Australia A-League Regular Season

07:00 Wellington Phoenix – Perth Glory
Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις το Ουέλινγκτον στο Σίδνεϊ, αλλά «λύγισε» στο τέλος χάνοντας 2-1. Δεν μπήκε πάντως καλά και αναμενόμενα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 17’, μετά από αδράνεια της άμυνας. Στην επανάληψη όμως ανέβασε στροφές και απάντησε με το ωραίο σουτ του Νταβιλά στο 69’. Δεν άντεξε όμως για πολύ και οχτώ λεπτά αργότερα δέχτηκε δεύτερο γκολ μετά από στημένη φάση. Στο 81’ ουσιαστικά τελείωσαν όλα με την αποβολή του Κακάσε για σκληρό μαρκάρισμα έπειτα από υπόδειξη του VAR. Το τελικό αποτέλεσμα λίγη σημασία έχει από τη στιγμή που δύσκολα θα αποφύγει την τελευταία θέση. Πρέπει όμως να χτίσει πάνω σε αυτή την εμφάνιση.
Αγωνιστικά Νέα:Έκανε τη μεταγραφική υπέρβαση και προχώρησε στην απόκτηση του πρώην επιθετικού των Σέλτικ και Νόργουιτς, Γκάρι Χούπερ, ο οποίος μπήκε για πρώτη φορά στην αποστολή και αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του. Με δύο αγωνιστικές τιμωρίθηκε ο αμυντικός Κακάσε (2/0), για το το αντιαθλητικό μαρκάρισμα που έκανε στον προηγούμενο αγώνα. Αυτό είναι και το μοναδικό πρόβλημα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μαρίνοβιτς – ΜακΓκίνγκ, ΝτεΒερέ, Τέιλορ, Φέντον – Ρουφέρ, Στέινμαν, Ντέλβιν, Νταβιλά – Μπολ, ΜακΚόουατ.
Δεν έπεισε και πάλι με την εμφάνιση της η περσινή φιναλίστ Περθ Γκλόρι, που λίγο έλειψε να χάσει από τη Γουέστερν Γιουνάιτεντ (1-1 εκτός). Δεν έβγαλε ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στις αρχές της επανάληψης. Τελικά δικαιώθηκε για την έμπνευση του ο προπονητής Τόνι Πόποβιτς να περάσει ως αλλαγή τον γιο του στο 68’, ο οποίος ήταν αυτός που χάρισε τον βαθμό οχτώ λεπτά αργότερα με κοντινή κεφαλιά. Μέχρι και τη λήξη πιέστηκε, αλλά σώθηκε από το δοκάρι. Παραμένει χωρίς νίκη έπειτα από δύο αγωνιστικές και φαίνεται ότι θα δώσει μεγάλη μάχη για να τερματίσει μέσα στην τριάδα.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ταξίδεψε η αποστολή στο Ουέλινγκτον για τον Αυστραλό τεχνικό. Διαθέσιμος θα είναι από τιμωρία ο αριστερός μπακ – χαφ Φράντζιτς (29/2 πέρυσι), ο οποίος αναμένεται να βοηθήσει σημαντικά με την παρουσία του. Μπήκαν στην προαποστολή ο μεσοεπιθετικός Χάρολντ (0/0) και ο καλός αμυντικός Μρτσέλα (0/0), ενώ καθοριστικό ρόλο θα παίξει η απόδοση του ηγέτη, Ντιέγκο Κάστρο (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Ρέντι – Γκραντ, Μάλικ, Βούθρις – Κιλκένι, Φράντζιτς, Γουίλσον, Χουάντε – Φορναρόλι, Οικονομίδης, Κάστρο.
