Austria Bundesliga

18:00 Admira – WSG Wattens
Το μας με τη Στουρμ στο Γκρατς όχι μόνο δεν της έφερε την πρώτη νίκη, αλλά υπέστη ακόμα μία «βαριά» ήττα. «Άχρωμη» στο 1ο ημίχρονο, φαινόταν ευχαριστημένη με το να αποκρούει τις επιθέσεις της αντιπάλου, δεν απέφυγε το 1-0 στο 18’. Δέχθηκε δεύτερο γκολ με την έναρξη της επανάληψης, ενώ δεν πρόλαβε να χαρεί το 2-1 στο 53’, δευτερόλεπτα αργότερα έγινε το 3-1 και κάπου εκεί τελείωσε το ματς, δεν άλλαξε κάτι δραματικά το τέταρτο τέρμα στο 72’. Δεν δείχνει καμία ιδιαίτερη βελτίωση στα 4 τελευταία παιχνίδια που έχει τον Σμιντ στον πάγκο. «Πουλήσαμε ακριβά το τομάρι μας στο 1ο ημίχρονο, όμως δεχθήκαμε φτηνά γκολ στο 2ο. Έχουμε πολλούς τραυματισμούς και δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την πιο δυνατή ενδεκάδα μας», το σχόλιο του για το ματς. Σημαντικές οι επιστροφές των Στράους (Α, 5/0) και Πους (Μ-Ε, 1/1), όμως παραμένει γεμάτο το απουσιολόγιο με τους Μπάουερ (Α, 4/0), Τοθ (Μ, 6/0), Βορζάγκερ (Μ, 2/0), Σταρκλ (Ε, 6/0) και τους μακροχρόνιους Σέρζερ (Α, 11/0 πέρυσι), Τέλκε (Α, 16/0 πέρυσι).
Απέσπασε 2-2 στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ, έχοντας την τύχη με το μέρος της και τον γκολκίπερ Οσβαλντ σε μεγάλη μέρα. Χωρίς σκορ έληξε το 1ο ημίχρονο, παρ’ ότι κινδύνευσε αρκετές φορές, στην επανάληψη δέχθηκε δύο φορές πρώτη γκολ, όμως απάντησε σε αμφότερες. Κομβικό αποδείχθηκε το γεγονός πως πέτυχε το 2-2 στο 83’, δύο λεπτά μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκε. «Η αντίπαλος ήταν πολύ καλύτερη, αλλά εκμεταλλευτήκαμε τις λιγοστές μας ευκαιρίες και σταθήκαμε τυχεροί», αναγνώρισε ο κόουτς Σίλμπερμπεργκερ και συμπλήρωσε: «Είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου, η Βόλφσμπεργκερ διέλυσε πολλές ομάδες, όπως η Γκλάντμπαχ και εμείς φύγαμε αήττητοι από την έδρα της». Πλήγμα με τον τραυματισμό του ηγέτη της άμυνας, Καμπρέρα (9/0), ο Ισπανός θα λείψει για μεγάλο διάστημα, εκτός και ο σημαντικός χαφ Πράντερ (8/0). Δεν επηρεάζει η απουσία του -από την αρχή της σεζόν τραυματία- Χαουρεγκούι (Μ, 27/4 πέρυσι).
Καλούμαστε να επιλέξουμε ανάμεσα στον… τυφλό (Αντμίρα) και τον… μονόφθαλμο (Τιρόλ). Αυτονόητο πως έχει πλεονέκτημα αυτός με το ένα μάτι, αλλά δεν «καιγόμαστε» κιόλας να ποντάρουμε στο «2». Πιθανό να σκοράρουν και οι δύο, οι… χαλαρές τους άμυνες το επιτρέπουν.

18:00 Mattersburg – Rapid Wien
Πήρε σημαντική «ανάσα» με το «διπλό» στην έδρα της Άλταχ, πρώτη νίκη έπειτα από δύο αγωνιστικές. Η αλήθεια είναι πως δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο για να το πετύχει, απλά εκμεταλλεύτηκε τις συγκυρίες. «Άνοστο» το 1ο ημίχρονο, χωρίς φάσεις εκατέρωθεν, ευτύχησε να προηγηθεί στο 63’ και προφύλαξε σχετικά άνετα το προβάδισμά της, ενώ στις καθυστερήσεις, παίζοντας με παίκτη παραπάνω από το 85’ και διπλό πλεονέκτημα από το 89’ διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι. «Πολύ σημαντική νίκη επειδή σημειώθηκε κόντρα σε μια ομάδα με ανταγωνιστικούς στόχους. Άλλωστε, δεν έχουν περάσει αρκετές ομάδες από την έδρα της Άλταχ, κάτι που κάνει πιο σημαντική την επιτυχία μας», δήλωσε ο τεχνικός Πονβάιζερ. Πέρυσι σημείωσε δύο νίκες στο γήπεδό της απέναντι στη Ραπίντ, ενώ παραμένει αήττητη για 4 ματς (2-2-0). Έχασε το προηγούμενο και είναι αμφίβολος για σήμερα ο φορ Κβάσινα (7/1), νέα απουσία αυτή του αναντικατάστατου στόπερ Μάχρερ (8/0), εκτός παραμένουν οι βασικοί Χέλερ (Α, 5/0) και Πούσιτς (Ε, 3/2).
Επιβίωσε από τη ματσάρα της αγωνιστικής, ισοφαρίζοντας τη Χάρτμπεργκ σε 3-3 στο 96’! Η εκκίνηση του παιχνιδιού έδειχνε πως θα φτάσει σε άνετη επικράτηση, καθώς πήρε το προβάδισμα στο 17’ και έχασε πολλές ευκαιρίες για το 2-0. Δεν το έκανε και το πλήρωσε όχι μόνο με την ισοφάριση στο 45’, αλλά και την ανατροπή του σκορ στο 51’. Βγήκε ξανά στην επίθεση και πέτυχε το 2-2 στο 72’ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Φούντα, ενώ στο 83’ σημειώθηκε η φάση του αγώνα. Δεν δόθηκε πέναλτι-μαρς στον Έλληνα φορ και στην αντεπίθεση η Χάρτμπεργκ σημείωσε το 3-2, όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα όπως αποδείχθηκε. «Αφού δεν τελειώσαμε το ματς μετά το 1-0, αισθανόμαστε χαρούμενοι με τον τρόπο που σώσαμε τον βαθμό», δήλωσε ο τεχνικός Κίχμπαουερ. Παραμένει αήττητη εκτός έδρας (3-1-0). Όλα ΟΚ με τον μέσο Λιούμπισιτς (5/1), δεν τραυματίστηκε σοβαρά και υπολογίζεται, επιστρέφει ο ηγέτης Μουργκ (Μ, 8/1), εκτός ο Κιταγκάβα (Ε, 4/0) και οι μακροχρόνιοι Γκράχοβατς (Μ, 4/0), Σικ (Μ, 4/0), Ζάντο (Μ).
Η Ραπίντ διάγει περίοδο μεγάλης φόρμας, ακόμα και στην ισοπαλία της προηγούμενης εβδομάδας έπιασε πολύ καλή απόδοση και αδικείται από το αποτέλεσμα. Επηρεασμένες οι αποδόσεις του «2», δεν αξίζουν προσοχής, ομοίως και του πιθανού Over.

