Australia A-League Regular Season

09:15 Newcastle Jets – Adelaide United
Άργησε να «ξυπνήσει» η Νιουκάστλ στο ντερμπάκι, κόντρα στους Μάρινερς (1-1 εκτός). Έκανε κάκιστο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μόλις στο ξεκίνημα, ενώ στη συνέχεια γλύτωσε από τη βοήθεια της τύχης. Στην επανάληψη ανέβασε στροφές και έφτασε στην ισοφάριση με το εύστοχο πέναλτι του ομογενή Δημήτρη Πετράτου, εντούτοις στο τελευταίο ημίωρο δεν κατάφερε να βρει ένα δεύτερο τέρμα και να κάνει την ολική ανατροπή. Φάνηκε πάντως σε ορισμένα σημεία η έλλειψη ρυθμού, αλλά σε γενικές γραμμές τα δείγματα ήταν θετικά. Θέλει να αφήσει πίσω την τραγική περσινή σεζόν και να μπει στα πλέι οφ και δύσκολα θα παρουσιαστεί χειρότερη.
Αγωνιστικά Νέα:Διαθέσιμος από τιμωρία ο παγκίτης τερματοφύλακας και επιρρεπής σε γκάφες, Ιταλιάνο (6/0 πέρυσι). Επέστρεψε από τραυματισμό ο αμυντικός Κανταρόφσκι (18/1 πέρυσι). Χτύπησαν και θα μείνει εκ νέου εκτός ο Άγγλος φορ Σέπαρντ (22/3 πέρυσι) και ο βετεράνος Ιρλανδός μεσοεπιθετικός, Χούλαχαν. Το βάρος της επίθεσης θα σηκώσει στις πλάτες του ο ομογενής διεθνής, Δημήτρης Πετράτος (1/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μος – Μιλάρ, Μπουντγακάρντ, Στάνλεϊ, Χόφμαν – Θούργκεϊτ, Ρίντερντον, Ουργκάνοβιτς – Αρόγιο, Φίτζγκελαντ, Πετράτος.
«Μεθυσμένη» πολιτεία η Αδελαΐδα από τη 2η συνεχόμενη κατάκτηση του Κυπέλλου (4-0). Δεν ήταν σε καμία περίπτωση καλύτερη από την Μέλμπουρν Σίτι, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που βρήκε μπροστά της. Στο 25΄ο Τουρέ με σέντρα σουτ έδωσε προβάδισμα, ενώ στο 49’ ο Ο’ Χάλοραν έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση έβαλε τις βάσεις. Στο τελευταίο ημίωρο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ και παράλληλα πήρε ανάσα ο προπονητής Χερτιάν Φερμπέικ μετά το κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Την περασμένη Κυριακή έχασε 2-1 από τη Σίτι στη Μελβούρνη. Μέχρι και το πρώτο ημίωρο δεν έκανε απολύτως τίποτα και δέχτηκε δύο τέρματα, ενώ στο ξεκίνημα γλύτωσε από το δοκάρι. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως βρήκε κενούς χώρους και πίεσε ασφυχτικά. Τελικά, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με το δυνατό σουτ του ηγέτη ΜακΓκρί στο 67’.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός δράσης θα μείνει και πάλι ο αμυντικός Έλσεϊ (21/0 πέρυσι), ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετωπίζει. Αυτό είναι και το μοναδικό πρόβλημα ενόψει της αποψινής δύσκολης αναμέτρησης. Διαθέσιμος από τιμωρία ο δεξιός μπακ – χαφ Στρέιν (1/0), θα δώσει άμεσα λύσεις σε μία θέση που πονάει η ομάδα του. Μπήκε στην αποστολή ο μεσοεπιθετικός Τζέιμς Τροΐζι (0/0), που αποκτήθηκε για να κάνει τη διαφορά.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ίζο – Στρέιν, Μαρόνε, Γιάκομπσεν, Κίτο – Μπλάκγουντ, ΜακΓκρί, Ντ’Αρίγκο, Χάλοραν – Τουρέ, Μιλέουσνιτς.
Δύσκολο ματς για σημείο. Η Νιούκαστλ άρεσε στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μάρινερς, αλλά φάνηκε η έλλειψη ρυθμού από τα επίσημα παιχνίδια. Αν δεν υπήρχε η κατάκτηση του Κυπέλλου θα κοντράραμε εκ νέου την Αδελαΐδα, αλλά καλύτερα να πάμε με το G/G.