Μόνο για κόντρα είναι με τις εμφανίσεις της η Περθ Γκλόρι, αλλά διαθέτει ποιοτικές μονάδες και κάποια στιγμή θα βγάλει αντίδραση. Το Ουέλινγκτον έδειξε θετικά σημάδια στο Σίδνεϊ την προηγούμενη βδομάδα, αλλά παραμένει άγνωστο αν θα έχει διάρκεια. Καλύτερα να μην μπλέξουμε…

09:00 Western United – Melbourne City
Μπορεί να μην έκανε το 2/2 η Γουέστερν Γιουνάιτεντ, αλλά έπιασε πολύ καλή απόδοση και άξιζε τη νίκη στον αγώνα με την Περθ Γκλόρι (1-1 εντός). Στις αρχές της επανάληψης ο Παναγιώτης Κονέ με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έδωσε προβάδισμα, πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο εντός έδρας γκολ στην ιστορία του συλλόγου. Λίγο αργότερα ακυρώθηκε σωστά γκολ του Μπερίσα, ωστόσο στο 76’ δέχτηκε την ισοφάριση μετά από αδράνεια της άμυνας. Είχε πάντως μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τους τρεις βαθμούς στο τέλος, αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Όσο περνάει ο καιρός θα δένει ακόμα περισσότερο και σίγουρα ακόμα δεν έχουμε δεις τις πραγματικές δυνατότητες της.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός λόγω τραυματισμού θα παραμείνει τουλάχιστον για τις επόμενες έξι εβδομάδες ο ομογενής νεαρός επιθετικός Απόστολος Σταματελόπουλος (0/0). Εκτός για τον ίδιο λόγο θα μείνει και ο νεαρός φορ Βαλεντίνο Γιουέλ (0/0). Διεθνής με την ομάδα νέων ο νεαρός μέσος Λουκ Ντουζέλ (0/0). Μπήκαν στην προαποστολή οι καλοί αμυντικοί Κάλβερ (0/0) και Χαμίλ (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Κούρτο – Ντουράντ, Γκιουλούμ, Τσάπμαν – Ρίσντον, Κονέ, Τζέρτετς, Πέιν – ΜακΝτόναλτ, Ντιαμάντι, Μπερίσα.
Ούτε η ίδια η Μέλμπουρν Σίτι δεν κατάλαβε πως διασύρθηκε την Τετάρτη στον τελικό του Κυπέλλου, κόντρα στην Αδελαΐδα (4-0 εκτός). Καθοριστικό ρόλο έπαιξε το λάθος του ομογενούς γκολκίπερ Μπουζάνη στο πρώτο γκολ, ενώ στην επανάληψη κατέρρευσε. Χάλασε την πολύ καλή εικόνα που είχε δημιουργήσει μέχρι στιγμή και καλείται να μαζέψει άμεσα τα κομμάτια της. Την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε με 2-1 την Αδελαΐδα. Μπήκε δυνατά και μόλις στο 7ο λεπτό ο Νατζιαρίν είδε την μπάλα να χτυπάει δοκάρι, ωστόσο στο 24’ προηγήθηκε με το ωραίο τελείωμα του ΜακΛάρεν στο τετ α τετ. Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο διεθνής φορ φάνηκε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη, αλλά στη συνέχεια προτίμησε να διαφυλάξει τα νώτα της και παραλίγο να το «πληρώσει».
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς σημαντικά προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία ενόψει του αποψινού αγώνα. Εκτός λόγω τραυματισμού θα μείνει εκ νέου ο Γάλλος επιθετικός Μπερενγκέρ (20/0), με αυτό να είναι και το μοναδικό αγωνιστικό πρόβλημα. Αναμένεται να δούμε αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τον αγώνα της Τετάρτης. Το βάρος θα σηκώσει και πάλι ο σταρ, ΜακΛάρεν (6/8).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπουζάνης – Γκαλογουέι, Ντελμπρίτζ, Γκουντ, Τζέμιεσον – Μετκάλφ, Μπριγιάντ – Καμπρέρα, Νουν, Νατζιαρίν – ΜακΛάρεν.
Με την ψυχολογία στο ναδίρ η Σίτι από τη συντριβή της Τετάρτης και επιπλέον κόπωση. Η Γιουνάιτεντ δείχνει θετικά δείγματα μέχρι στιγμής και ποιοτικά διαθέτει ένα από τα καλύτερα ρόστερ της κατηγορίας. Θεωρούμε ότι δύσκολα θα χάσουν οι γηπεδούχοι, παίζεται ο άσος στο DNB.