18:00 RB Salzburg – SCR Altach
Έκανε τρομερή επιστροφή την Τετάρτη στο Λίβερπουλ και τρόμαξε την περσινή κάτοχο του Τσάμπιονς Λιγκ. Γύρισε το 3-0 του 36′ σε 3-3 στο 60′, όμως δεν είχε απάντηση στο 4ο γκολ. «Ελπίζω στο επόμενο ματς κόντρα στη Νάπολι να παίξουμε από την αρχή με αυτόν τον τρόπο», σχολίασε ο τεχνικός Τσέσε Μαρς, ο οποίος έκανε επική ομιλία στο ημίχρονο (αξίζει να δείτε το βίντεο: https://www.skysportaustria.at/uefa-cl/video-marsch-halbzeitansprache-in-liverpool-das-ist-kein-fuing-freundschaftsspiel/). Κρίμα και άδικο να πετυχαίνεις 3 γκολ σε μια τέτοια έδρα και να φεύγεις με άδεια… χέρια. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από καλή εμφάνιση και άνετη νίκη επί της Αούστρια, η οποία έκανε το λάθος να προηγηθεί μόλις στο 1′ (με αυτογκόλ). Η απάντηση ήταν αποστομωτική, ανέτρεψε το σκορ πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο και πέτυχε 2 ακόμα γκολ στην επανάληψη. Χωρίς «φρέσκα» προβλήματα, εκτός παραμένουν ο βασικός χαφ Μπερνέντ (8/0) και ο αναπληρωματικός κίπερ Βόλκε.
Γνώρισε «πικρή» ήττα από την άμεση ανταγωνίστρια Μάτερσμπουργκ. Είχε άκαρπη υπεροχή, ενώ φάνηκε να επηρεάζεται από το σοβαρό τραυματισμό του καλύτερού της παίκτη Ντιακιτέ στο 20’. Δέχθηκε γκολ στο 63’, η προσπάθειά της για ισοφάριση έγινε… βουνό μετά την αποβολή του κίπερ Κόμπρας στο 85’ (είχε κάνει τις 3 αλλαγές και κάτω από τα γκολπόστ κάθισε αμυντικός), ενώ στο 89’ ο Μαακ έβαλε ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες της, αντικρίζοντας δύο κίτρινες σε λίγα δευτερόλεπτα και στις καθυστερήσεις δέχθηκε το 2-0. «Θέλω να ξεχάσω άμεσα το ματς, πήγαν όλα στραβά», ομολόγησε ο κόουτς Παστόρ, του οποίου η θέση κρίνεται επισφαλής. Ενισχύθηκε με τον φορ Σαμ (καλή καριέρα στη γερμανική Μπουντεσλίγκα με Αμβούργο, Λεβερκούζεν, Σάλκε), ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού και είχε μείνει ελεύθερος, δίνει αγώνα δρόμου για να βγει το δελτίο του. Τιμωρημένοι οι Κόμπρας (Τ, 9 συμμ.), Μαακ (Α, 6/0), δύσκολα ο Κάριτς (Α, 8/1), εκτός για καιρό ο Ντιακιτέ (Μ, 9/0) και οι Νέτζερ (Α, 2/0), Μίλινγκερ (Μ, 4/0).
Αναμένεται εφιάλτης για την Αλταχ κόντρα στη… διαστημική Σάλτσμπουργκ. Έχουμε κρατήσει τρεις επιλογές με τα γκολ των «ταύρων». 1) Να σημειώσουν πάνω από 2 γκολ στο 1ο ημίχρονο, 2) Να κερδίσουν το ματς με χάντικαπ 2 γκολ και 3) Να κερδίζουν με χάντικαπ ενός γκολ στο 1ο ημίχρονο. Τα δύο πρώτα τα έχει κάνει και στα 5 εντός, το τρίτο μόνο στα 3.