήριζε πολλά. Εκτός λόγω τραυματισμού θα μείνει και ο μέσος Ο’ Ντόχερτι (17/1 πέρυσι). Μία από τα ίδια και για τον γκολκίπερ Γιανγέτοβιτς (21/0 πέρυσι). Με επίπληξη τιμωρήθηκαν ο Γερμανός προπονητής και ο Σκοπιανός μπακ Γκιεοργκέφσκι για τις δηλώσεις που έκαναν μετά τον αγώνα με τη Σίτι.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1-2): Λέοπαρ – ΜακΓκόουαν, Τζουρμάν, Μουρδούκουτας – Βίλμπερινγκ, Μπακούς, Σβέγκλερ, Γκεοργκιέφσκι – Ντιουκ – Γιεμπόα, Μάιερ.
Σταθερά σε ανοδική πορεία το Ουέλινγκτον τις τελευταίες βδομάδες, αλλά είναι διαχρονικά αναξιόπιστο. Οι Γουόντερερς αγνοούν τη χαρά της νίκης για τέσσερα σερί ματς (0-1-3), ωστόσο κάποια στιγμή αναμένεται να βγάλουν αντίδραση. Καλύτερα να πάμε με τα πολλά τέρματα.

10:30 Sydney FC – Brisbane Roar
Τέταρτη διαδοχική νίκη για το Σίδνεϊ. Έκανε πειστική εμφάνιση στο δύσκολο εκτός έδρας ματς με την Γουέστερν Γιουνάιτεντ και επικράτησε σχετικά εύκολα 2-0. Στο 27′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαουμγιοχάν ο Λα Φοντρ με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αμφότεροι συνεργάστηκαν και μετά από νέα ασίστ του Γερμανού χαφ ο Άγγλος φορ με πλασέ έβαλε τις βάσεις. Ανασταλτικά τα πήγε εξαιρετικά και κράτησε για πρώτη φορά φέτος ανέπαφη την εστία του, ενώ θα μπορούσε βάσει ευκαιριών να βρει ακόμα ένα γκολ. Ανέβηκε εκ νέου στην πρώτη θέση και είναι ξεκάθαρο ότι βρίσκεται ένα σκαλί πιο πάνω από τις υπόλοιπες ομάδες της χώρας.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός παραμένει λόγω τραυματισμού από την περσινή σεζόν ο αμυντικός Γουάρλαντ, ενώ χτύπησε και θα μείνει εκ νέου εκτός ο χαφ Ζουβέλα (0/0). Αυτά είναι και τα δύο σημαντικότερα προβλήματα ενόψει του αποψινού αγώνα. Το βάρος στην επίθεση θα σηκώσει ο Άγγλος «κανονιέρης», Λα Φοντρ (7/7), ενώ δημιουργικά περιμένει πολλά από τον Γερμανό, Μπαουμγιόχαν (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρεντμάιν – Γκραντ, Ουίλκινσον, ΜακΓκόουαν, Κινγκ – Νίνκοβιτς, Ο’Νιλ, Κάσερες, Μπαουμγιόχαν – Λα Φοντρ, Μπαρμπαρούσης.
Προβλημάτησε το Μπρισμπέιν απέναντι στους αδύναμους Μάρινερς, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη 2-0. Δεν μπήκε καθόλου καλά και στο ξεκίνημα γλύτωσε από το δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα ο γκολκίπερ Γιανγκ έκανε σπουδαία επέμβαση σε τετ α τετ. Προς το τέλος του πρώτου μέρους άρχισε σιγά – σιγά να ανεβάζει στροφές και προηγήθηκε στο 61′ ο την κοντινή προβολή του Ο’Ντόνοβαν. Πέντε λεπτά αργότερα ο Νέβιλ με κεφαλιά έδωσε αέρα δύο τερμάτων, ωστόσο μέχρι τη λήξη πιέστηκε αρκετά. Ζήτησε ηρεμία για τις “φωνές” που υπάρχουν μετά το τέλος του αγώνα ο Ρόμπι Φάουλερ, ο οποίος τα πηγαίνει εξαιρετικά μέχρι στιγμής.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο καλός αμυντικός Χίνγκερτ (16/0 πέρυσι). Αυτό είναι και το μοναδικό αγωνιστικό πρόβλημα ενόψει της αποψινής αναμέτρησης για τον πρώην επιθετικό της Λίβερπουλ. Περιμένει πολλά από τον χαφ Στέφαν Μάουκ (7/1), ο οποίος θα σηκώσει όλο το βάρος στο δημιουργικό κομμάτι. Θα διατηρηθεί κάτω από τα δοκάρια ο Γιανγκ, ο οποίος έκανε σπουδαία εμφάνιση στην πρώτη του φετινή συμμετοχή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Γιανγκ – Νέβιλ, Γκιλέσπι, Άλντρεντ, Κουρτνέι Πέρκινς – Ακμπάρι, ΜακΓκίνγκ, Μάουκ, Ινμάν – Ο’ Σέι, Ο’ Ντόνοβαν.
Ξεκάθαρα ο άσος μπορεί να αποτελέσει το στήριγμα της αγωνιστικής. Το Σίδνεϊ βρίσκεται και φέτος σε εξαιρετική κατάσταση και είναι ένα επίπεδο πιο πάνω από τις υπόλοιπες ομάδες της χώρας. Το Μπρισμπέιν τα πηγαίνει πολύ καλά για τα κυβικά του, αλλά δύσκολα θα αντέξει απόψε. Θα πάρουμε τη νίκη των πρωταθλητών στο -1 ασιατικό χάντικαπ.