11:30 WS Wanderers – Sydney FC
Δείχνει κάτι να αλλάζει φέτος στους Γουόντερερς. Η ομάδα του Μάρκους Μπάμπελ κέρδισε εκτός έδρας 2-1 την Μέλμπουρν Βίκτορι και έκανε το 2/2. Έπαιξε κομβικό ρόλο το εξαιρετικό γκολ του μέσου Μπακούς στις αρχές της επανάληψης, ενώ στο 62’ ο Γερμανός Αλεξάντερ Μάιερ έδειξε την κλάση του με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Δέκα λεπτά αργότερα δέχτηκε τη μείωση με πέναλτι και μέχρι τη λήξη πιέστηκε ασφυχτικά. Κατάφερε όμως να αντέξει και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Μία ενδεχόμενη νίκη στο ντέρμπι του Σίδνεϊ θα δώσει και μεγάλη ψυχολογική ώθηση. Το γήπεδο θα είναι κατάμεστο και δεν υπάρχει εισιτήριο ούτε για δείγμα.
Αγωνιστικά Νέα:Χτύπησε στον αγώνα της πρεμιέρας και δεν προλαβαίνει ο πολύτιμος αμυντικός Έρλιχ (1/0). Χάνει ουσιαστικά το υπόλοιπο της φετινής σεζόν ο μεσοεπιθετικός Μαγιέφσκι (0/0), στον οποίο στήριζε πολλά. Εκτός λόγω τραυματισμού θα μείνει και ο μέσος Ο’ Ντόχερτι (17/1 πέρυσι). Μπήκε στην αποστολή για πρώτη φορά ο Γερμανός μεσοεπιθετικός, Νικολάι Μούλερ, που έχει μεγάλη εμπειρία από τα γήπεδα της χώρας του.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1-2): Λέοπαρ – ΜακΓκόουαν, Τζουρμάν, Μουρδούκουτς – Βίλμπερινγκ, Μπακούς, Τσβέγκλερ, Γκεοργκιέφσκι – Ντιουκ – Γιεομπόαχ, Μάιερ.
Έκανε τα εύκολα – δύσκολα το Σίδνεϊ την περασμένη Κυριακή στο θεωρητικά εύκολο ματς, κόντρα στο Ουέλινγκτον. Έκανε καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με τον μέσο Ο’ Νίλ στο 17’, ωστόσο στο 69’ δέχτηκε την ισοφάριση μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας. Οχτώ λεπτά αργότερα, όμως, ο διεθνής δεξιός μπακ Γκραντ, με τακουνάκι έπειτα από εκτέλεση φάουλ, έδωσε για δεύτερη και τελευταία φορά κεφάλι στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και σπατάλησε πολλές ευκαιρίες για να βρει ένα τρίτο γκολ. Πηγαίνει με την ψυχολογία στα ύψη στο αποψινό ντέρμπι «μίσους» του Σίδνεϊ. Έχει πάρει πάντως τον αέρα των Γουόντερερς.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός παραμένουν λόγω τραυματισμού από την περσινή σεζόν ακόμα ο νεαρός ταλαντούχος επιθετικός Μπουχαγιάρ (0/0 πέρυσι) και ο αμυντικός Γουάρλαντ (9/0 πέρυσι). Μία από τα ίδια και για τον βασικό ακραίο αμυντικό Ζουλό (25/0). Δεν επηρεάζουν πάντως οι απουσίες ενόψει του αποψινού ντέρμπι. Το βάρος της επίθεσης θα σηκώσει για ακόμα μία φορά ο «κανονιέρης» Λα Φοντρ (2/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρεντμάιν – Γκραντ, Ουίλκινσον, ΜακΓκόουαν, Κινγκ – Νίνκοβιτς, Ο’Νιλ, Κάσερες, Μπαουμγιοχάν – Λα Φοντρ, Μπαρμπαρούσης.
Οι γηπεδούχοι δείχνουν ότι «ψήλωσαν» φέτος και μπορούν να κάνουν μία καλή πορεία. Στο γήπεδο θα δώσουν το παρών 30.000 οπαδοί, οι οποίοι αναμένεται να δημιουργήσουν καυτή ατμόσφαιρα. Οι φιλοξενούμενοι τα τελευταία χρόνια έχουν τον πρώτο λόγο στα μεταξύ τους ντέρμπι, όμως τώρα θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Καλύτερη λύση δείχνει το G/G.